Αγορά νέου Ενισχυτή στα 300 Ευρώ (Marantz 6005 vs Onkyo Α-9030)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mychalis

New member
13 March 2017
1
Καλησπέρα στο Φόρουμ. Είμαι καινούργιος εδώ και θα προχωρήσω στην αγορά ενός νέου ενισχυτή. Είμαι, μετά από πολύ ψάξιμο, ανάμεσα σε 2+1 ενισχυτές. Τους παραθέτω κάτωθι:
1. Marantz pm6005 (45-60W) στα 330-380 ευρώ
2. Onkyo A-9030 (65-80W) στα 310-350 ευρώ
3. Denon pma-720 (50-75W) στα 270-300 ευρώ
Επίσης να αναφέρω τα βασικά για τη χρήση που θα τον έχω. Θα τα κουμπώσω με ηχεία που ήδη έχω Cambridge Audio SX-50 (20-100RMS στα 8Ω) σε έναν χώρο που θα είναι είτε στο σαλόνι (πιθανότερο)
30τ.μ., περίπου είτε (λιγότερο πιθανό) στο δωμάτιο όπου είναι 17τ.μ.
Ως ορθότερη επιλογή νομίζω οτι είναι ο Onkyo A-9030 μιας και τα ηχεία μου δεν είναι και κάτι τρομερό σε απόδοση ήχου. Από reviews θεωρώ ότι είναι αξιοπρεπή για μια μέτρια χρήση.
Επίσης θα ήθελα και τη γνώμη σας όσον αφορά τον Marantz pm6005 μιας και οι κριτικές είναι εξαιρετικότατες από μεγάλη ποσοστό χρηστών αλλά η μικρότερη ισχύς είναι ίσως ένα θέμα αν και η ισχύς της κάθε εταιρίας με τις διαφορετικές
προδιαγραφές που θέτουν είναι ένα ολόκληρο κεφάλαιο σχετικά με την ποιότητα του ήχου που παράγουν.
Εσείς ποια νομίζετε ότι είναι η ενδεδειγμένη αγορά σύμφωνα με τις δεσμεύσεις που έχω θέσει. Η μουσική που ακούω είναι από σκληρά ροκ, αλτέρνατιβ έως έως jazz και ελληνικό έντεχνο. Άρα μάλλον θα υπάρχουν πολυδιάστατα είδη μουσικής
σύμφωνα με τα ακούσματα μου. Επίσης δε με ενδιαφέρει στη παρούσα χρονική στιγμή αγορά μεταχειρισμένου.
Επειδή παρακολουθώ όσο μπορώ το φόρουμ θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά κυρίως τον Marantz 6005 και Onkyo A-9030, που είναι και το entry-level αυτής της κατηγορίας.
 
Last edited:

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Καλώς ήρθες στο φόρουμ φίλε. Πιθανότατα θα έχεις επιλέξει ήδη, ύστερα από τόσο καιρό. Προσωπικά μου αρέσουν οι Marantz. Γλυκόηχοι, αλλά αναιμικοί χαμηλά, άρα δεν ροκάρουν. Πιθανόν ο Denon να είναι καλύτερη επιλογή. Onkyo δεν έχω ακούσει. Τα ηχεία είναι ψιλοαναίσθητα (87db δίνει ο κατασκευαστής, αλλά συχνά "υπερβάλλουν"), οπότε τα 30τμ καλύτερα να τα αποφύγεις. Στα 17τμ, με 50 βατάκια/8 ωμ, θα είσαι μια χαρά.