Δεινόσαυροι

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
https://www.youtube.com/watch?v=AowJGns66_4

αναρωτιέμαι ώρες ώρες, αν αυτή η sony δεν έφτιαχνε όλα αυτά τα δεινοσαυρικά, με δικές της προδιαγρφές, συνδεσιμότητες κλπ κλπ....τι εταιρειάρα θα ήταν....(διότι ήδη ήταν και είναι)

απλά ξόδεψε τόση φαιά ουσία (και χρήμα) σε πεθαμένα πράγματα...
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Έφτιαχνε τρανζιστοράκια από το 1955, VCR από το 1965, τηλεοράσεις trinitron από το 1968, βιντεοκάμερες HD από το 1996 (πρώτη αυτή) και τόσα άλλα μαγικά όπως τα walkman της δεκαετίας του '80.
Αν δεν είχε τόση εμμονή (εγωισμό ίσως) να επιμένει σε δικά της φορμά (Beta VCR, mini disk etc)...

70154_2.PNG
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,327
Μα για αυτό και ξεχώρισε να επιμένει στα δικά της...Κάθισε και σχεδίασε για αυτόν τον λόγο και γιγαντώθηκε.

Δεν βλέπετε τι γίνεται σήμερα,ο ένας αντιγράφει τον άλλο.
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Οσο και αν δεν το πιστεύεις πολλα κανάλια ακομα με beta παίζουν .
Κλάσεις ανώτερο απο το συστημα που επικρατηςε τοσο σε εικονα οσο και σε ήχο ...
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Δεν διαφωνούμε. Για το beta είναι γνωστή η υπεροχή του έναντι του VHS, (αλλά κατά τους ρηβιούερς της εποχής, το σύστημα 2000 της Philips ήταν καλύτερο, αλλά πήγε άπατο).
Το λάθος της Sony δεν είναι φυσικά στις εφευρέσεις της και τις καταπληκτικές σχεδιάσεις της, απλά κάποια στιγμή τμήματα της εταιρείας κινδύνεψαν με χρεοκοπία, ακριβώς λόγω των εμμονών.
(Επειδή τότε ήμουν και εγώ σχεδόν εμμονικός με τις βιντεοκάμερες της και όχι μόνο, δεν ήθελα να συμβεί κάτι τέτοιο.)
Για την ιστορία, καθώς έχω αγοράσει δεκάδες συσκευές Sony θα αναφέρω μόνο πως όταν η Sony το κυκλοφόρησε βίντεο VHS, αναγκασμένη από τις συνθήκες της αγοράς, άφησε και εκεί πίσω τη σκόνη της.
Είχα αγοράσει ένα από τα πιο ακριβά της και δεν παιζόταν.
Μακάρι μαζί με τη Sony να υπήρχε και η Philips όπως ήταν κάποτε. Μια υπερ-τίμια εταιρεία. (το πρώτο μου πικαπάκι-βαλιτσάκι, το πρώτο μου μαγνητόφωνο...)
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,551
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Το απολυτο cassette player .... καποιων αλλων εποχων !
(και με το σωστο soundtrack επανω :proud:)

sonybetamaxsl-5200_1.jpg


Oπως και να το κανουμε, οταν αυξανεις το εμβαδο μαγνητισης, αυξανεις και την αναλυτικοτητα (δηλαδη ... το fidelity).
ΟΜΩΣ .... απλησιαστα σε τιμη, για την εποχη, μηχανηματα. Και βεβαια ..... ΜΗΔΕΝ φορητοτητα. Τομεας οπου οι απλες
κασσετες πηραν τα βρακια ολων και τα σιδερωσαν.

Νevertheless .... a wet dream ! :love:
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,551
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Ο αισθησιασμος της ολης φασης ειναι .... ποσο χαλαρα και απαλα "τρεχει' η ταινια !!!!
Δεν τεντωνεται oυτε τσιτωνεται. Απλα .... κυλαει ! :love: Πολυ τρυφερο το σεξ !

Το αλλο μεγαλο φετιχ ειναι .... η αλλαγη track απο την κεφαλη-βελονα !
Παντως οι συχνοτητες βρισκονται εκει που τις απολαμβανει ο Panoramix.
Μεσαιες !!!! Ουτε μπασα, ουτε πριμα .... ενα αψογο HiFi (ραδιοφωνακι :rolleyes:).
 

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,176
ΕΛΛΑΔΑ
Δεν υπονοούσα ότι κάποιος είπε το αντίθετο, απλά υπενθύμισα προιόντα της σπουδαία και μερικά από αυτά μοναδικά για ερασιτέχνες και επαγγελματίες.