"Χτυπημένος" σκληρός εξωτερικός δίσκος

geopan973

AVClub Enthusiast
26 October 2009
1,184
Πειραιάς
Χωρίς να γνωρίζω αν αυτό είναι το σωστό μέρος για να παραθέσω το πρόβλημα (αν δεν είναι, παρακαλώ να διαγραφεί).

Τα τελευταία 3 χρόνια χρησιμοποιούσα ένα Seagate 500gb slim για να αποθηκεύω ταινίες, φωτό κτλ.

Πριν από μερικούς μήνες σταμάτησε να αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή μου.

Δοκίμασα να κάνω μέσω γνωστό-γνωστού-φίλου κτλ ανάκτηση δεδομένων αλλά τζίφος. Μου είπε πως το πρόβλημα μάλλον είναι τεχνικό (βελόνα?)

Επειδή μέσα είναι κάποιες φωτογραφίες και βίντεο από τα παιδιά μου (και είναι και τα μόνα αρχεία που με ενδιαφέρουν) έχει κανείς να μου προτείνει κάτι από εμπειρία ή από σύσταση, γιατί στο διαδίκτυο οι επιλογές είναι τόσες πολλές που διστάζω να διαλέξω στην τύχη.

Εννοείται πως μπορεί να απαντηθεί και με π.μ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Υπάρχουν επαγγελματιες που κάνουν ανάκτηση δεδομένων. Δεν έχω να σου προτείνω καποιον από προσωπική εμπειρία, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα έχει κάποιος φίλος υπόψιν.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Εννοείται ότι όταν με το καλό σώσεις ότι σώζεται, θα ασχοληθείς με υπηρεσίες cloud backup
 

Sorath

Senior Member
29 September 2010
648
Athens, Greece
www.tictac.gr Τους είχα χρησιμοποιήσει για ένα δίσκο της δουλειάς και κατάφεραν να φέρουν πολύ μεγάλο ποσοστό των αρχείων.

Για το cloud, εκτός οτι δεν θέλω να έχω αρχεία εκί, προσωπικά το βρίσκω και ασύμφορο και αργό. Στατιστικά χρειάζομαι γύρω στα 50Gb και κάθε χρονιά με φωτογραφίες & βίντεο. Οπότε τα σημαντικά μου αρχεία, βρίσκονται τουλάχιστον σε 2 διαφορετιούς δίσκους ταυτόχρονα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Δεν θελω να βγω πολυ off topic και για αυτο περιοριζομαι στο εξης, οταν με το καλο ο φιλος σωσει τα αρχεια του, ας ανοιξει ενα νημα για backup σε ολες του τις μορφες και το συζηταμε τα +/- καθε λυσης. Παντως το θεμα "δεν θελω τα αρχεια μου στο cloud", θεωρω οτι ειναι πιο πολυ ψυχολογικο. Θυμαμαι χρονια πριν, οταν αγορασα το πρωτο μου android κινητο, οτι δεν ηθελα να χρησιμοποιησω το google για να αποθηκευω επαφες :) Εκτοτε εχει κυλησει πολυ νερο στο αυλακι :D
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,832
Αθήνα