at last? or maybe it' too late?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/two-iconic-beatles-songs-finally-9970665

Album-Cover-For-Sergeant-Peppers-Lonely-Hearts-Club-Band.jpg


strawberry fields forever & Penny Lane
στα 50χρονα του Λοχία...
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Ετσι καταλαβαινω οτι 50 χρονια δεν ειναι τιποτα.

Τελικα χρονος ειναι μια ψευδεσθηση.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Μπορεί να ανήκουν στην περίοδο των ηχογραφήσεων του Λοχία, και μάλιστα με το Strawberry Fields να ξεκινάει ένα εντελώς νέο κεφάλαιο στις ηχογραφήσεις τους (πρώτο νέο υλικό μετά από σχεδόν 6 μήνες, και το σπουδιαίτερο, πρώτη ηχογράφηση αφού το γκρουπ εγκατέλειψε οριστικά τις συναυλίες), αλλά κατά τη γνώμη μου δεν ανήκουν στο άλμπουμ. Σε μια χούφτα μικρότερα και μεγαλύτερα διαμαντάκια (αν εξαιρέσεις ίσως το A Day in the Life, το οποίο όμως έρχεται ως κορωνίδα σε μια πρόοδο) δεν μπορείς να πετάξεις μέσα ένα Κοχ-ι-νουρ ή ένα Κάλιναν.

Μου αρέσει η ιστορία να μένει ως έχει. Πχ το Strawberry Fields ο Τζον το αντιμετώπιζε περίπου ως ημιτελές magnum opus, εσαεί ανικανοποίητος με το τελικό αποτέλεσμα. Αντιθέτως ο Λοχίας έχει μια αίσθηση ολοκλήρωσης, τελειότητας... δεν τα αγγίζουμε αυτά.



tumblr_m0nuf3eOwM1r1570no1_500.gif
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: at last? or maybe it' too late?

Στον Παύλο φυσικά. Δεν ξέρει αυτός! :flipout:

δεν το έπιασες...
πού τα βάζεις.
με ποιά σειρά.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Α.... ε αυτο ειπα, δεν μπορεις απλως να παρεμβαλεις *τετοια* κομματια, και δη σε *τετοιο* δισκο.

Τωρα αν με ρωτας σωνει και καλα πού θα τα εβαζα, δι' αποκλεισμου, καθως τη σειρα 1-2-3 δεν την πειραζεις, ουτε απο το Lovely Rita μεχρι το τελος, θα εβαζα το Penny Lane μεταξυ Lucy και Getting Better, και το Strawberry Fields μεταξυ Within you Whithout you και When I'm 64. Ουτως ή αλλως δεν θα χωρουσαν σε βινυλιο να εχουμε πλευρες.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: Απάντηση: at last? or maybe it' too late?

Α.... ε αυτο ειπα, δεν μπορεις απλως να παρεμβαλεις *τετοια* κομματια, και δη σε *τετοιο* δισκο.

Τωρα αν με ρωτας σωνει και καλα πού θα τα εβαζα, δι' αποκλεισμου, καθως τη σειρα 1-2-3 δεν την πειραζεις, ουτε απο το Lovely Rita μεχρι το τελος, θα εβαζα το Penny Lane μεταξυ Lucy και Getting Better, και το Strawberry Fields μεταξυ Within you Whithout you και When I'm 64. Ουτως ή αλλως δεν θα χωρουσαν σε βινυλιο να εχουμε πλευρες.

To Penny Lane πριν την Rita και το Strawberry Fields πριν το Within You.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
μια και έχουμε καιρό λέω να κάνουμε ένα Poll με την πιθανή σειρά και θέση των κομματιών....
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: at last? or maybe it' too late?

To Penny Lane πριν την Rita και το Strawberry Fields πριν το Within You.

Πριν το within you? Δλδ μετά την πανδαισία των calliope του Mr Kite? Δεν θα μου ταίριαζε η εναλλαγή... Αμέσως μετά την αποχαύνωση του within you μου κάνει πολύ καλύτερα.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Αυτα τα δυο απολυτα αριστουργηματα ( Strawberry fields & Penny Lane) το βρισκω βαρυ να το βαλεις μεσα στο Sergent Peppers που ειναι ηδη ενα αριστουργημα απο μονο του.
It is Too much.
Επιπλεον το Sergent Peppers εχει μια ολη δικη του συνοχη και αλληλουχια τουλαχιστον οπως το μαθαμε που δυσκολα μπαινει κατι επιπλεον αναμεσα στα κομματια.
Αν μπει θα πρεπει να ειναι μετα το τελος του δισκου, αλλα αυτο γνεται σε αλμπουμ που δεν ειναι τοσο γεματα οσο το Sergent.

Ασε που αμα γινει κατι τετοιο το αλμπουμ δεν θα εχει κανενα ανταγωνιστη ποτε και πουθενα οπως γινεται να εχει ακομα (τουλαχιστον μεσα στο μυαλο μου)

Οποτε καλυτερα να μεινουν εκει που ειναι, μεσα στο Magical Mystery Tour...εκει που τα εχουμε συνιθησει....

TheBeatlesMagicalMysteryTouralbumcover.jpg
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Μετα το τελευταιο ακορντο του day in the life δεν μπαινει τιποτα... πλην του τονου 15 khz και του κολλαζ never could be any other way. Δεν ειναι συλλογη τραγουδιων, ειναι αλμπουμ απο την αρχη μεχτι το τελευταιο δευτερολεπτο.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: at last? or maybe it' too late?

Πριν το within you? Δλδ μετά την πανδαισία των calliope του Mr Kite? Δεν θα μου ταίριαζε η εναλλαγή... Αμέσως μετά την αποχαύνωση του within you μου κάνει πολύ καλύτερα.

To Strawberry Fields θα ήταν ένα ωραίο lead in για το within you...