Front atmos upfiring speakers

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Καλημερα σε ολους.

Εχω ενα 5.1 συστημα με KEF ηχεια και πηρα προσφατα τον Denon AVR-X 2300W. Πιστευετε οτι τα ηχειακια που εχει ο κωτσοβολος για front atmos εχουν νοημα η να μην μπω στον κοπο?

http://www.skroutz.gr/s/8704610/Onkyo-SKH-410.html

Απο οτι εχω ψαξει τα αλλα εχουν πολλαπλασια τιμη απο τα συγκεκριμενα, αλλα ειναι πολλαπλασια η διαφορα αποδοσης?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,418
Θεσσαλονίκη
Δύσκολο το ερώτημα και η απάντηση μαλλον κοινοτυπη:
μονο μέσω ακρόασης.
Το ποσο θα σε ικανοποιήσουν εξαρτάται σε μεγαλο βαθμο απο το ποσο "νερό" βάζεις στο κρασί σου. Ουτως ή άλλως πας σε ηχείο διαφορετικής μάρκας απο τα υπολοιπα με οτι συνεπάγεται αυτό.
Δες με το καταστημα τι περιθώρια αφήνει για επιστροφη.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,589
Αθηνα
ανεξαρτητα απο το κοστος και την ποιοτητα των συγκεκριμενων ηχειων, τα upfiring εχουν αποτελεσμα; Φανταζομαι οτι δεν προσφερουν την ιδια "καθαροτητα" στον ηχο με "κανονικα" atmos, που ειναι κρεμασμενα στο ταβανι.
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Δεν ξερω απλα επειδη αυτα θα μπορουσα να τα βαλω. Θα φαω ξυλο αν παω να κρεμασω ηχεια απο το ταβανι...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,589
Αθηνα
Δεν ξερω απλα επειδη αυτα θα μπορουσα να τα βαλω. Θα φαω ξυλο αν παω να κρεμασω ηχεια απο το ταβανι...

για τον ιδιο ακριβως λογο ρωταω και εγω :)
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Δεν ξερω απλα επειδη αυτα θα μπορουσα να τα βαλω. Θα φαω ξυλο αν παω να κρεμασω ηχεια απο το ταβανι...

Μη βάλεις τίποτα...
Αν δεν είναι ταβάνι δεν ξέρω τι νόημα θα έχει.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
δεν νομίζω ότι είναι αφορισμός.
Περιμένεις τώρα, από ένα ηχειάκι σε ένα τραπέζι να στείλει ήχο που θα ανακλαστεί και θα τον ακούσεις και το συγκρίνεις με κανονικό ηχείο.
δυό παράγοντες βασικά.
απώλεια ισχύος και αλλοίωση φάσματος ανάλογα με την ανακλαστική επιφάνεια (κοινώς σοβά).

Και μετά ψάχουμε να βρούμε διαφορές σε καλώδια...

τα upfiring προφανώς είναι μαρκετίστικο κόλπο για μην τρομάζει ο κόσμος ότι θα πρέπει να κρεμάει ηχεία στο ταβάνι και να την κάνει με ελαφρά από το νέο φορμά.
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Ναι αυτο ακριβως ειναι που δεν ηθελα να κανω και εγω :p Το πιο πιθανο ειναι να μην βαλω τελικα τιποτα γιατι πραγματι δεν ξερω αν αξιζει τη διαφορα. Στο ηχητικο κοματι με το 5.1 ομως θα ειναι πολυ πιο περιορισμενο σε σχεση με το atmos enabled 5.1.2?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,418
Θεσσαλονίκη
δεν νομίζω ότι είναι αφορισμός.
Περιμένεις τώρα, από ένα ηχειάκι σε ένα τραπέζι να στείλει ήχο που θα ανακλαστεί και θα τον ακούσεις και το συγκρίνεις με κανονικό ηχείο.
δυό παράγοντες βασικά.
απώλεια ισχύος και αλλοίωση φάσματος ανάλογα με την ανακλαστική επιφάνεια (κοινώς σοβά).

Και μετά ψάχουμε να βρούμε διαφορές σε καλώδια...

τα upfiring προφανώς είναι μαρκετίστικο κόλπο για μην τρομάζει ο κόσμος ότι θα πρέπει να κρεμάει ηχεία στο ταβάνι και να την κάνει με ελαφρά από το νέο φορμά.

Τιέγινε chief;
Ξυπνησαμε στραβά;
Προφανώς και η εν λόγω λύση αποτελεί συμβιβασμό. Το θέμα είναι κατα ποσο έχει τελικά όφελος η ακρόαση.
Έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου αλλα χωρίς να έχω ακούσει κραταω την πισινή μου.
Μην ξεχνάς πως μιλάμε για εφε, που περνάνε απο ισοστάθμισης και υποτίθεται οτι το μικρόφωνο θα εντοπίσει διάφορες χρονου και έντασης.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
όχι βρε, νορμάλ ξυπνήσαμε.
Και μην τσιμπας.
Δεν πάει σε σένα. Αλλωστε εσένα ανά πασα στιγμή μπορώ να σου τα πω κι από κοντά.

Είναι λάθος αντίληψη αυτό με το upfiring και backfiring, όσο λάθος ήταν και τα bose 901 και 301 πίσω στη δεκαετία του 1970.
Δεν μπορείς να λες ότι ο άλλος θα ακούσει ποιότητα που εξαρτάται από τον τοίχο του δωματίου. Δηλαδή αν ο άλλος έχει σοβά πεταχτό, ή relief, ή σατινέ, ή ταπετσαρία ελαφριά ή βαρειά.

και δηλαδή, ας το πάρουμε αλλιώς.
Πες ότι δεν μιλάμε για 5.1
και μιλάμε για 2.0
και σου λεω, δεν θα βάλεις ηχεία, θα βάλεις backfiring (δε μιλάω για ταβάνια) και θα σου φτιάξω εγώ sweet spot με ένα μικρόφωνο.
Θα τα ψωνίσεις?
ή λες επειδή είναι 5.1 δεν βαριέ....
αφού θα παίζουν τα 7 ηχεία εντάξει τώρα, ας πάρω από τα 2 αντανάκλαση και θα τη φτιάξει το μικρόφωνο.
και γιατί δε λες, μια χαρά είμαι και με τα 5 ή τα 7?

κατάλαβες τώρα γιατί έχουμε μνημόνια?
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Καλα ρε παιδια τοσο κακο ηταν που ρωτησα για αυτο το πραγμα και μου βγαλατε οτι φταιω και για τα μνημονια?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Εννοείται ότι είναι συμβιβασμός τα upfiring σε σχέση με εκείνα που κρεμάς στο ταβάνι.

Τώρα κατά πόσο είναι καλύτερα με upfiring για atmos εναντίον 5.1 απλού, η πρώτη περίπτωση υπερτερεί. Βέβαια μιλάω έχοντας δοκιμάσει τα Debut της Elac με και χωρίς ενεργοποίηση των upfiring (δηλαδή 5.1.4 vs 5.1). Ενώ το ηχειάκι εδώ είναι ένα απλό full range (χωρίς tweeter) 3ων και κάτι ιντσών.

Μόνο με ακρόαση μπορεί να βρεθεί άκρη δυστυχώς.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,458
Μεταμορφωση
Πως και τέτοιος αφορισμός vadergr;

Ειμαι κατά των ημιμετρων.
Ούτε πχ τα klipsch 280fa υποστηρίζω που προφανώς θα έπαιζαν καλυτερα.
Αν είναι να κάνεις κάτι,κάνε το σωστά.
Δεν μπορώ να υποστηρίξω την τοποθέτηση δύο πορδων ηχείων επάνω από τα μπροστινά για atmos.
Ας μπουν στο ταβάνι που είναι και η θέση τους.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,418
Θεσσαλονίκη
Πάντως εγώ μετραω εναν που έχει κανει ακρόαση και θεωρεί εν τέλει οτι κάποια δουλεια κανουν και δυο οι οποίοι είναι απόλυτα κατα καθώς δε θεωρουν οτι αξίζει να ασχοληθεί κανεις με ημίμετρα (αξιοσέβαστη στάση).
Εγω δεν το θεωρώ λήξαν το θέμα βάσει των παραπανω.
Για μένα μάλιστα η γνώμη αυτου που έχει ίδια εμπειρία έχει περισσότερη σημασία tbh.
 
17 June 2006
3,031
Τέτοιου είδους επιλογές αποτελεί συνδυασμό πολλών πραγμάτων και όχι μόνο ενός. Εξαρτάται από την απορροφητικότητα της οροφής, το υψος τα χαρακτηριστικά του ηχείου και φυσικά από τον ενισχυτή. Στην περίπτωση Denon για μια τέτοια υλοποίηση δεν αφήνει να κάνεις EQ σε συχνότητες πέρα του 1Khz (63Hz – 1.000 Hz) κάτι που σημαίνει ότι το ηχείο επιλογής θα πρέπει να είναι ελαφρά τονισμένα στις υψηλές συχνότητες.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,882
Τον ιδιο προβληματισμο ειχα και εγω μεχρι πριν λιγες εβδομαδες..
Εαν μπορουσα φυσικα και θα εβαζα ηχεια οροφης και θα τελειωνα ομορφα και ωραια ομως με το σχετικο veto τα πραγματα ηταν δυσκολα...(ΠΟΛΥ :slapface:)
Αναγκαστικα πηγα στην επιλογη των upfiring και ειχα να επιλεξω αναμεσα σε αυτα της onkyo, ενα set της pioneer και στα Klipsch RP-140SA.
Τελικα κατεληξα στα klipsch.
Τα πηρα 398 . Το ταβανι μου ειναι ισιο χωρις φωτιστικα, ο χωρος γενικα μικρος (12τμ) και ο ενισχυτης μου ειναι ενας denon AVR-x1300 οπως και klipsch ειναι και το υπολοιπο 'ηχητικο'.
Οι μεχρι τωρΑ εντυπωσεις ειναι πραγματικα καλες...Τα εφε ειναι οντως διακριτα και γενικα το συστημα αναβαθλιστικε πραγματικα..
ΟΜΩΣ...
Επρεπε -και ακομα δεν τελειωσα- να κανω αρκετους πειραματισμους ωστε να πετυχω την καταλληλη θεση, το καταλληλο υψος να δηλωσω στον ενισχυτη και γωνια ανυψωσης.
Οι οδηγειες της dolby μιλουν για ανυψωση 20μοιρων, τα klipsch ερχονται με 22 και πιστεψε με εχει διαφορα..
Επισης επρεπε να τα 'κοψω' στα 150Ηz παλι συμφωνα με τις οδηγεις της klipsch αλλιως το αποτελεσμα ειναι 'σουπα'...
Και το κυριοτερο επρεπε να τα 'γκαζωσω' απο το menu τουλαχιστον +7db (γιατι για καποιον λογο το audyssey του ενισχυτη μου δεν τα ρυθμιζεικαθολου καλα..).
Σε μενα τουλαχιστον το ολο συστημα δουλευει 'καλα' και ειμαι και ευχαριστημενος.
Επισης τα συγκεκριμενα ηχεια μπορεις -εαν το αποφασισεις και νομιζεις οτι ειναι καλυτερα- να τα βαλεις και ως 'υψους' και ειναι και πιστοποιημενα και ως dolby atmos (αν αυτο λεει κατι....)
Η μονη απορια που ακομη εχω ειναι ως υψος στα ηχεια αυτα το μενου του ενισχυτη τι δηλωνουμε..
Την βαση τους ή το πανω σημειο τους?
Σε σχεδια που εχω δει εχω μπερδευτει γιατι ο μεν denon δειχνει την βαση (και σαν default εχει τα 1,8μ-το ρυθμιζεις ομως) και η klipsch το ανω....
Πιστευω πως αν θες atmos και δεν σε περνει να βαλεις οροφης πανε κατευθειαν σε αυτα για να εχεις αποτελεσμα .
Ολα τα υπολοιπα ειναι πεταμενα χρηματα.
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
400 ευρω για 2 τετοια ηχειακια δεν δινω με την καμμια. Εδω ο ενισχυτης μου πηγε 470...

ΥΓΤωρα που το σκεφτομαι ΑΝ τελικα παρω καποια, μπορω να τα βαλω σε κατι ραφακια που εχω πανω απο τον ενισχυτη. Απλα το δεξι με το αριστερο θα εχουν περι τους 10 ποντους διαφορα υψους και μαλλον δεν ειναι optimal.
 
Last edited: