Convert Vga to Hdmi

shatzi

New member
10 October 2007
99
Καλησπέρα
Έχω μια τηλεόραση η οποία δεν διαθέτει είσοδο vga με αποτέλεσμα ένα laptop που έχω να μην μπορώ να το συνδέσω και να παρακολουθώ ταινίες μέσο αυτού. Υπάρχει η δυνατότητα να μετατρέψω με κάποιον converter την έξοδο vga του laptop σε hdmi? Αν γνωρίζει κάποιος αν γίνεται ας με βοηθήσει όπως επίσης που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο για αγορά. Αν τώρα μπορεί να υπάρχει και άλλη λύση είμαι έτυμος να την ακούσω, εκτός αν μου πει να πετάξω το laptop και να πάρω άλλο με hdmi out. :D

Ευχαριστώ.
 

Stratos

AVClub Enthusiast
13 July 2006
785
Marousi
Δυστυχως, αυτο δεν ειναι εφικτο απο οσο γνωριζω,μιας και μιλας για μετατροπη του αναλογικου σηματος σε ψηφιακο(τουλαχιστον οχι με οικονομικες λυσεις).
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Δώσε μας όλες τι εξόδους που βγάζει το λαπτοπ σου, όπως επίσης και όλες τις εισόδους που έχει η τηλ σου για να δούμε τους δυνατούς συνδιασμούς.
Χοντρικά αυτά που μου έρχονται στο μυαλό είναι ότι το λαπτοπ σου θα βγαζει VGA και s-video. Το vga μπορείς να το μετατρέψεις σε 5 BNC component (δηλαδή αυτό που δεν έχει μόνο τα 3 βύσματα χρωμοδιαφορών - Red/Green/Blue - αλλά και 2 επιπλέον για vertical & horizontal συγχρονισμό). Αν η τηλεόρασή σου έχει 5 BNC (πράγμα δύσκολο!) είσαι τζετ!
Αλλιώς μένει μόνο σύνδεση s-video με s-video
 

shatzi

New member
10 October 2007
99
Φιλέ μου είναι όπως το λες… Το laptop βγάζει ένα Vga και ένα svideo. Η τηλεόραση έχει 3 HDMI 2 SCART και ένα svideo in.
 
19 June 2006
35,671
Καλησπέρα
Έχω μια τηλεόραση η οποία δεν διαθέτει είσοδο vga με αποτέλεσμα ένα laptop που έχω να μην μπορώ να το συνδέσω και να παρακολουθώ ταινίες μέσο αυτού. Υπάρχει η δυνατότητα να μετατρέψω με κάποιον converter την έξοδο vga του laptop σε hdmi? Αν γνωρίζει κάποιος αν γίνεται ας με βοηθήσει όπως επίσης που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο για αγορά. Αν τώρα μπορεί να υπάρχει και άλλη λύση είμαι έτυμος να την ακούσω, εκτός αν μου πει να πετάξω το laptop και να πάρω άλλο με hdmi out. :D

Ευχαριστώ.

Είχα το ίδιο θέμα πριν λίγο καιρό. Ήθελα να δώσω από το avermedia που βγάζει vga έξοδο σήμα στον Infocus 76 που έχει είσοδο hdmi. Γι' αυτό αγόρασα ένα ανταπτοράκι αρσενικό vga σε θηλυκό dvi και τον συνέδεσα με καλώδιο dvi-hdmi. Αποτέλεσμα....... το απέραντο μαύρο. Άρα η αμέσως καλύτερη λύση είναι vga-component σύνδεση.
 

shatzi

New member
10 October 2007
99
Και άμα πάρω τέτοιο καλώδιο η εικόνα θα είναι εφάμιλλη με περιπτώσεις τηλεοράσεων που έχουν από μόνες τους είσοδο για vga η θα είναι κατώτερης εικόνας?
 

doros

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,411
Ηράκλειο Αττικής
Δεν μπορώ να σου απαντήσω, ούτε καν στο αν θα σου παίξει, πόσο μάλλον για την ποιότητα του! Σίγουρα σε μαγαζί με ηλεκτρονικά θα βρεις κάθε είδους converters. Εσύ όμως θα δοκιμάσεις/αποφασίσεις. Το πιο εύκολο είναι να δοκιμάσεις με το s-video. Θα είχες νομίζω καλύτερη εικόνα από το vga αν πήγαινες σε vga. Τώρα... παίζεται!
 
Re: Απάντηση: Convert Vga to Hdmi

Το πιο εύκολο είναι να δοκιμάσεις με το s-video. Θα είχες νομίζω καλύτερη εικόνα από το vga αν πήγαινες σε vga. Τώρα... παίζεται!

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Η σύνδεση VGA δεν έχει καμία σχέση σε ποιότητα εικόνας με την S-Video, με την VGA να είναι σαφέστατα ανώτερη (μέρα με τη νύχτα μάλιστα!!).

Φοβάμαι ότι τα καλώδια / adapters VGA σε SCART δεν θα δουλέψουν, γιατί (βάση του κόστους τους) δεν πρέπει να κάνουν κάποια μετατροπή στο σήμα, αλλά απλά αντιστοίχηση κάποιων αγωγών της VGA σε κάποια pins του SCART, πράγμα που σχεδόν ποτέ δεν δουλεύει σωστά.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Σιγουρα η εικονα με VGA ειναι σαφως ανωτερη απο οτι να το συνδεσεις με S-Video. Αλλα και παλι να μην φανταστουμε οτι η VGA δινει εικονα οπως η HDMI ή DVI. Προσωπικα που εχω το λαπτοπ συνδεδεμενο με την TV μεσω VGA, η εικονα ειναι ναι μεν καλη, αλλα με μια μικρη θαμπαδα, κυριως οταν βλεπω γραμματοσειρες. Mε DVI->HDMI που την συνδεσα με το iMac, τα πραγματα αλλαζουν αρδην!!!!!!
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Η VGA είναι πολύ πιο εύκολη στο 1:1 pixel mapping. Με τις ψηφιακές μπορεί να σου βγει η παναγία μέχρι να το πετύχεις, στην παλιά καλή VGA είναι κυριολεκτικά plug n' play η υπόθεση.
Αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι σαφώς υπερ της ψηφιακής, hands down!
 

shatzi

New member
10 October 2007
99
Και εγώ το έχω ακούσει αυτό ότι δεν έχει καμία σχέση η ποιότητα εικόνας svideo με vga or hdmi or dvi. Μάλλον τελικά για να κάνω την δουλεία μου σωστά θα πρέπει να αλλάξω laptop. Έλεγα μπας και μπορούσες με κάποιον τρόπο πχ βάζοντας κάποια κάρτα pcmcia που να βγάζει έξοδο για hdmi να παίζει, αλλά στο internet που έχω ψάξει δεν έχω βρει να υπάρχει κάτι τέτοιο. Έχω βρει κάποιους μετατροπείς αλλά μιλάμε ότι έχουν κοντά στα 300 δολάρια και βαλε… Δεν λέει
 
19 June 2006
330
Athens
Kύριοι καλή σας μέρα

Ενας φίλος μου έχει ένα παρόμοιο ζήτημα.
Εχει ενα laptop το οποίο βγάζει μόνο VGA έξοδο και θέλει να το μετατρέψει σε S-video για να το παει σε ένα ΑV-ενισχυτή και απο εκει στο προβολέα του.

Για πείτε μου, υπάρχει κάτι ετοιμο για αυτή τη δουλειά και εάν ναι πού μπορεί να το προμηθευτεί στην Αθήνα.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
-bye-
Χρήστος
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Κατι τετοιο θελεις...

31CSDFi62DL._SS500_.jpg


ΠΗΓΗ
 

doros

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,411
Ηράκλειο Αττικής
Ναι αλλά μάλλον εσύ "φταις" που παίρνεις τέτοιες απαντήσεις, γιατί το thread λέει "Convert Vga to Hdmi" και ο κόσμος μπερδεύεται

Έπρεπε να ανοίξεις άλλο thread...