Ο νέος JVC DLA-X5500 & 4K HDR κουτσομπολιά...

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Με την έλευση του νέου X5500 επί Ελληνικού εδάφους είχαμε και επίσημη 4Κ μάζωξη εκλεκτών (που λέει ο λόγος δηλαδή.. :p) μελών.

Ο προβολέας στήθηκε στο σπίτι του Παναγιώτη Βογιατζάκη, συνδέθηκε καταλλήλως με 2Κ και 4Κ πηγές και το πάρτι ξεκίνησε..

Το review μου και την δική μου οπτική γωνία την ανέβασα πριν από λίγο σε μορφή άρθρου στο blog μου. Για όποιον θέλει να διαβάσει μπορεί στον παρακάτω σύνδεσμο
http://www.projectorjunkies.com/jvc-dla-x5500-mini-review/

Χατζ, Παναγιώτης, Werewolf, JL και εγώ δώσαμε ραντεβού ένα απόγευμα στο bat cave...εεεεε..σαλόνι του Παναγιώτη ήθελα να πω, για να εξετάσουμε από κοντά τον 5500 και το περιβόητο HDR!


Ακολουθεί αποδεικτικό υλικό... :grinning-smiley-043


DSC04667.jpg


123.jpg


DSC04690.jpg


DSC04683.jpg










let the θάψιμο begin... :flipout:
 
19 June 2006
35,671
Στην τρίτη φωτογραφία γιατί το μαγουλομωρό έχει βγει 3D??:D:D

Όπως πάντα, ωραία παρουσίαση Νικ!!:a0210:


Για όσους παίζουν 2Κ, μην ακουμπάτε το eshift...:D
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Γενικα μην ακουμπατε τιποτα.
Τα e-shift θολωνουν, τα HDR κολλανε και μεχρι να αλλαξει εισοδο πηγης, τρως ενα σακουλακι φουντουνια. :smile:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,617
Αθήνα
Ο Βογιατζάκης μου υποσχέθηκε οτι δεν θα ξαναασχοληθεί με προβόλια...
Τι του κάνατε και ξανακύλησε; :grinning-smiley-043
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Ο νέος JVC DLA-X5500 & 4K HDR κουτσομπολιά...

Ο Βογιατζάκης μου υποσχέθηκε οτι δεν θα ξαναασχοληθεί με προβόλια...
Τι του κάνατε και ξανακύλησε; :grinning-smiley-043

Toυ υποσχεθήκαμε 30 λίτρα φυτική γλυκερίνη για να ατμίζει άνετα στα 200 βατάκια χωρίς άγχος... :flipout:
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
(υποσημείωση, ο X5500 δεν είναι ανάλυσης native 4K αλλά με τον μηχανισμό e-shift4 που διαθέτει και που μετακινεί τα pixel διαγωνίως σε πολύ υψηλές ταχύτητες πετυχαίνει μια απεικόνιση κοντά στο 80% θα λέγαμε ενός native 4K μέσου)

80%;! Γκούχου-γκούχου... :p :flipout:
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Ο νέος JVC DLA-X5500 & 4K HDR κουτσομπολιά...

Μαλλον ερεθιστηκε οταν ακουσε...HDR. :laugh:

Με βαριά καρδιά μου τον έφερε σήμερα τον 5500...σε μια φάση νόμιζα ότι θα εξαφανιστεί θα κλείσει και τηλέφωνα και πάει ο προβολέας... :flipout:
 
17 June 2006
1,235
Έλα ντε στρατηγέ μου, συνταξιούχος πια, δεν με αφήνουν οι βλαμμένοι να αγιάσω... :flipout:

Να αναφερθώ κι εγώ στις εντυπώσεις που αποκόμισα από το ολόφρεσκο δημιούργημα της JVC, τον Χ5500. Εκπληκτικός σε θέαση Bluray υλικού, με πολύ καλή ομοιομορφία φωτεινότητας και χρωματική ομοιομορφία, καθώς και πολύ καλό focus στα πάνελ του.

Στο mode Natural, στο οποίο ο προβολέας έρχεται ουσιαστικά καλιμπραρισμένος out of the box όπως είδατε και από τις μετρήσεις, ο Χ5500 μας έδωσε 1260 ANSI Lumens φωτεινότητας στο κάδρο της Stewart των 100 ιντσών, με την λάμπα στο high και την ίριδα τέρμα ανοιχτή. Απλά φωτεινό κανόνι δηλαδή, το οποίο μπορεί με άνεση να φωτίσει ένα κάδρο 150 ιντσών!

Σε θέαση Bluray με πηγή το HTPC και player τον MPC με madVR, και πάλι στο mode Natural, ο Χ5500 μας έδινε άριστη εικόνα, με πολύ punch και έντονα τρισδιάστατη, με τη λάμπα στο low και την ίριδα τέρμα κλειστή, ρυθμίσεις με τις οποίες μας έδινε 14,5fL φωτεινότητα χωρίς το κέρδος +28% που μας έδινε η Stewart Studiotek G3, συνυπολογίζοντας το κέρδος της οθόνης βλέπαμε με 18,5fL φωτεινότητα στις 100 ίντσες, έχοντας εξαντλήσει ουσιαστικά τη δυνατότητα μείωσης του φωτός του προβολέα!

4Κ HDR
Με το 4Κ HDR player της Samsung, οι εντυπώσεις ήταν τελικά ανάμεικτες, αλλά εντελώς απογοητευτικές σε αρχικό στάδιο. Για κάποιον ανεξήγητο λόγο, ίσως κάποιο bug στο firmware του προβολέα, η εικόνα που παίρναμε στο mode HDR με το δισκάκι Bluray 4K Lucy ήταν εντελώς κακή, με έντονα κρασαρισμένα μαύρα, συμπιεσμένη κλίμακα φωτεινότητας από τα μέσα επίπεδα φωτεινότητας και κάτω, αλλά το κυριότερο, και αυτό που δεν μπορούσα με κανέναν τρόπο να εξηγήσω, έντονα μειωμένη ευκρίνεια, με ασαφή περιγράμματα, εικόνα που μου θύμιζε κακό upscale από χαμηλότερες αναλύσεις. Με λίγα λόγια, σαφέστατα υποδεέστερη ευκρίνεια σε σχέση με το απλό Bluray της Lucy!

Ο Χ5500 συνέχισε αυτή την ανεξήγητη συμπεριφορά στα δισκάκια Bluray 4K με το player της Samsung για τις τρεις πρώτες μέρες του review. Προσπαθώντας να ανακαλύψω τι συμβαίνει, σύνδεσα στο Samsung έναν ταχύτατο εξωτερικό δίσκο των 4ΤΒ χωρητικότητα, στον οποίο είχα πάμπολλα κλιπάκια 4Κ, είτε απλά είτε με HDR. Ο Χ5500 συνέχισε να αποδίδει πολύ κακή εικόνα σε όλα τα κλιπάκια 4Κ που ήταν HDR, με έντονα παραμορφωμένη χρωματική παλέτα. Αντίθετα, σε όσα κλιπάκια δεν υπήρχε HDR, ο προβολέας γυρνούσε στο mode Natural, όπου η εικόνα ισορροπούσε άμεσα, αποδίδοντας σωστά τα χρώματα. Με αυτές τις συνθήκες δυστυχώς, όσον αφορά το mode HDR, είδαν τον Χ5500 και τα παιδιά στη συγκέντρωση που κάναμε.

Την επόμενη μέρα όμως, και χωρίς να υπάρχει καμία αλλαγή στις ρυθμίσεις του HDR mode, ο προβολέας ξαφνικά αποφάσισε να συνεργαστεί επιτέλους με το player της Samsung! Ενώ παίζουμε τα κλιπάκια HDR από τον εξωτερικό σκληρό δίσκο με τραγική εικόνα, βάζουμε το δισκάκι Bluray 4Κ της Lucy και η εικόνα ήταν εντελώς άψογη, με σωστή χρωματική παλέτα, άψογα και τρισδιάστατα σκοτεινά πλάνα χωρίς καθόλου κρασάρισμα στα μαύρα, φοβερό punch φωτεινότητας, αλλά το κυριότερο και σημαντικότερο, άψογη ευκρίνεια στην εικόνα, σαφέστατα ένα μικρό κλικ καλύτερη από την αντίστοιχη του απλού Bluray!

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Χ5500 παρουσίασε την ίδια απαράλλαχτη συμπεριφορά μέχρι το τέλος του review: άψογο παίξιμο στα δισκάκια Bluray 4K HDR από το Samsung, αλλά τραγική εικόνα από τα κλιπάκια 4Κ HDR από τον εξωτερικό σκληρό που ήταν συνδεδεμένος στο player της Samsung.

Γιατί όμως τείνω να ρίχνω το φταίξιμο στον προβολέα, και όχι στο player της Samsung ή στο πανάκριβο καλώδιο 1,5 μέτρου HDMI της Supra της σειράς 4Κ HDR που χρησιμοποιήσαμε; Απλούσατατα γιατί με το ίδιο ακριβώς setup, δηλαδή το Samsung και το ίδιο καλώδιο HDMI, τα πάντα, τόσο τα δισκάκια όσο και όλα τα κλιπάκια, παίζουν άψογα στην 49άρα KS7000 που έχω στην κρεβατοκάμαρα.

Και για να γίνει ακόμα πιο παράξενη ή "κουφή" η συμπεριφορά του Χ5500 στο HDR mode, προσθέστε το γεγονός ότι κατέβασα τη πλήρη σουίτα από τα πατερνάκια 4Κ HDR του Ματσιόλα από το avsforum. Τα αντέγραψα στον ίδιο εξωτερικό σκληρό δίσκο, τον σύνδεσα στο Samsung και έβαλα κάποια από αυτά να παίξουν στον Χ5500. Μαντεύετε τι συνέβη; Έπαιζαν άψογα!

Π.χ., το πρώτο πράγμα που παρατηρούσαμε στην εικόνα του προβολέα όταν είχε τραγική εικόνα τόσο με το 4Κ Lucy, όσο και με τα 4Κ HDR κλιπάκια, ήταν τα έντονα κρασαρισμένα μαύρα. Ε, λοιπόν, το συγκεκριμένο πατερνάκι 4Κ HDR του Ματσιόλα για τον έλεγχο του μαύρου έπαιζε απλά άψογα, μπορούσα με άνεση να δω μέχρι και το κουτάκι του 1,5% φωτεινότητα από τη θέση θέασης, ενώ αν πλησίαζα κοντά στην οθόνη μπορούσα να δω και το κουτάκι του 1% φωτεινότητα, και το μόνο που φαινόταν να κρασάριζε ήταν το κουτάκι του 0,5% φωτεινότητα, πράγμα που φυσικά είναι εντελώς άνευ σημασίας, ούτε καν το συζητάμε...


4K_HDR_black%20clipping_zpsmox8ruiw.jpg
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Δεν βλέπω να παίρνεις ξεκάθαρη θέση στο 4K HDR vs 2K Κύριε Βογιατζάκη...μας τα μασάτε λίγο.. :flipout:

(KS7000...να θυμηθώ να το προσθέσω στο review..)
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Πάνω 2Κ κάτω 4Κ HDR...οι φωτογραφίες είναι πολύ κοντά σε αυτό που έβλεπα, αυτό ως υποσημείωση..

jvc_x5500_5.jpg


DSC04795.jpg
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Eσεις που την επομενη ημερα ειδατε να παιζει σωστα το HDR πρεπει να μας πειτε την αποψη σας.
Ο Νικος αν καταλαβα καλα, ειδε την εικονα περιπου 10-15% καλυτερη ως αισθηση. ?
Ο Παναγιωτης. ?

Αν αυτο ισχυει, ακομη κι αν δεν ειναι η διαφορα η μερα με τη νυχτα (αφου ετσι κι αλλιως ο προβολεας δεν μπορει να δωσει πολλα nits peak) τουλαχιστον λετε πως μια μικρη διαφορα υπερ του hdr υπαρχει. ?

Eπισης αυτη η λειτουργια Log-gamma τι ακριβως ειναι αφου δουλευει χωρις Metadata. ?
Mια "προσομοιωση" ας πουμε σε hdr απο κανονικο υλικο . ?
Αν ναι, εχει το ιδιο impact ως αισθηση με ενα κανονικο Hdr με metadata. ?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Ο νέος JVC DLA-X5500 & 4K HDR κουτσομπολιά...

Γιατί όμως τείνω να ρίχνω το φταίξιμο στον προβολέα, και όχι στο player της Samsung ή στο πανάκριβο καλώδιο 1,5 μέτρου HDMI της Supra της σειράς 4Κ HDR που χρησιμοποιήσαμε; Απλούσατατα γιατί με το ίδιο ακριβώς setup, δηλαδή το Samsung και το ίδιο καλώδιο HDMI, τα πάντα, τόσο τα δισκάκια όσο και όλα τα κλιπάκια, παίζουν άψογα στην 49άρα KS7000 που έχω στην κρεβατοκάμαρα.

Παναγιώτη το samsung player και η samsung τηλεόραση σου εκτός του ότι είναι της ίδιας εταιρίας (ανάθεμα και αν δεν συνεργαζόντουσαν) είναι καιρό στην αγορά. Το φρέσκο μοντέλο είναι ο 5500 και συνήθως οι παλιότερες συσκευές βγάζουν καινούργια firmware για νέες συσκευές που δεν υπήρχαν όταν πρωτοκυκλοφόρησαν. Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι θα μάθουμε σύντομα ποιο από τα δυο firmware δημιουργούσε το θέμα στο HDR...