Compact με EVF

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Καλησπέρα σε όλους.
Μόλις πούλησα τη μηχανή που είχα, Panasonic GM1 σε φίλο του forum, που από ότι βλέπω είναι γνώστης και περιμένω ΚΑΙ αυτός να με βοηθήσει στο ψάξιμο..
Η προηγούμενη μηχανή δε μου καθησε ποτέ καλά.
Δεν είχα ιδέα από ρυθμίσεις και δύσκολα θα μάθω και αν πατούσα κάτι δεν ήξερα να την επαναφέρω καλά καλά!!
Αν υπάρχει κάποιος ταχυρυθμος τρόπος...
Πάντως φακούς δεν πρόκειται να αλλάξω από ότι είδα, οπότε θέλω μια πλήρη compact.
Έχω φάει κόλλημα με την αξία του σενσορα αν χρειάζεται.. Το zoom μου αρκεί 3x-10x..,τιμή ας πούμε μέχρι 600 και να είναι πραγματικά φορητή.. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις / υπομονή σας..
 

vamvakoulas

Senior Member
30 April 2011
528
1) sony rx100 iii ή iv
2) panasonic tz100
3) panasonic lx10
4) Panasonic lx100
5) sony rx10 i ή ii
6) panasonic FZ1000

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
You foul,ευχαριστω για την αμεση απαντηση.με λιγο ψαξιμο που εκανα,2-3 απο αυτες τις ειδα και οντως κανουν για την αφωτογραφοσυνη μου,οσον αφορα τον σενσορα, θα χασω πολυ σε ποιοτητα με εναν 1/2.3??
Η 3 δεν εχει EVF
H 5 απλησιαστες
Η 6 οχι τοσο compact...
H 1 η 2 και η 4 λουκουμακια μοιαζουν....
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,323
Αθήνα
Είχα την Sony RX100 III την έδωσα και πήρα την panasonic TZ100. Αν τραβάς πολύ βράδυ ή σε εσωτερικούς χώρους χωρίς φλας, η πρώτη είναι καλύτερη - σε κάθε άλλη περίπτωση η δεύτερη. Επειδή όμως καταλαβαίνω ότι θα δουλεύεις σχεδόν αποκλειστικά στο auto και θα τραβάς μόνο jpeg, μήπως δώσεις τζάμπα λεφτά? Πες μας τι θα τραβάς και που θα τις βλέπεις (τάμπλετ? οθόνη υπολογιστή? προβόλι? Εκτύπωση και σε τι μέγεθος?) για να βοηθήσουμε καλύτερα.

Υ.Σ. Λες να προλάβω αύριο? :p
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Χαχα,χαλαρα θα προλαβεις Δημητρη,αφου μου ειπαν παραδοση Σαββατο.
Ειναι οπως τα ειπες,θελω την καλυτερη δυνατη ποιοτητα σε auto,να εχει αν γινεται και κανενα zoomακι,απο 3 τουλαχιστον.Χρηση κυριως σε ταξιδια με την οικογενεια αλλα ισως και συχνοτερα αν ειναι αρκετα compact.
κυριως βλεπω τις εικονες σε 55UHD TV Και σε 108' FHD προβολεα,οχι σε tablet και υπολογιστη....ΔΕ ΘΕΛΩ εναλλαξιμους φακους με τιποτα χεχε και θα με βολευε πιστευω ενα viewfinder..
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,323
Αθήνα
Πήγαινε Θεσσαλονίκη να δείς τουλάχιστον την Sony για να πάρεις μια γεύση. Υπόψη το viewfinder της panasonic είναι χειρότερο αλλά είναι πάντα έτοιμο, ενώ της sony ανοίγει σε δυο κινήσεις, στην mkIII μάλιστα όταν το κλείσεις, κλείνει και η μηχανή (θες δεν θες). Ο αισθητήρας τους είναι ίδιος, διαφέρει πολύ ο φακός με της sony να είναι πιο φωτεινός αλλά και πιο "κοντός". Οπότε αν είσαι βραδυνός τύπος sony, αλλιώς panasonic.

Υπάρχει και η Canon G5X που είναι κάτι ενδιάμεσο, αλλά λίγο πιο ακριβή, λίιιιγο πιο μεγάλη και έχει καλύτερα jpeg κι από τις δυο - λένε οι ειδικοί - εμένα και των άλλων μου κάνουν (στο vivid).
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Δημήτρη ευχαριστώ που για τις απαντήσεις σου.Οπως κατάλαβες με όλο το... ιστορικό μου,δεν με βλέπω να πηγαίνω σε κάτι ανώτερο του point and click με auto..
Απλώς με φοβίζει λίγο το μόλις 2,9χ της ΜΚ3.
Αυτό της Canon νομίζω είναι καλύτερο στα 4...
Όσο για το jpeg που λες,μάλλον δε θα το καταλάβω εγώ ποτέ...
Αν εσύ έπαιρνες μια, την πιο εύκολη και καλύτερη ποιοτικά μηχανή με τις πιο compact διαστάσεις, αν βγάλεις μέσον όρο, πια θα έπαιρνες ??
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,149
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Compact με EVF

2-3 παρατηρησεις,

η LX100 ειναι σε αλλο μεγεθος απο τις υπολοιπες, πιο μεγαλη και με πιο μεγαλο αισθητήρα (4/3) αλλά και πιο μεγαλο EVF απο ολες

Το EVF σε τοσο μικρή μηχανή και με το μέγεθος που έχει στις υπολοιπες είναι σχεδόν άχρηστο, το γραφει καποιος που χωρίς EVF δεν μπορεί να ζήσει, οταν σηκώσεις στο ματι την μηχανή μόνο κλικ μπορεις να κανεις αν πας να αλλαξεις κατι ειναι ολα τοσο κοντά (πληκτρα κλπ.) που δεν... αλλά εσύ θα δουλευεις στο auto οποτε ισως να μην σε επηρεάζει αυτο που έγραψα, επισης βάζοντας EVF στην μηχανή συνήθως περιορίζει την διασταση της οθονης που πρεπει να είναι μεγάλη, σουπερ λειτουργική , σπαστή, διαυγής. και φυσικά αφής γιατι με αυτή θα κανεις κατα 90% στόχευση ... κοίτα λοιπόν τις τυχόν διαφορές μεταξυ τους ...

στις Panasoνιc υπαρχει το κουμπι iauto , αν το πατησεις απο όπου και αν είσαι σου προτείνει η μηχανή ανάλογα τη σκηνή που βλεπει ολες τις ρυθμίσεις, αναλογες ρυθμισεις έχουν ολες οι μηχανές, εφόσον την μηχανή θα την δουλέψεις στο auto είναι πεταμένα λεφτά να πάρεις μηχανή με ειδικές λειτουργίες που ποτέ δεν θα αγγίξεις , περισσότερο σε ενδιαφέρει να δίνει καλό αποτέλεσμα στο auto που σημαινει να έχει καλό WΒ, αυτόματη φωτομέτρηση κλπ. Και φυσικά αυτο που σου ειπε ο Δημήτρης για τα jpeg που είναι πολύ σημαντικό μιας και μάλλον δεν θα επεξεργαζεσαι πολύ τα αρχεία σου.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,323
Αθήνα
Θα γίνω βαρετός, επαναλαμβάνοντας ότι καλό είναι να πας μια βόλτα Θεσσαλονίκη για να δεις τουλάχιστον μία από αυτές. Αν δεν μπορείς ρίξε μια ματιά εδώ http://j.mp/2nfGaBN για να κάνεις τις συγκρίσεις σου.

Σε ότι αφορά το σκόπευτρο, είναι σαφώς λιγότερο χρήσιμο από την αναδιπλούμενη οθόνη για όλες πλήν ΤΖ100 γιατί με την συγκεκριμένη είναι λίγο δύσκολο να σκοπεύσεις και να καδράρεις σταθερά στα 200-250mm χωρίς αυτό. Η οθόνη της πολύ καλή αλλά όχι αναδιπλούμενη. Σε ότι αφορά τους χειρισμούς, αφενός έχεις το εμπρός δαχτυλίδι - στο οποίο εγώ έχω βάλει το step zoom - αφετέρου την πίσω ροδέλα η οποία επιτελεί διάφορες λειτουργίες, αν τραβάς με προτεραιότητα διαφράγματος ας πούμε, αλλάζει την έκθεση. Στο auto βέβαια... δεν κάνει τίποτα.

Λάβε επίσης υπόψη σου ότι η Sony δεν έχει οθόνη αφής, πράγμα που δυσκολεύει λίγο κάποιες "τυπικές" πλέον λειτουργίες - όπως ας πούμε την επιλογή σημείου εστίασης. Το δε σκόπευτρο είναι "θαμμένο" κυριολεκτικά και μεταφορικά, αφού πρέπει πρώτα να πατήσεις τον πλαϊνό διακόπτη για να βγεί και μετά να τραβήξεις έξω το προσοφθάλμιο - αν το ξεχάσεις φέρνοντάς την στο μάτι δεν βλέπεις τίποτα. Στην mkIII όταν το κλείσεις, κλείνει και η μηχανή - οπότε όταν την ανάψεις πας πάλι από την αρχή. Στο τέλος το αφήνεις εκεί και το ξεχνάς εκτός εξαιρετικών περιστάσεων...

Θα σου έλεγα πάλι να ρίξεις μια ματιά στις αντίστοιχες Canon (ειδικά αν πας χωρίς σκόπευτρο η GX7), δεν τις έχω δουλέψει - αλλά τις έχω εξετάσει επισταμένα από κοντά και είναι καλοφτιαγμένες, έχουν οθόνη αφής που είναι και αναδιπλούμενη, εξίσου φωτεινό και λίγο "μακρύτερο" φακό από την Sony, και κατά πολλούς το καλύτερο jpeg από όλες της κατηγορίας.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις κατατοπιστικοτατες απαντησεις..
Το να παω Θεσσαλονικη και να τις πιασω στα χερια μου,ειναι το λογικοτερο,απλως τωρα με την κριση,που να ειναι ολες αυτες οι compact μαζεμενες για να τις δω,αφου και στις αλλες κατηγοριες εικονα-ηχος η Θεσσαλονικη εχει πτωχαινει αρκετα..
Μεχρι στιγμης εχω καταληξει σε compact,
auto εις το διηνεκες,
EVF μαλλον θα το ρισκαρω γιατι θελω να το χρησιμοποιησω μια φορα,
zoom 3x τουλαχιστον(ατιμη RX100 εισαι πολυ οριακη),
την υψηλοτερη ποιοτητα jpeg και μονο(γιατι οπως σωστα με...εκοψε ο φιλος kbouk δεν προκειται να επεξεργαστω) αλλα οπως ειπα και στον Δημητρη(cacau)που με ρωτησε,να τις βλεπω ευχαριστα στις 108'
και οσο πιο ελαφρια και μικρη γινεται για να μην την φαει η μαρμαγκα..
Αρα περιοριστικα(και λογω οικονομικων) στις: (LX,TZ,RXM3)*100,Canon G5x

Υ.Γ.1 Ειμαι τοσο αφωτογραφος,που με την GM1 που ειχα,εβγαλα καμια 700ρια φωτογραφιες,στα 3-4 ταξιδια που την πηρα,στο auto+ νομιζω,ε ολες κουνημενες και overall χειροτερες απο αυτες του Sony Z3!!??
Υ.Γ.2 Θα παραλαβεις Σαββατο?? :drool1:
 

indikos001

Senior Member
3 October 2007
510
Από Βενιζελου μεχρι Αριστοτέλους σε μια ακτινα 500 m γυρο από την Τσιμισκη εχει τοσα πολλα μαγαζια που ένα Σαββατο δεν σε φτανει να πας σε όλα.
 

vamvakoulas

Senior Member
30 April 2011
528
Φιλε μου χωρις ιχνος παρεξηγησης ή ειρωνιας, αν δεν εχεις σκοπό να μάθεις να δουλεύεις την μηχανή ούτε έστω στα βασικά δηλαδή στις προτεραιοτητες διαφραγματος ταχύτητας κλπ καθώς και πότε πρέπει να αλλάζεις κάτι από αυτά και για πιο λόγο, έχοντας σκοπό να δουλεύεις μόνο στο auto, τότε καλύτερα να πάρεις ένα high end κινητό τελευταίας γενιας κ συγκεκριμένα iphone7s ή το επερχόμενο galaxy S8 γιατί με αυτά είναι πολύ πιθανό να έχεις τα ιδια ή και καλύτερα αποτελέσματα. Άσε που θα το έχεις και πάντα μαζί σου.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Θα κατέβω και Θεσσαλονίκη να τις δω, γιατί αυτό είναι και το σωστό.
Vamvakoulas καταλαβαίνεις απόλυτα αυτά που γράφεις και με τι ύφος τα γράφεις, αφού και ο ίδιος καταλαβαίνω ότι μάλλον για τη διάθεση που έχω ως τώρα όλες αυτές οι μηχανές είναι overkill για μένα και τα γράφεις για να με προστατεύσεις από μια ακόμη λάθος επιλογή. Και έχεις δίκιο απόλυτο.
Αν όμως ήθελα να ξεκινήσω να βάζω αυτές τις πρώτες και βασικές παραμέτρους, αφού πρώτα βρω ένα βιβλίο /site να τις εμπεδωσω, ποια θα ήταν η καλύτερη compact, με καλή ποιότητα εικόνας, χωρίς να βάζω άλλες παραμέτρους, raw, φακούς, flash, φίλτρα κτλ.. ??
Σας ευχαριστώ όλους και εδώ μέσα ότι και να γράψετε, μετά από τόσα χρόνια στο φόρουμ και τόσα παιδιά που γνώρισα έχω καταλάβει το ποιον και την καλή διάθεση και των υπολοίπων!!!
(μόνο για τον γαυρο όχι πολλά πολλά να εξηγηθουμε..:)
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,744
Βόλος
Re: Απάντηση: Compact με EVF

τότε καλύτερα να πάρεις ένα high end κινητό τελευταίας γενιας
Με ψηφιακό ζουμ και με τους ευρυγώνιους που φοράνε, άστο καλύτερα.
 

vamvakoulas

Senior Member
30 April 2011
528
Συγκριτικά μιλάμε πάντα.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Μόλις παρήγγειλα την TZ100 από το Amazon.fr σε καλή τιμή. Εξακολουθεί να ισχύει η επιστροφή των χρημάτων σε 30 μέρες..