Τελικα τι μετραει? Οι ιντσες ή η ποιοτητα? TV 60+

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Καλησπερα,

Μετα την αναβαθμιση του ενισχυτη μου δυστυχως ψηθηκα να αλλαξω την Sony 55hx920 που εχω εδω και καποια χρονια (μου την εχουν ζητησει στα 500 ευρω διαφοροι). Εγω ιδανικα θα κοιταγα σε 65αρα. Η αποσταση ειναι 3 μετρα χοντρικα. Το θεμα ειναι το εξης. Καποιοι φιλοι μου ανεφεραν καλυτερα midrange καλη τηλεοραση και αρκετες ιντσες, ενας αλλος που πηρε προσφατα oled 55αρα μου λεει οτι και παλι 55αρα θα επαιρνε καθως η εικονα ειναι ολα τα λεφτα...

Τι αποψη εχετε πανω σε αυτο το θεμα? Εγω ειχα δει αυτη αλλα δεν ξερω αν με το ips panel θα μεινω ευχαριστημενος και εφοσον μαλλον δεν εχει ουτε local dimming: http://www.public.gr/product/tileor...5xd8599baep-smart-led-ultra-hd/prod8211766pp/
Θα ειναι αραγε upgrade στην εικονα σε σχεση με την παλια μου η οποια γενικα ειχε πολυ καλη εικονα (full array led γαρ και οχι edge)

Ξερω οτι το optimal θα ηταν να παω σε 65αρα oled αλλα ειναι διπλα λεφτα σε σχεση με αλλες σε εκεινες τις ιντσες. Το θεμα ειναι αξιζει η διαφορα? (την οποια οπως και να εχει δεν μπορω να διαθεσω αυτη τη στιγμη)
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Kαι τα δύο είναι σημαντικά, το θέμα είναι ΓΙΑ ΣΕΝΑ πιο είναι πιο σημαντικό;
Εγώ ας πούμε στα 2,85μ διάλεξα ότι μπορούσα καλύτερο σε 55 ίντσες. Θα μπορούσα να πάρω και 65, αλλά με αισθητή έκπτωση στη ποιότητα εικόνας και φυσικά με όλα τα προβλήματα που έχουν τα χαμηλής ανάλυσης σήματα σε τέτοιες ίντσες σε αποστάσεις έως 3μ, οπότε μου ήταν μονόδρομος οι 55αρα αλλά με τη καλύτερη δυνατή εικόνα.
Άλλοι δεν έχουν τόση κάψα για τη ποιότητα αλλά για το μέγεθος, ίσως επειδή δε καταλαβαίνουν κιόλας και τη διαφορά της καλύτερης εικόνας, ή όπως είπα , δε τους νοιάζει.
Διάλεξε σε ποια κατηγορία ανήκεις; Το πάντρεμα βέβαια και των δύο ( μέγεθος και ποιότητα ) σε αυτή την απόσταση είναι πολύ ακριβό και μην είσαι σίγουρος πως θα καλύψεις αυτό που πραγματικά θες στο maximum.
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Kαι τα δύο είναι σημαντικά, το θέμα είναι ΓΙΑ ΣΕΝΑ πιο είναι πιο σημαντικό;
Εγώ ας πούμε στα 2,85μ διάλεξα ότι μπορούσα καλύτερο σε 55 ίντσες. Θα μπορούσα να πάρω και 65, αλλά με αισθητή έκπτωση στη ποιότητα εικόνας και φυσικά με όλα τα προβλήματα που έχουν τα χαμηλής ανάλυσης σήματα σε τέτοιες ίντσες σε αποστάσεις έως 3μ, οπότε μου ήταν μονόδρομος οι 55αρα αλλά με τη καλύτερη δυνατή εικόνα.
Άλλοι δεν έχουν τόση κάψα για τη ποιότητα αλλά για το μέγεθος, ίσως επειδή δε καταλαβαίνουν κιόλας και τη διαφορά της καλύτερης εικόνας, ή όπως είπα , δε τους νοιάζει.
Διάλεξε σε ποια κατηγορία ανήκεις; Το πάντρεμα βέβαια και των δύο ( μέγεθος και ποιότητα ) σε αυτή την απόσταση είναι πολύ ακριβό και μην είσαι σίγουρος πως θα καλύψεις αυτό που πραγματικά θες στο maximum.

Κοιτα δεν ειμαι ο τυπος του καμμενου που θα κατσει να καλιμπραρει την τηλεοραση και να κοιταει δεξια και αριστερα αν εχει λιγο clouding/banding (αρκει να μην ειναι εμφανες και ενοχλητικο βεβαια). Θελω καλα χρωματα οχι ξεθωριασμενα παλεψιμο μαυρο (δεν ειχα ποτε plasma για να εχω μετρο συγκρισης) καλη κινηση σιγουρα. Θα κατσω να βρω κανενα ετοιμο setup καποιου πιο ψαγμενου για ρυθμισεις σιγουρα για οποια τηλεοραση παρω τελικα για να μην ειναι out of the box που συνηθως ειναι οπως ναναι οι ρυθμισεις χρωματων. Εννοειται οτι μετραει το μεγεθος αλλιως θα ελεγα να παρω παλι 55αρα. Καμμια φορα παιζω και κανενα παιχνιδι απο το pc μου με το shield με streaming. Κατα τα αλλα ταινιουλες και σειρες σε HD σιγουρα. 4κ δεν εχουν βγει πολλες ακομα.

Εν ολιγοις το τι ειναι πιο σημαντικο ειναι καπου στη μεση. Δεν νομιζω οτι καποιο απο τα 2 υπερισχυει.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Απάντηση: Re: Τελικα τι μετραει? Οι ιντσες ή η ποιοτητα? TV 60+

Κοιτα δεν ειμαι ο τυπος του καμμενου που θα κάτσει να καλιμπραρει την τηλεοραση και να κοιταει δεξια και αριστερα αν εχει λιγο clouding/banding (αρκει να μην ειναι εμφανες και ενοχλητικο βεβαια).

Τέτοιοι τύποι υπάρχουν πολλοί και ιδιαίτερα εδώ μέσα που γράφεις....
Από τέτοιους τύπους ζητάς και να σου απαντήσουν στα ερωτήματά σου, καθώς έχουν ασχοληθεί ώρες ολόκληρες για την πάρτυ τους και δεν έχουν το κόμπλεξ να κρατήσουν τα αποτελέσματα για πάρτυ τους, αλλά να τα μοιραστούν ώστε να βοηθήσουν όλους μας από αγορές που θα πετάξουμε τα λεφτά μας... Άλωστε σίγουρα και εσύ για αυτό έθεσες το ερώτημά σου σε κάποιο φόρουμ και δεν πήγες σε ένα κατάστημα να αγοράσεις ότι σου πλασάρουν ως το καλύτερο!!!
Φιλικά πάντα και συγνώμη για το off topic
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Re: Απάντηση: Re: Τελικα τι μετραει? Οι ιντσες ή η ποιοτητα? TV 60+

Τέτοιοι τύποι υπάρχουν πολλοί και ιδιαίτερα εδώ μέσα που γράφεις....
Από τέτοιους τύπους ζητάς και να σου απαντήσουν στα ερωτήματά σου, καθώς έχουν ασχοληθεί ώρες ολόκληρες για την πάρτυ τους και δεν έχουν το κόμπλεξ να κρατήσουν τα αποτελέσματα για πάρτυ τους, αλλά να τα μοιραστούν ώστε να βοηθήσουν όλους μας από αγορές που θα πετάξουμε τα λεφτά μας... Άλωστε σίγουρα και εσύ για αυτό έθεσες το ερώτημά σου σε κάποιο φόρουμ και δεν πήγες σε ένα κατάστημα να αγοράσεις ότι σου πλασάρουν ως το καλύτερο!!!
Φιλικά πάντα και συγνώμη για το off topic
Δεν το ειπα μειωτικα. Αλλωστε και εγω καμμενος ειμαι και το λεω αλλα με αλλο πραγμα. Με τα παιχνιδια και το pc hardware.Απλα δεν ειμαι τοσο καμμενος στον συγκεκριμενο τομεα. Γιαυτο το εγραψα ετσι. Οπως και να εχει ευχαριστω για το σχολιο απλα τα λεω λιγο χυμα γενικα και παρεξηγουνται πολλες φορες τα ποστς καθως δεν μπορει να δει ο αλλος το υφος σου...
 

tom152

Senior Member
2 February 2016
579
Kαι τα δύο είναι σημαντικά, το θέμα είναι ΓΙΑ ΣΕΝΑ πιο είναι πιο σημαντικό;
Εγώ ας πούμε στα 2,85μ διάλεξα ότι μπορούσα καλύτερο σε 55 ίντσες. Θα μπορούσα να πάρω και 65, αλλά με αισθητή έκπτωση στη ποιότητα εικόνας και φυσικά με όλα τα προβλήματα που έχουν τα χαμηλής ανάλυσης σήματα σε τέτοιες ίντσες σε αποστάσεις έως 3μ, οπότε μου ήταν μονόδρομος οι 55αρα αλλά με τη καλύτερη δυνατή εικόνα.
Άλλοι δεν έχουν τόση κάψα για τη ποιότητα αλλά για το μέγεθος, ίσως επειδή δε καταλαβαίνουν κιόλας και τη διαφορά της καλύτερης εικόνας, ή όπως είπα , δε τους νοιάζει.
Διάλεξε σε ποια κατηγορία ανήκεις; Το πάντρεμα βέβαια και των δύο ( μέγεθος και ποιότητα ) σε αυτή την απόσταση είναι πολύ ακριβό και μην είσαι σίγουρος πως θα καλύψεις αυτό που πραγματικά θες στο maximum.
Σωστός
 

alelo

Established Member
2 July 2009
214
Αγρινιο
ειπες πως φιλος σου πήρε oled οποτε μπορεις να πας να δεις και με τα δικα σου ματια αυτο που σου λεει. Δεν ειχες ποτε πλασμα και οπως λες δεν μπορεις να καταλάβεις το απόλυτο μαυρο οποτε με led και va πανελ πιστεύω πως εισαι οκ. μακρια απο ips πανελ γιατι εκεί ειναι σκουρα τα πραγματα ( βασικα γκρι )
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
ειπες πως φιλος σου πήρε oled οποτε μπορεις να πας να δεις και με τα δικα σου ματια αυτο που σου λεει. Δεν ειχες ποτε πλασμα και οπως λες δεν μπορεις να καταλάβεις το απόλυτο μαυρο οποτε με led και va πανελ πιστεύω πως εισαι οκ. μακρια απο ips πανελ γιατι εκεί ειναι σκουρα τα πραγματα ( βασικα γκρι )

Ατυχησαμε μενει Κρητη...
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Εψαξα αλλα δυστυχως οι 2 65αρες που υπηρχαν εχουν τελειωσει οι sony. Αλλωστε ηταν ips αρα δεν θα ηταν η πρωτη μου επιλογη. Τωρα εχουν μεινει μονο καποιες va αλλα κοντα στα 2000 και ειναι curved το οποιο δεν προτιμαω. Το θεμα ειναι οτι αν το καθυστερησω και αλλο μετα ισως δεν μπορω να δωσω την δικη μου...Ειμαι λιγο σε περιεργη φαση. Μπορει σε 1 μηνα που ισως βγουν προσφορες επειδη αλλαζουν τα lineup των εταιριων να μην μπορω να την δωσω. Κανεις καμμια ιδεα?
 

zisisrock0

Established Member
11 January 2016
155
Καλησπερα. Προτεινω sony 65xd9305 διαφορετικα περιμενεις λιγο να πεσει η τιμη στο καινουργιο μοντελο sony 65xe90.
Εψαξα αλλα δυστυχως οι 2 65αρες που υπηρχαν εχουν τελειωσει οι sony. Αλλωστε ηταν ips αρα δεν θα ηταν η πρωτη μου επιλογη. Τωρα εχουν μεινει μονο καποιες va αλλα κοντα στα 2000 και ειναι curved το οποιο δεν προτιμαω. Το θεμα ειναι οτι αν το καθυστερησω και αλλο μετα ισως δεν μπορω να δωσω την δικη μου...Ειμαι λιγο σε περιεργη φαση. Μπορει σε 1 μηνα που ισως βγουν προσφορες επειδη αλλαζουν τα lineup των εταιριων να μην μπορω να την δωσω. Κανεις καμμια ιδεα?
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Τελικα πηρα σε τρελη τιμη την 65b6v oled. Ευχαριστω ολους για τα σχολια.
 

zbutlr

New member
5 October 2013
45
Από πού αν επιτρέπεται?

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Απο pub, αλλα την ανεβασαν εχει 2800 τωρα (και εγω εχω και μια εκπτωση ως υπαλληλος)
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Απο pub, αλλα την ανεβασαν εχει 2800 τωρα (και εγω εχω και μια εκπτωση ως υπαλληλος)
Με γειά και να τη χαρείς.
Αν αγόραζα τώρα τηλεόραση σίγουρα αυτή θα ήταν η επιλογή μου αλλά σε 55αρα για τα 2,8μ που βλέπω. Με ειλικρίνεια αν θες μας λες , παρόλο ότι αδιαμφησβήτητα είναι τηλεορασάρα ( τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα ) με τις 65 ίντσες και 4Κ πάνελ, σε 3μ απόσταση, τα χαμηλής ανάλυσης σήματα ( SD Digea, DVD δισκάκια κτλ ) πως βλέπονται; Εκεί φοβάμαι εγώ ότι δε θα υποφέρεται ότι και να κάνεις, εκτός και αν έχει κανείς τη δυνατότητα να πάει πίσω στα 4μ και άνω για να δει, είναι έτσι;
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Σε ευχαριστω.
Κοιτα. Δεν εχω ακομα απαντηση καταρχας γιατι αυριο θα την παραλαβω, και δευτερον δεν ξερω αν μπορω να την στησω εκει που ειναι η 55αρα μου μεχρι να μου ερθει η βαση απο amazon καθως δεν χωραει ουτε σε υψος ουτε σε πλατος... LOL. Τελος εβδομαδας που πιστευω θα εχει φτασει η βαση θα ξεκινησω τα μερεμετια (παντοφλα incoming)