Προενισχυτής ή προενισχυτής DAC

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Auslaender

New member
19 June 2013
31
Γειά σας,

Ύστερα από ακροάσεις αρκετών παθητικών και ενεργών ηχείων κατάληξα στην αγορά ενεργών, και συγκεκριμένα των Focal Alpha 65, τα οποία θα αγοράσω τις επόμενες μέρες. Προορίζονται να καλύψουν ένα μικρό σαλόνι 28 τμ, κυρίως για ακρόαση μουσικής αλλά και για χρήση τους με τηλεόραση (δεν βλέπω ταινίες δράσης με φοβερά ηχητικά εφέ, απλά ζητάω μια ακουστική βελτίωση αυτών που παρακολουθώ). Επέλεξα τα Focal επειδή με ικανοποίησε η επίδοση τους σε δύσκολους χώρους και το μπροστινό μπας ρεφλέξ. Από όσα άκουσα πρέπει να πω πως τα καλύτερα για τις προτιμήσεις μου ήταν τα JBL-LSR308, χάρη στην απίστευτα ευρεία εικόνα και το εντυπωσιακό χαμηλό, αλλά επειδή πρέπει το ένα ηχείο να τοποθετηθεί σε έπιπλο, προτίμησα τα Focal για να αποφύγω το μπουμάρισμα.

Αρχικά θα τα συνδέσω κατευθείαν με την έξοδο ακουστικών της τηλεόρασης αλλά θα ήθελα μόλις έχω περισσότερα λεφτά να αγοράσω έναν προενισχυτή και αργότερα ένα DAC, ή έναν προενισχυτή που να τα συνδυάζει και τα δύο. Αναφέρω μερικές επιλογές και ευχαρίστως θα άκουγα προτάσεις με τιμές μέχρι τα 700-800 ευρώ. Να σημειώσω πως το DAC θα ήθελα να έχει ή δύο toslink ή μία και μία coaxial είσοδο.

-Schiit Saga Μου αρέσει το ότι μπορεί να ακούγεται με λάμπα ή χωρίς (δεν ξέρω αν θα μου αρέσει ο ήχος της λάμπας), με προβληματίζει η έλλειψη XLR εξόδων. Πιθανόν να τα συνοδεύσω με ένα Bitfrost DAC της ίδιας εταιρίας αργότερα.
-Pioneer U-05 Έχει όλα τα χαρακτηριστικά που ζητάω, με προβληματίζουν κάποιες κριτικές για υπερβολικά αναλυτικό ήχο, ίσως όχι ότι καλύτερο για μόνιτορ ηχεία
-Bluesound Node 2 Βολικό γιατί χρησιμοποιώ streaming υπηρεσίες, και πάλι δεν έχει XLR και το DAC του μάλλον δεν είναι κορυφαίο
-Pro-Ject Audio MaiA Pre Θεωρητικά είναι καλή επιλογή επίσης, δεν ξέρω την ποιότητα του DAC και επίσης δεν έχει XLR.

Οποιεσδήποτε προτάσεις θα ήταν καλόδεχούμενες!
 

venar

Senior Member
11 March 2007
307
DARK SIDE OF THE MOON
παρε τον Pioneer U-05.Αφου<< Έχει όλα τα χαρακτηριστικά που ζητάω>>
και
ασε τις κριτικες για τους αλλους!
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Εχω τα alpha 50.
Θα έλεγα πρώτον να προτιμήσεις κάτι με xlr εξόδους
Και δεύτερον το να τείνει το ντακάκι λίγο προς τον αναλυτικό ήχο μάλλον θα ήταν θέτικο στην συγκεκριμένη περίπτωση...
Μου αρέσουν οι μεσαίες και κυρίως τα φωνητικά που αποδίδουν τα ηχεία, μου αρέσει το ικανότατο μπάσο τους αλλά προς στα ψιλά τους λείπει λίγο ενέργεια αναλυτικότητα και λεπτομέρεια (τουλάχιστον με τα δικά μου συνοδά και για τα δικά μου γούστα)

Το Pioneer είναι πλήρες μηχάνημα. Εχει τις xlr εξόδους που θες, έχει ποικιλία εισόδων, έχει τηλεχειριστήριο (πολύ βασικό για την δικιά σου χρήση), έχει ενισχυτή ακουστικών και το βασικότερο έχει ένα καλό ντακάκι σύμφωνα με όσους το έχουν ακούσει στο φόρουμ που έχουν πει τα καλύτερα. Νομίζω θα κάνει την δουλειά σου μια χαρά.

*Πριν διαλέξω τα alpha 50 είχα ακούσει διάφορα ενεργά και η τελευταία μου ακρόαση ήταν alpha 50 vs jbl lsr305.
Συμφωνώ σε αυτό που λες για την στερεοφωνική εικόνα. Μάλλον το tweeter που χρησιμοποιεί η Jbl είναι ανώτερο.
Αλλά σε φωνητικά και μπάσα προτίμησα τα alpha.
 

Auslaender

New member
19 June 2013
31
Ευχαριστώ για τα σχόλια παιδιά,

Για τον Pioneer το μόνο επιπλέον που με κρατάει είναι πως δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να τον αντέξω οικονομικά, ενώ μπορώ να αντέξω τον Saga, ο οποίος θα με διευκολύνει αρκετά ως ρυθμιστής έντασης μέχρι να μπορέσω να αγοράσω ένα αξιοπρεπές DAC. Αλλά αυτό είναι θέμα που λύνεται από τράπεζες, όχι φόρουμ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν δεν σκοπεύεις σίγουρα στο μέλλον να αγοράσεις DAC χωρίς λειτουργία προ θα δώσεις τσάμπα χρήματα
αφού η πηγή σου τώρα δεν λέει τίποτα από άποψη ποιότητας.
Επίσης saga+bifrost=περίπου 800 δηλαδή έφτασες τα χρήματα του pioneer.
Στα χρήματα του saga αγοράζεις το Teac UD-301 που κοστίζει περί τα 400 είναι και πρό έχει και xlr και εμένα
ο ήχος του μου αρέσει πολύ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
1200 με παπάκι τροφοδοσία και μετά σου λέει δώσε αλλά 400 για το linear psu. Τι λέτε ρε παιδιά με 1600 ξέρετε τι ανταγωνισμό έχει;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ για τα σχόλια παιδιά,

Για τον Pioneer το μόνο επιπλέον που με κρατάει είναι πως δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να τον αντέξω οικονομικά, ενώ μπορώ να αντέξω τον Saga, ο οποίος θα με διευκολύνει αρκετά ως ρυθμιστής έντασης μέχρι να μπορέσω να αγοράσω ένα αξιοπρεπές DAC. Αλλά αυτό είναι θέμα που λύνεται από τράπεζες, όχι φόρουμ.
Αν δεν έχεις budget για μία σοβαρή αναβάθμιση μην πετάς χρήματα. Το πολύ πολύ αν θέλεις μόνο κάτι για να ρυθμίζεις την ένταση πάρε το schiit sys στα 60 .
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη

Auslaender

New member
19 June 2013
31
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν ξεκαθάρισα στην αρχή πως ένα μέγιστο budget για προ/DAC είναι 700-800 ευρώ, οπότε ο Pioneer είναι περίπου το όριο, ή ο συνδυασμός Saga/Bitfrost. Οπότε τιμές σαν του Marc Levinson είναι εκτός πλάνου. Ο μεταχειρισμένος Pioneer φαίνεται καλή ευκαιρία, μάλλον θα στραφώ σε αυτή την κατεύθυνση.
 

Auslaender

New member
19 June 2013
31
Το TEAC 503 έχει το μείον πως διαθέτει μόνο μία toslink, ενώ χρειάζομαι δύο. Οκ, μπορεί να λυθεί με έναν αντάπτορα αλλά δεν είναι ιδανικό. To Teac 301 που πρότεινε ο Πέτρος (; ) έχει το μειονέκτημα πως δεν διαθέτει τηλεχειριστήριο.

Παρεπιπτόντως, αγόρασα τα Focal και τα τοποθέτησα. Αρχικά τα συνέδεσα μέσω της (άθλιας) εξόδου ακουστικών της τηλεόρασης, μιας και δυστυχώς δεν διαθέτει εξόδους RCA. Ο ήχος άθλιος. Τα συνέδεσα μετά με το, όχι πολύ καλό, κινητό μου και ακόμα και με αυτήν την μέτρια πηγή έχω πολύ θετικές πρώτες εντυπώσεις. Ειδικά για το πόσο ευχάριστα ακούγονται ακόμα και σε μικρές εντάσεις.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το άτιμο το χρήμα! Καταρχάς με γειά και επιμένω κάνε οικονομία και υπομονή να πάρεις αυτό που θέλεις.
Στο τέλος φυσικά θα βγεις κερδισμένος από το να πάρεις αρχικά κάτι ενδιάμεσο.
 

Auslaender

New member
19 June 2013
31
Έχει μια θύρα AV1 που παίρνει αντάπτορα scart. Δεν ήξερα πως το Scart μπορεί να γίνει έξοδος RCA. Ο αντάπτορας πάντως δεν είναι φθηνός και δεν είμαι σίγουρος πως θα είναι πραγματικά καλύτερη λύση. Προτιμώ να πάρω ένα φθηνό DAC επιπέδου FiiO ως προσωρινή λύση.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Έχει μια θύρα AV1 που παίρνει αντάπτορα scart. Δεν ήξερα πως το Scart μπορεί να γίνει έξοδος RCA. Ο αντάπτορας πάντως δεν είναι φθηνός και δεν είμαι σίγουρος πως θα είναι πραγματικά καλύτερη λύση. Προτιμώ να πάρω ένα φθηνό DAC επιπέδου FiiO ως προσωρινή λύση.
αυτός δε σου κάνει; http://www.electronix.gr/index.php?route=product/product&product_id=24454