Καλώδιο usb

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Σκεφτομαι για την αλλαγη καλωδίου usb μιας κ ανακαλυψα οτι παιζει σημαντικο ρολο τελικα. Τα ifiπου εχω ανακάλυψα οτι ειναι αρκετα σκληρα ειδικα στις καταληξεις.

Αυτο που θελω να κανω ειναι να παρω 2 καλωδια usb απο ενα μετρο το καθενα μέχρι 130 κ τα δυο. Το ματι μου επεσε στα
1) wirewold ultraviolet
2) oyadi d+

Δυστυχώς θα κανω τυφλη αγορα οποτε οτιδηποτε μου πει καποιος που ακουσε θα ηταν χρησιμο.

Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι πιο απο τα δυο ειναι πιο ζεστο στα ψηλα με πιο μεταξενιες φωνες.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
δεν το αποκλειω....

Οπως και να χει απο αυτα τα δυο εχεις καμια αποψη;
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
οχι δεν εχω αποψη,σταματησα ν'ασχολουμαι με τετοιου τυπου καλωδια,γιατι οταν εκανα τις δοκιμες μου,οπως καλη ωρα εσυ,δεν ειχα διαπιστωσει τη παραμικρη διαφορα.
Το μονο που κοιταω,ειναι να εχει καλη εφαρμογη το βυσμα του usb,να μη ''παιζει'' δηλαδη και να ειναι επωνυμο,ωστε να τηρει τις προδιαγραφες και οχι πανω απο 10-15 .
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δε Συμφωνώ με το Λάκη αλλα δε θα μαλωσουμε κιόλας. Το σίγουρο είναι πως τα οποία λεφτά του νέου καλωδίου αλλού στο σύστημα θα πιάσουν καλυτερα τόπο. Εδώ σκεφτοαουν να αλλάξει ηχεία, ενισχυτή κλπ... Εκεί δώσε βαση.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Αφού ζητάς απόψεις Νίκο,η άποψη μου (και πιστεύω και το σωστό ),είναι να αφήσεις καλώδια και fine-tunning για τέρμα τέλος,αφού θα έχεις καθαρίσει με τα βασικά,μηχανάκια,χώρο,κλπ.
Το οτιδήποτε κάνεις τώρα,ακόμα κι αν θεωρείς σημαντικές τις διαφορές δεν θα έχει καμία αξία όσο εξελίσσεις τους βασικούς κρίκους.

Ωραίο το παιχνίδι μεν,άσκοπο δε αν δεν έχεις καταλήξει στα βασικά πριν.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Πειραματιζομαι για να δω τι φταίει. Τελικα βρηκα την πηγη του κακου με την βοηθεια ενος φιλου απο εδω.

Ηταν αρκετα πραγματα λαθος στο συστημα μου. Το βασικότερο λαθος ηταν το iusb.
Το iusb εχει δυο θυρες usb... Για να ταιργιαξει με το καλωδιο ifi gemini. Λοιπον η μια ειναι για ρευμα κ η αλλη για μουσικη. Οταν το κανω ετσι η ενταση δυναμωνει και χαλαει ο ηχος.

Εβαλα το gemini στο σταθερο υπολογιστη (δλδ τις δυο ακρες απο την μια μερια) μετα στο iusb την μονη ακρη.Yστερα μετα στο iusb στην εξοδο για μουσικη εβαλα ενα μονο καλωδιο για το dac.

Kαι παιζει σωστα.

Τι φταίει;
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
ξανα επανερχομαι στο θεμα.

sokmav οσο περιεργο και να σου ακουγεται...ενα κακο rca και ενα κακο usb μπορουνα να θαψουν ενα συστημα. Εγω τωρα ψαχνω ενα ισορροπημενο καλωδιακη απλα γιατι το μανισιο ειναι θολο και το ifi που αγορασα δεν ειναι ισορροπημενο.

Απλα στην ιδια τιμη βρισκω το wireword και το oyaide. Oποτε μια γνωμη θα ταν χρησιμη. Παρατηρησα βεβαια οτι πολλοι εχετε το πρασινο oyaide.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Για το πράσινο oyaide που ρωτάς είμαι κάτοχος ,σε πέντε dac που το έχω δοκιμάσει ακούω το dac και όχι το καλώδιο .
Για το άλλο δεν έχω άποψη .
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Σε ευχαριστω MakisM

FragoulisNaval...δεν σε καταλαβα για να ειμαι ειλικρινης.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
μεγια φιλε μου :) ελπιζω να ναι καλο.

Αλλα ακομα δεν καταλαβα τι ειπε ο φραγκουλης πιο πανω...