Αναπαραγωγή αρχείων μέσω δυκτίου?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας,

Έχω μια απορία, πρόσφατα αγόρασα ένα Laptop και λόγω έλλειψης εξωτερικού σκληρού αποφάσισα να φτιάξω ένα home δίκτυο μεταξύ του σταθερού pc μου όπου και στον σκληρό του δίσκο είναι αποθηκευμένη όλη η μουσική μου και του laptop.

Τώρα μπορώ και έχω πρόσβαση στον σκληρό δίσκο του pc μου μέσω του Laptop και έτσι κάνω drag and drop τα μουσικά αρχεία μου στο Jriver από το Laptop (βρίσκεται σε διαφορετικό δωμάτιο). Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν απώλειες στην ποιότητα λόγω της ''μεταφοράς'' των αρχείων με αυτόν τον τρόπο μέσω του δικτύου (του rooter δηλαδή φαντάζομαι).

Ευχαριστώ,

Cheers.:ernaehrung004:
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
μέσω wifi ή ethernet επικοινωνούν;
αν είναι μέσω wifi θα σου πρότεινα αν γίνεται να κάνεις σύνδέσεις μέσω ethernet και να απενεργοποιήσεις το wifi στους υπολογιστές
 
Last edited:

Peter52

Established Member
25 November 2010
198
Καλησπέρα και από εμένα.

Αν δεν μπορείς να εγκαταστήσεις καλώδια να εξετάσεις την περίπτωση των homeplugs. Από προσωπική εμπειρία τα της TP-LINK μου δουλεύουν ακόμη και σε τριφασική εγκατάσταση και μεταδίδουν από φάση σε φάση.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
υπάρχει η άποψη ότι τα homeplugs εισάγουν θόρυβο στο ηλεκτρικό δίκτυο και κάποιοι λένε ότι επηρεάζεται ο ήχος,
δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι, αλλά θα το έψαχνα αν ήταν να αγοράσω
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλημέρα σας και σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Η σύνδεση γίνεται μέσω wifi. Δεν έχω τραβήξει ethernet από το laptop στο router.

Υπάρχει κάποια καλύτερη λύση που μπορώ να ακολουθήσω? Θα μπορούσα πάντα να αγοράσω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο αλλά οι θύρες usb του laptop είναι δύο. Στην μία πάει το dac και στην άλλη το mouse. Και θα ήθελα να αποφύγω το να χρησιμοποιώ το mousepad του laptop.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
για μένα οι προτιμότερες λύσεις θα ήταν με τη σειρά

ethernet καλώδιο
wifi
usb εξωτερικός δίσκος

και powerline για πρόσβαση σε τοπικό δίκτυι ή ιντερνετ εφόσον τα δύο πρώτα είναι αδύνατα, ή εφόσον το wifi περιλαμβάνει repeater
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
για μένα οι προτιμότερες λύσεις θα ήταν με τη σειρά

ethernet καλώδιο
wifi
usb εξωτερικός δίσκος

και powerline για πρόσβαση σε τοπικό δίκτυι ή ιντερνετ εφόσον τα δύο πρώτα είναι αδύνατα, ή εφόσον το wifi περιλαμβάνει repeater

Και δεν υπάρχει κάποια πρόβλημα αν το ethernet θα είναι αρκετά μέτρα? Φαντάζομαι το ethernet θα καταλήγει στο Router. Το router βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο. Γενικά για να καταλάβω και τι παίζει, το ethernet είναι καλύτερη λύση γιατί μπορεί μέσω του ασύρματου να χάνεται πληροφορία και να υπάρχει μείωση της ποιότητας του ήχου? Και γιατί βάζεις τον usb εξωτερικό σαν την χειρότερη λύση?
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
το μάξιμουμ μήκος για καλώδιο δικτύου σαν αυτά που χρησιμοποιούμε είναι γύρω στα 100 μέτρα,

φαντάζομαι θα είσαι πολύ κάτω από αυτό οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (όσον αφορά τα δεδομένα που θα μεταφέρονται, για άλλα προβήματα όπως waf κλπ δεν ξέρω)

θα πρέπει να πέι μέχρι το ρούτερ ή κάποιο switch αν είναι πιο κοντά


τους usb σκληρούς τους έβαλα τελευταίους γιατί είπες ότι έχεις χώρο στο pc, είναι πιο ευπαθείς και θα πρέπει να τους μεταφέρεις βάλε βγάλε κλπ,
εκτός και αν θα δουλεύει πολλές ώρες τα λάπτοπ για μουσική και δεν θες να έχεις αναμμένο συνεχώς το pc