Βοήθεια για αγορά πρώτου projector

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

VAIO1892

New member
9 March 2017
42
Καλησπερα.
Θα ηθελα την βοηθεια σας για την αγορα projector και για πανι προβολης.
Οι αποστασεις ειναι η' 2,5 μετρα η' 5 μετρα.
Σκεφτομουν τον benq w1070 που απο οτι διαβασα ειναι αψογος για τα λεφτα του.Μπορω να τον αγορασω καινουριο στα 580 .Για κακη μου τυχη δεν προλαβα την αγγελια συμφορουμιτη απο θεσσαλονικη.
Ο συγκεκριμενος ποσες ιντσες βγαζει στα παραπανω μετρα που εγραψα?Και που θεωρειτε καλυτερη την τοποθετηση του?
Και αναλογως και ενα καλο πανι προβολης.
Θα ηθελα οι ιντσες να κυμαινοντα απο 100'' εως 130'' ελπιζοντας να μην εχω τυχον απωλειες.
Εχω εναν κινεζικο projector τον toumei c800 καθαρα για gaming και ειμαι πολυ ευχαριστημενος καθως ειναι και φορητος αλλα απο οτι καταλαβαινω σε σχεση με τον benq μιλαμε για διαφορετικο ''αθλημα''.
Αν καποιος θα μπορουσε να βοηθησει με μινι ερευνα αγορας θα του ημουν υποχρεος.
Ευχαριστω και συγνωμη για τα κεφαλαια.
 
Last edited by a moderator:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΟΥ PROJECTOR

Καλησπέρα Vaio1892 και καλώς όρισες στην παρέα μας! Αν μπορείς μόνο να γράφεις με μικρά γράμματα (είναι κανονισμός του forum).
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΟΥ PROJECTOR

Αυτή την στιγμή στα μαγαζιά μπορείς να βρεις τους Benq W1090, W1110s, W2000....όλοι τους είναι εξαιρετικοί για τα χρήματά τους και όλοι τους στοιχίζουν από 800 έως 1000ε που από ότι κατάλαβα είναι περίπου στο budget σου.

Τους W1070, W1070+, W1110 παρόλο που τους έχει στο σκρουτζ αν τηλεφωνήσεις στο εκάστοτε μαγαζί θα διαπιστώσεις ότι δεν πουλιούνται πια (το γιατί δεν τους κατεβάζουν από τα site τους πραγματικά είναι κάτι που δεν το καταλαβαίνω) και μπορείς να τους βρεις μόνο μεταχειρισμένους πια.

Στο συνολικό budget υπολόγισε και το κόστος της βάσης και του πανιού (και της τοποθέτησης αν δεν πιάνουν τα χέρια σου).

Για να πάρεις μια γεύση από το τι παίζει με τις διαστάσεις παίξε λίγο με τα γνωστά distance calculators

http://projectorcalculator.benq.com/

http://www.projectorcentral.com/BenQ-W1070-projection-calculator-pro.htm
 

VAIO1892

New member
9 March 2017
42
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΟΥ PROJECTOR

Αν εκανα σωστα το τεστακι στα 4 μετρα θα ειμαι στις 140'' περιπου.μια χαρα.
το συνολικο μου μπατζετ ειναι κοντα στα 800 για projector , πανι .για βαση δεν σκεφτομαι τοιχου ή ταβανιου αλλα σε επιπλο κατι σαν ραφακι ετσι ωστε να μπορω να το μετακινω αναλογα με τις αναγκες μου το οποιο εχω ηδη.
για το πανι προβολης τα χερια μου δεν επιανουν καθολου σε αυτα αλλα εχω φιλο μαστορα οποτε γλυτωνω απο εκει.
τωρα για πανι προβολης στις 140'' σε τι τιμες κυμαινονται τα αξιοπρεπη? να σου πω την αληθεια δεν με πολυενδιαφερει το 3d στον projector οσο η αναλυση και η φωτεινιτητα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΟΥ PROJECTOR

Το πιο φθηνό πανί 108" ηλεκτρικό που βρήκα για μένα που να ήταν της προκοπής έκανε 300ε οπότε υπολόγισε.... Στις ίντσες που κοιτάς θα πρέπει να πάρεις tab tensioned γιατί θα κυματίζει σαν σημαία σε ένα μήνα το πολύ.

Αν πάρεις 140" και δεν είσαι σε μονοκατοικία να υπολογίσεις ότι θες γερανό για να το βάλεις από το μπαλκόνι καθώς το μήκος της συσκευασίας είναι πάνω από 3μ και όχι μόνο δεν χωράει στο ασανσέρ άλλα δεν ανεβαίνει (σχεδόν σίγουρα) ούτε με τα πόδια από τις σκάλες.


Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι το θέμα με τα πανιά και τις ζάρες έχει ως εξής.....από 84 μέχρι 91" οριακά μπορείς να τολμήσεις να πάρεις και manual, από 91" έως 110" θες τουλάχιστον ηλεκτρικό και από κει και πέρα θες tab tensioned. Στη θέση σου θα μίκραινα τις ίντσες αλλιώς αν θες τόσο μεγάλο μέγεθος κοίτα για σταθερή οθόνη/κάδρο ή τοίχο με κάλο σπατουλάρισμα.
 

VAIO1892

New member
9 March 2017
42
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΟΥ PROJECTOR

Κοιταω την τελευταια ωρα τον w2000 και με ψηνει ολο και περισσοτερο.βλεπω αυτο το video https://www.youtube.com/watch?v=jNOtQXaMG18
τωρα για το πανι δεν ξερω τι να κανω καθως θελω να πεφτει μπροστα απο την tv οταν θελω να χρησιμοποιησω τον prjector.αρα απο οτι καταλαβαινω το ηλεκτρικο ειναι μονοδρομος ετσι?
 

VAIO1892

New member
9 March 2017
42
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΟΥ PROJECTOR

επισης κατι τελευταιο.η θυρα usb που εχει πισω μπορει να χρησιμοποιηθει για παραγωγη αρχειων απο σκληρο δισκο η' usb stick?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΟΥ PROJECTOR

Ηλεκτρικό σίγουρα. Πες μας λίγο ποια θα είναι η απόσταση θέασης και πόσο ευέλικτος είσαι στην απόσταση φακού/πανιού? Επίσης γράψε αν θες και τις διαστάσεις του χώρου σου.



Όσο για τον w2000 μπορώ να επιβεβαιώσω πόσο καταπληκτικός είναι καθώς βλέπω τι σου γράφω αυτή την στιγμή μέσω αυτού.....:flipout:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΟΥ PROJECTOR

επισης κατι τελευταιο.η θυρα usb που εχει πισω μπορει να χρησιμοποιηθει για παραγωγη αρχειων απο σκληρο δισκο η' usb stick?

...δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει.....και όχι τίποτα.....δεν φτάνω να το δοκιμάσω τώρα.

Αλλά ακόμα και αν γίνεται να το αποφεύγεις.....για καλύτερη ποιότητα εικόνας καλύτερα είναι πάντα από το pc μέσω ενός καλού player όπως MPC-HC (με mad Vr) π.χ.
 

VAIO1892

New member
9 March 2017
42
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΟΥ PROJECTOR

δεν νομιζω να συνδεσω πανω του καποιον υπολογιστη.μπορει μονο το macbook pro retina.το σαλονι μου ειναι ενα ορθογωνιο 3χ6 μετρα.το πανι με τον projector θα μπορει να ειναι στο κοντινοτερο 2,5μετρα και το πιο μακρινο 4,5μετρα.
θα μπορουσες να μου στειλεις καποιες φωτο με το συστημα σου για να παρω καμια ιδεα?εννοω πανι θεση projector ως προς αυτο και ηχο?
 

VAIO1892

New member
9 March 2017
42
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΟΥ PROJECTOR

βλεπω φιλε μου πως εισαι απο Θεσσαλονικη οπως και εγω.φανταζομαι οπως ειδα και στο video που σου εστειλα πως θελει calibration κατι στο οποιο ειμαι τελειως ασχετος.πως μπορει να το κανει καποιος που δεν εχει ιδεα?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Για το calibration υπάρχουν δυο λύσεις. Η μια είναι να προσλάβεις επαγγελματία calibrator να στον ρυθμίσει και η άλλη να αγοράσει τα μηχανήματα που χρειάζονται (φωτοσπεκτόμετρο, colorιμετρο και tripod + software) και να διαβάσεις τουλάχιστον μια βδομάδα και να ρωτήσεις και εδώ για βοήθεια ωστε να προσπαθήσεις να το κάνεις μόνος σου.

Από την άλλη.....αν πάρεις τον w2000 συγκεκριμένα είσαι τυχερός γιατί είναι καλιμπραρισμενος από την μαμά.
Το θέμα με το καλιμπραρισμα είναι όμως και λίγο πίκρα.....τι εννοώ;.....Ακόμα και αν τα κάνεις ολα τέλεια ειναι μια μια διαδικασία που πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε κάποιες ώρες που έχει κάψει η λάμπα. Δεν είναι κάτι που το κάνεις μια φορά και τελείωσε....δυστυχώς...

Αλλά μην σκας...το αποτέλεσμα που θα εχεις θα είναι τόσο όμορφο ακόμα και να μην κάνεις τίποτα που λέει ο λόγος .....θα μείνεις ευχαριστημένος ακόμα και αν δεν το κάνεις καθόλου δηλαδή...


Υ.Γ. Ναι ήμαστε γείτονες!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Οι BenQ δεν χρειάζονται calibration. Παίζουν τόσο καλά από "μαμά" που δεν θα δεις καμία διαφορά κάνοντας calibration. Επίσης παίζουν καλά και σε βάθος χρόνου δεν χάνουν το καλό τους gamma (που είναι και η σημαντικότερη παράμετρο σε μία εικόνα) όσες ώρες και αν παίξουν.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Οι BenQ δεν χρειάζονται calibration. Παίζουν τόσο καλά από "μαμά" που δεν θα δεις καμία διαφορά κάνοντας calibration. Επίσης παίζουν καλά και σε βάθος χρόνου δεν χάνουν το καλό τους gamma (που είναι και η σημαντικότερη παράμετρο σε μία εικόνα) όσες ώρες και αν παίξουν.

Δηλαδή όταν με το καλό φτάσω της 1000ωρες να μη δοκιμάσω να κάνω μια μικρο-διόρθωση; Δεν έχω καμιά όρεξη να κάνω όλη εκείνη την διαδικασία αν μπορώ να το γλιτώσω.
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Βοήθεια για αγορά πρώτου projector

Δηλαδή όταν με το καλό φτάσω της 1000ωρες να μη δοκιμάσω να κάνω μια μικρο-διόρθωση; Δεν έχω καμιά όρεξη να κάνω όλη εκείνη την διαδικασία αν μπορώ να το γλιτώσω.

Μετά από 1000 ώρες χρειάζεται διόρθωση εαν φυσικά θέλεις να πάρεις το max από τον προβολέα σου. Η λάμπα θα έχει πέσει το κόκκινο φασματικά θα έχει αδυνατίσει. Για να καταλάβεις τι εννοώ κάνε μια προβολή λευκής εικόνας και άλλαξε το mode της λάμπας από low σε high.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Δηλαδή όταν με το καλό φτάσω της 1000ωρες να μη δοκιμάσω να κάνω μια μικρο-διόρθωση; Δεν έχω καμιά όρεξη να κάνω όλη εκείνη την διαδικασία αν μπορώ να το γλιτώσω.

Να δοκιμάσεις αν έχεις όργανο και έχεις και χρόνο/διάθεση. Δεν είναι όπως απαραίτητη μια μικροδιόρθωση. Εχω δει, μετρήσει και ρυθμίσει πολλούς benq DLP home cinema προβολείς μετά ακόμα και από 2 και 3.000 ώρες με την ίδια λάμπα. Η απόκλιση είναι ελάχιστη και όταν γίνεται σημαντική είσαι για αλλαγή λάμπας και όχι για ρύθμιση. Γενικά έχουν εξελιχθεί και οι λάμπες σε μεγάλο βαθμό να ξέρεις, οι αποκλίσεις που βλέπαμε σε αυτές πριν από 5-6 χρόνια π.χ τώρα πλέον είναι πιο σπάνιες.
Αντιθέτως στους optoma προβολείς επιβάλλεται ρύθμιση από την αρχή γιατί δεν έχουν τόσο καλή συμπεριφορά εργοστασιακά (δεν είναι και τραγικοί να μην μπορείς να δεις όμως ούτε αυτοί).
Ο γενικός άγραφος κανόνας είναι DLP βλέπεις όπως έρχονται (εκτός αν είσαι τελειομανής ή αν βλέπεις την παραμικρή απόκλιση στην εικόνα) και στην συνέχεια έχουν μια μικρή αλλαγή συμπεριφοράς μόνο εξαιτίας της λάμπας και όχι των οπτικών τους όπως συμβαίνει στους LCD.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Να ρωτήσω κάτι?
O benq W1400, "που στέκεται" σε σχέση με τους w1110 & w2000?
Καταλαβαίνω ότι έχει το πλεονέκτημα του frame interpolation, όμως από αντίθεση, που βρίσκεται σε σχέση τους άλλους δύο?
Έχοντας πιο flexible τοποθέτηση και μεγάλο zoom, μήπως είναι πιο συμφέρουσα αγορά στα 932 ευρώ για τον φίλο vaio1892?
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: Re: Βοήθεια για αγορά πρώτου projector

Να ρωτήσω κάτι?
O benq W1400, "που στέκεται" σε σχέση με τους w1110 & w2000?
Καταλαβαίνω ότι έχει το πλεονέκτημα του frame interpolation, όμως από αντίθεση, που βρίσκεται σε σχέση τους άλλους δύο?
Έχοντας πιο flexible τοποθέτηση και μεγάλο zoom, μήπως είναι πιο συμφέρουσα αγορά στα 932 ευρώ για τον φίλο vaio1892?


Η διαφορά είναι μικρή και σε ένα καθημερινό χώρο τα 5.000 διαφορά που έχουν στα fof δεν θα φανεί.