Cuby 9 προβλημα?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
Εχω ενα cuby 9 crystal audio.
Πριν λιγες μερες εβαλα ενα mp3 player στην usb θυρα του cuby κ αυτο σταματησε να παιζει.το εστειλα αντπεια κ μου το στειλανε πισω οκ.
Το προβλημα ειναι οτι οταν τον ξανασυνεδεσα με οπτικη ινα στην tv δεν βγαινει ο ηχος,ενω το ηχειο παιζει κανονικα ηχο απο αλλες πηγες πχ απο κινητο η απο το internet.
Δεν αλλαξα καποια ρυθμιση στην tv... και πριν την βλαβη με το mp3 ,επαιζε μια χαρα τον ηχο της τηλεορασης μεσω οπτικης ινας.

Καποια βοηθεια ;?
ευχαριστω εκ των προτερων.
 

stargr

Senior Member
8 March 2009
476
ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΔΡΑΜΑ
Μάλλον πάλι σε αντιπροσωπεία σε βλέπω. Δοκίμασε πάντως αν δουλεύει η οπτική σε άλλες συσκευές. Έιναι περίεργα τα καλώδια και στο άσχετο σταματάν να δουλεύουν.
 

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
Ευχαριστω.
Το καλωδιο δινει σημα,ειναι κοκκινο στην ακρη το φως.περαν τουτου,δοκιμασα κ αλλο καλωδιο αλλα τιποτα.
 

MEGAS

Established Member
1 September 2008
139
Καλημερα,
το ηχειο το ξαναεστειλα στο service κ μου επεστραφη χτες οπου κ παλι δεν εχω ηχο με οπτικη ινα απο την tv.
τους πηρα τηλ κ μου ειπε ο τεχνικος οτι το ηχειο το τσεκαρε κ ειναι ολα οκ,ολα τα ports οκ κλπ.
χτες διαβαζα στο internet οτι αν η μερια της οπτικης ινας δεν βγαζει φως τοτε ισως εχει προβλημα το καλωδιο..το καλωδιο το αλλαξα κ παλι δεν βγαινει φως οταν η ινα ειναι πανω στο port του ηχειου και οχι πανω στην tv φυσικα.
επισης το port του ηχειου δεν βγαζει κοκκινο φως οπως πχ στο port της tv..!
τα ειπα αυτα στον τεχνικο κ μου ειπε οτι το ηχειο δεν βγαζει φως γιατι ειναι δεκτης κ οχι πομπος.και λογικα δεν θα βγαλει και φως η οπτ ινα οταν ειναι πανω στο cuby.

Καποια βοηθεια ρε παιδια πανω στο θεμα...???
μηπως ειναι τιποτα ρυθμισεις στην tv..?

ευχαριστω.