ο Teddy και το κυνήγι του Θησαυρού

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
...καμιά πρόταση μοντέλου της προκοπής με προσαρμοζόμενο βολταζ, xlr +rca + ht passthrough με τιμή έως 1000ε καινούργιου γνωρίζεις;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Class D

Ερώτηση παγίδα;:flipout:

Κοίτα να δεις,αν έβλεπα πρε με τόσα καλούδια (και διακριτό στάδιο εξόδου με πολύ χαμηλή εμπέδηση ) θα υποψιαζόμουν πως κάπου υπάρχουν παραχωρήσεις και υλικά της πλάκας.
Όταν ένα αξιοπρεπές ποτ μόνο του πάει το λιγότερο ένα πενηντάρι (με τα πολύ καλά πολύ παραπάνω ),πάρε και κατάλαβε.

Δυστυχώς ότι πληρώνεις παίρνεις κι ευτυχώς υπάρχουν πολύ καλοί προ μεταχείρα ή ντέμο σε πολύ καλές τιμές.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Class D

ε μα...ναι. Άντε για να διευκολύνω να ανεβάσω το budget στα 1500-2000ε καινούργιος. Πάλι δεν έχει!
Μεταχ. δεν έχω καμιά αντίρρηση, αλλά θέλω να τον ξέρω τον άνθρωπο.....έτσι απο ebay δεν τα δίνω....είναι πολλά για μεταχ.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Class D

Επίσης έχω προσέξει ότι εσείς οι δικαναλάδες έχετε οι περισσότεροι την νοοτροπία της τράμπας. Οι περισσότεροι αγοράζετε μεταχ με την λογική "να δω πως θα μου κάτσει και αν ή μάλλον όταν αλλάξω κάτι στην αλυσίδα αν δεν μου κάθεται το δίνω και αγοράζω κάτι άλλο ή το ανταλλάζω και πληρώνω την διαφορά" κτλ.

...εκτός από αυτό οι περισσότεροι ευχαριστιέστε την όλη διαδικασία του αλλάζω κρίκους της αλυσίδας, πειραματίζεστε, παίζεται με τα καλώδια, κουβαλάτε τα μηχανήματα σας από σπίτι σε σπίτι ή από μαγαζί σε μαγαζί και κάνετε δοκιμές κτλ.

Εγώ είμαι απλός άνθρωπος, αυτό που θέλω είναι καποιος να μου πει, ξες κάτι φίλε...."πάρε αυτό το μηχάνημα...θα βλέπεις τις ταινιούλες σου και θα ακούς σωστά την μουσική σου".....

....αν δεν καεί/χαλάσει κάτι δεν το πειράζω/πουλάω....δεν σκέφτομαι μεταπωλητικές αξίες, ψωνίζω και θεωρώ τα λεφτά που πλήρωσα "χαμένα".....αν δε, μου πεις να σκύψω και να χωθώ μέσα στα έπιπλα και να αλλάζω καλώδια καταπίνω χάπι για την πίεση...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Class D

Θοδωρή ,συνήθως αυτό συμβαίνει γιατί οι τιμές είναι αρκετά μεγάλες ,οπότε υπάρχουν οι εναλλακτικές
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Class D

Πέτρο δεν διαφωνώ. Οι τιμές όμως δεν είναι υψηλές μόνο επειδή ένα καλό ποτ κάνει 50-100ε.....είναι υψηλές και επειδή το άθλημα δεν μαζεύει κόσμο γιατί είναι τόσο σύνθετο και "εξωτικό" που φοβίζει τον περισσότερο κόσμο και για αυτό φταίνε φυσικά οι εταιρίες που η κάθε μια έχει τα δικά της specs τα οποία τα αναγράφει όπως θέλει και φτιάχνει πχ τον προ της να ταιριάζει τέλεια (εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον) μόνο με τον τελικό της και αν θες να βρεις καλό εναλλακτικό ταίριασμα......όρεξη να χεις να τρέχεις.

Εν μέρει, φταίει και η παγκόσμια χαιεντοκοινότητα που μιλάει τον δικό της κώδικα και δεν βγάζει ο υπόλοιπος κόσμος άκρη. Μετά υπάρχει και ο σνομπισμός (καλά όχι εδώ, ευτυχώς...αλλά για κανε μια βόλτα από avsforum) προς τον νέο-εισερχόμενο. Διαβάζω online δυο ολόκληρα χρόνια για αυτά τα θέματα παντού online....καταλαβαίνω να διαβάζω τα πάντα στην αγγλική και όμως, μετά από όλα αυτά με το ζόρι μόλις άρχισα να βλέπω με κιάλια την κορυφή του παγόβουνου.....

....π.χ. πόσους κάτω των 30 ετών χαιενταδες γνωρίζεις? (εντάξει πέρα από τον Άγγελο που είναι περίπτωση)

Πριν μερικές σελίδες είπε ο Δημήτρης....."σε λίγα χρόνια μόνο μουσική από το κινητό" ....μα ο άλλος δεν ξέρει, δεν έχει ακούσει....αλλά και αν έχει ακούσει, διαβάζει να μάθει και μπερδεύεται παραπάνω.

ΑΝ καποιος αγαπάει πραγματικά την μουσική και έχει μια Ά οικονομική άνεση, πρέπει να είναι κουφός για να προτιμήσει το κινητό από ένα ηχο-σύστημα της προκοπής....αλλά πρώτα πρέπει να υπάρχει ενημέρωση με απλά λόγια. ......και πάνω απ όλα...ξεκινώντας απ τα βασικά και όχι από πρίζες από ρόδιο και καλώδια ρεύματος με σούκο τύπου κομπρεσέρ για έργα στο μετρό. Εδώ ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει ακόμα τι είναι το Watt και πως η κάθε εταιρία το μετράει όπως γουστάρει... και βλέπει το accuphase με τα 100watt στα 5000ε και τα πλαστικά ηχεία 5.1 απο το public να γράφουν 400watt στα 250ε και λέει από μέσα του "αυτοί τρελοί είναι"

..σου έχω πει την ιστορία για τον ιδιοκτήτη επώνυμου καταστήματος (ονόματα δεν λεω) που όταν εγώ, πιτσιρικάς τότε, πήγα να πάρω ηχεία και μου απάντησε "αν θες καλά ηχεία με 500ευρω να πας στο σούπερ μάρκετ".....τι κατάφερε? ...αγόρασα από αλλού μια μ@λακια και αυτός έχασε για πάντα έναν πελάτη...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλα είναι οικονομίες κλίμακας....αν μαζευτεί λαός τότε και οι τιμές θα είναι πιο προσιτές
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Class D

Θοδωρή το <άθλημα > πάντα ήταν ακριβό ,από τότε που το θυμάμαι ,ίσως να ήταν και πιό ακριβό σε σχέση με σήμερα
Μη ξεχνάς ότι μεγάλο μέρος των <ακριβών> εταιριών είναι βιοτεχνίες που απασχολούν ελάχιστα άτομα ,όσο και αν ακούγεται παράξενο .
Δεν είναι οι κολοσσοί το ακριβώς αντίθετο και οι περισσότεροι ξεκίνησαν από το τίποτε σχεδόν .
Ας μην απορούμε λοιπόν για τις μεγάλες τιμές
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Class D

Επίσης έχω προσέξει ότι εσείς οι δικαναλάδες έχετε οι περισσότεροι την νοοτροπία της τράμπας. Οι περισσότεροι αγοράζετε μεταχ με την λογική "να δω πως θα μου κάτσει και αν ή μάλλον όταν αλλάξω κάτι στην αλυσίδα αν δεν μου κάθεται το δίνω και αγοράζω κάτι άλλο ή το ανταλλάζω και πληρώνω την διαφορά" κτλ.

...εκτός από αυτό οι περισσότεροι ευχαριστιέστε την όλη διαδικασία του αλλάζω κρίκους της αλυσίδας, πειραματίζεστε, παίζεται με τα καλώδια, κουβαλάτε τα μηχανήματα σας από σπίτι σε σπίτι ή από μαγαζί σε μαγαζί και κάνετε δοκιμές κτλ.

Εγώ είμαι απλός άνθρωπος, αυτό που θέλω είναι καποιος να μου πει, ξες κάτι φίλε...."πάρε αυτό το μηχάνημα...θα βλέπεις τις ταινιούλες σου και θα ακούς σωστά την μουσική σου".....

....αν δεν καεί/χαλάσει κάτι δεν το πειράζω/πουλάω....δεν σκέφτομαι μεταπωλητικές αξίες, ψωνίζω και θεωρώ τα λεφτά που πλήρωσα "χαμένα".....αν δε, μου πεις να σκύψω και να χωθώ μέσα στα έπιπλα και να αλλάζω καλώδια καταπίνω χάπι για την πίεση...

Θοδωρή δεν έχεις άδικο σε καποια σημεία.
Ειναι κόσμος που είναι έτσι,ειναι και κόσμος που είναι δεκαετίες με τα μηχανάκια τους και το καταευχαριστιέται.

Αυτό που σου λέω εγώ ομως έχει να κάνει αποκλειστικά με την ποιότητα των υλικών,την υλοποίηση (το πόση δουλειά και έρευνα εχει πέσει δηλαδή ) ,τις δυνατότητες,καλούδια,κλπ.

Είναι λογικό να απορεί κάποιος που δεν εχει ασχοληθεί. Ενδεικτικά όμως (χωρίς να πάμε σε παράλογα ποσά ) μπορεί πχ ένα μηχανάκι να έχει μεσα αντιστάσεις των 5 λεπτών του ευρώ που οι τιμές τους να κάνουν βόλτες αναλόγως της θερμοκρασίας,μπορεί ομως να εχει των 5 ή και των 15 ευρώ την μια που θα ειναι βράχος ανεξαρτήτως.

Θα μου πεις χρειάζονται πάντα;
Οχι φυσικά αλλά μερικές φορές εκτός των άλλων πληρώνεις και την άνεση ή την ανοχή.
Είναι αλλιώς να φοβάσαι να γυρίσεις το ποτ κι αλλιως να αράζεις και να μην σε νοιαζει τιποτα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Class D

"Είναι αλλιώς να φοβάσαι να γυρίσεις το ποτ κι αλλιως να αράζεις και να μην σε νοιαζει τιποτα."

Αυτό θέλω και γω sokmav!....και με βλέπω να βάζω το χέρι βαθειά στην τσέπη...:bigcry:
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Class D

Όχι απαραίτητα.
Σχέδιο με χαρτί και μολύβι θελει ώστε να καθορίσεις ακριβώς τις ανάγκες σου και μετά υπομονή για ευκαιρίες,κυκλοφορούν στην αγορά μεταχειρισμένων άριστα μηχανάκια,με εγγυήσεις,κλπ.

Το κόλπο είναι να μην παρεκκλίνεις απο το σχέδιο!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Class D

"Είναι αλλιώς να φοβάσαι να γυρίσεις το ποτ κι αλλιως να αράζεις και να μην σε νοιαζει τιποτα."

Αυτό θέλω και γω sokmav!....και με βλέπω να βάζω το χέρι βαθειά στην τσέπη...:bigcry:

Θοδωρή το χέρι το βάζουν βαθιά στη τσέπη όσοι δεν έχουν <στοχοποιήσει> τι θέλουν και πώς και με τι θα το πετύχουν ,έστω και μακροπρόθεσμα .
Οι ευκαιρίες πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν ,αρκεί να ξέρεις τι θέλεις
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Class D

Ταινιες: pc (hdmi) >> A/VR (rca 1vrms) >> ?Χ? προενισχυτης (xlr ιδανικά 2,5vrms μεσω h/t passthrough όμως) >> hypex ncore nc400 x2 για L/R >> ηχεία (πως θα γίνει αυτό το ρημάδι 1vrms 2.5vrms???)

Μουσικη: pc (usb) >> dac (xlr) >> ?Χ? προενισχυτής (xlr) >> hypex ncore nc400 x2 για L/R >> ηχεία (εδώ είναι απλά τα πράγματα και θα βγάλω άκρη σύντομα καθώς υπάρχουν μπόλικες επιλογές)

ξέρω τι θέλω...είναι το παραπάνω Πέτρο.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Class D

Για να καταλαβετε ποιο ειναι το θεμα παραθετω το e mail που εστειλα στην hypex καθως και την απαντηση τους....

To whom it may concern,

two days ago i ordered an nc400 mono kit in order to use it to power my center speaker which is difficult to drive. Since i only have an Rx-V779 yamaha av receiver (as a preamp) i would have to use an rca to xlr adapter in order to connect the pre out of the Yamaha to the nc400. Some acquaintances of mine just informed me that this might prove to be a problematic pairing because of the lesser voltage that av receivers tend to provide from their pre outs in general. I e-mailed Yamaha to ask about the rated rms voltage in their pre out section but i got no response (the manual does not state such info apparently?!)

Has any of your customers had a similar problem in the past? Will i have any problems with the pairing of these two components in your opinion, and if yes can i do anything about it besides buying an extremely expensive A/V R processor with xlr outputs (the cheapest one with the latest hdmi spec would cost about 2600euro).

Best Regards

και πήρα απάντηση αυτό...

Hi Theodore,



According to the manual the pre out voltage is 1V. With this input voltage the NC400 will produce 100 W into a 4 Ohm load. I don’t know whether that will be enough in your case.



The gain of the NC400 can be increased but I don’t know exactly what adverse effects this might have and I certainly wouldn’t recommend it you are not an experienced solderer.



...σε απλά ελληνικά....τον μπ@υλο εκτός αν θες να κάνεις πατέντα με αναμφίβολα αποτελέσματα
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Class D

Δηλαδή χρειάζεσαι άλλους τρεις n -core και ένα προενισχυτή X ή δύο;

Οχι ρε Peter....απο που και εως που το εβγαλες αυτο το συμπερασμα???

Ισως δεν το εξηγω σωστα.....λοιπον...ασχετα με το ποσα καναλια θελω........πρεπει αυτο το 1βολτ να γινει καπως μαγικα 2.5 για να δω πως ακουγονται και oi ncore σε στερεο αλλα να εχουν αρκετη οδηγησηκαι οταν το γυρναω στις ταινιες σε δεξι αριστερο για να αποφασισω αν μου αρεσουν οι hypex πιο πολυ απο τους crown......ταυτοχρονα θελω να εχω εναν προ ενισχυτη για να ακουω σωστα την μουσικουλα μου και λεω μηπως υπαρχει αυτη η μαγικη συσκευη που τα κανει ολα αυτα χωρις να βαζω βγαζω καλωδια......λεμε τωρα ....

αυτο ειναι το αιωνιο προβλημα του homecinemaτζη που θελει να ακουει και σωστα την μουσικη του στοι ιδιο δωματιο με ενα setup.

Το θεμα αυτο δεν ειναι μονο δικο μου! Το εχει μπολικος κοσμος.
 
Last edited:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Re: Class D

Ρωτάω δεν έβγαλα συμπέρασμα.
Αυτό που σου λείπει είναι προενισχυτής με ht pass και 2βολτ τουλάχιστον έξοδο;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Class D

Ρωτάω δεν έβγαλα συμπέρασμα.
Αυτό που σου λείπει είναι προενισχυτής με ht pass και 2βολτ τουλάχιστον έξοδο;
ωω

Ναι...αλλα.....

για παραδειγμα ακουσα τον pass x 2.5 και μου αρεσε πολυ. Ειμαι διατεθειμένος να τον πληρωσω. Δοκιμασα το σ/κ με τον crown για τελικο και μου αρεσε. Τωρα θελω να δω πως ακουγεται με τους hypex στο home cinema....η pass γραφει στο manual.....The unity function bears special attention. This control is associated
only with input number 4 and has two positions selected with
the up/down arrows. The up arrow toggles to a straight through
function with neither attenuation nor gain.

....οι hypex δεν εχουν ρυθμιση 0.775 χεχεχεχε
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Class D

Αν δεν με πειραζε να βγαζω το μικροφωνο και να καλιμπραρω ξανα και ξανα οποτε θελω να το γυρισω απο ταινιες στην μουσικη θα αγοραζα τον πασσ και θα τελειωνε εκει...αλλα δεν μπορω να το κανω αυτο ολη μερα...θα σπασουν τα νευρα μου....κατα τα αλλα ο ηχος στην μουσικη μου αρεσε πολυ απο τον πασσ....