Samyang 85mm F1,4 Samsung NX

sotirelisd

New member
15 March 2017
4
Καλημέρα σας.
Φωτογραφίζω τα... σχεδόν τρία τελευταία χρόνια με την mirrorless Samsung NX 2000 (με τον απλό 16-50mm).
Επιθυμώ να αγοράσω έναν 85mm φακό και έπεσε στην αντίληψη μου ο χειροκίνητος 85άρης της Samayang F1,4 για συστήματα NX της Samsung. Στην μισή περίπου τιμή από τον 85άρη της Samsung (από 320 έως 370 ευρώ στην ελληνική αγορά.).

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά τα έχω βρεί στο ιντερνετ. Δεν έχω βρει όμως κάποια αναφορά από προσωπική εμπειρία κάποιου που να τον χρησιμοποίησε.

Ο φακός είναι συμβατός με όλα τα συστήματα ΝΧ; Το δαχτυλίδι, η απόσταση από τον αισθητήρα, είναι συμβατή με την δική μου την ΝΧ2000;
Τον έχει δοκιμάσει κανείς σε σύστημα ΝΧ της Samsung; Το ότι είναι χειροκίνητος (focus & aperature) τον κάνει να υστερεί κάπου;

Δημήτρης
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Σαν φακός είναι πολύ καλός, και σε καλή τιμή εάν σκεφτείς τα εξωτικά (85ρης f/1,4) χαρακτηριστικά του. Τον έχω σε Canon, εδώ και χρόνια. Τώρα για την αυτόματη εστίαση, μπορεί να έχεις θέμα... έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ manual φακό; Το μη αυτόματο διάφραγμα δεν είναι τόσο θέμα, βέβαια και εκεί, θα πρέπει να εστιάζεις να συνθέτεις κάδρο και στο τέλος να κλείνεις το διάφραγμα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,338
Αθήνα
Χωρίς σκόπευτρο τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα για χειροκίνητη εστίαση, δεν θυμάμαι έχει focus peaking?

Υ.Σ. Καλώς ήρθες στο AVClub! :2thumb22sup:
 

sotirelisd

New member
15 March 2017
4
Απάντηση: Re: Samyang 85mm F1,4 Samsung NX

Σκόπευτρο όχι αλλά έχει focus peaking για manual use.
Χειροκίνητη εστίαση έχω χρησιμοποιήσει σε SLR μηχανή, μια Pentax MG με φακό Sigma 35-135mm
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Στα 85mm στο 1,4 το βάθος πεδίου είναι εξαιρετικά ρηχό σε σύγκριση με τον φακό που προανέφερες, το να πετύχεις ακριβώς την εστίαση που θέλεις δεν είναι καθόλου εύκολο. Οι παλιές slr είχαν το ημικυκλικό πρίσμα στο σκόπευτρο, που βοηθούσε πάρα πολύ, ενώ το focus peaking, ειδικώς εάν γίνεται από οθόνη με τα χέρια σε κάποια έκταση και όχι από το σκόπευτρο, δεν το βρίσκω αντίστοιχα ικανοποιητικό. Εάν τώρα κλείσουμε το διάφραγμα από 2.8 και πάνω, τα πράγματα γίνονται σαφώς ευκολότερα, πάντως τον συγκεκριμένο φακό τον παίρνεις για το 1.4. Ωστόσο η χειροκίνητη εστίαση είναι σίγουρα κάτι που βελτιώνεται με την εξάσκηση (και μετά από αρκετές αποτυχίες). Φυσικά ο συγκεκριμένος φακός δεν είναι σε καμία περίπτωση για κινούμενο, έστω και ελαφρώς, θέμα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,338
Αθήνα
Γενικώς όσο ανεβαίνει η εστιακή, χωρίς σκόπευτρο δυσκολεύει ακόμα και το απλό καδράρισμα. Στα ~120mm που θα σου βγάλει ο 85άρης στο APS-C που έχει η NX θα είσαι σχετικά καλά, αλλά και εστίαση μαζί, χμμμ... Δοκίμασε να το κάνεις με την μηχανή κάποιου φίλου και αποφασίζεις.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
To καλό με τις ψηφιακές είναι οτι οι αποτυχημένες/ ανεστίαστες λήψεις δέν κοστίζουν σε φίλμ..
Με πρακτική και πείρα βγαίνουν πολύ καλά αποτελέσματα.
Με fd 135 f/2 σε nex ακόμη και καλοκαίρι στη θάλασσά βγαίνουν καταπληκτικά πλάνα, θέλει και την αντίστοιχη ταχύτητα κλείστρου φυσικά πέρα απο την εστίαση.
 

sotirelisd

New member
15 March 2017
4
Αυτό με την χειροκίνητη εστίαση και χωρίς σκόπευτρο, με προβληματίζει. Θα ήταν προτιμότερο να τον δοκιμάσω πριν προχωρήσω σε αγορά. Σίγουρα είναι καλός φακός με καλά χαρακτηριστικά, δεν έχω συναντήσει αρνητικά σχόλια παρά μόνο θετικά.
Ίσως το auto focus είναι προτιμότερο για φωτογραφική χωρίς σκόπευτρο.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.