DAC για FLAC ??

jaco

New member
24 December 2014
66
:ADFAD2:Καλησπερα! εχω μια απλη ερωτηση να κανω.. Να ξεκινησω λεγοντας οτι δεν κατεω πολλα απο PC. Ακουω μουσικη κυριως απο βινυλιο και πολυ λιγοτερο απο CD. Ακομα λιγοτερο απο spotify premium στο laptop--- (HDMI)--> TV--- (digital optical)--> yamaha AS501+M.A.BX5. Λογω κρισης δεν γινεται να αγοραζω βινυλια στο ρυθμο που εκανα πριν,αν και αυτη σκοπευω να ειναι η κυρια πηγη μου, οποτε σκεφτηκα να αρχισω να κατεβαζω σιγα-σιγα και αρχεια FLAC απο το internet. Θα εχει νοημα(αναβαθμιση στον ηχο) προς αυτη τη κατευθυνση, η αγορα καποιου φθηνου DAC γυρω στα 100-150ευρω για συνδεση μεταξυ και ενισχυτη η' με καλυπτει η υπαρχουσα συνδεσμολογια??
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
O ενισχυτης εχει dac.Τωρα απο κει και περα υπαρχουν ενα καρο dac στο 100-150.Το καλο με αυτα ειναι οτι με ενα προσιτο ποσο , μπορεις να ''παιξεις'' , να δοκιμασεις ,να πουλησεις , να αγορασεις καποιο αλλο κλπ.Ολα ειναι σχετικα οσο αφορα την αναβαθμιση του ηχου, αναλογα με τι προσδοκιες του καθενος,το συστημα, τα μουσικα ακουσματα ...
 

jaco

New member
24 December 2014
66
O ενισχυτης εχει dac.Τωρα απο κει και περα υπαρχουν ενα καρο dac στο 100-150.Το καλο με αυτα ειναι οτι με ενα προσιτο ποσο , μπορεις να ''παιξεις'' , να δοκιμασεις ,να πουλησεις , να αγορασεις καποιο αλλο κλπ.Ολα ειναι σχετικα οσο αφορα την αναβαθμιση του ηχου, αναλογα με τι προσδοκιες του καθενος,το συστημα, τα μουσικα ακουσματα ...


Βασικα αυτο ηθελα να ρωτησω,αν θεωρειτε οτι το DAC του Yamaha ειναι χειροτερο των DAC των 100/150ευρω...Υπαρχει καποια προταση DAC σε αυτη τη κατηγορια τιμης? Και κατι τελευταιο. Eπηρεαζεται αρνητικα ο ηχος οταν περναει μεσω TV και δεν παει κατευθειαν απο το laptop στον ενισχυτη?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,373
Θεσσαλονίκη
Λογικά δεν έχεις απώλειες αφού στέλνεις ψηφιακό ήχο στην TV και μετά παρακάμπτεις το DAC
της TV και στέλνεις στο DAC του ενισχυτή όπου και γίνεται η μετατροπή.
Όσο αφορά το DAC του Yamaha δεν βρήκα πληροφορίες τι φοράει πάντως στα 100-150 όλα
είναι πάνω κάτω τα ίδια απλά κυκλώματα με DAC-low pass filter-buffer συνεπώς μην περιμένεις μεγάλες
διαφορές από τον Yamaha.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,702
Athens
Παρε ενα φτηνο usb dac και στειλε σημα απευθειας απο το λαπτοπ στον ενισχυτη σου και να παρακαμψεις τελειως την τηλεοραση (εχω την εντυπωση οτι εκει το σημα αν ειναι hd υποβιβαζεται σε 16/48). Αν παρεις ακομα και ενα dac της κατηγοριας των 150 ευρω ,θα ειναι καλυτερο απο αυτο του yamaha. Πιο προσιτη λυση ειναι να βρεις κανεναν μεταχειρισμενο μετατροπεα απο usb σε coaxial και να κανεις το ιδιο (στελνωντας σημα με τον μετατροπεα στην coaxial του yamaha). Σιγουρα ομως βγαλε απο την μεση την τηλεοραση,εκτος απο την χειροτερευση του ηχου,καταναλωνεις ρευμα και λειτουργεις ασκοπα την τηλεοραση (αρα φθορα).
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,373
Θεσσαλονίκη
Αν είναι να δώσει χρήματα για usb/spdif μετατροπέα αγοράζει και usb dac σε αυτά τα χρήματα. Πχ ένα schiit modi.
 

jaco

New member
24 December 2014
66
Εγώ στα 150 ευρώ θα ρίσκαρα και θα έπαιρνα κάτι τέτοιο:

http://hifimediy.com/DACs/ready-made-dacs/uda18-usb-and-spdif-dac


Για να καταλαβω λογω ασχετοσυνης..Αυτο που μου προτεινεις απλα μεταφερει το σημα κατευθειαν απο το laptop (USB) στον ενισχυτη (στην εισοδο Coaxial ) οπου και γινεται η μετατροπη και γλυτωνω ετσι και το ενδιαμεσο σταδιο της ΤV, σωστα? Υπαρχουν στο internet αρκετα φθηνοτερα τετοια καλωδια πχ. http://www.ebay.com/itm/USB-Externa...5-1-Box-DAC-Audio-For-PC-Laptop-/401164993054
Τι διαφορα εχουν αφου ουσιαστικα ολη η δουλεια γινεται στο DAC του ενισχυτη..