Αγορά τηλεόρασης σαλονιού - μετά από 4 χρόνια ακριβώς

Kostas Diamantikos

New member
3 March 2013
7
Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες... είχα πριν ακριβώς 4 χρόνια (βλ. εδώ) θέσει ένα ερώτημα για τηλεόραση σαλονιού και τότε ο φίλτατος Γιάννης - Yperion μου είχε προτείνει την εκπληκτική hx750. Έμεινα ενθουσιασμένος, τόσο από την ποιότητα εικόνας, όσο και από την αντοχή της...
Η τηλεόραση άντεξε, περισσότερο τουλάχιστον από τον γάμο μου... 4 χρόνια λοιπόν μετά επανέρχομαι, καθότι η hx750 (στην 40άρα εκδοχή της) ήταν δώρο του αδερφού της γυναίκας μου και δε θέλω για κανένα λόγο να την κρατήσω. Οπότε παραθέτω εκ νέου τις επιθυμητές προδιαγραφές:
α. Απόσταση θέασης: 1,90 (πάω 10 πόντους πιο πίσω απ'ότι 4 χρόνια πριν για να μη βρίσκει το κέρατο...)
β. Χρήση: 40% ταινίες, 40% gaming (PS4), 20% τηλεοπτικό πρόγραμμα, για το οποίο διευκρινίζω ότι σκοπεύω άμεσα να βάλω Nova ή Cosmote tv - άρα υψηλή ευκρίνεια.
γ. Διαθέσιμο bugdet: Λεφτά υπάρχουν, μπορώ να πάω και στα 1.500 ή και παραπάνω.
δ. Έχω μία μικρή προτίμηση σε Sony.
ε. Με ενδιαφέρουν: η ευκρίνεια και ο χρόνος απόκρισης, η σύνδεση μέσω wi-fi, η αναπαραγωγή ταινιών και υποτίτλων από USB

Επειδή δεν έχω γίνει σχετικότερος απ' ότι ήμουν 4 χρόνια πριν -μάλλον πιο άσχετος- μήπως θα μπορούσατε να βοηθήσετε;;;;;
Μικρό edit: επειδή θα βλέπει και ο γιος μου, ο οποίος δεν κάθεται στην ίδια απόσταση θέασης με εμένα, θέτω και το 1,70 ως απόσταση θέασης...

Σας ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας!!!
 
Last edited:

hxostil

AVClub Addicted Member
Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες... είχα πριν ακριβώς 4 χρόνια (βλ. εδώ) θέσει ένα ερώτημα για τηλεόραση σαλονιού και τότε ο φίλτατος Γιάννης - Yperion μου είχε προτείνει την εκπληκτική hx750. Έμεινα ενθουσιασμένος, τόσο από την ποιότητα εικόνας, όσο και από την αντοχή της...
Η τηλεόραση άντεξε, περισσότερο τουλάχιστον από τον γάμο μου... 4 χρόνια λοιπόν μετά επανέρχομαι, καθότι η hx750 (στην 40άρα εκδοχή της) ήταν δώρο του αδερφού της γυναίκας μου και δε θέλω για κανένα λόγο να την κρατήσω. Οπότε παραθέτω εκ νέου τις επιθυμητές προδιαγραφές:
α. Απόσταση θέασης: 1,90 (πάω 10 πόντους πιο πίσω απ'ότι 4 χρόνια πριν για να μη βρίσκει το κέρατο...)
β. Χρήση: 40% ταινίες, 40% gaming (PS4), 20% τηλεοπτικό πρόγραμμα, για το οποίο διευκρινίζω ότι σκοπεύω άμεσα να βάλω Nova ή Cosmote tv - άρα υψηλή ευκρίνεια.
γ. Διαθέσιμο bugdet: Λεφτά υπάρχουν, μπορώ να πάω και στα 1.500 ή και παραπάνω.
δ. Έχω μία μικρή προτίμηση σε Sony.
ε. Με ενδιαφέρουν: η ευκρίνεια και ο χρόνος απόκρισης, η σύνδεση μέσω wi-fi, η αναπαραγωγή ταινιών και υποτίτλων από USB

Επειδή δεν έχω γίνει σχετικότερος απ' ότι ήμουν 4 χρόνια πριν -μάλλον πιο άσχετος- μήπως θα μπορούσατε να βοηθήσετε;;;;;
Μικρό edit: επειδή θα βλέπει και ο γιος μου, ο οποίος δεν κάθεται στην ίδια απόσταση θέασης με εμένα, θέτω και το 1,70 ως απόσταση θέασης...

Σας ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας!!!

λοιπον πικραμενε μου...1,7 πας σε 46-55 ιντσες..περιμενε απο sony τις φετινες η αλλιως χτυπα μια σειρα 7**c η 8**c fhd απο samsung ks7000 ks8000
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Οταν λές 1500 και παραπάνω, μπορείς να φτάσεις στα 2000 για να πάρεις την OLED? Aν ναι, δεν υπάρχει σύγκριση σε σχέση με τις lcd.

Με βάση το ότι η Νοβα-ΟΤΕ εκπέμπουν σήμα FHD και ότι σου αρέσει η Sony, μπορείς να πας στην σύγχρονη εκδοχή της παλιάς σου τηλεόρασης και να πάρεις την KDL-43W808C

Ετσί θα μπορέσεις να φάς τα υπόλοιπα λεφτά σου με κανένα πιπίνι :music-smiley-005:
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
η μπορεις να πας σε μια απο τις νεες 49 ιντσων sony απο την σειρα 8 ή 9 που ειναι 4Κ HDR
Το να πας σε 55 ιντσες σε τοσο κοντινη αποσταση (και να παρεις OLED, γιατι κατω απο 55 oled δεν υπαρχει) δε ξέρω αν θα είναι καλο, σε σημα απο nova. μπορει να βλεπεις τις ατελιες στην εικονα.
 

Kostas Diamantikos

New member
3 March 2013
7
Πικραμένος εδώ! Ευχαριστώ πολύ φίλε Ihostil... Περίπου πότε βγαίνουν τα φετινά φρούτα τις Sony, έχεις εικόνα;;;; Η αλήθεια είναι φίλε Ducksong ότι το 55 "μου φαντάζει" - με ότι αυτό σημαίνει, ξέρω ότι είναι εντελώς αδόκιμος ο όρος- μεγάλο για τη δική μου viewing distance, που λένε και στο χωριό μου... Η σειρές που προτείνεις φίλε sat-guy μου έχουν γυαλίσει κι εμένα λίγο.... λέω να πάω να τις δω από κοντά μια βόλτα. Αν δεν κάνω λάθος λες για 49xd8077 ή 8305 ας πούμε....
Και η άσχετη ερώτηση, ή καλύτερα η ερώτηση του άσχετου: υποθέτω ότι στο Vesa mount που έχω την 40άρα θα κάτσει και η επόμενη (αν θυμάμαι καλά δεν υπάρχει μεγαλύτερο από 200x200)... Έτσι δεν είναι;;;;
Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την άμεση απάντησή σας... Όπως καταλαβαίνετε στην παρούσα φάση προτιμώ να αποχαυνωθώ στην tv από το να κάνω κατάχρηση ηρεμιστικών -τη χρήση δεν την έχω αποφύγει....
 
Last edited:

Kostas Diamantikos

New member
3 March 2013
7
Οταν λές 1500 και παραπάνω, μπορείς να φτάσεις στα 2000 για να πάρεις την OLED? Aν ναι, δεν υπάρχει σύγκριση σε σχέση με τις lcd.

Με βάση το ότι η Νοβα-ΟΤΕ εκπέμπουν σήμα FHD και ότι σου αρέσει η Sony, μπορείς να πας στην σύγχρονη εκδοχή της παλιάς σου τηλεόρασης και να πάρεις την KDL-43W808C

Ετσί θα μπορέσεις να φάς τα υπόλοιπα λεφτά σου με κανένα πιπίνι :music-smiley-005:

Προσκυνώ για την εναλλακτική αξιοποίησης πόρων!!! :)
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
515
Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την άμεση απάντησή σας...

Φίλε δώστου χρονο, κανείς κίνηση ματ με την νέα τιβι, κ γω σε πρόσφατο χωρισμό πρώτη αγορά ήταν ακριβό media player κ αποδειχτηκε άκρως πετυχημένη κίνηση
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Σήμερα οι καλύτερες τηλεοράσεις της σονυ στις 49 ιντσες ειναι αυτες που λες. Η σειρά XD80 και η XD83. Σειρά 9 και 49 ίντσες δεν υπάρχουν για το 2016. Εχει βγάλει όμως για το 2017 την XE90. Αλλά δε νομίζω να υπάρχει λόγος να περιμένεις , άλλωστε οι XD80/83 έχουν πέσει αρκετά σε τιμή και είναι καλή αγορά για τώρα.
Η σειρά του 2017 δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, αλλά σιγά σιγά έρχεται, δε ξέρω αν έχεις όρεξη να περιμένεις όμως γιατί τις βλέπω να έρχονται πιο καλοκαίρι μεριά.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Η αλήθεια είναι φίλε Ducksong ότι το 55 "μου φαντάζει" - με ότι αυτό σημαίνει, ξέρω ότι είναι εντελώς αδόκιμος ο όρος- μεγάλο για τη δική μου viewing distance, που λένε και στο χωριό μου...

Αυτό γίνεται γιατί δεν έχεις υπολογίσει τον διπλασιασμό της ανάλυσης:

optimal-viewing-distance-television-graph-size.png


Οι "καλές" τηλεοράσεις πλέον βγαίνουν στα 4Κ, σκέψου ότι η Sony που σου πρότεινα είναι μοντέλο 2015.
Για να δεις την περισότερη πληροφορία που περιέχει η μεγαλύτερη ανάλυση, ή θα μειώσεις την απόσταση θέασης, ή θα αυξήσεις το μέγεθος της οθόνης.
 
Last edited:

tom152

Senior Member
2 February 2016
580
Πιστεύω πως η συντριπτκή πλειοψηφία από μας με την υπάρχουσα τεχνολογία στην Ελλάδα και το μέσο υλικό που απολαμβάνουμε, με μια 1080p τα πηγαίνουμε για δύο χρόνια ακόμη, άνετα.
Οι 4Κ δεν αξίζουν τα χρήματα τους ακόμη.
 

Kostas Diamantikos

New member
3 March 2013
7
Φίλε δώστου χρονο, κανείς κίνηση ματ με την νέα τιβι, κ γω σε πρόσφατο χωρισμό πρώτη αγορά ήταν ακριβό media player κ αποδειχτηκε άκρως πετυχημένη κίνηση

Αυτό ελπίζω κι εγώ.... ;)
 

Kostas Diamantikos

New member
3 March 2013
7
Αυτό γίνεται γιατί δεν έχεις υπολογίσει τον διπλασιασμό της ανάλυσης:

optimal-viewing-distance-television-graph-size.png


Οι "καλές" τηλεοράσεις πλέον βγαίνουν στα 4Κ, σκέψου ότι η Sony που σου πρότεινα είναι μοντέλο 2015.
Για να δεις την περισότερη πληροφορία που περιέχει η μεγαλύτερη ανάλυση, ή θα μειώσεις την απόσταση θέασης, ή θα αυξήσεις το μέγεθος της οθόνης.

Σωστό....
 

γιάννης Δ

New member
5 May 2017
58
Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες... είχα πριν ακριβώς 4 χρόνια (βλ. εδώ) θέσει ένα ερώτημα για τηλεόραση σαλονιού και τότε ο φίλτατος Γιάννης - Yperion μου είχε προτείνει την εκπληκτική hx750. Έμεινα ενθουσιασμένος, τόσο από την ποιότητα εικόνας, όσο και από την αντοχή της...
Η τηλεόραση άντεξε, περισσότερο τουλάχιστον από τον γάμο μου... 4 χρόνια λοιπόν μετά επανέρχομαι, καθότι η hx750 (στην 40άρα εκδοχή της) ήταν δώρο του αδερφού της γυναίκας μου και δε θέλω για κανένα λόγο να την κρατήσω. Οπότε παραθέτω εκ νέου τις επιθυμητές προδιαγραφές:
α. Απόσταση θέασης: 1,90 (πάω 10 πόντους πιο πίσω απ'ότι 4 χρόνια πριν για να μη βρίσκει το κέρατο...)
β. Χρήση: 40% ταινίες, 40% gaming (PS4), 20% τηλεοπτικό πρόγραμμα, για το οποίο διευκρινίζω ότι σκοπεύω άμεσα να βάλω Nova ή Cosmote tv - άρα υψηλή ευκρίνεια.
γ. Διαθέσιμο bugdet: Λεφτά υπάρχουν, μπορώ να πάω και στα 1.500 ή και παραπάνω.
δ. Έχω μία μικρή προτίμηση σε Sony.
ε. Με ενδιαφέρουν: η ευκρίνεια και ο χρόνος απόκρισης, η σύνδεση μέσω wi-fi, η αναπαραγωγή ταινιών και υποτίτλων από USB

Επειδή δεν έχω γίνει σχετικότερος απ' ότι ήμουν 4 χρόνια πριν -μάλλον πιο άσχετος- μήπως θα μπορούσατε να βοηθήσετε;;;;;
Μικρό edit: επειδή θα βλέπει και ο γιος μου, ο οποίος δεν κάθεται στην ίδια απόσταση θέασης με εμένα, θέτω και το 1,70 ως απόσταση θέασης...

Σας ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας!!!

Φοβερό το χιούμορ ........ και ο αυτοσαρκασμός σου .... με έκανες να γελάσω ....... σ ευχαριστώ ...... Εγώ περιμένω να ολοκληρωθεί η εισαγωγή των νέων σειρών του 2017 (XE93- XE90-XE85 με VA πάνελ-120Hz και ΧΕ80-WE75-WE66 με VA-60 HZ) της Sony και φυσικά να πέσουν οι τιμές για τα ακριβά μοντέλα.Ενδεικτικά η 49ΧΕ9005 έχει ... άκουσον ........ 1700 ευρώ ενώ η 49WE660 749 ευρώ.
 
Last edited by a moderator:

zisisrock0

Established Member
11 January 2016
155
Καλημερα. Θα σου προτεινα πας σε sony 49ΧΕ9005. Κορυφαιο μοντελο. Προσωπικα μονο σε sony θα πηγαινα. Τις θεωρω μακραν τις καλυτερες ποιοτικα τηλεορασεις. Προτιμησε va panel γιατι ips χανουν σε αποδοση μαυρου και αντιθεσης.
[QUOTE = Κώστα Diamantikos? 1057864699] Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες ... είχα πριν ακριβώς 4 χρόνια (. Βλ εδώ ) θέσει ένα ερώτημα για τηλεόραση σαλονιού και τότε ο φίλτατος Γιάννης - ΥΠΕΡΙΩΝ μου είχε προτείνει την εκπληκτική HX750. Έμεινα ενθουσιασμένος, τόσο από την ποιότητα εικόνας, όσο και από την αντοχή της ...
Η τηλεόραση άντεξε, περισσότερο τουλάχιστον από τον γάμο μου ... 4 χρόνια λοιπόν μετά επανέρχομαι, καθότι η HX750 (στην 40άρα εκδοχή της) ήταν δώρο του αδερφού της γυναίκας μου και δε θέλω για κανένα λόγο να την κρατήσω . Οπότε παραθέτω εκ νέου τις επιθυμητές προδιαγραφές:
α. Απόσταση θέασης: 1,90 (πάω 10 πόντους πιο πίσω απ'ότι 4 χρόνια πριν για να μη βρίσκει το κέρατο ...)
β. Χρήση: 40% ταινίες, 40% τυχερών παιχνιδιών (PS4), 20% τηλεοπτικό πρόγραμμα, για το οποίο διευκρινίζω ότι σκοπεύω άμεσα να βάλω Nova Η Cosmote tv - άρα υψηλή ευκρίνεια.
γ. Διαθέσιμο bugdet: Λεφτά υπάρχουν, μπορώ να πάω και στα 1.500 ή και παραπάνω.
δ. Έχω μία μικρή προτίμηση σε Sony.
ε. Με ενδιαφέρουν: η ευκρίνεια και ο χρόνος απόκρισης, η σύνδεση μέσω wi-fi, η αναπαραγωγή ταινιών και υποτίτλων από USB

Επειδή δεν έχω γίνει σχετικότερος απ»ότι ήμουν 4 χρόνια πριν -μάλλον πιο άσχετος- μήπως θα μπορούσατε να βοηθήσετε ;;;; ?
Μικρό edit: επειδή θα βλέπει και ο γιος μου, ο οποίος δεν κάθεται στην ίδια απόσταση θέασης με εμένα , θέτω και το 1,70 ως απόσταση θέασης ...

Σας ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας !!! [/ quote]
Φοβερό το χιούμορ ........ και ο αυτοσαρκασμός σου .... με έκανες να γελάσω ....... σ ευχαριστώ ...... Εγώ περιμένω να ολοκληρωθεί η εισαγωγή των νέων σειρών του 2017 (XE93- XE90-XE85 με VA πάνελ-120Hz και ΧΕ80-WE75-WE66 με VA-60 HZ) της Sony και φυσικά να πέσουν οι τιμές για τα ακριβά μοντέλα.Ενδεικτικά η 49ΧΕ9005 έχει ... άκουσον ........ 1700 ευρώ ενώ η 49WE660 749 ευρώ.
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,197
Θα πας σε ένα μαγαζί, θα δεις όλες τις προτεινόμενες τηλεοράσεις και στο τέλος θα ζητήσεις να δεις LG OLED (προτείνω λόγω budget να πας για την περυσινή 55B6). Θα πιέσεις για καλύτερη τιμή ή αν έχουν δώρο την ηχομπάρα, θα πληρώσεις και θα την απολαύσεις στη συνέχεια στο σπίτι σου.