Harman Kardon AVR 151S : Αποριες - Βοηθεια - ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!!!

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Γεια Χαρα!!! Αγορασα χθες το συγκεκριμενο ενισχυτη μαζι με ενα σετ ηχειων. Μεχρι τωρα ειχα ενα all in one Home Cinema της Philips.
Συνδεσα τα ηχεια ολα χωρις κανενα προβλημα.
ΑΠΟΡΙΑ 1:
Μετα ηρθε η ωρα για τις πηγες.... Συνδεω το WD LIVE TV στην εισοδο HDMI1 του ενισχυτη και μετα απο την HDMI OUT του ενισχυτη, στην HDMI1 της τηλεορασης (PANASONIC TX-L42E30E). Ωραια λεω, ας βαλω να δω κατι... Βαζω ενα mkv αρχειο και καθε 30-40 δευτερολεπτα ειτε ο ηχος ειτε η εικονα εκανε διακοπες,περοσσοτερο ο ηχος.
Βγαζω το HDMI του WD απο τον ενισχυτη και το βαζω στο HDMI2 της τηλεορασης και συνδεω το WD με τον ενισχυτη μεσω οπτικου καλωδιου για ηχο... ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΕΠΑΙΖΑΝ ΤΕΛΕΙΑ!!! Ειδα και ταινια, ΟΛΑ ΚΟΜΠΛΕ.
Γιατι εκανε διακοπες με το HDMI μεσω του ενισχυτη?????
ΑΠΟΡΙΑ 2:
Πως μπορω να εχω ηχο τηλεορασης απο το Home Cinema? Οταν παταω στο τηλεκοντρολ του ενισχυτη TV γραφει HDMI/ARC αλλα δεν εχω ουτε ηχο ουτε εικονα.
Επισης θεωρω απαραδεκτο το 2017 ο συγκεκριμενος ενισχυτης να μην κλεινει απο το τηλεκοντρολ αλλα μονο απο το κεντρικο κουμπι του ενισχυτη.
ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ....
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
ΣΤΟ WDTV πήγες στο menu να ορίσεις την HDMI για έξοδο ήχου; η πανασονικ υποστηρίζει ARC; Αν όχι τότε σίγουρα μπορεις να δώσεις ήχο με μια οπτική ίνα που ίσως να μπορείς να ορίσεις και ως tv.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Ναι η Panasonic υποστηριζει, το HDMI2 γραφει ARC. Εδω και καμια ωρα ειμαι με το manual στο χερι και πρεπει να ξανατραβαω το επιπλο τωρα και να ξαναμπλεχτω με τα καλωδια. Επισης ποια η λογικη στο οτι ολες οι εισοδοι του ενισχυτη ειναι pre-programmed για συγκεκριμενες συσκευες σε καθε θεση? ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!!! Ο ηχος σε σχεση με το all in one της Philips που ειχα δε συγκρινεται, ΑΛΛΑ ολο το υπολοιπο σεταρισμα ειναι παραλογα πολυπλοκο. Συνεχιζω κι ο Θεος Βοηθος!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Kαποια μοντελα ενισχυτων σου επιτρεπουν να κανεις align, να ρυθμισεις δηλαδη τις εισοδους/εξοδους, ποια να δινει που.
Κοιταξε το manual εαν σου δινει αυτη τη δυνατοτητα.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Αλλη μια ερωτηση τωρα που εχω τραβηξει επιπλα, καλωδια κλπ. Αν συνδεσω το HDMI OUT (ARC) του ενισχυτη στο HDMI2 (ARC) της τηλεορασης, θα εχω ηχο στον ενισχυτη,σωστα??? Αν καποια φορα ομως θελει η συζηγος να δει απλα τηλεοραση χωρις να ανοιγει τον ενισχυτη, θα εχει ηχο η τηλεοραση μονο απο τα δικα της ηχεια?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το εγχειριδιο τι λεει; Γιατι δεν το δοκιμαζεις τωρα οπως εισαι να δεις;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Το εγχειριδιο ειναι για .... Δεν λεει τιποτα!!! Σε οτι εχει να κανει με τη συνδεση τηλεορασης και ενισχυτη τιποτα. Απλα οτι συνδεεις με ενα καλωδιο HDMI και τελος. Και μεσα σε ολο τον χαμο εδω στο σαλονι δε βρισκω και το καλωδιο HDMI που πηρα σημερα για να συνδεσω και το dvd και εχω και τη συζηγο να λεει: Εμ γι'αυτο το εβαλαν σε προσφορα, αν ηταν καλο γιατι να το εδιναν τοσο φθηνοτερα??? ΖΩ ΕΝΑ ΔΡΑΜΑ!!!!!! 😂😂😂😂😂😂😠😠😠😠😠😠😠
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Υπομονη, ψαξε στο διαδικτυο για εγχειριδιο μηπως αυτο που εχεις ειναι ενας γρηγορος οδηγος.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Αυτο εχει και η συσκευασια, απλα ειναι σε πολλες γλωσσες. 50 σελιδες ειναι ουσιαστικα τα αγγλικα, απλα οταν εκανα τη συνδεση του WD LIVE TV συμφωνα με το manual το αποτελεσμα ηταν αποτυχια. Οταν την εκανα με το δικο μου τροπο ολα ΟΚ. Θα μου πεις τωρα, ε τοτε τι σε νοιαζει τι λεει ο κατασκευαστης αφου τη δουλεια σου την κανεις??? Γι'αυτο ηθελα να συνδεσω και το dvd να δω τι παιζει αλλα το καλωδιο αφαντο μεχρι τωρα..... 😞😞😞
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Στο media player μήπως έχεις δηλώσει κάτι άλλο όσον αφορά την Hdmi στο θέμα ήχου; Επίσης χαλάρωσε, με νεύρα και σιχτήρια δεν θα κάνεις δουλιά, θέλει υπομονή κι ηρεμία κι όλα θα γίνουν.
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Παιδια εχω απελπιστει.... Παιδευομαι κανα 5ωρο αλλα τιποτα. Δεν ξερω τι αλλο να κανω... Σε οποια εισοδο HDMI του ενισχυτη κι αν συνδεσω ειτε το WD ειτε το dvd εικονα δεν εχω στην τηλεοραση. Μηπως εχει καποιο ελαττωμα? Να τον παω πισω?
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! Εβγαλα ακρη!!!! Τοσες ωρες λογω δικης μου μ......ς!!!! Το παραδεχομαι.... 😎 ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΟΜΩΣ!!!!!
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Λοιπον θα σας πω κι ας φαω κραξιμο απ'ολους σας!!!! ο˜†ο˜Žο˜²ο ‘ Εχοντας τοποθετησει τον ενισχυτη στο επιπλο δεν εχω καθολου οπτικη επαφη με την πισω πλευρα του, οτι κανω το κανω ψαχνοντας με το χερι... εχω εντοπισει τις εισοδους HDMI και πιστευω οτι η HARMAN KARDON τις εχει ονομασει απο αριστερα προς δεξια με τη σειρα 1,2,3,4.... Ετσι δεν ειναι το λογικο ρε παιδια? ΑΜ ΔΕ!!!!! Τις εχει ονομασει 4,3,2,1!!! Ενω λοιπον εκανα το σεταρισμα εισοδου με πηγη εβαζα HDMI4 ενω επρεπε να βαλω HDMI1. Τυχαια επεσε το ματι μου στο σχεδιο της πισω οψης του ενισχυτη στο manual και ............ OYΠΣ!!!!!!!!!!!!
 
Last edited:

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Άντε. Σήμερα το βραδακι ταινιουλα.
Να χωθεις και στη σύζυγο :)

Ε ΝΑΙ!!! Γιατι εχω εκτεθει, αλλα σημερα....!!!!!!! Ρε παιδια σκεφτομαι να παραγγειλω και αυτο για τη συνδεση του ενισχυτη στο internet επειδη η προσβαση στο router απο το σαλονι ειναι αδυνατη. https://www.iogear.com/product/GWU627/
Τι λετε? Εχετε καποια αλλη προταση? Εδω Ελλαδα παντως δε βρισκω τιποτα αλλο αντιστοιχο. Ειχα παρει αυτο http://www.netgear.com/home/product...theater/WNCE2001.aspx?cid=wmt_netgear_organic για τον Pioneer N50A αλλα απ'οτι βλεπω εχει καταργηθει και στο ebay πλεον το δινουν ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ.
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Απάντηση: Re: Harman Kardon AVR 151S : Αποριες - Βοηθεια - ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!!!

Αν έχεις καλό σήμα από το wi - fi σου στη θέση που βρίσκεται ο harman, πάρε αυτό. Θα σου χρησιμέψει και σε κανένα ταξιδάκι. Δουλεύει κ με ένα απλό Power Bank ή από μια θύρα USB του Harman.
http://www.tp-link.com.au/products/details/cat-9_TL-WR802N.html
 

patagos

Senior Member
16 May 2012
387
ΑTHENS
Αν έχεις καλό σήμα από το wi - fi σου στη θέση που βρίσκεται ο harman, πάρε αυτό. Θα σου χρησιμέψει και σε κανένα ταξιδάκι. Δουλεύει κ με ένα απλό Power Bank ή από μια θύρα USB του Harman.
http://www.tp-link.com.au/products/details/cat-9_TL-WR802N.html

ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ, ΤΗΑΝΧ!!!!!
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,752
Με υγεία και να τον χαρείς μέχρι να τον λιώσεις.

Αλλη μια ερωτηση τωρα που εχω τραβηξει επιπλα, καλωδια κλπ. Αν συνδεσω το HDMI OUT (ARC) του ενισχυτη στο HDMI2 (ARC) της τηλεορασης, θα εχω ηχο στον ενισχυτη,σωστα??? Αν καποια φορα ομως θελει η συζηγος να δει απλα τηλεοραση χωρις να ανοιγει τον ενισχυτη, θα εχει ηχο η τηλεοραση μονο απο τα δικα της ηχεια?
Γι αυτό που ρωτάς, η σύζυγος απλά κλείνει τον ενισχυτή και ο ήχος επανέρχεται στα ηχειάκια της τηλεόρασης. Βέβαια έχω άλλη μάρκα, Yamaha, αλλά να υποθέσω ότι το πρωτόκολλο σύνδεσης είναι ένα.

Υ.Γ. Πάντως μετά από λίγο καιρό σταμάτησε να κλείνει τον ενισχυτή. Μπήκε στο club φίλε μου.:a0210: