Full hd ή Uhd tv ?

ybouran

New member
24 November 2007
44
Καλημέρα. Φίλος "καίγεται" για αγορά tv. Budget 2000- 2300 , μέγεθος 65" ή 75", θα βλέπει blu-ray, ote tv και nova. Έχει ψιλοκαταληξει σε δύο μοντέλα, την Sony KDL-75W855C και την Samsung UE-65KS8000.Εχει μεγαλη συλλογη blu -ray 1080p, απλα σκέπτεται και το μέλλον και προβληματίζεται για την αγορά της Sony, παρόλο το χορταστικό της μέγεθος. Του είπα να κάτσει να διαβάσει τα νήματα και των δύο, για να βγάλει άκρη, αλλά λέει ότι δεν είναι σχετικός και δεν θα καταλάβει πολλά ... Ποιά είναι η γνώμη σας ;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
1) 4K υλικό με τα full specs δεν πρόκειται να πλημμυρίσει το διαδίκτυο στα κοντά.

2) για τηλεοπτικό σήμα όλες οι 4κ είναι άθλιες.

3) Όλα τα blu ray του θα φαίνονται ελαφρώς πιο θολά αν πάρει 4Κ.


Πήρα 4Κ και σου το λέω ειλικρινά......η μόνη περίπτωση που αξίζει το 4Κ είναι αν το θες για το extra real estate που σου δίνει σε εφαρμογές σε υπολογιστή......τουλάχιστον μέχρι τώρα έτσι τα βλέπω τα πράματα. Τώρα αν ο φίλος έχει αγοράσει όλα τα αυθεντικά δισκάκια uhd απο το amazon (ολα τα 40 που υπαρχουν) + 4Κ player και κάθεται υπερβολικά κοντά στις 65" τότε ίσως και να μην είναι άσχημη...... ιδέα μιας και κάποια στιγμή όλοι 4Κ θα έχουμε στο μέλλον.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Βασικά απο εκείνον εξαρτάται. Αν σκοπεύει να βλέπει netflix 4Κ, ή απο δισκάκια UHD τότε φυσικά και έχει νόημα η αγορά μιας 4Κ.
Φαντάζομαι ότι αργά ή γρήγορα οτε και νοβα θα βγάλουν και 4K κανάλια.
 

ybouran

New member
24 November 2007
44
Να συμπληρώσω ότι διαθέττει και προβολέα 1080p, ενώ κάτι σημαντικό που μου διέφυγε είναι ότι λόγω γνωριμίας που έχει, τη Sony την παίρνει στα 1840 , ενώ η Samsung είναι αν δεν κάνω λάθος είναι στα 2200.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Βασικά απο εκείνον εξαρτάται. Αν σκοπεύει να βλέπει netflix 4Κ, ή απο δισκάκια UHD τότε φυσικά και έχει νόημα η αγορά μιας 4Κ.
Φαντάζομαι ότι αργά ή γρήγορα οτε και νοβα θα βγάλουν και 4K κανάλια.


Εχω και netflix 4k και πραγματικά δεν βλέπω διαφορά σε σχέση με όταν βλέπω 1080p υλικο σε 1080p προβολέα. Το μόνο που κάνει το 4κ είναι ότι μου επιτρέπει να καθίσω πολύ πιο κοντά σε μεγαλύτερο TV/monitor. Τώρα...όταν οι εταιρείες κατασταλαξουν με τα hdr και αρχίσει να γίνεται κανόνας και όχι εξαίρεση ΠΑΝΤΟΥ και οι συνδέσεις ίντερνετ μπορούν να τραβήξουν steam 4k ΑΣΥΜΠΙΕΣΤΟ με HDR τότε μάλιστα.....μέχρι τότε περιμένουμε.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,724
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
... και οι συνδέσεις ίντερνετ μπορούν να τραβήξουν stream 4k ΑΣΥΜΠΙΕΣΤΟ με HDR

giphy.gif
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Νομίζω περισσότερο ο φιλος πριν έχει απορία αν υπάρχει πιθανότητα να γεμίσουμε με υλικό 4Κ στα επόμενα 1-2 χρόνια, ώστε να την αξιοποιήσει.
Αν έχεις σκοπο να αγοράζεις 4Κ δισκάκια για μένα αξίζει.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
πολύ λίγα αλλά υποτίθεται όταν παίρνεις τηλεόραση και ειδικά σε αυτές τις διαστάσεις την κρατάς καμιά δεκαετία.
Φαντάζομαι σε 2-3 χρόνια θα υπάρχουν πολλά δισκάκια 4Κ.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Θα υπαρχουν μπολικα σε 2-3 χρονια και η tv θα αντεξει αν ειναι τυχερος 7 χρονια. Γιατι ομως να μην παρει μια τοτε που θα ειναι καλυτερη και πιο φθηνη και να την παρει απο τωρα?

Εχω στη θεση του θα αγοραζα μια 65ρα 1080p σημερα με τα μισα χρηματα και σε 2-3 χρονια θα την πουλουσα και θα εδινα τα αλλα μισα του σημερινου του budget για μια 4κ....και θα ειχα και κερδος.

Αλλα αυτος ειμαι εγω.

Υ.Γ οι εποχες που οποιαδηποτε συσκευη κρατουσε 10 χρονια δυστυχως περασαν....
 

ybouran

New member
24 November 2007
44
Τα 1840 για τη Sony KDL-75W855C δεν είναι και λίγα βέβαια (το αντίθετο μάλλον), αλλά είναι και 440 περίπου κάτω από την τιμή της αγοράς. Και ο,τι και να λέμε, είναι πολλές οι ιντσες ...
 

anto_33

AVClub Enthusiast
1 May 2013
952
To 4k του Netflix δεν ειναι και τοσο ενδεικτικο της ποιοτητας που μπορεις να δεις με αυτην την αναλυση
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
1) 4K υλικό με τα full specs δεν πρόκειται να πλημμυρίσει το διαδίκτυο στα κοντά.

2) για τηλεοπτικό σήμα όλες οι 4κ είναι άθλιες.

3) Όλα τα blu ray του θα φαίνονται ελαφρώς πιο θολά αν πάρει 4Κ.
.

Με έχει προβληματίσει αρκετά αυτό που είπες. Είναι αλήθεια ότι οτιδήποτε εκτος 4K φαίνεται χειρότερα ?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εχω αγορασει 4Κ και δεν εχω λογο να πω ψεματα. Εχω ολη την ορεξη να σου τα εξηγησω τα "γιατι" αναλυτικα μολις επιστρεψω απο την δουλεια το μεσημερι.

Αλλα μεχρι τοτε και για να σου δωσω τροφη για σκεψη......θυμασαι οταν αγορασαμε full hd tvs εν ετη 2006 δηθεν για να βλεπουμε καλυτερα τις συλλογές με τα dvd μας επειδη μας ειχαν πει οτι θα τα full hd players θα κανουν ταχα upscale κτλ? Φυσικα αυτο δεν εγινε... ηταν οταν αρχισαν να μαζευονται πολλα δισκακια που επιασε τοπο η καινουργια μας tv. ε το ιδιο γινεται και τωρα.

Γενικα αν εχει όρεξη κανε ενα ψάξιμο στο ιντερνετ για το 1 προς 1 pixel ratio και το πόσο σημαντικό ειναι αυτο ωστε να λάμψει ενα βιντεο μεσω της όσο πιο accurate αναπαραγωγής γινεται. Οτιδηποτε αλλο ειναι συμβιβασμός.


Μη με παρεξηγείτε....η ώρα του 4κ θα έρθει....απλά δεν ήρθε ακόμα......και μέχρι τότε πολυ απλα....δειτε τα 1080p αρχεια σας σε 1080p συσκευες για την οσο πιο καλη αναπαραγωγη.
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
...για να το πω οσο πιο απλα γινεται ....αν σου φορεσω τα δυο σου ποδια σε ενα παπουτσι θα περπατας πιο ανετα απο οτι αν το καθενα ειναι στο δικο του???