Ερωτηση για αγορά ενισχυτή λόγω περιορισμενου χωρου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ptiper

New member
20 October 2011
29
Γεια σας... Ψαχνομαι να αγορασω έναν ενισχυτή της προκοπής διότι τωρα έχω ένα παλιό σύστημα pioneer BD HTS 5.1 και έχω αρκετά θεματακια με τα νέα πρότυπα ήχου. Το προβλημα μου ειναι ο χώρος στο έπιπλο του σαλονιού! Ο μόνος χώρος για τον ενισχυτή είναι πίσω απο την τηλεόραση 55' lg και μόνο σε όρθια στάση ( δηλαδή όχι σε κανονική πλάγια θέση ) !!! Πιστεύετε ότι ο ενισχυτής πχ διαστάσεων Denon - Marantz θα αντέξει σ αυτήν την στάση; Μπροστά από την tv δεν μπαίνει διότι θα κρύβει μέρος της οθόνης...
 

ptiper

New member
20 October 2011
29
Re: Απάντηση: Ερωτηση για αγορά ενισχυτή λόγω περιορισμενου χωρου

ΟΚ το βραδυ θα βγαλω μια... για να καταλαβεις το επιπλο ειναι οσο και η tv σε μήκος , χωρις βάση τύχου η tv λόγω ότι δεν με περνει σε ύψος ( LG OLED55E6V έχει τα ηχεία χαμηλά, ακουμπάει ολοκληρη στο επιπλο χωρίς να αφήνει χώρο για καλώδια και δεν με περνει να βάλω τον ενισχυτή μπροστά διότι θα καλύψει την οθόνη ) . Από πίσω απο την tv με πέρνει σαν χώρο να βάλω τον ενισχυτή σε όρθια στάση , όπως πχ ένα playstation 4 για να καταλάβετε. Η ερώτηση μου αρχικά είναι αν θα αντέξει ένας ενισχυτής - θυρίο σε τέτοια όρθια στάση...
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
1. Θα έχει χώρο να ψύχεται;
2. Θα έχεις επαφή με το μάτι του τηλεχειρισμού;
3. Θα βλέπεις την οθόνη με τις ενδείξεις;
4. Θα φτάνεις τα κουμπιά;
κ.ο.κ.

Πόσο χώρο έχει κάτω από την τηλεόραση; Μπας και βρεθεί κάτι πάρα πολύ ψιλό...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γενικά είναι παράξενη η ερώτηση σου. Κάπου πιο παρατερα δε μπορείς να τον βάλεις και να περάσεις διακριτικά σε κανάλι τα καλώδια;
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Ερωτηση για αγορά ενισχυτή λόγω περιορισμενου χωρου

1. Θα έχει χώρο να ψύχεται;
2. Θα έχεις επαφή με το μάτι του τηλεχειρισμού;
3. Θα βλέπεις την οθόνη με τις ενδείξεις;
4. Θα φτάνεις τα κουμπιά;
κ.ο.κ.

Πόσο χώρο έχει κάτω από την τηλεόραση; Μπας και βρεθεί κάτι πάρα πολύ ψιλό...

Ρητορικά ερωτήματα!!!!!
Χωρίς να έχουμε εικόνα,τι να πούμε;
 

ptiper

New member
20 October 2011
29
1. Θα έχει χώρο να ψύχεται;
2. Θα έχεις επαφή με το μάτι του τηλεχειρισμού;
3. Θα βλέπεις την οθόνη με τις ενδείξεις;
4. Θα φτάνεις τα κουμπιά;
κ.ο.κ.

Πόσο χώρο έχει κάτω από την τηλεόραση; Μπας και βρεθεί κάτι πάρα πολύ ψιλό...


Η τηλεόραση ακουμπάει πανω στο έπιπλο... 6 εκατοστα υψος υπάρχουν απο το έπιπλο μέχρι την οθόνη...

1) Ελάχιστα θα έχει χώρο αν μπει σε όρθια θέση
2) Δεν θα υπάρχει επαφή με το μάτι του τηλεχειρισμού , οπότε θα βόλευε κάτι με bluetooth χειριστήριο αν υπάρχει! Και το pioneer τώρα το έχω από πίσω και με δυσκολία αλλάζει και χωρίς επαφή...
3) Μόνο αν πάω στα πλάγια της τηλεόρασης θα μπορώ να δω τις ενδείξεις της οθόνης.
4) Τα κουμπια θα τα φτάνω... αλλά έχω σκοπό να το χειρίζομαι με το τηλεκοντρολ αμ μπει από πισω.

Τώρα για λεπτό ενισχυτή ακούω προτάσεις αν και περιορίζομαι πολύ στο ότι η τηλεόραση έχει πιάσει όλο το μήκος του έπιπλου και απο κάτω δεν περνάνε τα καλώδια... Θα πρέπει να εξέζουν αριστερά - δεξιά! :grinning-smiley-043

Πολύ μπλέξιμο η δουλειά! Και είναι στο σαλόνι και δεν μπορώ να το βάλω κάπου αλλού!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Νομιζω πως θέλεις και το σκύλο χορτατο και την πίτα γεμάτη. Στο πάτωμα κάτω απο το έπιπλο δεν αφήνει χώρο;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Υπάρχει και αυτό βέβαια...
Δε θα είναι τέρας οδήγησης αλλα με classd ενισχυτικά κάτι θα κανει. Θα αλλάξει και ηχεία; Να ξέρεις οτι λογικά θα χρειαστείς νεο sub.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αν πρέπει οπωσδήποτε να μείνει σήκωσε την τηλεοραση με μια εγκυκλοπαίδεια. Φτανει για να στριμωχτει ο pioneer. Ή κάποιος αντίστοιχος. Ηχεία δεν ξέρω αν έχει νόημα να αλλάξεις. Αν δεν πας σε μεγαλύτερη καμπίνα ή δώσεις αρκετά δεν πιστεύω πως θα ακούσεις ουσιαστική διαφορά. Δεν τα ξέρω βέβαια... Αλλα εχεις σοβαρούς χωροταξιμους περιορισμούς απ οτι καταλαβαίνω. Και δεν έχω καταλάβει γιατί δεν βάζεις την τηλεοραση στον τοίχο. Δεν έχει υποδομή vesa;
 

ptiper

New member
20 October 2011
29
Αν πρέπει οπωσδήποτε να μείνει σήκωσε την τηλεοραση με μια εγκυκλοπαίδεια. Φτανει για να στριμωχτει ο pioneer. Ή κάποιος αντίστοιχος. Ηχεία δεν ξέρω αν έχει νόημα να αλλάξεις. Αν δεν πας σε μεγαλύτερη καμπίνα ή δώσεις αρκετά δεν πιστεύω πως θα ακούσεις ουσιαστική διαφορά. Δεν τα ξέρω βέβαια... Αλλα εχεις σοβαρούς χωροταξιμους περιορισμούς απ οτι καταλαβαίνω. Και δεν έχω καταλάβει γιατί δεν βάζεις την τηλεοραση στον τοίχο. Δεν έχει υποδομή vesa;

Το έπιπλο είναι σύνθετο , και από πανω υπάρχει ντουλάπι . Με αποτέλεσμα να μην χωράει να σηκωθεί και η τηλεόραση για να μπει στον τοίχο. Πριν είχα 40αρα και χωρούσε μια χαρά . Με την συγκεκριμένη 55αρα άρχισαν τα προβλήματα... Επειδή κάποια στιγμή θα αλλάξω το έπιπλο , μάλλον θεωρώ τον pioneer που πρότεινες καπως πεταμενα λεφτά. Σκεφτομαι να πάρω εναν καλό και να τον πετάξω από πίσω! Υπάρχει κανένας ενισχυτής με remote bluetouth ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αν υποθέσουμε ότι δεν σε καλύπτουν τα app που έχουν οι ενισχυτές, μέσω των οποίων μπορείς να έχεις πρόσβαση στις ρυθμίσεις τους, κοίταξε για κάποιον με IR in, για να συνδέσεις επάνω του ένα IR receiver.
 

ptiper

New member
20 October 2011
29
Από οτι διαβαζω με τα apps μια χαρα θα το δουλεψω ...

Είδα αυτά YAMAHA RX-A1060 ή Pioneer SC-LX801 ή YAMAHA RX-A3060 . Καμια καλή πρόταση για ενισχυτή 4K σιγουρα , Dolby Atmos σιγουρα για το μέλλον, ηχεία στο μέλλον το πολύ 7.2 αν χρησιμοποιήσω ( τώρα θα μείνει με 5.1 ) και να μην ζεσταίνεται πολύ ( καλή ψύξη ) για να αντέξει κανένα 3 μηνο από πίσω....
 

ptiper

New member
20 October 2011
29
χαμός απο προτάσεις... :rofl: καμια προταση για ευρωπαικο site , αξιόπιστο και με γρηγορο shipment ;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ωραια μηχανηματα κοιτας.
Αν και με παρομοια διαταξη ηχειων με την τωρινη δεν ξερω πως θα μπορεσεις να τα εκμεταλλευτεις ουσιαστικα. Θα εχεις σιγουρα καποια βελτιωση στις χροιες και στην οδηγηση, και προφανως αναπαραγωγη των τελευταιων φορματ αλλα...
Για το θεμα της ψυξης κοιτα σε ενισχυτη με τελικα σταδια classd. Βγαζουν πολυ (μα πολυ) λιγοτερη θερμοτητα. Τωρα το πισω που ειναι δεν το εχω καταλαβει tbh.
Για μαγαζια δεν εχω προσφατη προσωπικη εμπειρια για να προτεινω καποιο.
 

ptiper

New member
20 October 2011
29
Τελικά λυπηθηκα να βάλω τον yamaha 3060 πίσω από την tv , και τον τοποθέτησα πάνω σε ένα ντουλάπι. Λιγο μακριά από την τηλεόραση , αλλά μέχρι να αλλάξω σύνθετο λύση ανάγκης! Τώρα όμως αρχίζουν τα δύσκολα με τα ηχεία ... Σκέφτομαι αρχικά να πάρω δύο ηχεία δαπέδου για αριστερά και δεξιά της τηλεόρασης... Το subwoofer αναγκαστικά θα μείνει στο πίσω μέρος, πίσω απο τον καναπέ , διότι μπροστα δεν υπάρχει χώρος... Με τις υπάρχουσες συνθήκες να ψάξω για ηχεία κολώνες που έχουν ένα αξιόλογο woofer ενσωματομένο; Καμία πρόταση για αγορά απο Ελλάδα ετοιμοπαράδοτο;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τα ηχεία σε τι απόσταση σε παιρνει να τα ανοιξεις;
Ο χώρος πόσος είναι;
Εσύ σε τι απόσταση θα κάθεσαι περιπου;
Budget;