Help! Ίχνος-Σκιές σε κινούμενη εικόνα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

scoutman

New member
9 January 2011
8
Καλησπέρα σε όλους.

Αντιμετωπίζω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα. Οι κινούμενες εικόνες στην τηλεόραση μου αφήνουν ένα ίχνος, όπως μπορείτε να δείτε στο βίντεο που επισυνάπτω:

https://youtu.be/DGl55c2PyVk

Αυτό που βλέπετε είναι το φαινόμενο σε αρκετά έντονη μορφή. Συνήθως είναι μικρότερης έντασης. Παρουσιάζεται ως επί το πλείστον σε σκοτεινά πλάνα αλλά ακόμα και σε φωτεινά μπορεί να το κάνει στις σκοτεινές περιοχές ή να αφήνει λευκό ίχνος σε αντίθεση με το κόκκινο που βλέπετε εδώ.

Η εικόνα αυτή είναι τραβηγμένη από την Samsung UE40KU6100 ενώ παίζει Netflix σε 4Κ ανάλυση, μέσω ethernet, με VDSL σύνδεση. Δοκίμασα τα πάντα για να εξαλείψω το φαινόμενο. Κάποιες ρυθμίσεις της τηλεόρασης το ελαττώνουν αλλά καμία δεν το εξαλείφει τελείως. Επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις δεν το έλυσε το πρόβλημα.

Επίσης, το πρόβλημα παραμένει ανεξαρτήτως πηγής. Δοκίμασα τα εξής:
- Streaming από Netflix σε 4Κ μέσω ethernet (με δύο διαφορετικά καλώδια)
- Το ίδιο μέσω wi-fi
- Streaming στο τοπικό μου δίκτυο από το NAS σε ανάλυση 1080p (μέσω ethernet)
- Το ίδιο αρχείο από USB stick
- Streaming από Netflix μέσω HDMI από το PS3

Αφού τίποτα από όλα αυτά δεν δούλεψε πείστηκα ότι η τηλεόραση είναι ελαττωματική. Οι τεχνικοί της Samsung δεν έβρισκαν κάτι στην απομακρυσμένη διαχείριση αλλά ο τεχνικός που ήρθε το διαπίστωσε το πρόβλημα και το παρέπεμψε στα κεντρικά. Η αρχική τους απάντηση είναι ότι είναι εντός προδιαγραφών αυτό το φαινόμενο. Μετά από δύο μήνες με άπειρα τηλεφωνήματα, emails και αρκετό εκνευρισμό, μίλησα με κάποιον προϊστάμενο ο οποίος αναγνώρισε ότι δεν είναι φυσιολογικό αυτό και τελικά προχώρησαν σε αντικατάσταση.

Χτες, λοιπόν, επέστρεψα την Samsung και πήρα την Panasonic TX-50DX703E. Φανταστείτε τη φρίκη μου όταν είδα να κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα!! Έχω πάθει πλάκα! Νομίζω πως βρίσκομαι στη ζώνη του λυκόφωτος! Έχω πειραματιστεί λίγο με τις ρυθμίσεις. Κάποιες το μειώνουν αρκετά το φαινόμενο (πιο πολύ από τη Samsung νομίζω) αλλά και πάλι δεν εξαλείφεται. Αυτό είναι μάλλον το καλύτερο που έχω πετύχει:

https://youtu.be/bMOihU75TII

Φυσικά δοκίμασα και πάλι όλες τις παραπάνω πηγές. Δοκίμασα επιπλέον να αλλάξω και πρίζα στην τηλεόραση, ακόμα και να της αλλάξω θέση! Τίποτα.

Σας παρακαλώ βοηθήστε με! Τι φταίει;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Mαλλον εχεις ghosting.

Τρεξε το παρακατω βιντεο απο το youtube (επελεξε αναλυση βιντεο 1080p στα 60hz) και παρακολουθησε το ghost test που ξεκιναει απο το 00:25 του βιντεο.
Αν οι κινουμενες μπαρες αφηνουν ιχνη, τοτε μαλλον μιλαμε για Ghosting.

https://www.youtube.com/watch?v=UkC31G5GvXc
 

scoutman

New member
9 January 2011
8
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το είδα το βίντεο και παρατήρησα τα εξής:

Όταν κινείται γρήγορα η κάθετη μπάρα είναι δύσκολο να την παρακολουθήσεις. Σίγουρα δε βλέπεις καθαρά μία μπάρα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι θέμα της τηλεόρασης αυτό ή του ανθρώπινου ματιού. Δεν μπορεί η τηλεόραση να την αναπαραστήσει σωστά ή το μάτι δεν προλαβαίνει την κίνηση; Όταν κινείται πιο αργά υπάρχει ένα μικρό ίχνος που ακολουθεί αλλά είναι αμελητέο πιστεύω. Το ίδιο συμβαίνει και με τα τετράγωνα. Δηλαδή δεν είναι όπως όταν είναι ακίνητα αλλά ούτε τρελά ενοχλητικό.

Επίσης, αυτό που παρατήρησα είναι ότι το ασπρόμαυρο blinking στα 60 fps δε φαίνεται, παρά μόνο στα 25 fps. Βλέπω μόνο άσπρο. Αντίθετα το έγχρωμο φαίνεται αν και φαίνεται σαν λευκό φόντο πάνω στο οποίο εναλλάσσονται κάποια χρώματα. Δεν άντεξα να κοιτάξω και πάρα πολύ.

Τι συμπεράσματα βγάζεις; Αν είναι ghost effect διορθώνεται; Αλλά και πώς εξηγείς ότι και οι δύο τηλεοράσεις έχουν το ίδιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ!
 

scoutman

New member
9 January 2011
8
Πάντως στην οθόνη του MacBook (15,4" - 2880 x 1800 Retina) το τέστ έχω την εντύπωση ότι φαίνεται καλύτερα, ειδικά η κάθετη γραμμή. Όχι τρελή διαφορά αλλά καλύτερα. Και στον υπολογιστή, btw, δεν είχα πότε κάποιο τέτοιο πρόβλημα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Νομιζω πως μιλαμε για ghosting, αλλα ας τοποθετηθει και καποιος αλλος που γνωριζει καλυτερα.