self powered hdd δεν λειτουργεί σε media player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

zafeirakhs

New member
4 January 2008
1
Καλησπέρα, έχω ένα media player (wd tv live), στον οποίο έβλεπα ταινίες χρησιμοποιώντας usb στικάκια ή έναν μικρής χωρητικότητας εξωτερικό σκληρό usb 2.0. Αγόρασα λοιπόν ένα μεγαλύτερης χωρητικότητας εξωτερικό σκληρό usb 3.0, ώστε να έχω σε αυτόν όλα τα αρχεία βίντεο. Ο νέος εξωτερικός σκληρός έχει μόνο την υποδοχή Micro B, για μεταφορά δεδομένων και λήψη ρεύματος και δεν έχει εξωτερική παροχή ρεύματος. Όταν τον συνδέω όμως στο media player, ενώ ανάβει το λαμπάκι του σκληρού δίσκου, το media player δεν τον διαβάζει. Απ' ό,τι διάβασα σε διάφορα fora, αυτό έχει να κάνει με την χαμηλή τάση της usb θύρας του media player. Το media player έχει δύο usb θύρες, έχω δοκιμάσει να συνδέσω τον εξωτερικό σκληρό μέσω ενός usb Y-cable, χρησιμοποιώντας και τις δύο θύρες του media player, αλλά τζίφος. Έχετε καμία ιδέα. Ευχαριστώ.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Δεν θα παίξει σε καμία περίπτωση. Πρέπει να βρεις δίσκο που δουλεύει σε low power usb.

Sent from my SM-J320F using Tapatalk
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Με μια επιφυλαξη και εφοσον εστω αναβει το λαμπακι δοκιμασε να τον φορμαρεις σε FAT απο NTFS....λεω μηπως....
ή τελοσπαντων απο οτι ειναι καντον το αντιστροφο.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Και εγώ που πήρα έναν USA 3.0, 1TB, 2,5αρη δεν έπαιξε με τίποτα στο παλιό καλό egreat m34. Τι Y καλώδιο έβαλα, τι powered USB hub, τίποτα. Αν βρεις λύση, πες μας μήπως παίξει κ ο δικός μου.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Καμμιά φορά τυχαίνουν και ασυμβατότητες hardware μεταξύ των usb controller των συσκευών, πχ εμένα ένα usb 3.0 stick 128άρι της Intenso είναι αρκετά επιλεκτικό με τις συσκευές με τις οποίες συνεργάζεται...