Τη γνώμη σας για το "φρούτο" 2winclub παρακαλώ..

Αν δε γνωρίζετε,πρόκειται για μια "υπηρεσία" ή club μελών,που με έκδοση κάρτας-μέλους (με συνδρομή φυσικά 70 το χρόνο),τα μέλη απολαμβάνουν υποτίθεται εκπτώσεις σε διάφορα καταστήματα,επίσης μέλη φυσικά.Το πράμα αυτό εμένα μου χτυπάει καμπανάκια,πυραμιδοειδές μου φαίνεται.Για τα συνεργαζόμενα καταστήματα η συνδρομή είναι 300 \έτος.Σε συνδυασμό με το γεγονός πως το συγκεκριμμένο "club" είναι απο ότι βλέπω τοπικού χαρακτήρα (Νομός Ηρακλείου) και ότι ο dealer ήταν φορτικός και άγχωσε τη γυναίκα μου που διατηρεί εστιατόριο, εμένα μου εγείρει υποψίες,και θα ήθελα την άποψή σας και τις εμπειρίες σας απο παρόμοια κατασκευάσματα.Σας ευχαριστώ πολύ!
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,785
Kingdom of Rain
Re: Τη γνώμη σας για το φρούτο 2winclub παρακαλώ..

Προσωπικά δεν έχω ιδέα Νίκο.

Γιατί όμως δεν δίνετε χρόνο στο πράγμα?

Εννοώ αφήστε να δείτε πως θα πάνε, τι θα πούνε οι άλλοι και βλέπετε τι θα κάνετε.

Δεν νομίζω να υπάρχει καταληκτική ημερομηνία για τη συμμετοχή.
 
Re: Τη γνώμη σας για το φρούτο 2winclub παρακαλώ..

Χρήστο το όλο "concept" λανσάρεται ψιλοεκβιαστικά,αυτό με χαλάει.Έχουν βρεί ντόπιους άνεργους τους οποίους έχουν κάνει dealers, και τους τάζουν τρελά ποσά απο πωλήσεις καρτών,με αποτέλεσμα αυτοί να είναι πολύ πιεστικοί.Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε..
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Re: Τη γνώμη σας για το φρούτο 2winclub παρακαλώ..

Απ' ότι φαίνεται το club πρόκειται γιά "μηχανισμό" προώθησης καταναλωτών σε ορισμένα καταστήματα. Αυτός που το μηχανεύτηκε σίγουρα θα βγάλει κέρδος, αλλά και τα καταστήματα-μέλη είναι λογικό να αναμένουν αύξηση πελατείας, την οποία στο χέρι τους είναι να τη κρατήσουν. Το κατά πόσον αυτό είναι υγιής επιχειρηματικότητα μένει ν' αποδειχτεί. Δεν μου μοιάζει "πυραμιδοειδής" κομπίνα....
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Τη γνώμη σας για το φρούτο 2winclub παρακαλώ..

Βλεπω οτι σχεδον το συνολο των "παροχων" ειναι στην Κρητη, 110 το συνολο, και που παει απο κομμωτηριο εως ψησταρια.

Αυτο που δεν καταλαβα ειναι εαν οι εκπτωσεις που λενε οτι προσφερουν αφορουν μονο αυτες τις καποιες αλλες επιχειρησεις σε τι διαστημα χρονου ; Δηλαδη μην πας μετα απο ενα μηνα και σου πουν εγινε update.... Eπισης με τι αρχικες τιμες. Εννοω εαν το ζαχαροπλασειο σου κανει εκπτωση 20% στην Μιλφεϊγ που σε αυτους κοστζει 30 ευρω, ενω αλλου βρισκεις την ιδια με 20 δεν αξιζει τον κοπο, ουτε ισως την διαδρομη....
Δεν ξερω, εαν οι πρωταρχικες τιμες ειναι τιμιες, θα μπορουσε να ειναι επιικερδες σε βαθος χρονου (δηλ. να τυχει να πας σε ενα σημειο να αγορασεις λουλουδια, και σε ενα αλλο να φας σπληναντερο) αλλα θα πρεπει να πας εκει ... ετσι δεν ειναι ; Σαν ενα δικτυο μεταξυ επαγγελματιων.

Ας μην ειμαστε καχυποπτοι εαν το ποσον ειναι τοσο μικρο ( 70 ευρω τον χρονο) αλλα να λειφθει υποψιν οτι πρεπει να εχεις χρονο για να πηγαινεις οπου προσφερουν αυτες τις υπηρεσιες-προϊοντα.

Τωρα για προϊοντα εστιατοριου... δεν βρηκα τιποτα συγκεκριμενο και ΙΜΟ δεν μπορει να κρεμεται μια τετοια καθημερινη δραστηριοτητα με συνεχη ροη απο "προσφορες" που μπορει να τυχουν και αν.

Ρεζουμε, το ποσον ειναι μικρο (μενω παντα στο 70 ευρω) για να το παιξεις για την εμπειρια και να δεις σε ενα χρονο εαν εισαι κερδισμενος. Το "συνεργαζομενα καταστηματα" ειναι τοσο φλου και τοσο δυσκολο να υπαρχουν ανταποκρισεις ενδιαφεροντος, που 300 ευρω δεν θα τα εδινα.
 

Spartiatis

AVClub Fanatic
3 December 2007
10,197
Re: Τη γνώμη σας για το φρούτο 2winclub παρακαλώ..

Νικόλα πολύ τοπικό όπως λές. Από τις 110 εταιρείες στην Κρήτη οι 83 είναι στις Μοίρες. Και εγώ ακούω καμπανάκια και θυμάμαι κάτι παραπλήσιο πριν μερικά χρόνια με μεγάλες εκπτώσεις σε ξενοδοχεία.

Εάν νομίζετε ότι τα 300 Ε (συν οι εκπτώσεις) θα επιστραφούν και θα σας φέρουν μεγαλύτερη πελατεία, αξίζει να κάνετε μία έρευνα και να ρωτήσετε τι πάιζει στις Μοίρες.
 

Spartiatis

AVClub Fanatic
3 December 2007
10,197
Re: Τη γνώμη σας για το φρούτο 2winclub παρακαλώ..

Ποτε μα ποτέ δεν παρεξηγώ τους Κρητικούς!!!!!! :ernaehrung004:

Να είσαι καλά Νικόλα.

ΥΓ: Πιστεύω να βρώ καιρό αύριο για να σου γράψω κάτι παραπλήσιο που συμβαίνει με αυτά τα clubs από εδώ που μένω.
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Re: Τη γνώμη σας για το φρούτο 2winclub παρακαλώ..

Χτες πρέπει να είχα παρόμοια εμπειρία. Με καλέσανε απο το Λονδίνο στο κινητό και μου είπανε πως πρόκειται να δραστηριοπηθούν στην ελλάδα και ψάχνουν μέλη, δε ξέρω αν είναι πυραμίδα ακριβώς, όμως για διαφημιστική εταιρεία μου φάνηκε, του ρώτησα που βρήκε το νούμερό μου και μου απάντησε από τυχαία αναζήτηση στο ίντερνετ.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Τη γνώμη σας για το φρούτο 2winclub παρακαλώ..

Πυραμίδες είναι ρε παιδιά .. καθαρά και ξάστερα .. όποιος μπαίνει νωρίς παίρνει ποσοστά απο τις πωλήσεις των επομένων.
Εχω υπόψιν για ίδια κατάσταση στον Βόλο με την Lyoness .. κατάφεραν να έχουν μπόλικα μέλη εκει τοπικά .. και όπως είναι φυσικό μετα απο ένα κρίσιμο ποσοστό οι μαγαζάτορες είναι όμηροι .. μπαίνουν αναγκαστικά γιατι αλλιώς χάνουν πελατεία .. και αφού μπουν χάνουν κέρδη ;) και νομίζω σε σημαντικό ποσοστό (παραπάνω απο τις προμήθειες των τραπεζών για το πλαστικό χρήμα).

Ναι οι ντήλερ είναι εξαιρετικά φορτικοί .. έχουν επενδύσει και κεφάλαιο και κόπο και θέλουν να το πάρουν πίσω και με κέρδος .. όποιος είναι καταφερτζής και γρήγορος τα καταφέρνει ..

Οι πρώτοι που ξεκίνησαν φυσικά έβγαλαν κέρδη οι επόμενοι τα βρήκαν σκούρα .. πάντως τα μαγαζια (η τοπική αγορά γενικά) νομίζω οτι έχουν χάσιμο καθώς διαρκώς διαφέυγει κεφάλαιο.. καί απότι φαίνεται η κορυφές αυτών των πυραμίδων είναι εκτός Ελλάδας .. δηλ οδηγούν σε αρμεγμα της οικονομίας της χώρας.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Re: Τη γνώμη σας για το φρούτο 2winclub παρακαλώ..

Νομίζω ότι είναι μια μορφή πυραμίδας μεταμφιεσμένη έξυπνα.
 

Spartiatis

AVClub Fanatic
3 December 2007
10,197
Re: Τη γνώμη σας για το φρούτο 2winclub παρακαλώ..

Νικόλα, πρόσφατα εδώ που είμαι η τηλεόραση έδειξε σχεδόν παρόμοιο θέμα, με αρκετές εταιρείες που ουσιαστικά πουλάνε "αέρα".

Τα χρήματα που έδωσαν οι καταναλωτές αλλά και οι επιχειρηματίες δεν επεστράφησαν ποτέ.

Συγκεκριμένα οι καταναλωτές διαπίστωσαν ότι πολλές εκπτώσεις ήταν εικονικές ή πολλά προιόντα ήταν Β' κατηγορίας.

Από την άλλη οι επιχειρηματίες δεν είδαν να αυξάνεται η πελατεία τους και ο τζίρος τους.

Τώρα, για την σύζυγο το ετήσιο έξοδο θα είναι 300 Ε (υποθέτω ο ΦΠΑ συμπεριλαμβάνεται) και βέβαια οι πελάτες θα έχουν μία έκπτωση, η οποία θα πρέπει να υπολογιστεί ως πρόσθετο έξοδο.

Το επόμενο θέμα είναι, πόσα άλλα εστιατόρια στην περιοχή σου θα γίνουν μέλη και με τι ποσοσοστό εκπτώσεων. Αν τυχόν εσείς προσφέρετε (ας πούμε) ένα 10%, μπορεί ο γείτονας να πεί 15% ή 20%, οπότε, θα πρέπει και εσείς να ακολουθήσετε αυτό το δρόμο, ελπίζοντας στην αύξηση της πελατείας και τζίρου.

Ένα τελευταίο (που και εσύ ανέφερες), το club είναι πολύ τοπικό και είμαι σίγουρος ότι γνωρίζετε πολύ καλά τις οικονομικές δυνατότητες της περιοχής σας.

Κατ´εμέ ............... μακρυά κι αγαπημένοι. (αυστηρώς προσωπική γνώμη).
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Τη γνώμη σας για το φρούτο 2winclub παρακαλώ..

Φιλε εμενα η γνωμη μου ηταν για τα 70 ευρω, για την περιπτωση εκπτωσεων και μονο εαν εκανες μια μικρη ερευνα για να εξακριβωσεις τις πραγματικες τιμες σχετικα με αλλες ιδιων προϊοντων. Και βεβαια εαν ειναι σε μια αλκτινα οπου σε συμφερει να μετακινηθεις.

Οχι για τα 300 ευρω που "θα σου φερουν πελατεια".

Αλλα τωρα προσεχω ενα νεο στοιχειο που με βαζει πολυ σε σκεψεις (αρνητικες)...
Λες οτι η συζηγος σου εχει στρεσαριστει...
Αυτο γαι μενα ειναι ενδειξη οτι ο πωλητης υπηρεσιων κανει αθεμιτο και ισως ανεπιτρεπτο πρεσινγκ. Δεν μπορει να στρεσαρεται αυτος που τιθεται να εεγξει τις προσφορες.
Το αντιθετο επρεπε να συμβαινει.
Οποτε εξ αιτιας αυτου... δεν μου πολυαρεσει η φαση.