Δίλημμα για αγορά NAS

golinari

New member
5 November 2009
3
Καλησπέρα κ από μένα παιδιά.
Για αγορά nas είμαι έτοιμος αλλά είμαι σε ένα δίλημμα.
Καταρχήν να πω πως θέλω να το χρησιμοποιήσω για torrents , αποθήκευση video - photos από κινητά - τάμπλετ και σαν player σε 2 τηλεοράσεις. Η μία είναι πιο καινούρια , smart κ παίζει με Plex δοκιμασμένο από το PC. Η άλλη όμως του σαλονιού πρέπει να μπεί κάποιος player για Plex. Έχω ήδη ένα raspberry 2b το οποίο μπορεί να αναλάβει αυτό το ρόλο.
Σκέφτομαι για 1bay nas και είμαι ανάμεσα σε:
Α. synology ds116 σε συνεργασία με raspberry
Και
Β. Qnap tas-168 το οποίο έχει κ HDMI ώστε να αποφύγω το raspberry.

Η smart TV θα παίζει μέσω powerline.

Ευχαριστώ πολύ , θα περιμένω γνώμες - συμβουλές - προτάσεις.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Είναι λίγο ασύμφορα τα 1bay
Και δε βάζεις εάν usb δισκο στο Pi για αρχή
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
έχω πάρει πρόσφατα το ds 116,

δεν ήθελα να δώσω πολλά λεφτά αφενός και ήθελα όσο το δυνατόν χαμηλότερη κατανάλωση και θόρυβο,
για αυτό για μένα το 116 ήταν καλή επιλογή καθώς τα αντίστοιχης τιμής 2 bay είχανε μικρότερο cpu , ram κλπ

άλλωστε έχω 1 δίσκο 3TB που έχει γεμίσει κατά 25%

βασικά το χρησιμοποιώ για backup και συγχρονισμό linux, win και osx υπολογιστών, συγχρονισμό κάποιων λίγων αρχείων με κάποια κινητά,
έχει καλογραμμένες εφαρμογές ακόμη και για linux (ο λόγος που έφυγα από qnap), το χρησιμοποιώ επίσης για να έχω τα ριπαρισμένα CD μου που παίζω με mpd,
σκοπεύω επίσης να χρησιμοποιήσω τις εφαρμογές calendar και contact για συγχρονισμό μεταξύ pc και κινητού,
και κατά περιόδους το χρησιμοποιώ και για καταγαραφή logs από το ρούτερ,
σκοπέυω επίσης να δοκιμάσω το notes και το mail server

plex , videos, torrents δεν ξέρω τι είναι


δες τι ανάγκες σου και αναλόγως δες τι σε βολέυει καλύτερα,
η αλήθεια είναι ότι με ταινίες δεν ξλερω αν σε καλύπτει ένας δίσκος
 

george digital

New member
12 January 2010
26
νικαια πειραιας
καλησπερα δεν εχω προσωπικη εμπειρια με τα δυο που παραθετεις
αλλα εχω παρει εδω και δυο χρονια αυτο https://www.skroutz.gr/s/3682499/D-...tached-Storage-DNS-327L-Diskless.html#reviews
σε μαυρο χρωμα και του εχω βαλει 2 wd red στα 4 ΤΒ ο ενας με διαμορφωση raid mirror ο ενας στον αλλο ετσι για να υπαρχει και μια σχετικη ασφαλεια των
δεδομενων μου
επειδη ειδα τι θα κανεις και πανω κατω κανουμε τα ιδια πραγματα θα σου προτεινα να παρεις ενα παρομοιο αν μπορεις και για το θεμα της σχετικης ασφαλειας δεδομενων
απο θεμα αξιοπιστιας το συγκεκριμενο (φτου φτου ) μεχρι σημερα δεν εχει κανενα θεμα δουλευει αψογα 24/24 και 365/365
ο kiriak εχει ενα δικιο οταν γραφει για το θεμα με τις ταινιες, εκει και ειδικα αν εχεις ταινιες σε hd που ειναι μεγαλες, (ενα blueray μπορει να βγαλει αρχεια και 20 gb μονο για μια ταινια)
θα χρειαστεις την μεγαλυτερη δυνατη χωρητικοτητα που μπορεις να αντεξεις οικονομικα
ηδη εχω μπει στο τρυπακι να σκεφτομαι για ενα ακομα nas με 4 δισκους και χωρητικοτητα γυρω στα 12 terra αφου απο το πρωτο κρατωντας εκει ολα τα αρχεια μου αρχιζει να στερευει ασχημα