Συμβουλή για πρόβλημα με Quad 9AS

afc1984

New member
23 February 2013
27
Καλησπέρα,

Παρέλαβα εχθές ένα ζεύγος Quad 9AS τα οποία αγόρασα σε καλή τιμή από μαγαζί του εξωτερικού (Αγγλία). Τα ηχεία πωλούταν ως brand new με εγγύηση αντιπροσωπείας μέσω ebay από πωλητή με εξαιρετικό feedback και κανονικό κατάστημα, ενώ πληρώθηκαν με paypal.Σήμερα τα εγκατέστησα και διαπίστωσα πως το slave ηχείο παρότι παίρνει ρεύμα (λυχνία) δεν παράγει καθόλου ήχο. Δοκίμασα διάφορες πηγές και εναλλακτικα καλώδια - συνδεσμολογίες αλλά εις μάτην. Τι προτείνετε να κάνω? Τα επιστρέφω? Υπάρχει περίπτωση να τα φτιάξω δωρεάν και εντός εγγύησης στην Ελλάδα για να γλιτώσω τη ταλαιπωρία της αποστολής από - προς? Σε ένα πρώτο mail ο πωλητής φαίνεται δεκτικός στην αλλαγή.

Επίσης, παρατηρώντας προσεκτικά τα ηχεία που όντως φαίνονται ολοκαίνουρια, διαπίστωσα ότι οι βίδες του slave φαίνονται πειραγμένες (ελαφρώς φθαρμένες) σε αντίθεση με του Master (που λειτουργεί κανονικά) που είναι άθικτες. Μήπως να κάνω dispute με ebay και paypal? Πρωτη αγορά από ebay και είμαι χαμένος... οποιαδήποτε βοηθεια θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Γειά σου , νομίζω ότι πρώτα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον πωλητή γράφοντας όλα τα παραπάνω
και να δεις τι θα σου απαντήσει.
 

afc1984

New member
23 February 2013
27
Γειά σου , νομίζω ότι πρώτα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον πωλητή γράφοντας όλα τα παραπάνω
και να δεις τι θα σου απαντήσει.
Τον ενημέρωσα πως δε δουλεύουν, χωρίς να αναφερθώ στην ενδεχόμενη ζημιά αφού θα μπορούσα καλλιστα να μη την έχω παρατηρήσει, και συμφωνήσαμε να τα στείλω πίσω και να μου στείλει νέα με όλα τα έξοδα δικά του. Εκείνο που με ανησυχεί είναι μήπως δει αυτός τη φθορά και τη χρεώσει σε εμένα (που επαναλαμβάνω δε τα ακούμπσα καν πέρα από τη σ´νδεση των καλωδίων). Του ζήτησα να δοκιμάσει τα καινουρια πριν μου τα στείλει. Έχει κανείς εμπειρότερος να προσθέσει κάτι ως προς το χειρισμό του θέματος?