DAC/preamp vs preamp vs DAC + preamp

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Ας υποθέσουμε για λίγο ότι όλοι ακούμε μουσική από τον υπολογιστή μας και ότι ζούμε σε έναν ιδανικό κόσμο όπου όλοι έχουμε την οικονομική άνεση να αγοράσουμε πολύ ποιοτικά μηχανήματα για κάθε κρίκο της αλυσίδας του συστήματος μας (δεν υπάρχει συγκεκριμένο budget).

Ποιος κατά την γνώμη σας είναι ο καλύτερος συνδυασμός από τα παραπάνω του τίτλου?

Διαβάζω online και όπως είναι φυσικό οι απόψεις διίστανται....

ο ένας λέει ότι τα dac/amps του ακούγονται αναλυτικά (για καλό) ο άλλος ότι του ακούγεται αναλυτικά μεν αφύσικα δε, ο άλλος ότι του ακούγεται "ψηφιακός ο ήχος"....

με τον σωστό προ πολλοί λένε ότι πετυχαίνεις μια φυσικότητα στο ήχο....άλλοι ότι εχεις πιο σωστά χαμηλά σε σχέση με τα dac.....άλλοι λένε ότι για το προηγούμενο φταίει ότι τα dac συνήθως δεν έχουν σωστό ποτενσιόμετρο....

τέλος άλλος λέει ότι χρειάζονται και τα δυο.....ένα καλό καθαρόαιμο/σκέτο dac και ένας ποιοτικός προ....


Μέχρι τώρα, εσείς εδώ, που τα ψάχνεται παραπάνω, έχετε καταλήξει κάπου; Υπάρχει κοινό consensus?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Το devialet το κοίταξα....μάλλον είναι όντως καταπληκτικό μηχάνημα από αυτά που διάβασα....αλλά αν κατάλαβα καλά αυτό είναι και ενισχυτής (εκτός από dac και προ).
Αυτή η φίρμα βγάζει και κάτι με όλα αυτά τα καλούδια χωρίς τελικά στάδια?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Αν σου περισσεύουν καμιά 50ρια χιλιάρικα κάτι θα κάνουμε.. :p

Σοβαρά όμως, δε νομίζω να υπάρχει κορυφαίο DAC που να έχει και volume control. Αυτό τα λέει όλα.

Εγώ δυστυχώς δεν έχω ακούσει πολλά dac το καλύτερο που έχω ακούσει είναι το teac 503 οπότε δεν έχω εμπειρία....εχεις ακούσει εσύ καποιο που να θεωρείς ότι τα έχει όλα και να κάνει ποιοτικούς προενισχυτές να μπαίνουν στο πατάρι?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Εγώ δυστυχώς δεν έχω ακούσει πολλά dac το καλύτερο που έχω ακούσει είναι το teac 503 οπότε δεν έχω εμπειρία....εχεις ακούσει εσύ καποιο που να θεωρείς ότι τα έχει όλα και να κάνει ποιοτικούς προενισχυτές να μπαίνουν στο πατάρι?

Ο Δημητρης δεν τα ακουει μονο, τα φτιαχνει κιολας! :p
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν σου περισσεύουν και θέλεις τον ιδανικό συνδυασμό τότε

''τέλος άλλος λέει ότι χρειάζονται και τα δυο.....ένα καλό καθαρόαιμο/σκέτο dac και ένας ποιοτικός προ....''
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Εγω αν εστηνα απο την αρχη ενα σεταπ θα πηγαινα σε ενεργα ηχεια και dac ή streamer/dac. Ουτε πολλες συσκευες, ουτε πολλα καλωδια, ουτε φρου φρου.

Πλαγκ εν πλεϊ και μινιμαλ.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Το ερώτημα περιπλέκεται θέλουμε να συνδέσουμε πικάπ,sub,άντε το tuner το κανονίζεις μέσω διαδικτύου και pc .....αφού τα έχουμε τί τα κάνουμε;
Σε γήινες τιμές(1000-1200 ευρο) δεν υπάρχει dac-pro με έλεγχο έντασης -ψηφιακο ή αναλογικό ;
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Εγω αν εστηνα απο την αρχη ενα σεταπ θα πηγαινα σε ενεργα ηχεια και dac ή streamer/dac. Ουτε πολλες συσκευες, ουτε πολλα καλωδια, ουτε φρου φρου.

Πλαγκ εν πλεϊ και μινιμαλ.

Συμφωνώ!
Metric Halo + Neumann 320 + subs ή Kii ή Grimm και ησυχάζεις.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Συμφωνώ!
Metric Halo + Neumann 320 + subs ή Kii ή Grimm και ησυχάζεις.

Αμ ησυχαζεις;
Πάντως κι εγώ θα ήθελα να ζήσω για καποιο διαστημα με ενα παρόμοιο σεταπ.
Αν και νομιζω πως το θέμα προ θα το σκαλιζα στα σίγουρα.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
έχω και εγώ το ερώτημα είναι η αλήθεια,

και επειδή ίσως (με πολύ ερωτηματικό) κάποια στιγμή στο μέλλον αναβαθμίσω ηχεία και dac, τι τελικά είναι καλύτερο;

ακούω αποκλειστικά υλικό που ριπάρω εγώ από CD,

να πουλούσα τον καλό προ που έχω ή όχι;


μπορούμε να μιλήσουμε για σαφή πλεονεκτήματα(όσον αφορά ήχο πάντα) ή μάλλον για προτιμήσεις του καθενός;

έχω την εντύπωση ότι θα προτιμούσα ένα σετάπ με λαμπάτο προ και ss τελικό, αλλά δεν έχω ακούσει και πολλά και θα ήμουν διατεθιμένος να αλλάξω δρόμο αν μου άρεσε κάτι άλλο ή με έπειθε κάποιος ότι είναι ακλύτερο και θα μου αρέσει

μήπως τελικά είναι κυρίως θέμα προτίμησης του καθενός; θέλω να πω αν υπήρχανε σαφή πλεονεκτήματα μήπως όλα τα συστήματα ήταν πλέον ψηφιακά-ενεργά και είχανε εξαφανιστεί οι παλιότερες τεχνολογίες, όπως έγινε με τις τηλεοράσεις καθοδικού σωλήνα ή τις φωτογραφικές με φιλμ;
 
Απάντηση: Re: DAC/preamp vs preamp vs DAC + preamp

Το ερώτημα περιπλέκεται θέλουμε να συνδέσουμε πικάπ,sub,άντε το tuner το κανονίζεις μέσω διαδικτύου και pc .....αφού τα έχουμε τί τα κάνουμε;
Σε γήινες τιμές(1000-1200 ευρο) δεν υπάρχει dac-pro με έλεγχο έντασης -ψηφιακο ή αναλογικό ;

Κάτι φρέσκο έχει βγάλει η PS Audio.

Βέβαια μάλλον ξεφεύγει από τα 1200, αλλά δεν φτάνει στο διχίλιαρο (ελπίζω...)
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ειδικά για τα ενεργά ηχεία,το προηγούμενο στάδιο είναι κρίσιμο και ίσως για αυτό πολλές φορές απογοητεύουν κάποιους που βάζουν πίσω ότι να ´ναι και πάνε να παίξουν.
Ο καλός προ είναι καλός για δύο λόγους.

Ο ένας είναι η εξασθένηση που προσφέρει με τις λιγότερες δυνατές απώλειες,ο δεύτερος η ιδανική προσαρμογή με το όποιο επόμενο στάδιο αν έχει την πολύ χαμηλή εμπέδηση και την πλούσια τάση ώστε να μην φοβάται κανείς να βάλει μισό μέτρο παραπάνω καλώδιο...
Ησυχίες,ευκολίες,πολυσυνδεσιμότητα,κλπ πάνε μετά.

Ρίξτε μια ματιά στα specs των περισσότερων ενεργών (είμαι φαν,προφανώς,αλλά το κάθε τι θέλει τα δικά του... ) και θα δείτε πως συνήθως η εμπέδηση εισόδου τους δεν είναι και στον Θεό.
Οπότε...

Φίλε Θοδωρή,πιστεύω ακράδαντα πως ένα καλός πρε είναι το κέντρο ενός συστήματος,δεν έχεις να σκεφτείς και να σκοτιστείς για τίποτα όταν υπάρχει.
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: DAC/preamp vs preamp vs DAC + preamp

...Neumann 320

Tα 420 εννοείς μάλλον...
Κοίτα κάτι όμως....

Analog input Impedance, electrically balanced 14k Ohms

Αν λοιπόν κάποιος παρ' ελπίδα συνδέσει αναλογικά...κατάλαβες.
Αυτό είπα και παραπάνω.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Ιδανικά θα ήθελα έναν προ με μόντουλαρ dac και κάθε 3-5 χρόνια να αναβαθμίζεται φυσικά .
Analog input Impedance, electrically balanced 14k Ohms δηλαδή τί ζημιά γίνεται Σωκράτη;
 
Last edited:

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
τα τεχνικά στοιχεία με δυσκολεύουν -θα έχει κάποια επίπτωση στον ήχο πχ ποιότητα ή θα ακούγεται πιό σιγανά;