Φορητο retro ηχειακι full range

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Πριν απο ενα χρονο περιπου αγορασα ενα φορητο bluetooth ηχειο για την τραπεζαρια, της CambridgeAudiotoGoV2. Ε, δεν........μονο για πικ-νικ και αν

Καπου εκει και μετα απο προτροπη φιλου γυρω στο Σεπτεμβρη σκεφτηκα να φτιαξωενα μονος μου.

Για ηλεκτρονικα πηγα σε αυτο http://store3.sure-electronics.com/aa-ja32171-1752 λογο ευκολιαςσυνδεσης μπαταριας και φυσικα ενσωματωμένο bluetooth.
Για σχεδιο μετα απο ψαξιμο αποφασισα οτι κατω απο 2 λιτρα καμπινακι δεν κανουμετιποτα, ετσι αποφασισα να παω ουσιαστικα για μια παραλλαγή του u-fonken με fostexff85wk
Η διαστασεις ηθελα να ειναι αυστηρα μεχρι 20εκ βαθος, ετσι ωστε να καθεται ανετα σε ραφι και τα υπολοιπα ειναι μάτι και υπολογισμοί. Τα σχεδια εγιναν στο sketch-up και μετα ακολουθήθηκαν με ευβλαβια, ως παλιος μοντελιστης, το ιδιο και η λεπτομέρεια κατασκευης. Διαστασεις είναι περιπου 42x20x12.5, 1 εκ περιπου περισσοτερο απο τα σχεδια στο πλατος

Σημειωτεον οτι ειναι το μου πρωτο ηχειο και πρωτη φορα που θα δουλευα μεξυλο. Το ξυλοθελει μαεστρία,respect! Ηταν απολαυση παντως, μαθαινα κατι καινουργιο κάθε μερα και καπως ετσι περασα το χειμωνα στο σπιτακι του κηπου που εγινε εργαστηριο.
Οσον αφορα το designνα πως βγηκε αβιαστα και εμπνευση ηταν τα δημιουργηματα το chris73
Θεουλης,you are da master!

Σχεδιαστικα ηθελα κατι μινιμαλ, και ολίγο από Bauhaus. Ηθελαοπωσδηποτε ένα VU metre και βρηκα αυτό το κουκλακι της componex. Τα κουμπια είναι ρεπλικες Marconi. Το πανι είναιαυτό που χρησιμοποιουν οι κυριες για σταυροβελονια της dmc. Είναι αρκετα χοντρο και παιζει τον ρολο ενός ωραιοτατου παθητικου φιλτρου, γλυκενοντας λιγο τις ψηλες.

Όπως ανέφερα το σχεδιο βασίζεται στο u-fonken αλλα οι διστασεις και το μεγεθος της οπής είναι διαφορετικα. Στα χαρτια (unibox,winisd) το εχω κουρδίσει το πορτ στα 86hzκαι απ ότι φαίνεται τα παει πολύ καλα.
Γενικα από ηχο είναι εξαιρετικο, παιζει τα παντα, σεβεται την μουσικη και είναι ξεκουραστο. Ότι ελπιζα δηλαδη. Από μπαταρια κραταει ανοιχτο 3-4 μερες και πρεπει να παιζει ανετα ολοκληρη μερα, αν και δεν το εχω δοκιμασει για τοσο. Λογικα με standby πρεπει να αντεχει μια-δυο εβδομαδες.

Εκει που μου τα χαλασε είναι τα ηλεκτρονικα. Στο επομενο θα παρω ξεχωριστα πλακετακια, το όλα σε ένα μου εχει δημιουργήσει αρκετα προβληματα πχ encoder αντι on-off switch, δυσκολο να βρεις το inputγια να τραβηξει το VU και η ποιοτητατων molex που είναι τραγικη, σπανε στο δευτεροβαλε-βγαλε.

υσ1. Τα fostexτα εφερα μαζι μου από την Ιαπωνια. Τα παντα είναι πανακριβα εκει, εκτος απότα fostex που ισως είναι 20% κατω σε τιμη από Ευρωπη. Οτιδηποτε άλλο είναι πανακριβο.
υσ2. διπλα στο cambridge audio ακουγετε κανονικο hi-fi. Θα ελεγα γενικα οτι ειναι hifi, εκτος απο εκταση σκηνης δεν του λείπουν πολλά


VB Response Fostex FF85WK.jpg2017-01-13.jpgDSC_0368.jpgDSC_0370.jpgDSC_0392.jpgDSC_0435.jpgDSC_0483.jpgDSC_0485.jpgDSC_0440.jpgDSC_0474.jpg
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Υπέροχο ρετρό σχέδιο, παρολίγο να φώναζα "forza itallia".

Μαστόρικα χέρια...

Συνδιασμός ρετρό με μοντέρνα τεχνολογία, μπράβο Βασίλη!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
...και το κάνεις να μοιάζει εύκολο!

Πολλά μπράβο!
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Ευχαριστω Μανολο και Σωκ!

και μια πισινή που μου ξεφυγε. Να πω οτι η δερματινη ειναι πανευκολη τελικα Ουτε που θελω να φανταστω τριψιματα αστατρια και βερνικια...


DSC_0471.jpg
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
μεχρι να πιασουν οι ζεστες τι εχεις να κανεις?

upgrade σε δυό κιθάρες,
αλλά τα μοντούλια κλας ντε που εβαλες με άρεσαν πιό πολύ απ όλα τόσο που έλεγα να φτιάξω τα bbc ενεργά...
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
upgrade σε δυό κιθάρες,
αλλά τα μοντούλια κλας ντε που εβαλες με άρεσαν πιό πολύ απ όλα τόσο που έλεγα να φτιάξω τα bbc ενεργά...
αμε βουρ
τα tpa3118 και 3116 ειναι απολαυση για λιγα βατακια
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
άσε που μου έβαλες μια ιδέα να ρίξω ένα τέτοιο σε έναν ενισχυτάκο κιθάρας που έχω και να τον κάνω bt !
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Βασίληηηη. Σ' ωραίος!
Καλοάκουστο το εργαλείο.

Βάλε στην ταράτσα και ένα ρετρό χερούλι!
Σαν αυτά που' χουν οι ενισχυτές κιθάρας.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Ωχ! και έχω παροπλίσει τα εργαλεία! Μην μου βάζεις ιδέες...

Μπράβο εις το τετράγωνο και επίσης πολύ καλά έκανες που δεν έβαλες τις κότες :ernaehrung004:
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Ωχ! και έχω παροπλίσει τα εργαλεία! Μην μου βάζεις ιδέες...

Μπράβο εις το τετράγωνο και επίσης πολύ καλά έκανες που δεν έβαλες τις κότες :ernaehrung004:

Αφιερωμενο ειναι, μου ανοιξες τα ματια :ernaehrung004: