Receiver που να μπορεί να λειτουργεί για κάποια κανάλια ως προ και κάποια ως ενισχυτή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

18 June 2006
720
Έχω στήσει ένα 7.1 σύστημα με τελικό τον Denon A1XVA και προενισχυτή τον Denon 4311. Θέλω να πάω σε 11.1 όμως ο A1XVA έχει δέκα κανάλια. Υπάρχει σημερινός Receiver ο οποίος να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως τελικός για τα κανάλια ύψους ενώ θα είναι pro για όλα τα υπόλοιπα; (με τελικό τον A1XVA). Στον 4311 δυστυχώς δεν μπορείς να μοιράσεις τα κανάλια, ή θα τον δηλώσεις προενισχυτή (και θα παρακάμψεις ολοκληρωτικά την ενίσχυση) ή ολοκληρωμένο. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Ευχαριστώ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Οι SC-LX901, 801 και 701, αλλά όχι στα ηχεία που λες. Μπορείς να κλείσεις τα εμπρός δύο ή τα εμπρός τρία και να οδηγούνται όλα τα υπόλοιπα. Δηλαδή τα ύψους και τα surround.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Αν δεν με απατα τη μνημη μου εχω κανει αυτο που λες και με Pioneer και με Yamaha και με Marantz (ολα, μοντελα των τελευταιων 5 ετων - χοντρικα)

Ποτε δεν εκανα καμια ρυθμιση, παντα συνεδεα οτι ηθελα στις εξοδους pre και τα αλλα στις εξοδους των ηχειων και επαιζαν ολα.

Με λιγα λογια, απ οτι θυμαμαι, παντα οι εξοδοι pre επαιζαν παραλληλα με αυτες των ηχειων χωρις την αναγκη καποιας ρυθμισης.

Εχεις δοκιμασει στην πραξη τι κανει ο AV που εχεις; (αν και Denon δεν εχω ακουμπησει πολλα χρονια - και σιγουρα δεν εχω δοκιμασει αυτο ποτυ λες)

Η ρυθμιση λειτουργιας σαν pre εχω καταλαβει οτι εχει να κανει απλως με την ''pure audio'' λειτουργια (να κλεινει δλδ τα τελικα σταδια για καλυτερη αποδοση)
 
18 June 2006
720
Στην πράξη δεν το έχω δοκιμάσει. Απλά ο 4311 σου δίνει τη δυνατότητα (από το μενού) ή να τον δουλέψεις σαν pre δίνοντας 7.1 αναλογικές εξόδους, ή σαν ολοκληρωμένο (κλείνοντας τις αναλογικές έξόδους - όλες). Θα παίξω με αυτό που λες το μεσημέρι αλλά έτσι και αλλιώς θα τον αλλάξω λόγω Dolby Atmos. Πάντως ευχαριστώ πολύ