συνδεση Ableton-DAC-midi controller?

sharpblad3

New member
16 August 2015
6
Καλησπερα,
καμια ερωτηση δεν ειναι βλακεια λενε...οποτε κι εγω προχωραω :Banane0:

λοιπον...εχω λαπτοπ με ableton, ενα roland edirol pcr 300, εναν numark mixtrack pro 2 και εχω αποφασισει να παρω τα akg k553 για να ασχοληθω λιγο με παραγωγη ηλεκτρονικης μουσικης (λεμε τωρα...) . παλιο μικροβιο που ξαναηρθε προσφατα στην επιφανεια...σε δουλεια να βρισκομαστε :twoguns:

απο τοτε που πηρα τον μικτη δεν εχω ασχολειθει με production αλλα τωρα σκεφτηκα οτι μπορω να τον χρησιμοποιησω αντι για audio interface . να περασω τον ηχο του αβλετον μεσα απ το numark δλδ...
και παρολο που δεν βρισκω τα χαρακτηριστικα της καρτας του μικτη, ουτε του dac που εχει... εχω ακουσει ομως τον ηχο που βγαζει και ειναι μαλλον καλυτερος απο ενα audio interface των 50 ευρω...
πιστευω δλδ.δεν ειμαι και σιγουρος.

αλλα σκεφτομαι να παρω και ενα DAC που ισως να κανει τον ηχο μου καλυτερο...ε?? ή οχι? τελος παντων... τα φτηνα DAC γυρω στα 50 ευρω ειναι με usb... οποτε εδω ερχεται η απορεια μου... :

ΠΩΣ συνδεω λαπτοπ με DAC και τον μικτη?? αν ο μικτης ειχε audio in...απλο.. αλλα δεν εχει... ειναι με usb! και ο μικτης και το DAC.
να συνδεσω το dac στην εξοδο του μικτη μαλλον μπορω αλλα θα ειναι μονο για τα ηχεια... και οχι για τα ακουστικα ή στην εξοδο των ακουστικων μονο οποτε δεν θα ειναι στα ηχεια.

γενικα ξερω οτι μπορει να τα λεω και ολα λαθος ... αλλα αν καταλαβαινει ρε παιδια καποιος τι εννοω.. ας με διορθωσει ή ας βοηθησει να μην πεταξω τσαμπα λεφτα.

εχει κανεις καμια συμβουλη???? :ears: :ears: :ears: ????