Ve Monk και Monk+: H φτώχεια θέλει καλοπέραση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Φορώντας ξανά μετά από κάποιο καιρό αυτά τα μικρούλια θυμήθηκα πόσο τα αγαπώ και πιστεύω ότι αξίζουν να έχουν το δικό τους νήμα.

Είναι ίσως μία από τις πιο αγαπημένες αγορές που έκανα ποτέ. Και προφανώς δεν εννοώ ότι τσακίζουν άλλα ακριβότερα ακουστικά ή ότι τα earbuds είναι για όλους, έχω γράψει τι είναι και τι δεν είναι τα συγκεκριμένα ακουστικά στην παρουσίαση.

Αυτό που αγαπάω είναι η "αγνή" ευχαρίστηση που μου δίνουν.

Μηδενικό βάρος, μηδενικό κόστος, δεν υπάρχει τίποτα για να σκεφτείς, τίποτα να μπαίνει ανάμεσα σε σένα και την μουσική. Καμία σκέψη του τύπου "αγόρασα τα τάδε ακουστικά τάδε λεφτά και για αυτό πρέπει να μου αρέσουν" (σε όλους έχει περάσει αυτή η σκέψη κάποια στιγμή...), ούτε "εντυπωσιακά αυτά τα ακουστικά αλλά ο ήχος τους μετά από λίγο με κουράζει" (με πρίμα που ξυρίζουν, μπάσα που κουράζουν κτλπ...) ούτε καλά τα ακουστικά αλλά κουράστηκα από το βάρος των over ear ή από την "τυμπανοσκόπηση" των in-ear.

Μόνο εσύ και η μουσική.
Αυτό δεν έχει την μεγαλύτερη σημασία..?

Η full παρουσίαση εδώ

Ενα τυπικό (ίσώς λίγο παραπάνω ενθουσιώδες από ότι χρειάζεται) βιντεάκι παρακάτω

https://www.youtube.com/watch?v=mZbCWaY2KXo
 
Last edited:

eaglos

New member
18 January 2013
10
Καλησπέρα.

Για καθημερινή χρήση mp3 στο δρόμο, ηλεκτρονική μουσική (trance, goa, μπάσα
γενικότερα), μέσω κινητόυ + κάποιο μικρό ενισχυτή τύπου m-audio bass traveler,
fiio A1, θα κάνουν δουλειά ή καλύτερα να δω κάτι άλλο (μιλάμε πάντα για κλασι
κά earbuds);

Ευχαριστώ.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Καλησπέρα.
Οχι για αυτή την χρήση δεν τα προτείνω.

Καταρχήν στο δρόμο δεν θα σου προσφέρουν απομόνωση. Οι εξωτερικοί θόρυβοι από την βαβούρα του δρόμου θα φτάνουν στα αυτιά σου εύκολα.
Εξαρτάται βέβαια και τι θες. Αν θες επίτηδες να μπορείς να ακούς τι γίνεται τριγύρω π.χ περπατώντας στο δρόμο που θες να προσέχεις αυτοκίνητα κτλπ τότε ναι. Αν θες απομόνωση να ακούς μόνο την μουσική και να μπλοκάρεις οτιδήποτε εξωτερικό τότε όχι.

Επίσης για ηλεκτρονική μουσική δεν είναι η καλύτερη επιλογή. Ακούω και εγώ αρκετή ηλεκτρονική και παρόλο που ήταν κάπως καλύτερα από ότι περίμενα δεν θα τα πρότεινα. Δεν θα πάρεις δυνατά μπάσα λόγω εφαρμογής.

Από θέμα οδήγησης παίζουν και από κινητό αλλά οριακά. Ενας ενισχυτάκος χρειάζεται. Aπό fiio θα προτιμούσα τον A3



Γενικά για την χρήση που περιγράφεις δεν θα ήταν πρώτη μου επιλογή τα earbuds που κάθονται πάνω στο αυτί αλλά τα in-ear που μπαίνουν μέσα.
 

eaglos

New member
18 January 2013
10
Καλησπέρα.

Η απομόνωση δεν είναι ζητούμενο διότι παίζει πολύ περπάτημα/ποδήλατο και
πρέπει να έχω επαφή με το περιβάλλον. In ear δεν τα μπορώ καθόλου. Έχω
δοκιμάσει διάφορα κατά καιρούς και διάφορές after-market σιλικόνες μεγά-
λες, μικρές, όλα με ενοχλούσαν οπότε μόνο earbuds.

Για τα μπάσα θα υπάρξει κάποια βελτίωση σε άλλη μάρκα πχ AKG 16 ή
Senheiser MX 375 (τυχαίες επιλογές) ή θα είναι μια η άλλη λόγω της
σχεδιαστικής φύσεως των earbuds;

Ευχαριστώ.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Δυστυχώς δεν έχω ακούσει ούτε το akg ούτε το sennheiser.
Ναι είναι θέμα της φύσεως των earbuds αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πιο μπασάτα earbuds από το monk+. 'Οπως είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και λιγότερο μπασάτα (κάτι earbuds που ακούγονται σαν να ακούς μέσα από σπασμένο τηλέφωνο εννοώ- τα monk δεν είναι τέτοια...)

Αφού ταιριάζουν τα earbuds σε αυτό χρειάζεσαι τότε ναι μπορείς να προχωρήσεις με την απλή έκδοση των monk+ στα 5 δολάρια.
Αν δεν σε καλύπτουν στα μπάσα (που για κει το βλέπω) τα κρατάς σαν back-up για όταν θέλεις να ακούσεις άλλα είδη μουσικής και προχωράς παρακάτω.
5 δολάρια προσωπικά πιστεύω ότι αξίζουν και με το παραπάνω...
Αν σου κάνουν τότε είσαι κομπλέ και αν θες παίρνεις και άλλο ένα με την έκδοση ex pack με τα extra μαξιλαράκια (που προτείνω γιατί χρειάζονται) και τα extra hooks για μεγαλύτερη σταθερότητα στο αυτί. 10$

Για τα monk+ οπωσδήποτε χρήση τουλάχιστον με ένα μαξιλάρακι στο κάθε ακουστικό(εγώ βάζω 2 το ένα πάνω στο άλλο) και όχι γυμνά. Βοηθάει και στο κράτημα και στα μπάσα.

Αν τώρα θέλεις να δεις και επιπλέον επιλογές για earbud υπάρχουν και τα παρακάτω αλλά προσωπικά δεν έχω εμπειρία με κάποιο από αυτά και δεν μπορώ να προτείνω κάτι που δεν έχω ακούσει.
FiiO EM3
Edifier H180
QianYun Qian39