LG 55LH604V vs LG 50UH635V - Άμεση Αγορά (help!)

Manic_Miner

New member
16 March 2017
3
Καλησπέρα,


Η ουσιαστική ερώτηση νομίζω είναι αν αξίζει να θυσιάσω τη καλύτερη ποιότητα (που από ότι καταλαβαίνω έχει η 635) για τις 5 παραπάνω ίντσες της 604;

1. Και οι 2 είναι γύρω στα 550 ευρώ όπου είναι και το max που μπορώ να δώσω.
2. Η 635 είναι 4Κ με HDR ή 604 τίποτα από τα 2.
3. Απόσταση θέασης 3 μέτρα περίπου.
4. Υλικό: Ταινίες / σειρές από torrents και ντοκυμαντέρ/ταινίες από cosmote TV.
5. Η προηγούμενη τηλέοραση μου είναι μια LG 37" που είχα παρει 1400 ευρώ το 2007 οπότε και το 50 και το 55 σε ίντσες θα μου φανούν πολύ καλύτερα anyway.


Ευχαριστώ.
 
Last edited:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Καλωσόρισες. Για τρία μέτρα απόσταση, καλύτερα κάποια στις 55" τουλάχιστον, ειδικά για ταινίες. Επίσης, ιδανικά κάποια με VA panel, αν δεν είναι ιδιαίτερα φωτεινός ο χώρος θέασης. Οι περισσότερες LG διαθέτουν IPS panels, με καλές σχετικά γωνίες θέασης δηλαδή, που υστερούν όμως σε μαύρο και αντίθεση.
 

Manic_Miner

New member
16 March 2017
3
Re: Απάντηση: LG 55LH604V vs LG 50UH635V - Άμεση Αγορά (help!)

Καλωσόρισες. Για τρία μέτρα απόσταση, καλύτερα κάποια στις 55" τουλάχιστον, ειδικά για ταινίες. Επίσης, ιδανικά κάποια με VA panel, αν δεν είναι ιδιαίτερα φωτεινός ο χώρος θέασης. Οι περισσότερες LG διαθέτουν IPS panels, με καλές σχετικά γωνίες θέασης δηλαδή, που υστερούν όμως σε μαύρο και αντίθεση.

Χμμ ενδιαφέρον, δεν το περίμενα. Μου λέτε δηλαδή ότι για τις 5 παραπάνω ίντσες αξίζει να αφήσω το 4Κ, το HDR και τo VA panel της 635.

Πριν μιση ώρα έκλεισα την 635V από Electro Studio και τώρα με βάλατε σε σκέψεις!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Πρακτικά, δεν υφίσταται HDR σε τηλεοράσεις με IPS panel, ούτε είναι χρήσιμη η 4K ανάλυση στα τρία μέτρα, με μια 50".


optimal-viewing-distance-television-graph-size.png
 

Manic_Miner

New member
16 March 2017
3
Re: Απάντηση: LG 55LH604V vs LG 50UH635V - Άμεση Αγορά (help!)

Ναι μιλώντας και με έναν φίλο μου, μου είπε ακριβώς το ίδιο με την απόσταση. Τελικά με λίγο "tweaking" του σαλονιού έκανα την απόσταση 2 μέτρα! ;)

Αγόρασα την 635 και βέβαια μου φάινεται τέλεια γιατί τη συγκρίνω με την 37" LG του 2007 που ήταν πριν στη θέση της, οπότε αντικειμενικός δεν είμαι ούτε έχω κάποιο άλλο καλύτερο μέτρο σύγκρισης.

Ο χώρος πάντως είναι ιδιαίτερα φωτεινός οπότε χάνω από εκεί ούτως η άλλως.

Επέλεξα την LG γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις 2 LG που είχα (την 37αρα και μια 32αρα που είχα πάρει στη μητέρα μου πέρσι) και επίσης κάπου διάβασα ότι η LG τηλεοράσεις είναι οι μόνες που υποστηρίζουν και τα 2 πρωτόκολα που κονταροχτυπιούνται για το πιο θα επικρατησει στο HDR (Dolby Vision vs HDR-10;).
...Ψιλά γράμματα ξέρω (εδώ μου λες ότι μάλλον δεν έχει HDR καν αυτή που πήρα) αλλά έπρεπε να βρω μια δικαιολογία! χαχα


Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις προτάσεις & συμβουλές!
 

vamvakoulas

Senior Member
30 April 2011
528
Καλορίζικη φίλε μου αλλά δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί άνοιξες το topic από τη στιγμή που είχες ήδη αποφασίσει χωρίς καν να λάβεις υπόψην σου τις απόψεις των παιδιών που απάντησαν! Anyway σου εύχομαι να την χαρείς!

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk