Αναβάθμιση cd player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vagmak

Established Member
19 August 2009
233
Καλησπέρα στο φόρουμ...
Διαθέτω ένα cdp marantz 6003 και αρκετά μεγάλη δισκοθήκη αποτελούμενη απο CD, επομένως "δουλεύω" το πλευερ αποκλειστικά για της ώρες που ακούω.
Αυτό που με απασχολεί τελευταία είναι, πως θα πετύχω αναβάθμιση στην πηγή μου. Κατά διαστήματα ακούω θολά και πιστεύω οτι ευθύνεται το πλευερ γι αυτό (ίσος και η ηχογράφηση). Τα καλώδια ιντερκονέκτ που χρησιμοποιώ ειναι της nordost.
Θα μπορούσα να πετύχω αναβάθμιση με την προσθήκη ενος DAC? και να το κουμπώσω στο marantz?
Μπάτζετ 400
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
To 6003 έχει διακριτό στάδιο εξόδου με τρανζίστορ που θεωρείται αρκετά καλό.
Δεν ξέρω αν στα 400 θα βρεις κάτι που να είναι πράγματι αναβάθμιση.
 

vagmak

Established Member
19 August 2009
233
Επίσης σκέπτομαι και την προσθήκη ενος Network player (μιας που εχω και κάμποσα αρχεία μουσικής) και συγκεκριμένα του Pioneer Ν-50-Κ,
που απο οτι διαβάζω θα μπορούσε να λειτουργήσει και ως DAC.
Θα μπορούσα να συνδέσω με coaxial το Marantz και να δουλεύω ως DAC το Pioneer? Εφ όσον το προσφέρει.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Ναι γίνεται λειτουργεί και ως DAC συνεπώς αν θέλεις χρησιμοποιείς το marantz σαν transport.
Βέβαια το εάν θα παίζει καλύτερα αυτό μόνο κατόπιν ακρόασης θα το διαπιστώσεις.
 

vagmak

Established Member
19 August 2009
233
Ευχαριστώ για την αμεσότητα peter.
Πιστεύω πάντως πως κάποιος με "μεγάλη" δισκοθήκη (και οχι αρχεία ήχου) θα κατέφευγε σε μια άλλη πηγή ως αναβάθμιση. Για να δει ουσιαστική διαφορά
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Ναι , είτε σε ένα DAC ας πούμε διπλάσιας ποιότητας από την υπάρχουσα πηγή.
Ας πούμε θα δεις λογικά διαφορά με ένα DAC του τύπου TEAC UD-503 , Pioneer U-05.
Βέβαια η αγορά του Ν-50 έχει μια λογική αφού θέλεις network player και ίσως ο ήχος σου
αρέσει περισσότερο από το marantz που έχεις τώρα.
Και εγώ CDάκιας είμαι μόνο από CD player παίζω :Banane0:
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Ευχαριστώ για την αμεσότητα peter.
Πιστεύω πάντως πως κάποιος με "μεγάλη" δισκοθήκη (και οχι αρχεία ήχου) θα κατέφευγε σε μια άλλη πηγή ως αναβάθμιση. Για να δει ουσιαστική διαφορά

Η καλύτερη επιλογή θα ήταν ένα καλό τρανσπορτ που θα συνδεόταν με ντακ
Βέβαια το κόστος θα ανέβαινε πάρα πολύ
 

vagmak

Established Member
19 August 2009
233
Η καλύτερη επιλογή θα ήταν ένα καλό τρανσπορτ που θα συνδεόταν με ντακ
Βέβαια το κόστος θα ανέβαινε πάρα πολύ



Συμφωνώ....εαν δεν σκεπτόμουν το κόστος θα ειχα κάνει κάποια ουσιαστική αγορά. Απλά μπας και πετύχω κάτι με χαμηλό μπάτζετ.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Συμφωνώ....εαν δεν σκεπτόμουν το κόστος θα ειχα κάνει κάποια ουσιαστική αγορά. Απλά μπας και πετύχω κάτι με χαμηλό μπάτζετ.

Μόνο με δοκιμή και μάλιστα όσο το δυνατόν πιό μεγάλη χρονικά .
 

GiannisTyf

Senior Member
29 July 2012
362
θεσσαλονικη
Με 400e μπορεις σημερα να παρεις αρκετα αξιολογα Dac.Αν δοκιμασεις αρκετα dac μαζι με το cd player καποιο θα κανει την διαφορα που ζητας.
 

vagmak

Established Member
19 August 2009
233
Καλώδιο ρεύματος και κανένα πυκνωτάκι στο σήμα και είσαι ο.κ

Με καλώδια ρεύματος πιστεύω είμαι οκ. Με πυκνωτή στο σήμα πως θα γίνει, και που θα απευθυνθούμε?
 

vagmak

Established Member
19 August 2009
233
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση cd player

Με 400e μπορεις σημερα να παρεις αρκετα αξιολογα Dac.Αν δοκιμασεις αρκετα dac μαζι με το cd player καποιο θα κανει την διαφορα που ζητας.

Αυτό πιστεύω κι εγω. Το πλεϋερ ειναι τουλάχιστον πενταετίας, όπως και η τεχνολογία που κουβαλάει. Με ενα DAC τελευταίας γενιάς θα υπάρχει κάποια διαφορά. Βέβαια μόνο με δοκιμές θα μπορούσαν να βγούν συμπεράσματα
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση cd player

Αυτό πιστεύω κι εγω. Το πλεϋερ ειναι τουλάχιστον πενταετίας, όπως και η τεχνολογία που κουβαλάει. Με ενα DAC τελευταίας γενιάς θα υπάρχει κάποια διαφορά. Βέβαια μόνο με δοκιμές θα μπορούσαν να βγούν συμπεράσματα

Mόνο η δοκιμή
Τα dac παίζουν καλύτερα ,συνήθως,λόγω καλύτερου αναλογικού σταδίου και στη τιμή που κοιτάς δε νομίζω ότι βρείς ουσιαστική αναβάθμιση .Διαφορετικό ήχο μπορεί να ακούσεις αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα είναι καλύτερος
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Το παϊονήρ U -05 θα κάνει διαφορά, αν το βρεις μεταχειρισμένο αξίζει να το προσπαθήσεις ....
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Με καλώδια ρεύματος πιστεύω είμαι οκ. Με πυκνωτή στο σήμα πως θα γίνει, και που θα απευθυνθούμε?

Σε έναν τεχνικό που να ξέρει τι του γίνεται.
Αν δεν γνωρίζεις μπορούμε να σου προτείνουμε