2 Κεραίες - Κάθοδος με 1 καλώδιο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Καλημέρα παιδιά,

Στον ιστό της επίγειας κεραίας μου θέλω να εγκαταστήσω και μια κυκλική κεραία FM και στην συνέχεια το σήμα να κατέβει απο το υπάρχον καλώδιο . Τί εξαρτήματα χρειάζομαι για να γίνει αυτό? Έχω κεντρικό ενισχυτή με πολλαπλές ανεξάρτητες εισόδους.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Εχω προσθεσει σε κεντρικο ( γραμμης) ενισχυτη televes με μικτη σημα απο κεραια ραδιοφωνου αλλα δεν με ικανοποιησε το αποτελεσμα. Δηλαδη πηρα το σημα απο την εξοδο του ενισχυτη το περασα απο μικτη με τομραδιοφωνικο και το εστειλα σε πριζα αναλογη.
Νομιζω πως το καλυτερο ειναι ξεχωριστο καλωδιο
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Re: Απάντηση: 2 Κεραίες - Κάθοδος με 1 καλώδιο

Ο κεντρικός ενισχυτής είναι ο Mistral 2x112 . Για να γίνω πιό σαφής , υπάρχει ήδη η κεραία FM η οποία είναι εγκατεστημένη κοντά στο δορυφορικό πιάτο στο μπαλκόνι και καταλήγει με δικό της ξεχωριστό καλώδιο στην είσοδο του ενισχυτή. Το αποτέλεσμα είναι άψογο. Αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής :
Θέλω να μεταφέρω την κεραία FM στον ιστό της κεραίας τηλεόρασης που βρίσκεται στην ταράτσα και να κατέβει με το ίδιο καλώδιο της κεραίας. Απλά δεν ξέρω τί μίκτη και ίσως διαχωριστή χρειάζεται.
Ο λόγος που θέλω να την μεταφέρω είναι γιατί θέλω να χρησιμοποιήσω το καλώδιό της για να βαλω διπλο lnb στ πιατο.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Να βάλεις την κεραία πάνω στον ενισχυτή της mistral εχει είσοδο VHF μπάντας 2-4 για FM και θα δουλέψει μια χαρά κατεβαίνοντας απο το ίδιο καλώδιο. Απλά κάτω στο διαμέρισμα πρέπει να έχεις διπλή πρίζα να σου δίνει έξοδο TV και Radio.
 

Valo_r

New member
6 September 2016
45
Να βάλεις την κεραία πάνω στον ενισχυτή της mistral εχει είσοδο VHF μπάντας 2-4 για FM και θα δουλέψει μια χαρά κατεβαίνοντας απο το ίδιο καλώδιο. Απλά κάτω στο διαμέρισμα πρέπει να έχεις διπλή πρίζα να σου δίνει έξοδο TV και Radio.

Καλημέρα, νομίζω δεν έγινα κατανοητός. Πάμε πάλι :
icon7.png


H κεραία UHF βρίσκεται στην σκεπή και πηγαίνει με ένα καλώδιο στην είσοδο UHF του ενισχυτή , ο οποίος βρίσκεται σε ένα Rack στο ισόγειο.
Η κεραία FM θέλω να μπεί στον ίδιο ιστό με την UHF , και να κατέβει με το ίδιο καλώδιο της UHF προς τον ενισχυτή. Δηλαδή με κάποιον τρόπο να μιξάρω UHF +FM σε ένα καλώδιο και στην συνέχεια ,να διαχωρίσω τα σήματα και να τα οδηγήσω στις αντίστοιχες εισόδους του ενισχυτή , και όλο αυτό γιατί δεν έχω την δυνατότητα να τραβήξω άλλο καλώδιο απο σκεπή προς το ισόγειο για να οδηγήσω την FM κεραία με δικό της.

Αυτήν την στιγμή η κεραία FM πηγαίνει με δικό της καλώδιο στην είσοδο του ενισχυτή και λειτουργεί άψογα απλά βρίσκεται στον ιστό του δορυφορ. πιάτου. Ο λόγος που θέλω να την μεταφέρω στον ιστό της UHF στην σκεπή είναι γιατί έχω twin LNB στο πιάτο και θέλω να χρησιμοποιήσω το καλώδιο εκείνο.



Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και αν δημιουργήσει προβήματα στα κανάλια της UHF.
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Δεν μπορείς να το κάνεις! Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως είναι να χρησιμοποιήσεις 2 combiner και να κάνεις μίξη δορυφορικής και UHF στη στέγη με το ένα combiner και με το άλλο να κάνεις απόμιξη πριν τον κεντρικό ενισχυτή και να βάλεις τα UHF στην είσοδο του κεντρικού ενισχυτή και τη δορυφορική έξοδο μετά να τη στείλεις εκεί που θέλεις.
 

Psilos2003

Senior Member
17 October 2013
483

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Δεν χρειάζονται αυτά! 2 combiner θέλει και τίποτε άλλο. Καλό θα είναι το combiner που θα μπει στη στέγη να είναι σε κουτί.
 

Vasyian

New member
30 May 2016
88
Νομίζω πως χρειάζεται να κάνω κάτι αντίστοιχο.

Συγκεκριμένα, θα ήθελα το εξής: Στην ταράτσα υπάρχει ήδη μια κεραία τηλεόρασης. Θα ήθελα να προσθέσω και μία κεραία FM. Μπορώ να κατεβάσω και τα δυο σήματα μέσα από ένα και μοναδικό ομοαξονικό καλώδιο στο σαλόνι; Πώς θα το συνδέσω και στις δυο κεραίες; Τι ακριβώς χρειάζομαι; Θα έχω σωστή λήψη ταυτόχρονα σε τηλεόραση και FM tuner, ή θα έχω παράσιτα; (γενικά έχω καλό σήμα, είμαι Αθήνα).