Sugden Class A: Τους έχει ακούσει κανείς;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
1. Επειδή όποτε έτυχε να ακούσω ενισχυτή που να παίζει σε κλάση Α μου άρεσε ιδιαίτερα, σκέφτομαι να αγοράσω έναν ενισχυτή Sugden. Δεδομένης της παλαιότητας των ενισχυτών αυτών και των λιγοστών τους watt, είναι μια μάλλον παρακινδυνευμένη αγορά, αφού δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιον ενισχυτή της εταιρείας. Παρακινδυνευμένη και παρορμητική. Θα ήθελα πολύ να διαβάσω την άποψη οποιουδήποτε έχει εμπειρία σχετικά με αυτούς τους ενισχυτές.
Στο διαδίκτυο βρίσκω συγκεχυμένες πληροφορίες.

2. Τις πλέον αντιφατικές βρίσκω και για τους ενισχυτές της Magnum. (Δεν λειτουργούν σε κλάση Α, αλλά είναι στα υπόψη.) Διθύραμβοι από τη μια και από την άλλη θάψιμο τέτοιο, που δεν έχω ξαναδιαβάσει για ενισχυτικό μηχάνημα.

3. Τέλος υπάρχει και μια φτηνή επιλογή σε τάξη Α, o Μarantz pm7200 (25 watts class A, 95 watts στα 8 ohms και 155 watts στα 4 ohms). Έχω διαβάσει τα καλύτερα, δεν έχω ακούσει ποτέ marantz.

Ελπίζω κάποιος να μου μεταγγίσει τη γνώση του και κυρίως τις εντυπώσεις από τα ακούσματά του, κάτι που θα εκτιμηθεί δεόντως, (χωρίς να σκεφτεί συνδυασμούς ηχείων, ευαισθησίες κλπ).
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,813
Θεσσαλονίκη
Πές καλύτερα τί ηχεία θες να οδηγήσεις και τα τετραγωνικά ακρόασης του δωματίου σου για αρχή ,δεν μπορείς να αγνοήσεις αυτούς τους παράγοντες.
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Θέλω να μάθω τις εντυπώσεις από τα ακούσματα που πιθανώς έχουν κάποιοι άνθρωποι, ανεξάρτητα από ηχεία κλπ, κλπ.
25 watt προφανώς είναι λίγα για 35 τ.μ. , αλλά στο παρελθόν είχα ξεκουφάνει τους αποκάτω και με μόλις 12 watt λάμπας, οπότε...
Ηχεία προσωρινά τα xanadu, αλλά για λίγο, είμαι υπό έρευνα.
Όμως τονίζω εντυπώσεις θέλω, με βιωματικά κριτήρια...ανεξαρτήτως σετάπ.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Πάντως μιλάμε για μοντέλο (Α21) που βρίσκεται στην παραγωγή καμιά 50αριά χρόνια σε διαδοχικές εκδόσεις!
Δεν μπορείς να κοροϊδεύεις τόσο κόσμο για τόσο μεγάλο διάστημα.
Τα λίγα watts δεν είναι παρακινδυνευμένη αγορά αν συνδυαστούν με τα κατάλληλα ηχεία.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,813
Θεσσαλονίκη
Όσα θυμάμαι από παλιά.
ο sugden a21 πριν πολλά χρόνια όταν τα έβαλε με τον musical fidelity A1με ηχεία mission 780( 87db) τον κέρδισε σε όλο το ακουστικό φάσμα με ευκολία ,πιο στακάτο μπάσο μεσαίες λίγο μπροστά πρίμα καθαρά κρυστάλλινα. Ο magnum A είναι πιο βαρύς στο μπάσο πιο δυσκίνητος και στις υψηλές αν ανεβάσεις το ποντεσιόμετρο θολώνει-παραμορφώνει.
Άρα +1 για sugden a21
Τον Μarantz pm7200 δεν τον έχω ακούσει ποτέ.
Οι τραντζιστοράτοι class A δύσκολα έχουν αποθέματα σε ρεύματα σε αντίθεση με τις λαμπάτες υλοποιήσεις ενισχυτών.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Οι τραντζιστοράτοι class A δύσκολα έχουν αποθέματα σε ρεύματα σε αντίθεση με τις λαμπάτες υλοποιήσεις ενισχυτών.

Μέχρι να ακούσεις τα μοντέλα της Luxman σε τάξη Α!
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,813
Θεσσαλονίκη
Μέχρι να ακούσεις τα μοντέλα της Luxman σε τάξη Α!
έχεις δίκαιο αλλά μιλάμε για ενισχυτές σχετικά μικρούς σε watt 2*30 max
Άσε, όταν πούλησε ο αδερφός μου τον LUXMAN L503 χωρίς να το πάρω χαμπάρι πίκρα λέμε.:rifle:
 
Last edited:

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Τα δύο μοντέλα της Luxman σε τάξη Α είναι 20 και 30 watts.
Αλλά μιλάμε για πολύυυυυυυυυ ρεύμα.
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Τα Xanadu δεν είναι εύκλα φορτία, νομίζω πως πρέπει να ξεχάσεις την κλάση Α, εκτός και αν έχεις μικρό χώρο και ακούς σε χαμηλές εντάσεις.
Αν πραγματικά σου άρεσε ο ήχος του Α21 τότε ψάχνεις τα ανάλογα ηχεία, εύκολα στην οδήγηση. Πέρνεις παραμάσχαλα τον ενισχυτή (ο συγκεκριμένος δεν είναι και βαρής) και κάνεις τις απαραίτητες ακροάσεις.
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Karavan κάπως έτσι σκέφτομαι και εγώ. Δεν μπορεί λέω...
Και περί watt και ρευμάτων είναι όπως τα λες. Έριξα μια ματιά στο ebay και για τους Luxman και είδα ότι οι τιμές τους είναι στα ύψη. Τυχαίο;

Sportteo, ευχαριστώ για τις πληροφορίες από το τεστ.

......Τα Xanadu τη Δευτέρα πετούν σε άλλη χώρα. Δεν έχουν σημασία για την ώρα συνδυασμοί, ευαισθησίες, χώρος κλπ.

Savvas αν τον είχα ακούσει....δε θα ζητούσα ακούσματα και βιωματικές εμπειρίες άλλων...
 
Last edited:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,471
Θεσσαλονικη
@artman απ ότι καταλαβαίνω ζητάς να στήσεις ,στην ουσία,ένα καινούργιο σύστημα αφού δεν υπάρχει ενισχυτής και πούλησες τα ηχεία
Δεν θα ήταν καλύτερο να το πιάσεις λίγο διαφορετικά ,ξεκινώντας από ποιά ηχεία θα ακούς στο μέλλον ;
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Sugden Class A: Τους έχει ακούσει κανείς;

Αυτή είναι η φωνή της λογικής.
Αλλά χωρίς λίγο σουρεαλισμό δεν έχει χρώμα η ζωή.

(Για την ιστορία. Δεν είναι η πρώτη φορά που θα στήσω σύστημα, αν το στήσω... , πρώτα ο Θεός των απανταχού εχόντων το σχετικό μικρόβιο. Μέσα σε 30 χρόνια πέρασαν αρκετά μηχανήματα
και από τα δικά μου χέρια.
Τις εμπειρίες κατόχων κάποιων ενισχυτικών ζητάω απλά. Τα Xanadu χαρίστηκαν σε έναν Δανό φίλο. Εθνικό καθήκον να πάει ένα καλό Ελληνικό ηχείο στη χώρα των Dali.
Τέλος πάντα υπάρχει κάτι για καβάντζα, δεν θα πάθω σύνδρομο στέρησης.)
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Καθώς στην μακρά πορεία μου κατείχα και Α1 και Α21 και διάφορα άλλα Α κλασσοειδή, θεωρώ ότι πρέπει να προσπαθήσεις να βρεις τους κινεζούληδες τους xindak (δυστυχώς δεν υπάρχει η ελληνική αντιπροσωπεία πλέον, αλλά είναι γεμάτο το ευρωπαϊκό διαδίκτυο ) που έχουν όλα τα καλά των παλαιών και έχουν εξαλείψει τα κακά ... στα 20 βατάκια, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτό :http://www.xindak.com/en-us/product_detail_info.aspx?ProductID=496

υπάρχει και έκδοση μόνον τελικού ... άσε που αν οι MF & sugden είχαν αυτήν την ποιότητα κατασκευής θα στοίχιζαν 10 χιλιάρικα ....
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Όσα θυμάμαι από παλιά.
ο sugden a21 πριν πολλά χρόνια όταν τα έβαλε με τον musical fidelity A1με ηχεία mission 780( 87db) τον κέρδισε σε όλο το ακουστικό φάσμα με ευκολία ,πιο στακάτο μπάσο μεσαίες λίγο μπροστά πρίμα καθαρά κρυστάλλινα. Ο magnum A είναι πιο βαρύς στο μπάσο πιο δυσκίνητος και στις υψηλές αν ανεβάσεις το ποντεσιόμετρο θολώνει-παραμορφώνει.
Άρα +1 για sugden a21
Τον Μarantz pm7200 δεν τον έχω ακούσει ποτέ.
Οι τραντζιστοράτοι class A δύσκολα έχουν αποθέματα σε ρεύματα σε αντίθεση με τις λαμπάτες υλοποιήσεις ενισχυτών.

Ο παρακάτω δηλαδή τι λέει εχει ρεύματα ?
http://audiophillness.com/denon-poa-5000/
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Καθώς στην μακρά πορεία μου κατείχα και Α1 και Α21 και διάφορα άλλα Α κλασσοειδή, θεωρώ ότι πρέπει να προσπαθήσεις να βρεις τους κινεζούληδες τους xindak (δυστυχώς δεν υπάρχει η ελληνική αντιπροσωπεία πλέον, αλλά είναι γεμάτο το ευρωπαϊκό διαδίκτυο ) που έχουν όλα τα καλά των παλαιών και έχουν εξαλείψει τα κακά ... στα 20 βατάκια, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτό :http://www.xindak.com/en-us/product_detail_info.aspx?ProductID=496

υπάρχει και έκδοση μόνον τελικού ... άσε που αν οι MF & sugden είχαν αυτήν την ποιότητα κατασκευής θα στοίχιζαν 10 χιλιάρικα ....

Δημοκηδή σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,813
Θεσσαλονίκη
Μάκη το 90% των μικρών σε βατ ενισχυτών Α συνήθως στα 4 ωμ αυξάνουν λίγο τα βάτ τους πχ 2*30 στα 8ωμ 2*40 στα 4ωμ ειδικά για τους πιό πάνω εν/τες που αναφέρθηκαν ,sugden,magnum,musical fidelity ήταν κατασκευαστική επιλογή των εταιριών τους.Δεν είπα ποτέ ότι δεν υπάρχουν εν/τες τάξης Α με αποθέματα σε βάτ και αμπέρ αλλά αυτοί καστίζουν μικρές περιουσίες .
Γνωρίζω τη συμπάθια σου στα γιαπωνέζικα :cool4:και ναι ο Denon έχει περισσότερα ρεύματα αλλά κοστίζει και πάνω από 1500-1600 ευρο μεταχειρισμένος!
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Μάκη το 90% των μικρών σε βατ ενισχυτών Α συνήθως στα 4 ωμ αυξάνουν λίγο τα βάτ τους πχ 2*30 στα 8ωμ 2*40 στα 4ωμ ειδικά για τους πιό πάνω εν/τες που αναφέρθηκαν ,sugden,magnum,musical fidelity ήταν κατασκευαστική επιλογή των εταιριών τους.Δεν είπα ποτέ ότι δεν υπάρχουν εν/τες τάξης Α με αποθέματα σε βάτ και αμπέρ αλλά αυτοί καστίζουν μικρές περιουσίες .
Γνωρίζω τη συμπάθια σου στα γιαπωνέζικα :cool4:και ναι ο Denon έχει περισσότερα ρεύματα αλλά κοστίζει και πάνω από 1500-1600 ευρο μεταχειρισμένος!

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση το πληκτρολόγιο μερικές φορές ...
Για τον denon χωρίς να έχω εικόνα τι ζητάει σήμερα ...Από θέμα ρευμάτων ,ποιότητα κατασκευής και ήχου ,ζητάει λίγα που αν ο κατασκευαστής αποφάσιζε να τον βγάλει σήμερα το ποσό θα ήταν ιδιαίτερα υψηλό .
Τον Musical Fidelity A1 10th Anniversary Edition που είχα στην κατοχή μου την δεκαετία του 1990 είχε μεγαλύτερη τροφοδοσία ,με castle της εποχής εκείνης το ματσάρισμα ήταν παρά πολύ καλό .

Ο φίλος θα πρέπει να διευκρινήσει με τι ηχεία θέλει να ματσάρει τους παραπάνω ενισχυτές .
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
MakisM, σκέψεις υπάρχουν μόνο, γι' αυτό και ζήτησα εντυπώσεις από ακούσματα. Αν καταλήξω σε κάτι, πιθανότατα να ζητήσω τη βοήθειά σας.