Τοποθέτηση περιφερειακού ηχείου, χωροταξική αλλαγή στο σαλόνι.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Για λειτουργικούς λόγους άλλαξε εντελώς η διαρρύθμιση στο σαλόνι, χρειαζόταν να ανοίξει περισσότερο ο χώρος στο κέντρο για να παίζουν τα παιδιά και να κερδίσει χώρο η τραπεζαρία την οποία πλέον χρησιμοποιούμε σε καθημερινή βάση. Ως αποτέλεσμα το home cinema που έχω παρουσιάσει εδώ: http://avclub.gr/forum/showthread.p...cinema?p=1057702109&viewfull=1#post1057702109 πρέπει να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.

Στα θετικά της νέας διαρρύθμισης μέχρι στιγμής είναι πως το sub ακούγεται καλύτερα, καθώς πλέον κοιτάει πιο άμεσα στην θέση ακρόασης και έχει περισσότερο αέρα μπροστά του μιας και άνοιξε ο χώρος μεταξύ του μπροστά συνόλου και του καναπέ. Ωστόσο πλέον δημιουργούνται τα εξής προβλήματα τα οποία άλλα θα λυθούν άμεσα άλλα πιο μακροπρόθεσμα.

1. Η 49αρα τηλεόραση πλέον παρακολουθείται από 4 μέτρα αντί για τα 3 και πέφτει απελπιστικά μικρή. Στόχος είναι να αντικατασταθεί σε κάποια φάση από 65άρα OLED αλλά αυτό θα το αφήσω για αργότερα σε 2-3 χρόνια καθώς πολλές ταινίες δεν βλέπω αυτόν το καιρό λόγω μικρών παιδιών στο σπίτι και καθώς οι OLED στις ίντσες που θέλω είναι ακόμα πανάκριβες. Οπότε για την ώρα συμβιβάζομαι με αυτό που έχω.

2. Το δεύτερο θέμα είναι πως ίσως το κεντρικό ηχείο πέφτει ίσως λίγο μικρό πλέον και χρειάζεται κάτι δυνατότερο. Δεν είμαι ακόμα σίγουρος για αυτό, θέλω να κάνω δοκιμές για να σιγουρευτώ πως ακούγεται, αλλά ούτως η άλλως αν ποτέ αντικατασταθεί αυτό θα γίνει μετά την αντικατάσταση της τηλεόρασης όταν η νέα θα μπει στον τοίχο και θα δημιουργηθεί χώρος στο έπιπλο για μεγαλύτερο κεντρικό. Μέχρι τότε ίσως να έχω αλλάξει και σπίτι καθώς στα πλάνα είναι μέσα στην επόμενη 5ετία να μπω κάποια στιγμή σε δικό μου, οπότε όλα τα δεδομένα θα επανεξετασθούν και πάλι.

3. Οπότε πάμε στο τρίτο θέμα το οποίο είναι και το πιο εύκολο να λυθεί άμεσα και εδώ θέλω τις γνώμες σας. Τα περιφερειακά ηχεία πρέπει να μπουν τώρα εκατέρωθεν του καναπέ, καθώς αυτός έχει κολλήσει στον τοίχο πίσω. Το ένα από τα 2 έχει πάρει ήδη την νέα του θέση πάνω από την βιβλιοθήκη σημειωμένο με τον πράσινο κύκλο στην φωτογραφία που παραθέτω. Ποιο χαμηλά δεν θέλω να κατέβει γιατί δεν το θέλω να είναι δίπλα στο αυτί μου και γιατί λόγω βιβλιοθήκης δυστυχώς δεν μπορεί να απομακρυνθεί περισσότερο. Το πίσω δεξί ηχείο το οποίο βρίσκεται ακόμα στην παλιά του θέση δίπλα στο κάδρο, είχα αρχικά σκοπό να το τοποθετήσω περίπου εκεί που έχω σημειώσει το κόκκινο Χ, δηλαδή σχεδόν συμμετρικά με το άλλο ηχείο σε σχέση με την θέση ακρόασης αλλά και σε σχέση με το μπροστά σύνολο των ηχείων. Ωστόσο αντιμετωπίζω έντονες αντιρρήσεις από την σύζυγο η οποία δεν το θέλει να βρίσκεται τόσο εμφανώς στην μόστρα στο μέσο του τοίχου και αντιπροτείνει να μπει πιο διακριτικά κολλητά στο ντουλάπι της κουζίνας που βρίσκεται δίπλα στο σαλόνι, δηλαδή στο Χ χρώματος φούξια όπως το έχω στην φωτογραφία.

Το ερώτημα είναι αν σε αυτό το σημείο θα μπορέσει με την ισοστάθμιση να αποδώσει σωστά, ή μήπως είναι υπερβολικά μακριά; Υπάρχει καμία άλλη ιδέα τοποθέτησης που θα ακουγόταν καλύτερα και θα μπορούσε πιθανώς να γίνει δεκτή από την γυναίκα;
home.jpg
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,013
Αντί τις εναλλακτικής ασύμμετρης τοποθέτησης των περιφερειακών καλύτερο θα ήταν να μετακινηθεί πιο δεξιά το ηχείο από την βιβλιοθήκη ώστε να είναι συμμετρικό προς την θέση ακρόασης. Η απόσταση θα διορθωθεί από το auto setup.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Ναι αλλά αν μετακινηθεί κι άλλο δεξιά θα το καλύπτει η βιβλιοθήκη, εκτός αν σηκωθεί ακόμα πιο ψηλά που πάλι θα έχω ενστάσεις γιατί θα φαίνεται.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Τοποθέτησε τα ηχεία όσο πιο συμμετρικά μπορείς και αν γίνεται μετακίνησε τον καναπέ έστω 30cm πιο μπροστά. Έτσι ο χώρος για να παίζουν τα μικρούλια δεν θα μειωθεί σχεδόν καθόλου όμως το ηχητικό αποτέλεσμα των surround θα σημαντικά καλύτερο. Πρέπει να έχουν έστω και λίγες μοίρες γωνία με τα αυτιά σου για να έχουν νόημα...αλλιώς θα τα αντιλαμβάνεσαι σαν απλά R/L. Είχα παλαιότερα ακριβώς αυτό το πρόβλημα και τα πέρασα....

Μετά πάτα το auto setup,που λέει και ο Αντώνης και άστο να κάνει τα μαγικά του.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Το ερώτημα είναι, τί είναι σημαντικότερο για τα περιφερειακά ηχεία, η συμμετρία ή η απόσταση;

Μια εναλλακτική θα ήταν το δεξί ηχείο όπως φαίνεται στην φωτογραφία να μετακινηθεί τέρμα δεξιά περίπου 1,5 μέτρο ακόμα μέχρι την γωνία του δωματίου και να ανέβει περίπου μισό μέτρο ακόμα ώστε να βλέπει την θέση ακρόασης καθαρά χωρίς να το εμποδίζει η βιβλιοθήκη. Αντίστοιχα το αριστερό ηχείο προκειμένου να είναι συμμετρικό να καθίσει πάνω από το ντουλάπι της κουζίνας, δηλαδή μισό μέτρο πάνω από το Χ χρώματος φούξια. Έτσι και τα 2 ηχεία θα είναι συμμετρικά και θα βρίσκονται σε διακριτικά σημεία στις γωνίες του δωματίου, όμως θα απέχουν από τον καναπέ 2-3 μέτρα και θα βρίσκονται και αρκετά ψηλά από το αφτί του ακροατή. Αυτό το setup είναι προτιμότερο;

home2.jpg
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θα είναι πολύ ψηλά ενώ θα πρέπει κανονικά να μην ξεπερνάς τα 50εκ. απ το ύψος του αυτιού, εγώ προτείνω να αφήσεις το αριστερό όπως το χες πάνω στη βιβλιοθήκη και το δεξί εκεί που θέλει η γυναίκα σου ώστε να την ικανοποιήσεις ως προς το αισθητικό κομμάτι, την απόσταση για την καθυστέρηση και την ένταση θα τα φτιάξει ο ενισχυτής ώστε να μην καταλαβαίνεις ότι δεν είναι συμμετρικά με το αριστερό, δεν είναι δα και τραγικά παράταιρα απ το αριστερό οπότε μην ανησυχείς για το αποτέλεσμα.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Η απόσταση της θέσης ακρόασης από τις τελευταίες προτεινόμενες θέσεις είναι μεγαλύτερη από την απόσταση από τα μπροστινά ηχεία;
Βάφονται άσπρα για να κρυφτούν καλύτερα;
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Η απόσταση της θέσης ακρόασης από τις τελευταίες προτεινόμενες θέσεις είναι μεγαλύτερη από την απόσταση από τα μπροστινά ηχεία;
Βάφονται άσπρα για να κρυφτούν καλύτερα;

Όχι, τα μπροστινά είναι πιο μακριά, στα 4 μέτρα αλλά βέβαια είναι και αρκετά μεγαλύτερα ως ηχεία δαπέδου.

Δεν βάφονται αλλά δεν είναι τόσο το χρώμα το πρόβλημα.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,013
Όταν λέμε συμμετρία αυτό που εννοούμε κυρίως είναι η απόσταση αυτό εύκολα διορθώνεται από τον ενισχυτή, αυτό που δύσκολα διορθώνεται είναι η διασπορά του ηχείου που παρουσιάζει λόγο απόστασης. Αυτό στην θεωρία, τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Άρα αν καταλαβαίνω καλά, καλύτερα να μείνει το ηχείο εκεί που είναι πάνω στην βιβλιοθήκη και να μην πάει πιο μακριά. Το άλλο εφόσον πάει δίπλα στο ντουλάπι τις κουζίνας καλύτερα να μην ανέβει πολύ ψηλά ώστε να είναι όσο το δυνατό πιο κοντά στη θέση ακρόασης, σωστά;
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,013
Η άποψη μου, και τα 2 ηχεία τοποθετούνται στον τοίχο συμμετρικά προς την θέση ακρόασης και τον πινάκα . Είναι και ηχητικά πιο σωστό και αισθητικά πιο ωραίο.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Η άποψη μου, και τα 2 ηχεία τοποθετούνται στον τοίχο συμμετρικά προς την θέση ακρόασης και τον πινάκα . Είναι και ηχητικά πιο σωστό και αισθητικά πιο ωραίο.

Δηλαδή όπως ήθελα και εγω αρχικά. Έλα όμως που υπάρχει και γυναίκα στο σπίτι.. Άντε να την πείσεις πως έτσι είναι και αισθητικά πιο ωραίο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αν δεν μπορεις να τ αποφυγεις διαλεγεις το λιγοτερο χειροτερο σεναριο.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Αν δεν μπορεις να τ αποφυγεις διαλεγεις το λιγοτερο χειροτερο σεναριο.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Οκ λοιπόν. Θα κάνω μια ακόμα απόπειρα μήπως και την μεταπείσω, αλλιώς θα γίνει η τοποθέτηση όπως πρότεινες.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.