Ενισχυτής Ακουστικών..

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Γεια χαρα.. Αναζητω καποιο σχεδιακι, κατα προτημηση κατι απλο, για ενυσχηση ακουστικων,,,ισως με opa627.. πηρα πολυ προσφατα ενα ζευγαρακι AKG K551, και λεω να παιξω λιγακι.. κανα ετοιμο κιτακι, εχετε δοκιμασει? στο ebay Βλεπω πολλα..
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
αμα σου πω οτι μου φαινεται λιγο μεγαλος.. και λιγο πολυπλοκος.... ελεγα μια κατασκευουλα ποιο μαζεμενη... ενα απλο δοκιμασμενο σχεδιακι, με μια απλη σταθεροποιημενη τροφοδοσια, με καλα υλικα..
 

vgeorge

Established Member
21 January 2009
127
Φτιάξε τον DCG3 που σου είπαν πιο πριν με απλη τροφοδοσία, πχ LM 317-337, αν σε φοβίζει ο όγκος των τροφοδοτικών.
Δεν είναι δύσκολη η πλακετα και δεν θα το μετανιώσεις, πίστεψε με.
 

Peter52

Established Member
25 November 2010
198
Δοκίμασε τον ακόλουθο:

http://redcircuits.com/Page30.htm

Είναι εύκολος, δεν χρειάζεται ρυθμίσεις, βρίσκεις τα υλικά πολύ εύκολα.
Με αυτόν ακούω και έχει οδηγήσει πολλά ακουστικά μέχρι και 330 Ohm.
Στην ίδια ιστοσελίδα έχει και άλλους ενισχυτές ακουστικών πιο απλούς αλλά δεν τους έχω δοκιμάσει.
Τώρα ετοιμάζω έναν υβριδικό με 12AU7 και IRF530 στα 12Volt τροφοδοσία.
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Κάτι από Pass, δες εδώ
Ένα από τα σχέδια το έχει υλοποιήσει ο Supersonic, ζήτα του ακουστικές πληροφορίες. Το kit από την Κίνα κοστίζει μόλις 25 χωρίς τον μετασχηματιστή και τα βύσματα
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Φιλε πολυ ελκυστικα τα Pass αλλα Ταξη Α διαβαζω κτλ.. αυτα δε θελουν ψυκτρουκλες κτλ?.. θελω κατι οχι Πολυ μοσχαρισιο.. Peter ευκολακι αυτος που λες.. μπορει να τον φτιαξω να παιξω λιγο. δεν ειναι κατι ακριβο..
 
Και εγώ επίσης θα πρότεινα αυτόν του Pass:

http://web.archive.org/web/20150314234815/http://headwize.com/?page_id=105

που υπάρχει σε κινέζικα κιτ στο ebay (όπως αυτό που αναφέρεται πιο πάνω).

Χωρίς να τον έχω ακούσει (παρόλο που είναι στα μελλοντικά μου σχέδια να το φτιάξω), πιστεύω ότι πρέπει να είναι καλός και αρκετά απλός στην κατασκευή του.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Θαυμασια λοιπον... τσιμπησα εναν ΖΕΝ και βλεπουμε!! .. θα του βαλω οτι καλυτερο εχω, kiwame, muse κτλ, και βλεπουμε.. ευχαριστω!

By the way, βυσμα καλο 3.5mm για σασι, παιζει να βρω;
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
O Zen, στην έξοδο, έχει μεγάλους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές σε σειρά με το σήμα, οπότε η υποβαθμισμένη ποιότητα είναι δεδομένη.
Ο Nelson Pass έχει βέβαια τη δική του φιλοσοφία και σε όποιον αρέσει.

Ο ενισχυτής ακουστικών του Salas θα ήταν η καλύτερη επιλογή
 
Last edited:

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
E νταξ μωρε.. θα παρω τεσσερεις τετοιους..

high-quality-single-phase-low-voltage-0.jpg


:grinning-smiley-043
 
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Re: Ενισχυτής Ακουστικών..

Δοκίμασε τον ακόλουθο:

http://redcircuits.com/Page30.htm

Είναι εύκολος, δεν χρειάζεται ρυθμίσεις, βρίσκεις τα υλικά πολύ εύκολα.
Με αυτόν ακούω και έχει οδηγήσει πολλά ακουστικά μέχρι και 330 Ohm.
Στην ίδια ιστοσελίδα έχει και άλλους ενισχυτές ακουστικών πιο απλούς αλλά δεν τους έχω δοκιμάσει.
Τώρα ετοιμάζω έναν υβριδικό με 12AU7 και IRF530 στα 12Volt τροφοδοσία.

Αν φτιάχνεις αυτόν http://diyaudioprojects.com/Solid/12AU7-IRF510-LM317-Headamp/ Πέτρο είναι πολύ καλός, αλλά με 6922 αντί για 12AU7 και 24v τροφοδοσία. Προσοχή όμως γιατί η 6922 θέλει 6,3v στα νήματα.
 

Peter52

Established Member
25 November 2010
198
Re: Απάντηση: Re: Ενισχυτής Ακουστικών..

Στέλιο καλησπέρα.

Αυτόν έχω ήδη φτειάξει με JJ ecc82 και IRF530, υλικά που βρίσκω εδώ στην Αθήνα. Σαν αρχή ξεκίνησα με φτηνά υλικά. Του ενσωμάτωσα τροφοδοτικό 12v με LM1085 και ήδη ακούγεται πολύ καλά. Για ολοκλήρωση σκέφτομαι να του βάλω ένα κύκλωμα χρονοκαθυστέρησης στην σύνδεση των ακουστικών. Αν βρω έστω και δανεικές άλλες λάμπες θα δοκιμάσω. Οι δοκιμές έγιναν με Beyer D770 250Ohm, AKG 240 studio kai Senn HD650. Βασικά δουλεύει με τα Beyer.
 

Peter52

Established Member
25 November 2010
198
Το πρόβλημα έγκειται κυρίως στην εξεύρεση λυχνιών. Από τα καταστήματα ηλεκτρονικών μόνο ένας έχει λυχνίες σε απόθεμα και σε υψηλές τιμές.
Επίσης κάποιους τύπους έχει και ο Ορφέας σε καλύτερες τιμές, όπως επίσης και ένα κατάστημα μουσικών οργάνων με καλύτερη ποικιλία και καλύτερες τιμές αλλά αυτή τη στιγμή έχει ξεμείνει από απόθεμα. Στον Φανό βρίσκω μεγάλη ποικιλία και αποτελεί τον βασικό μου προμηθευτή. Με το εξωτερικό δεν έχω ανοίξει πάρε-δώσε, άλλωστε δεν προμηθεύομαι και πολλά πράγματα. Σε πολλά είδη εδώ τα βρίσκω φθηνότερα.
 
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ενισχυτής Ακουστικών..

Στέλιο καλησπέρα.

Αυτόν έχω ήδη φτειάξει με JJ ecc82 και IRF530, υλικά που βρίσκω εδώ στην Αθήνα. Σαν αρχή ξεκίνησα με φτηνά υλικά. Του ενσωμάτωσα τροφοδοτικό 12v με LM1085 και ήδη ακούγεται πολύ καλά. Για ολοκλήρωση σκέφτομαι να του βάλω ένα κύκλωμα χρονοκαθυστέρησης στην σύνδεση των ακουστικών. Αν βρω έστω και δανεικές άλλες λάμπες θα δοκιμάσω. Οι δοκιμές έγιναν με Beyer D770 250Ohm, AKG 240 studio kai Senn HD650. Βασικά δουλεύει με τα Beyer.

Αν τον κοιτάξεις στο παλμογράφο με ημίτονο θα δεις την αρνητική ημιπερίοδο ασύμμετρη από την θετική, γιατί η τάση 12V είναι πολύ λίγη για την ecc82. Η 6922 ή ecc88 δουλεύουν σε πολύ μικρότερη τάση και το σήμα είναι πολύ πιο συμμετρικό.