3Χ power supply for Raspberry RPi

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Από το φόρουμ του Rune Audio
http://www.runeaudio.com/forum/3x-powersupply-for-rpi-t4141.html

Θεωρείται πως αξίζει να γίνει κάτι τέτοιο δεδομένου πως χρειάζεται να γίνουν μετατροπές και στην πλακέτα του rpi;
Από όσα διαβάζω στο πιο πάνω νήμα λένε πως αξίζει.
Εγώ δεν μπορω να κάνω τπτ από τα παραπάνω. Ήδη έχω μιλήσει σε κάποιον τεχνικό και περιμένω να δω τι θα μου πει!
Θα ήθελα και την δική σας γνώμη.
Επίσης έχω αγοράσει ήδη ένα dc to dc regulator της texas instruments που θα χρησιμοποιηθεί μαζί με το τροφοδοτικό!

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
rsapberry

καλησπέρα..

καταλαβαινει κανεις τι γινεται εδω;

http://www.runeaudio.com/forum/3x-powersupply-for-rpi-t4141.html

προκειται να μου φτιαξουν ενα γραμμικο τροφοδοτικο αλλα εδω βρηκα και αλλες μοντιφες που απο οσα λενε ισως βελτιωθει η αποδοση του.

Αυτες οι ρυθμισεις που αναφερονται γινονται με το ιδιο τροφοδοτικο;
καπου διαβαζω οτι τα 5v τα παιρνει απο την gpio αλλα το καλωδιο δυο ακρες δεν εχει;σε μια εικονα δειχνει που τα συνδεει.οποτε το 3 που παει στην gpio πιο ειναι;

και τελος λεει οτι αφαιρει τον onboard regulator...αυτο θα το κανει ασταθη;θα χρειαστει αλλον regulator εξωτερικο;

Εγραψα εδω διοτι βλεπω αρκετοι εχετα γνωσεις πανω σε πλακετες.Oποιαδηποτε συμβουλη θα ηταν χρησιμη θενξ.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Re: rsapberry

εχεις ασχοληθει καθολου με αυτο ή απλα το λες βαση θεωριας;
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Re: rsapberry

με προλαβε ε;...ειναι επειδη το συζηταμε και μαζι :)

Οντως ειναι πολυ δυνατος...σε ευχαριστω που μου το ειπες...
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Δημητρη ευχομαι να παρεις απαντησεις μιας και εγω ενδιαφερομαι για κατι τετοιο οπως σου εχω πει.
 
Last edited:
Re: rsapberry

Guru σίγουρα δεν με λες, αλλά κάποια χιλιόμετρα τα έχω γράψει..

Όχι, δεν έχω δοκιμάσει να ξηλώσω όλα τα παλμοτροφοδοτικά του RPi, αλλά κρίνοντας από τη διαφορά που κάνει ένα γραμμικό τροφοδοτικό στα 5V (κάτι που έχουν βάλει σχεδόν όλοι audiophiles που παίζουν από RPi) (υπαρκτή αλλά θέλει σχετικά αναλυτικό σύστημα για να γίνει ακουστή), εκτιμώ ότι οι διαφορές που θα κάνουν τα τοπικά linear LDOs θα είναι ακόμα μικρότερες.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: rsapberry

πάντως να προσθέσω σ αυτά που λεει ο δδ από όσα έχω διαβάσει και ασχοληθεί όταν ήθελα κάτι ανάλογο για το squeezebox η γενικότερη τάση στα φόρα ήταν ότι (για το sb) αν θέλεις να κάνεις σωστή αναβάθμιση πρέπει να πετάξεις όλα τα τροφοδοτικά και και τα ldo.
Ίσως για το λόγο αυτό, η τροφοδοσία στο sb έκανε τελικά μικρή (αν και αισθητή διαφορά).
Ισως να ισχυει το ίδιο για το ras.
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Re: rsapberry

Ισως οι διαφορες που εντοπιζονται αφορουν dac που "κουμπώνουν" πανω στο raspberry και τροφοδοτουνται απο αυτο ενω με ενα usb dac δεν υπαρχουν τοσο ακουστες διαφορες και απλα αν χρησημοποιουμε ενα usb dac ενα linear τροφοδοτικο φτανει και περισευει

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: rsapberry

Ασχέτως των παραπάνω πάντως,το καλύτερο που εχει να κάνει κανείς ανεξαρτήτως transport είναι το να γλυτώσει εντελώς από το rail των 5V που έρχεται από την USB.
Θες με αποκλειστική,θες με γαλβανική (ακομα καλύτερα ),θες με τις συσκευές που κυκλοφορούν,θες με τα ειδικά USB injectors,κλπ.

Από κει και πέρα το μόνο που θα εχει σημασία θα είναι η καλή λειτουργία του.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Από το φόρουμ του Rune Audio
http://www.runeaudio.com/forum/3x-powersupply-for-rpi-t4141.html

Θεωρείται πως αξίζει να γίνει κάτι τέτοιο δεδομένου πως χρειάζεται να γίνουν μετατροπές και στην πλακέτα του rpi;
Από όσα διαβάζω στο πιο πάνω νήμα λένε πως αξίζει.
Εγώ δεν μπορω να κάνω τπτ από τα παραπάνω. Ήδη έχω μιλήσει σε κάποιον τεχνικό και περιμένω να δω τι θα μου πει!
Θα ήθελα και την δική σας γνώμη.
Επίσης έχω αγοράσει ήδη ένα dc to dc regulator της texas instruments που θα χρησιμοποιηθεί μαζί με το τροφοδοτικό!

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!


Eγώ βλέπω ότι το dc to dc που έχεις πάρει, δίνει στην καλύτερη περίπτωση 1Α. Μια τυπική χρήση του RPI3 χωρίς κανένα περιφεριακό πάνω του θέλει περίπου 400mA, ενώ το προτεινόμενο αμπεράζ από το RPI foundation είναι 2.5A.

Προσωπικά δεν θα το έβαζα.
 
@DomieMic65

Όντως, το RPi3 είναι αρκετά ενεργοβόρο.. Αν είναι να μπει το συγκεκριμένο DC to DC της TI επιβάλλεται να μπει πιο πριν pre-regulator το οποίο να βγάζει τάση περίπου 1V πάνω από το Vout του LDO της TI. Διαφορετικά είναι πολύ πιθανό το LDO να μη μπορεί να δώσει το 1A λόγω υπερθέρμανσης.

Δηλαδή, για εγγυημένη ικανότητα 1A στα 5V έξοδο του LDO, καλό είναι στην είσοδο του LDO να εφαρμοστεί σταθεροποιημένη τάση από 5.5V έως 6V. Αν η πλακέτα της TI έχει καλή ψύξη ίσως μπορείς να πας και λίγο παραπάνω.

Εννοείται ότι έτσι θα καλύψεις με το ζόρι τις απαιτήσεις του RPi3, χωρίς να μιλάμε καν για εξωτερικούς δίσκους με τροφοδοσία μέσω USB.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Eγώ βλέπω ότι το dc to dc που έχεις πάρει, δίνει στην καλύτερη περίπτωση 1Α. Μια τυπική χρήση του RPI3 χωρίς κανένα περιφεριακό πάνω του θέλει περίπου 400mA, ενώ το προτεινόμενο αμπεράζ από το RPI foundation είναι 2.5A.

Προσωπικά δεν θα το έβαζα.

@DomieMic65

Όντως, το RPi3 είναι αρκετά ενεργοβόρο.. Αν είναι να μπει το συγκεκριμένο DC to DC της TI επιβάλλεται να μπει πιο πριν pre-regulator το οποίο να βγάζει τάση περίπου 1V πάνω από το Vout του LDO της TI. Διαφορετικά είναι πολύ πιθανό το LDO να μη μπορεί να δώσει το 1A λόγω υπερθέρμανσης.

Δηλαδή, για εγγυημένη ικανότητα 1A στα 5V έξοδο του LDO, καλό είναι στην είσοδο του LDO να εφαρμοστεί σταθεροποιημένη τάση από 5.5V έως 6V. Αν η πλακέτα της TI έχει καλή ψύξη ίσως μπορείς να πας και λίγο παραπάνω.

Εννοείται ότι έτσι θα καλύψεις με το ζόρι τις απαιτήσεις του RPi3, χωρίς να μιλάμε καν για εξωτερικούς δίσκους με τροφοδοσία μέσω USB.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις σας!
Ναι το ξέρω πως το regulator δίνει μόνο 1Α.
Το αγόρασα γιατί είδα σε διπλανό φόρουμ πως κάνει καλή δουλειά σε Odroid C2. Δεν ξέρω αν αυτό έχει πιο χαμηλές απαιτήσεις ρεύματος.
Όπως κ να έχει ο μάστορας που θα μου φτιάξει το τροφοδοτικό θα ενημερωθεί για όλα αυτά και θα πράξει ανάλογα. Ίσως στην τελική και να μην το χρησιμοποιήσω!
Όπως και να έχει οι δίσκοι που έχω στο Rpi 3 είναι πάνω σε ενεργό hub και το DAC μου έχει δική του τροφοδοσία (αν αυτό παίζει ρόλο).

Έχετε κάποια γνώμη για το αρχικό ερώτημα;
Έχει νόημα να επέμβει κάνεις στην πλακέτα του Rpi 3 και να το τροφοδοτήσει με 3 ξεχωριστά τροφοδοτικά όπως περιγράφεται στο νήμα του RuneAudio;;

Ευχαριστώ κ πάλι!
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Εγώ αμφιβάλλω αν θα γίνεται αντιληπτή η διαφορά, μόνο με την αντικατάσταση του dual buck (RT8020) on-board regulator (outputs 1,8V & 3.3V ) στο raspberry.
Επειδή "εκαψα" δύο RPi2 στην προσπάθεια βελτίωσης της ήδη πολύ καλής απόδοσης, προτείνω απλά να χρησιμοποιήσετε ένα γραμμικό τροφοδοτικό πολύ καλής ποιότητας ρυθμισμένο στα 5,2volts περίπου ώστε με τις απώλειες του καλωδίου τροφοδοσίας η τάση μετρούμενη στο pin2 του GPIO να είναι 5,0 Volts DC ακριβώς.
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ναι ας γίνει merge καλύτερα!
Έγινε κ ένα μπέρδεμα με τα ονόματά μας Δημήτρη... Χα χα

Εδώ Μιχάλης ( ουτεμετοκυάλι Guru) -bye-

Sent from my Nexus 5X
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: rsapberry

Ασχέτως των παραπάνω πάντως,το καλύτερο που εχει να κάνει κανείς ανεξαρτήτως transport είναι το να γλυτώσει εντελώς από το rail των 5V που έρχεται από την USB.
Θες με αποκλειστική,θες με γαλβανική (ακομα καλύτερα ),θες με τις συσκευές που κυκλοφορούν,θες με τα ειδικά USB injectors,κλπ.

Από κει και πέρα το μόνο που θα εχει σημασία θα είναι η καλή λειτουργία του.
Αυτό όμως δεν νομίζω να γίνεται με επέμβαση στο Rpi. Μάλλον χρειάζεται ξεχωριστή συσκευή ανάμεσα στο rasp και στον DAC.

Σωκράτη νομίζω πως καλό θα ήταν να γίνει merge των δύο νημάτων όπως λέει κ ο Δημήτρης!
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Internet King οποτε προτεινεις μονο ενα γραμμικο τροφοδοτικο...το οποιο οπως ειπες να ειναι 5,2v ωστε στην πλακετα να βγαζει 5v.

Εσυ που συνδεσες το τροφοδοτικο...πανω στην πλακετα;στην gpio; ή πανω στην πλακετα;...
 

Peter52

Established Member
25 November 2010
198
Μπορείς να δώσεις από τις ακίδες 2 ή 4 και 6, αλλά μέσω του USB υπάρχει ασφάλεια που επιτρέπει μέχρι 1100 mA και προστατεύει το raspberry.