Διαφορά απόδοσης συστήματος

NickT

New member
18 March 2017
9
Αγαπητοί ,

είμαι καινούριος στο χώρο(όχι τόσο στην ηλικία) και θέλω βοήθεια .Είχα ένα ενισχυτή σε δικάναλο σύστημα JVC ax211 απόδοσης ανά κανάλι 40w στα 8Ω και ηχεία 100w είσοδος , 200μουσικά (έτσι έγραφε το manual) όλα του '90,το woofer τους ήταν 12αρι .Μεταφερόμενος πλέον με οικογένεια σε νέο σπίτι πήρα έναν denon avrx211 (95 ανά κανάλι στα 8)και 2 ηχεία Klipsch R28f +10αρι woofer.Πέραν της λεπτομέρειας-ποιότητας (που νομίζω υπερτερεί το νέο σύστημα) η απόδοσή του(ισχύς) σε σχέση με το παλιό είναι να γελάς (με το νέο).Τι στο καλό έχω κάνει λάθος?ή τι μπορώ να κάνω τώρα? άρχισα να ρωτώ και με πάνε σε συστήματα συνολικά 10.000+......Καμιά ιδέα ?
 

GiannisTyf

Senior Member
29 July 2012
362
θεσσαλονικη
Δεν ειναι πρωτοφανες τα 40 w του δικαναλου να ειναι παραπανω απο τα 100 w του πολυκαναλου.Αυτο εχει συμβει και σε μενα με εναν δικαναλο Rotel και εναν πολυκαναλο Denon.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Διαφορά απόδοσης συστήματος

Δεν ειναι πρωτοφανες τα 40 w του δικαναλου να ειναι παραπανω απο τα 100 w του πολυκαναλου.Αυτο εχει συμβει και σε μενα με εναν δικαναλο Rotel και εναν πολυκαναλο Denon.

+1
Τα specs των πολυκάναλων σπανίως είναι καθαρά εν τω μεταξύ.

Μπορεί ο φίλος να κοιτάξει κάποιες ρυθμίσεις eco και παρόμοιες που λέει πως έχει ο receiver,κάτι μπορεί να σώζεται εκεί αν γίνεται να απενεργοποιηθούν.
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Δες εδώ μήπως χρειάζεται reset ο πολυκάναλος. (οδηγίες)
http://rn.dmglobal.com/usmodel/DENON_AVR_Reset-Initialization-Procedure.pdf

Όσο άδεια και να είναι τα watt του πολυκάναλου, δεν μπορεί να μην υποστηρίζει επαρκείς εντάσεις (ανεξαρτήτως ηχητικής ποιότητας)

Επαρκείς εντάσεις σε 2 μόνο κανάλια εννοώ.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,007
Τι παίζει δυνατά και τι όχι είναι εύκολο να το λες, άλλα η πραγματικότητα φαίνετε μόνο με μετρήσεις.
 

ΕΥΜΑΙΟΣ

Established Member
4 March 2011
118
Με την ίδια λογική, θα μπορούσε κι ένας παίκτης του μπάσκετ που εχει ύψος 1,70 να φαίνεται ψηλότερος από έναν στα 2 μετρα! Ο δικός μου sony,μπορεί να ''αποδίδει'' 130 βατ ανα κανάλι, αλλά αυτό γίνεται σε πολύ συγκεκριμένες συνθήκες και με παραμόρφωση που φτάνει στο ''θεό''.Αν όμως προσέξεις την ρεαλιστική μέτρηση 20-20.000 hz (two channel driven), τότε βγάζει 85 βατ ανα κανάλι. Τώρα πώς γίνεται, αυτά τα 85 βατ να ακούγονται λιγότερα από 35-40, όπως λένε, περιμένω να το καταλάβω ακόμη...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,376
Πειραιας
Ειναι και τα ρευματα που αποδιδει το τροφοδοτικο.
Τα 85 watt του Mission με 40 αμπερ ρευμα δεν εχουν καμμια σχεση με τα 85 με 4-5 αμπερ ρευμα του πολυκαναλου Yamaha που εχει ο φιλος μου.
Παντως και κατι περιεργες ρυθμισεις που εχουν οι πολυκαναλοι με τις προσομοιωσεις χωρων κανουν διαφορα στην αποδοση.
 

NickT

New member
18 March 2017
9
Ευχαριστώ πολύ , έφερα άνθρωπο και μου τα έστησε , το gain το όρισα όπως μου είπαν από το κατάστημα που το αγόρασα, υποψιάζεσαι ότι τρώω πληροφορία από τα ηχεία και τη στέλνω στο woofer έτσι δεν είναι ?
 

NickT

New member
18 March 2017
9
Re: Απάντηση: Re: Διαφορά απόδοσης συστήματος

έφερα άνθρωπο και τον πλήρωσα κιόλας ,βγάλαμε τα eco, δώσαμε και db από ρυθμίσεις...
 

NickT

New member
18 March 2017
9
έχει ένταση αλλά περίμενα να είναι δυνατότερο από τα 40w του δικάναλου, φτάνω στη μέση της 100 βαθμης κλίμακας του ενισχυτή για να ακούσω κάπως δυνατά.Στο άλλο σύστημα τολμούσες να το πας από το 2 στο 3 και τσίμπαγε σαν αμάξι με turbo, εκτός και αν έτσι δουλεύουν οι πολυκάναλοι...
 

NickT

New member
18 March 2017
9
φίλε mdvq αυτό έχω αρχίσει να καταλαβαίνω και εγώ , αλλά πως να το ζητήσεις αυτό όταν το αγοράζεις στο κατάστημα ?τους είπα θέλω κάτι αρκετά δυνατό και μου έδωσαν αυτό, πως να ξέρεις τέτοια λεπτομέρεια ως πρωτάρης βεβαίως βεβαίως......
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Δεν έχει σχέση το ποτενσιόμετρο του πολυκάναλου, είναι εντελώς διαφορετικής σχεδίασης και φιλοσοφίας.

Αφού τα έστησε από Κάιντα όρισες σωστά, έτσι παίζει. Δεν μπορείς να κανεις κάτι άλλο.

Στάλθηκε από το X9007 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

NickT

New member
18 March 2017
9
Ρεύματα κύριοι ...Ρεύματα !

ωραία , όταν κάποια μέρα έλθει η ώρα του να φύγει , τι να ζητήσω την επόμενη φορά , ένας γνωστός είπε το βάρος προδίδει το βάρος του τροφοδοτικού ,να δω λοιπόν αν είναι βαρύ?