Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ευρώ)

scissorhands

New member
26 May 2010
93
Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ευρώ)

Καλησπέρα,

Θα προβώ σε αγορά τηλεόρασης 65" ιντσών.

Απόσταση θέασης : ~5 μέτρα
Τεχνικά Χαρακτηριστικά : Δεν με πολύ-ενδιαφέρει να είναι smart μιας και θα έχω επάνω nvidia Tv Shield. Ουτε το 3D με πολυενδιαφέρει μιας και δε νομίζω να υπάρχει υλικό πλεον που μπορει να απολαυσει κανεις. Θα ήθελα να ειναι HDR.
Χρήση : Ταινίες, Streaming 1080p, θέαση nova, και χαλαρό gaming.

Έξτρα πληροφορίες : Επειδή είμαι των εποχών plasma, και τότε δεν υπήρχε σύγκριση για εμένα μεταξύ plasma και led, θέλω λίγο πιο mild χρώματα. Δηλαδή στην panasonic plasma που έχω δεν υπάρχει αυτό το "τεχνητό" ψηφιακό. Γνωρίζω πως πλεον δεν υπάρχουν plasma, αλλά θέλω μια τηλεόρασή με τέτοια ποιότητα εικόνας.

Το Budget είναι στα 1800 ευρώ. (Αν μπορώ να πάρω και καλή 70-75 με λιγα παραπάνω δεκτές οι προτάσεις).

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Last edited:

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ε

Αν δεν σε ενδιαφέρει να είναι 4k,η παρακάτω tv είναι εξαιρετική αλλά με "λίγα παραπάνω".
Σου επιτρέπει όμως να πουλήσεις το Shield αφού είναι Android tv.
Βέβαια με 5 μέτρα απόσταση,ίσως να είναι μικρή. :)

http://www.electroholic.gr/gr/eikon...y-75-kdl75w855c-smart-tv-3d-led-full-hd-800hz
 

scissorhands

New member
26 May 2010
93
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 18

Αν δεν σε ενδιαφέρει να είναι 4k,η παρακάτω tv είναι εξαιρετική αλλά με "λίγα παραπάνω".
Σου επιτρέπει όμως να πουλήσεις το Shield αφού είναι Android tv.
Βέβαια με 5 μέτρα απόσταση,ίσως να είναι μικρή. :)

http://www.electroholic.gr/gr/eikon...y-75-kdl75w855c-smart-tv-3d-led-full-hd-800hz

Ξεφύγαμε λιγάκι από την τιμή....

Σοβαρά 75" ειναι λίγες για 5 μέτρα ή "τρολάρεις" ; :p

Επιπλέον το shield δε το αλλάζω ειναι μηχανηματάρα και κανω stream το pc !!

Είναι καλές οι led οι sony?
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ευρώ)

Ειναι τσουρουτικες οι 75 στα 5 μέτρα. Εκεί θες καμμια 150αρια και προβολι. Είναι μια καλη επιλογη η πρόταση του Σωκράτη.
 

scissorhands

New member
26 May 2010
93
Re: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ευρώ)

Δηλαδή ουσιαστικά είναι προτιμότερο να πάω σε full HD παρά σε 4k ?
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ε

Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ΣΗΜΕΡΑ με το 4k να το βρίσκεις μόνο σε βιντεάκια 3 λεπτών στο youtube και αυτά με την κάμερα σταθερή ή καρασυμπιεσμένες ταινίες των 60gb σε torrent,εγώ θα πήγαινα σε fhd αλλά λόγω του μεγέθους της οθόνης.
Απο τα 5 μέτρα απόσταση,πιστεύω ειλικρινά ότι και οι 75 ίντσες θα σου φανούν πολύ λίγες.
Όσο για το shield και το στριμάρισμα από pc,αν θες μου λες τι ακριβώς στριμάρεις.
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,197
Re: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ευρώ)

Για τέτοιες αποστάσεις (εγώ είμαι στα 4-4.30 μέτρα) η καλύτερη λύση είναι το προβολικό. Το έχω μόνο για ταινίες και τελικούς αθλητικών γεγονότων και ανοίγω περίπου 110 ίντσες. Για όλα τα άλλα υπάρχει μια παλιά 32άρα (μην γελάτε) που θα αντικατασταθεί από μια 55-65 του χρόνου.
 

scissorhands

New member
26 May 2010
93
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 18

Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι ΣΗΜΕΡΑ με το 4k να το βρίσκεις μόνο σε βιντεάκια 3 λεπτών στο youtube και αυτά με την κάμερα σταθερή ή καρασυμπιεσμένες ταινίες των 60gb σε torrent,εγώ θα πήγαινα σε fhd αλλά λόγω του μεγέθους της οθόνης.
Απο τα 5 μέτρα απόσταση,πιστεύω ειλικρινά ότι και οι 75 ίντσες θα σου φανούν πολύ λίγες.
Όσο για το shield και το στριμάρισμα από pc,αν θες μου λες τι ακριβώς στριμάρεις.


Καλησπέρα,

Κάνω stream τα games από το pc (χρησιμοποιεί δηλαδή την κάρτα γραφικών του pc) στην τηλεόραση μέσω το nvidia game stream.

Επίσης για ταινίες κτλ με το kodi, τον tegra και τα 3gb ram είναι πιστευω το καλύτερο tv box για την τηλεόραση (είχα boxee, tronsmart draco κτλ). Δεν κολλάει πουθενά.

Για το 4K εχεις ένα δίκαιο, απλά θεώρησα πως κάνουν καλύτερο scale, και ήμουν της άποψης πως περισσότερα pixel = καλύτερη ποιότητα ακόμα και σε full hd (1080p) υλικό. Αλλά μια 75αρα δεν είναι άσχημη ιδέα... :)

Newlynx, θα αγοράσω και προβολέα, έχω ανοίξει ήδη νήμα, και μου προτείνουν τον benq W2000 !
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ευρώ)

Στις 70 ιντσες παίζει αυτή η τηλεόραση στα 1400 ευρώ.
http://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-ue70ku6000wxxh-1182894.html
Δε νομίζω να υπάρχει τώρα καμία άλλη σε αυτές τις διαστάσεις στο όριο τιμής που δίνεις.

Αν θες να πας στις 65 ιντσες έχεις περισσότερες επιλογές.
 

scissorhands

New member
26 May 2010
93
Re: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ευρώ)

Στις 70 ιντσες παίζει αυτή η τηλεόραση στα 1400 ευρώ.
http://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-ue70ku6000wxxh-1182894.html
Δε νομίζω να υπάρχει τώρα καμία άλλη σε αυτές τις διαστάσεις στο όριο τιμής που δίνεις.

Αν θες να πας στις 65 ιντσες έχεις περισσότερες επιλογές.


Σε άμεση σύγκριση με την Sony που προτάθηκε ( http://www.electroholic.gr/gr/eikon...y-75-kdl75w855c-smart-tv-3d-led-full-hd-800hz ) υπάρχει τεράστια διαφορά στην τιμή ( 890 ευρώ ) . Με δεδομένο πως μια 75αρα παρέχει περίπου 15% μεγαλύτερη επιφάνεια θέασης απέναντι σε μια 70αρα, το οποίο δεν είναι και τραγικά πολύ και πέραν του καλύτερου smart που έχει η Sony (android vs samsung native) το οποίο δε με ενδιαφέρει καθόλου διότι έχω το nvidia shield στην εικόνα ποια είναι καλύτερη ; Sammy ή Sony ? Αυτά όλα που λέει η Sony ειναι "μαρκετινίστικα" κόλπα ( xreality pro, επεξεργαστες κτλ) η ουσιώδη υπο-συστήματα ;

Με λίγα λόγια πέραν των 5 ιντσών παραπάνω και του smart δικαιολογούνται τα 890 ευρώ παραπάνω ;
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ε

Δεν θέλω να γράψω για την Samsung και τις τηλεοράσεις της γιατί θα πάρει φωτιά το thread...
Επίσης η Sony είναι και 3D που μπορεί για κάποιους να μην σημαίνει τίποτα,για κάποιους άλλους να είναι σημαντικό συν.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Re: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ευρώ)

Φαντάζομαι οτι η Sony δεν θα ειναι κακιά ενώ ειναι σίγουρα μεγαλύτερη

Αλλα 2300 Ευρώ για μοντέλο 2ετιας και όχι 4Κ μου κάθεται κάπως ρε γμτ...
 

scissorhands

New member
26 May 2010
93
Re: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ευρώ)

Κοίταξε και εγώ ειμαι ενάντια στην samsung γενικά (να φανταστείς είχα γυρίσει μια από τις LED της πρώτες πριν από 6 χρόνια) και πήγα και πήρα μια Plasma G20 από panasonic. Αλλά πλέον όπως έχουν γίνει τα πράγματα δεν ξέρεις απο πού αγοράζει πάνελ ο καθένας...

Και η sony τα ίδια κάνει τελευταία, πήρε φίλη τηλεόραση πριν απο 1.5 χρόνο και έκαναν 1 χρονο να ενεργοποιήσουν την εγγραφή σε usb με firmware ενώ το έδειχνε κανονικά στα specs...

Οι 5 ίντσες δε μου κάνουν τόσο πλεονέκτημα ούτε και το 3D, η ερώτηση ειναι μια : Αξίζει τα 880 ευρώ παραπάνω η sony , έχει τόσο καλύτερη ποιότητα εικόνας από την samsung? :)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Re: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ευρώ)

Λίγο που το κοίταξα, μεταξύ των 2, σε Sony θα πήγαινα

Κάπου είδα οτι η 7000 σειρά της Samsung έχει θέμα με τα 24p (δεν ξερω αν ισχύει)

Αλλα όταν φτάνεις στα 2200 αρχίζεις και πλησιάζεις επικίνδυνα πλέον τις OLED (που ειναι απλώς άλλη κλάση)
 

gthebest

New member
13 January 2009
70
Re: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ευρώ)

Καλημέρα. Εγω σημερα κόλλησα σ αυτη την Sony https://www.mediamarkt.gr/el/produc...ws_10719=58ceb00f-598c-3f9c-16e1-da0f2e15ded8 . Αυτη την στιγμη εχω εδω και 7 χρονια μια Samsung 55B750 την οποια φοβαμαι να την αλλαξω, γιατι εχει εκπληκτική εικονα και καταμαυρο μαυρο. Να φανταστείτε την ειχα παρει 2750 ευρω
 

scissorhands

New member
26 May 2010
93
Re: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ευρώ)

Καλημέρα. Εγω σημερα κόλλησα σ αυτη την Sony https://www.mediamarkt.gr/el/produc...ws_10719=58ceb00f-598c-3f9c-16e1-da0f2e15ded8 . Αυτη την στιγμη εχω εδω και 7 χρονια μια Samsung 55B750 την οποια φοβαμαι να την αλλαξω, γιατι εχει εκπληκτική εικονα και καταμαυρο μαυρο. Να φανταστείτε την ειχα παρει 2750 ευρω

Δελεαστική!

Δεν βρίσκω reviews ομως απο μια γρήγορη ματια.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Re: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ευρώ)

Δλδ IPS

Deal breaker
 

scissorhands

New member
26 May 2010
93
Re: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ευρώ)

Δλδ IPS

Deal breaker


Επειδή έχω μείνει στην εποχή που έκανα ερευνα για plasma :p, ips γιατί deal breaker? Αν κατάλαβα σωστά οι καλύτερες αυτή την περίοδο ειναι οι oled με διαφορά ;
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 65"" και άνω - Καλύτερη Επιλογή - Προτάσεις (Budget 1800 ε

spcav να συμφωνήσω εν μέρη για τις OLED,όμως oled με 2.200 ,φτάνει μέχρι την μικροσκοπική 55άρα και όπως και να το κάνουμε,100 τεχνολογίες oled μιας 55άρας δεν φτάνουν με τίποτα την απόλαυση μιας 75άρας.
Από την άλλη,πόσο πιο καλύτερος να φαίνεται ο Χατζηνικολάου σε μια oled?
:flipout::flipout::flipout::flipout::flipout:

scissorhands,η 70άρα Samsung με 1.400 κάτι ευρώ είναι σίγουρα δελεαστική πρόταση.
Μιας και την έχουν τα Media Markt,πήγαινε να την δεις αλλά και πάλι από τα 5 μέτρα που θα βλέπεις,ακόμα και οι 5 ίντσες παραπάνω της 75άρας,ίσως κάνουν την διαφορά.
Επίσης,όσο ευχαριστημένος να είσαι με το Shield και να μην θεωρείς σημαντικό το Android tv της Sony,πίστεψέ με,είναι αλλιώς να έχεις τηλεόραση και Kodi σε ένα τηλεκοντρόλ.