ρυθμιση ηχου στον Harman Kardon AVR 340 7.1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

batman_gardiki

New member
8 September 2010
30
γεια σας!
εδω και λιγες μερες ειμαι κατοχος του ΗΚ ΑVR 340 το οποίο το έχω στο καθιστικό με όλες μου τις συσκευες.
για front ηχεια έχω τα magnat 102, center το magnat 252 & surround τα sony ss-sr115
στο σαλόνι εχω άλλα 2 sony ss-rx88.
και τα 4 sony είναι παρμένα απο παλιο στερεο της sony το rx88


οι συσκευές μου είναι οι παρακάτω και προς το παρον όλα ειναι συνδεμενα με rca καλωδια.
επίσης παιζω μουσική απο ipad ή laptop συνδεοντας τα με καλωδιο jack to rca σε audio εισοδο.


TV...






MPEG4...


DVD...


PS3...


ενισχυτής...

AVR340-front-lg.gif



IMG_1098_zpsk6oapypq.jpg%7Eoriginal




harman-kardon-avr-340-receiver-remote-control.gif






δεν μπορώ να βρω όμως πως να ρυθμίσω τον ηχο για να παρω το καλύτερο αποτελεσμα.

όταν παίζω τα 5 ηχεια του καθιστικού έχω βρει 2-3 προφιλ απο το κομπιουτερ που μου αραίσουν
οταν βαζω όμως και τα 7 να παίζουν, του σαλονιου δεν αποδίδουν οπως οταν τα είχα στο στερεοφωνικό τους.

εκεί είχα πολύ καλό ήχο και καθαρό ενώ τωρα παίζουν περισσότερο σαν subwoofer δηλαδη ο ηχος ειναι χαμηλός με πολλά μπάσα. (λετε να μην κανουν για τις προδιαγραφες του ΗΚ; )
οταν παιζω μουσική απο pad ή laptop, ο ηχος χειροτερευει σε όλα τα ηχεία.
οτι προφιλ ηχου και να διαλέξω, δεν καταφέρνω πολλά.

να σημειώσω οτι sub δεν εχω ακόμα

μπορει καποιος να βοηθήσει;
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Για να αξιοποιήσεις κάπως τον Harman Kardon πρώτα από όλα χρειάζεσαι ηχεία. Δύο μεγάλα ηχεία μπροστά η ακόμα 2 μικρά για μπροστά και ένα sub. Στη συνέχεια θα τρέξεις το auto setup και να συνδέσεις την οπτική ίνα για 5.1

Μέχρι τότε μπορείς να παίζεις με τα equalizer αλλά μόνο με τα 2 κύρια ηχεία.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Οι δυο χώροι επικοινωνούν; Βάζεις multichannel stereo;
Να ξέρεις πάντως οτι κανένας avr δεν παιζει καλά σε multichannel stereo. Δεν έχει τη δυναμη για να παίξει.
Αν δε σε ενδιαφέρει να παιζουν όλα μαζί δες αν ο ενισχυτής έχει δυνατότητα zone2 και βάλτα εκεί. Έτσι θα παιζουν ανεξάρτητα τα ηχεία στο σαλόνι απο αυτά του καθιστικου.
 

batman_gardiki

New member
8 September 2010
30
Για να αξιοποιήσεις κάπως τον Harman Kardon πρώτα από όλα χρειάζεσαι ηχεία. Δύο μεγάλα ηχεία μπροστά η ακόμα 2 μικρά για μπροστά και ένα sub. Στη συνέχεια θα τρέξεις το auto setup και να συνδέσεις την οπτική ίνα για 5.1

Μέχρι τότε μπορείς να παίζεις με τα equalizer αλλά μόνο με τα 2 κύρια ηχεία.

Ο χώρος μου είναι πολύ περιορισμένος (5.00x3.50m) και μεγαλύτερα ηχεία από τα 102 δεν μπορώ να έχω.
ακομα και το sub όταν το πάρω φοβάμαι ότι θα σκουντάω πάνω του!!!

5.0 όταν παίζω έχω αρκετά καλό ήχο όταν βάζω συγκεκριμένο "προφίλ"
γιατι όμως πέφτει η απόδοση όταν παίζω από laptop η το pad?

οπτική θα πάρω, αλλά το autosetup πως θα το τρέξω; θέλω s-video καλώδιο;
 

batman_gardiki

New member
8 September 2010
30
Οι δυο χώροι επικοινωνούν; Βάζεις multichannel stereo;
Να ξέρεις πάντως οτι κανένας avr δεν παιζει καλά σε multichannel stereo. Δεν έχει τη δυναμη για να παίξει.
Αν δε σε ενδιαφέρει να παιζουν όλα μαζί δες αν ο ενισχυτής έχει δυνατότητα zone2 και βάλτα εκεί. Έτσι θα παιζουν ανεξάρτητα τα ηχεία στο σαλόνι απο αυτά του καθιστικου.

οι δυο χώροι είναι διπλανοί και επικοινωνούν αν ειναι ανοιχτή η πόρτα και αν ανεβάζω δυο μουσαμάδες με τυλιχτα στόρια που έχω για πίνακες αμφίπλευρα.
zone2 δεν πρέπει να έχει.
επιλογή multi room έχει αλλά δεν ξέρω πως την επιλέγω σωστά.
έχω κάνει προσπάθειες με το κουμπί multi αλλά δεν καταφέρνω κατι
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Ο χώρος μου είναι πολύ περιορισμένος (5.00x3.50m) και μεγαλύτερα ηχεία από τα 102 δεν μπορώ να έχω.
ακομα και το sub όταν το πάρω φοβάμαι ότι θα σκουντάω πάνω του!!!

5.0 όταν παίζω έχω αρκετά καλό ήχο όταν βάζω συγκεκριμένο "προφίλ"
γιατι όμως πέφτει η απόδοση όταν παίζω από laptop η το pad?

οπτική θα πάρω, αλλά το autosetup πως θα το τρέξω; θέλω s-video καλώδιο;

Ξέχασε αυτά που ακούς σε στέρεο όταν παίζεις με τα διάφορα dsp του ενισχυτή. Πολλοί είναι οι παράγοντες για να παίρνεις το διαφορετικό αποτέλεσμα, από τα φίλτρα που υπάρχουν η ανακατεύθυνση συχνοτήτων η ένταση των ηχείων κλπ.

Πληροφορίες για το auto setup θα βρεις στο manual. s-video δεν χρειάζεσαι.
 

batman_gardiki

New member
8 September 2010
30
Ξέχασε αυτά που ακούς σε στέρεο όταν παίζεις με τα διάφορα dsp του ενισχυτή. Πολλοί είναι οι παράγοντες για να παίρνεις το διαφορετικό αποτέλεσμα, από τα φίλτρα που υπάρχουν η ανακατεύθυνση συχνοτήτων η ένταση των ηχείων κλπ.

Πληροφορίες για το auto setup θα βρεις στο manual. s-video δεν χρειάζεσαι.

το s-video το ρωταω γιατι εχει μικροφωνο ρυθμισης του ηχου και νομιζω χρειαζεται το καλωδιο για να βλεπεις και εικονα ωστε να ρυθμισεις
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εγώ στη θέση σου θα κούμπωνα όλες τις πηγές επάνω στον Harman ψηφιακά για τον ήχο. TV, DVD, δέκτη. Κατόπιν οι δυο που έχουν scart για την εικόνα, θα πήγαιναν στα δυο scart της TV. Πρόσεξε εδώ Αν θέλεις RGB σε μια από τις δυο, καθώς η TV σου έχει ένα scart RGB (λεπτομέρειες).

Το PS3 τώρα, μια και θα χρειαστεί να το συνδέσεις με HDMI στην TV, στείλε από την TV τον ήχο στον Harman με οπτική (έτσι κι αλλιώς κάτι τέτοιο θα έκανες και για τον ήχο της TV).

Απ' ό,τι βλέπω στην πλάτη του ενισχυτή, χωρίς να ψάξω τίποτε στο manual (βαριέμαι), τα surround back (6ο και 7ο κανάλι) μπορείς να τα ορίσεις σε δεύτερη ζώνη.

Το μόνο που μένει είναι να τσεκάρεις αν ο Harman δουλεύει τη δεύτερη ζώνη του από τον ήχο που δέχεται από τις ψηφιακές εισόδους. Το λέω γιατί σε παλαιότερους ενισχυτές AV, υπήρχαν σημαντικοί περιορισμοί στο multizone (και όχι multiroom, αυτό είναι κάτι άλλο).
 

batman_gardiki

New member
8 September 2010
30
Εγώ στη θέση σου θα κούμπωνα όλες τις πηγές επάνω στον Harman ψηφιακά για τον ήχο. TV, DVD, δέκτη. Κατόπιν οι δυο που έχουν scart για την εικόνα, θα πήγαιναν στα δυο scart της TV. Πρόσεξε εδώ Αν θέλεις RGB σε μια από τις δυο, καθώς η TV σου έχει ένα scart RGB (λεπτομέρειες).

Το PS3 τώρα, μια και θα χρειαστεί να το συνδέσεις με HDMI στην TV, στείλε από την TV τον ήχο στον Harman με οπτική (έτσι κι αλλιώς κάτι τέτοιο θα έκανες και για τον ήχο της TV).

Απ' ό,τι βλέπω στην πλάτη του ενισχυτή, χωρίς να ψάξω τίποτε στο manual (βαριέμαι), τα surround back (6ο και 7ο κανάλι) μπορείς να τα ορίσεις σε δεύτερη ζώνη.

Το μόνο που μένει είναι να τσεκάρεις αν ο Harman δουλεύει τη δεύτερη ζώνη του από τον ήχο που δέχεται από τις ψηφιακές εισόδους. Το λέω γιατί σε παλαιότερους ενισχυτές AV, υπήρχαν σημαντικοί περιορισμοί στο multizone (και όχι multiroom, αυτό είναι κάτι άλλο).

συμφωνω με τις συνδεσεις και θα παρω τα αναλογα καλωδια που μου λύπονται για να γινουν σωστά.
πάντως multiroom το λέει στο manual, m-room το έχει και στο τηλεχειριστήριο.

αυτη τη στγμη πάντως απο το τηλεχειριστηριο βρισκω 5-6 προφιλ που παιζουν με 7 κανάλια.
στα μισα απο αυτά τα προφίλ το 6ο & 7ο κανάλι ενώνονται στην οθονη του AV με μια γραμμη.
δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό.

τώρα, σας παραθετω ενα σχεδιο για να καταλαβεται τον περιορισμένο χώρο μου και να μου πειτε αν τα ηχεια θα τοποθετηθούν σωστά συμφωνα με οτι έχω.
τα surround ειναι στο υψος του αυτιου καθήμενος στον καναπέ.
τα front 102 ειναι μεσα στο έπιπλο αυτη την στιγμή και σκεφτομαι να τα κρεμασω κατω ακριβως απο την tv για να ερθουν στο ίδιο ύψος με τα surround.
τέλος το center 252 που τωρα ακουμπάει πάνω στο έπιπλο, λέω να το βάλω μεσα ή να το κρεμάσω πάνω απο την tv. δεν ξέρω όμως αν κάνει στο 1,90μ ύψος που θα είναι!!!
εσείς τι λέτε;




 

sakampa

New member
15 March 2016
42
καλημέρα αν μου επιτρέπεις θα σου πρότεινα το ενδεχόμενο να βάλεις την τηλεόραση στον τοίχο που λες 3,25μ και τον καναπέ εκεί που λες καθιστικό. νομίζω οτι θα σου κάτσουν καλύτερα τα ηχεία. και το σαμπ αριστερά και οχι μπροστά στο τζάκι.

Αν βέβαια αυτο ειναι εφικτό.
 

batman_gardiki

New member
8 September 2010
30
καλημέρα αν μου επιτρέπεις θα σου πρότεινα το ενδεχόμενο να βάλεις την τηλεόραση στον τοίχο που λες 3,25μ και τον καναπέ εκεί που λες καθιστικό. νομίζω οτι θα σου κάτσουν καλύτερα τα ηχεία. και το σαμπ αριστερά και οχι μπροστά στο τζάκι.

Αν βέβαια αυτο ειναι εφικτό.

Ευχαριστω για το ενδιαφέρον αλλά εκεί που γράφω καθιστικό-κουζίνα είναι σταθερό τραπέζι/πάγκος της κουζίνας ο οποίος ξεκινάει από εκεί και γυρνάει μέχρι την πόρτα.
στην ουσία σαν ένα τετράγωνο που δεν ενώνονται οι δυο πλευρές στο σημείο της πόρτας.

το τζάκι είναι στον αέρα (έχει καινό από κάτω) και η εστία ξεκινάει 0,50μ από το δάπεδο όποτε το sub δεν έχει πρόβλημα εκεί. άσε που σπάνια ανάβω τζάκι. εκτός αν το βάλω δεξιά του επιπλου που θα εμποδίζει λίγο να βγω στο μπαλκόνι
 
Last edited:

sakampa

New member
15 March 2016
42
τότε θα χρειαστείς ενα τηλ μάστορα για τα μερεμέτια και ενα τηλ δικηγόρου για το διαζύγιο.:Banane0:(προφανώς αστειεύομαι.).

αλλα αφού ειναι ετσι τα πράγματα θα προτιμούσα το σαμπ αριστερά απο τον καναπέ στην γωνία, πιστεύω οτι θα αποδώσει καλύτερα.
εχω περίπου τον ιδιο χώρο και εχω δοκιμασει και εκει που το εχεις σχεδιάσει και έχανε αρκετά. μια δοκιμή βέβαια θα σε πείσει
 

batman_gardiki

New member
8 September 2010
30
για τα front και το center υπάρχει άποψη;
να γίνει η ανταλλαγή θεςης ή να πάει το center πάνω από την tv και τα front να καρφωθουν από κάτω της;

θυμιζω τα front είναι μέσα στο έπιπλο (αν δεν φαίνονται) και τα surround είναι καρφωμενα σε ύψος 0.80-0.97μ.
το καινό κάτω από την tv είναι 0.75-1.20μ (αν οι συσκευές μετακινηθούν μέσα στο έπιπλο) και το πάνω μέρος της tv είναι στο 1.80μ

τι λέτε; ποιο είναι πιο σωστό στη περίπτωση μου;




 

batman_gardiki

New member
8 September 2010
30
Εχεις κανει μια συμπαθεστατη ηχομπαρα :)

αν και δοκίμσα λίγο την παραπάνω σκέψη μου, για να χαλάσω καπως την ''ηχομπάρα'' λεω να κάνω την μπλε διαρρυθμιση ή την κόκκινη με κλίση των ηχείων προς τον καναπέ...

 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Η κόκκινη φαίνεται καλύτερη αλλα παλι πολύς και μερεμετι για αμφίβολο αποτέλεσμα
Αν την κανεις βάλε βάσεις με βραχίονες να μην πνιγεί το δεξί απο το κλιματιστικό και τον τοίχο.
Επίσης εκεί ίσως είχε νόημα να βάλεις ηχεία ύψους και να κάνεις 7.1. Αλλα παλι σε γκρι ζώνες θα μπαιναμε.
Ζορικη η χωροταξία.
Δεν ξέρω αν αξίζει να επενδύσεις και πολλά.
 

batman_gardiki

New member
8 September 2010
30
Η κόκκινη φαίνεται καλύτερη αλλα παλι πολύς και μερεμετι για αμφίβολο αποτέλεσμα
Αν την κανεις βάλε βάσεις με βραχίονες να μην πνιγεί το δεξί απο το κλιματιστικό και τον τοίχο.
Επίσης εκεί ίσως είχε νόημα να βάλεις ηχεία ύψους και να κάνεις 7.1. Αλλα παλι σε γκρι ζώνες θα μπαιναμε.
Ζορικη η χωροταξία.
Δεν ξέρω αν αξίζει να επενδύσεις και πολλά.

επειδη δεν αξιζει για πολλα σιγουρα, και ηδη εχω δωσει 260€ χωρις να εχω sub, λεω να κανω την μπλε ιδεα αλλα αφηνωντας το center κατω εκει που είναι.
να ρυθμισω και τις αποστασεις και ισως να ειμαι καλητερα
 

batman_gardiki

New member
8 September 2010
30
κουμπώθηκε!!! τα κατάφερα!!!:ADFADF1:
κούμπωσα και svideo για τις ρυθμίσεις του multiroom και των ηχείων (μικρόφωνο) από την οθόνη της tv και κάνω δοκιμές!!! :drummer: