Επέκταση και προσθήκες

koumis

Established Member
30 July 2010
103
Καλησπέρα,

Διαθέτω αυτή τη στιγμή τα παρακάτω και κάνω κάποιες σκέψεις για επέκταση:
Α/V: Yamaha rxv461
Front R/L: MA Bronze 2 (σε βασεις Atacama Nexus 7i)

Είμαι αρκετά ευχαριστημένος σε μουσική και σε ταινίες (δεδομένου ότι πριν άκουγα από τα ηχεία της TV).
Tα 2 σενάρια που σκέφτομαι είναι:
1- Αλλαγή του A/V με ισχυρότερο και επέκταση της σειράς Bronze (μελλοντική προσθήκη Bronze 2 ή 5 και μεταφορά των 2 ως surround, ίσως προσθήκη τελικού)
2- Διατήρηση του υπάρχοντος A/V και αγορά φτηνού (~300 ) συστήματος 5.1 με δορυφόρους και νέο 2-κάναλο ενισχυτή.

Η χρήση είναι 60/40 μουσική/ταινιες
 

Attachments

  • FullSizeRender.jpg
    FullSizeRender.jpg
    96.5 KB · Views: 212
Last edited:

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
για πρωτο βήμα θα ψήφιζα την προσθήκη δυο καινουργιων ηχείων για L/R kai μεταφορά των bronze 2 πίσω.ετσι θα έχεις άμεση αναβάθμιση και της ποιότητας ήχου της μουσικής και του home cinema kai έπειτα την αλαγη ενισχύτή.
 

koumis

Established Member
30 July 2010
103
Αφού η χρήση είναι ελαφρώς υπέρ της μουσικής και οι απαιτήσεις στην ακρόαση ταινιών είναι λιγότερες, τείνω να κινηθώ προς αγορα νέου 2καναλου για τα bronze 2 και ενδεχόμενη (πολύ) μελλοντική του χρήση σαν μερος ενός Α/V (pre-outs).

Από τη αναζήτηση μου έχω ξεχωρίσει 3 μοντελα:
- Rotel RA-12
- Marantz PM7005
- Nad C 338

Σαν κριτήρια για την αγορα εκτος από την άνετη οδήγηση των ηχείων (και floorstanding πχ Bronze 5/6) θα ήθελα να ακούω από την συλλογή των CD, ραδιόφωνο (διαδικτυακό και μη), σύνδεση με TV (ακρόαση από Youtube) και Apple TV 4 (ακρόαση από iTunes library ασύρματα)

Δεδομένου ότι θα κρατήσω τον παλιό A/V (που θα συνδεθεί με 5.1 σύστημα δορυφόρων) θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να "αναλάβει" κάποιες από τις υποχρεώσεις όπως το ραδιόφωνο και να συνδεθεί με τον νέο 2καναλο ή είναι μονόδρομος η αγορά ξεχωριστών μονάδων-πηγών ;

Οποιαδήποτε πρόταση για ενισχυτή-πηγές-υλοποίηση των παραπάνω ευπρόσδεκτη.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
προσωπικα δε βλεπω το λογο να εχεις 2 συστηματα σε παραλληλη λειτουργια ( ειδικα ηχειων)και απότι βλεπω δεν σου περισευει και χωρος.επισης αν ακούσεις 5,1 των 300 ευρω διπλα στα bronze απλα θα καταλαβεις οτι πεταξες τα χρηματα σου. ετσι επανερχομαι στη πρωτη μου προταση η οποια ειναι να χτισεις ενα ποιοτικο 5,1 συστημα γυρω απο τα βρονζε και ενα επισης ποιοτικο av kκαι οχι δικαναλο ολοκληρωμενο.
 

koumis

Established Member
30 July 2010
103
ποιον πολυκάναλο θα προτείνατε που θα μπορεί να δώσει παρόμοιο (αν όχι καλύτερο) ηχητικό αποτέλεσμα από τους παραπάνω 2καναλους?
 

koumis

Established Member
30 July 2010
103
Δεν ξέρω αν έχω τοποθετήσει σε λάθος section το ερώτημα μου ή δεν υπάρχουν πιο αξιόλογες προτάσεις για το σύστημά μου από αυτές που παρέθεσα εγώ και fotis, αλλα θα παρακαλούσα να μετακινηθεί το νήμα αν είναι αυτή η αιτία της χαμηλής συμμετοχής.

Ευχαριστώ
 

ptiper

New member
20 October 2011
29
Απλα δεν υπαρχει ορεξη να σου προτεινουν οι γνωστες κατι! Τωρα το γιατι δεν το ξερω, αλλα και στο δικο μου θεμα δεν ...
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
ποτε μου δεν ειχα δικαναλο ενισχυτη και τα ηχεια μου ειναι μου ειναι σετ 9,1 αλλα πιο χαμηλης ποιοτητας απο τα bronze σου.αυτο που μπορω να σου προτεινω ειναι αναλογα και που μενεις βεβαια να πας σε καταστηματα που εχουν τα ηχεια σου και να ακουσεις με ενα καλο πολυκαναλο.εγω πηρα τον μαραντζ sr6011 (1039 Ε απο electronet) prin 2 μηνες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.επισης αλλο μελος πηρε τον sr7011 και αυτος το ιδιο .ο denon avr x2300 ειναι βραβευμενος και πολυ ποιοτικος , οι καινουργοι yamaha rxv 781 kai A1060,Ολοι αυτοι οι ενισχυτες υποθέτω οτι θα σου δωσουν παραπλησια ποιοτητα ηχου με τους δικαναλους. το κλειδι ειναι η ακροαση.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Αφού η χρήση είναι ελαφρώς υπέρ της μουσικής και οι απαιτήσεις στην ακρόαση ταινιών είναι λιγότερες, τείνω να κινηθώ προς αγορα νέου 2καναλου για τα bronze 2 και ενδεχόμενη (πολύ) μελλοντική του χρήση σαν μερος ενός Α/V (pre-outs).
Δεν έχεις άδικο αλλά δεν είναι και δεσμευτικό. Ειδικά με τα ηχεία δεξιά και αριστερά της τηλεόρασης δε βλέπω ιδιαίτερο νόημα να μην πας σε ένα καλό πολυκάναλο και να εκμεταλλευτείς την αυτόματη ισοστάθμιση και όλες τις δυνατότητες σύνδεσης

Από τη αναζήτηση μου έχω ξεχωρίσει 3 μοντελα:
- Rotel RA-12
- Marantz PM7005
- Nad C 338
Τα εν λόγω δικάναλα είναι η νέα μόδα με ενσωματωμένα dacs. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτές οι λύσεις είναι futureproof. Επίσης χρειάζεσαι htpassthrough στο δικάναλο για να έχεις εύκολα λειτουργικό πάντρεμα δικάναλου και πολυκάναλου


Σαν κριτήρια για την αγορα εκτος από την άνετη οδήγηση των ηχείων (και floorstanding πχ Bronze 5/6) θα ήθελα να ακούω από την συλλογή των CD, ραδιόφωνο (διαδικτυακό και μη), σύνδεση με TV (ακρόαση από Youtube) και Apple TV 4 (ακρόαση από iTunes library ασύρματα)

Δεδομένου ότι θα κρατήσω τον παλιό A/V (που θα συνδεθεί με 5.1 σύστημα δορυφόρων) θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να "αναλάβει" κάποιες από τις υποχρεώσεις όπως το ραδιόφωνο και να συνδεθεί με τον νέο 2καναλο ή είναι μονόδρομος η αγορά ξεχωριστών μονάδων-πηγών ;
Αν τελικά πας σε δικάναλο ναι. Εφόσον πάντα σε βολεύει το μενού ή το app του πολυκάναλου που έχεις

Οποιαδήποτε πρόταση για ενισχυτή-πηγές-υλοποίηση των παραπάνω ευπρόσδεκτη.
Στα μεταχειρισμένα υπάρχει ένας pioneer lx58 που τον λιγουρεύομαι κι εγώ. Σε καινούργιο νομίζω πως τα περισσότερα μοντέλα με preouts, καθώς το χαρακτηριστικό αυτό μπαίνει από κάποια κατηγορία και πάνω, θα κάνουν μια χαρά δουλειά. από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου. Για το καλύτερο χειρότερο δε μπορώ να βάλω το χέρι μου στη φωτιά αλλά νομίζω ότι η διαφορά ποιότητας θα είναι αμελητέα για τα δεδομένα σου. αντίθετα μάλιστα η ισοστάθμιση μπορεί να φέρει καλύτερο τελικό αποτέλεσμα σε σχέση με τα πιο "καθαρά στάδια"

ελπίζω να βοήθησα έστω και καθυστερημένα
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λογικά να σκεφτείς καταλαβαίνεις ότι το ερώτημα ποιος πολυκάναλος θα δώσει ισάξιο ή και καλύτερο αποτέλεσμα από 2κάναλο είναι ρητορικό, ο δικάναλος πάντα θα έχει το προβάδισμα σε δικάναλη ακρόαση. Απ την άλλη σ αυτά τα μπάτζετ οι διαφορές είναι ακόμα πιο έντονες, στα μεγάλα μπάτζετ η ποιότητα υλικών όσο να ναι μειώνει την απόσταση αλλά και πάλι ο δικάναλος έχει το πλεονέκτημα.
Στο δικό σου θέμα δεν έχουμε μία πολύ χρήσιμη πληροφορία, αυτή του χώρου που πρέπει να καλύψεις, όσο να ναι άλλο ένα σαλόνι 60τ.μ. κι άλλο μία κρεβατοκάμαρα 15 τ.μ. Στο μεγάλο χώρο θα χρειαστείς όγκο καμπίνας και μεγάλα γούφερ στο μικρό και με βάσης θα κάνεις τη δουλιά σου, μετά θα πρέπει να αναζητήσεις και τον ενισχυτή που θα κουμπώσει στα ηχεία ώστε να γίνει ένα σωστό πάντρεμα σε θέμα οδήγησης αλλά και χροιών. Για τι μπάτζετ μιλάμε;
 

koumis

Established Member
30 July 2010
103
Ο χώρος είναι καθιστικό γύρω στα 20τμ (έχω βάλει κάτοψη στο πρώτο post) και το budget είναι στα 700-800 για 2καναλο + 300-350 για 5.1, ενώ στην περίπτωση αντικατάστασης του A/V 1000-1200 .

Οι τωρινές απαιτήσεις από τον ενισχυτή είναι ευκολότερη και πιο άνετη οδήγηση των bronze 2 και μελλοντικά:
1- προσθήκη bronze 5/6 + central + sub. Atmos οχι απαραιτητο
2- αν "χρειαστεί" μπορεί να μπει και τελικός για την 2καναλη ακρόαση σε δεύτερο χρόνο
3- να μπορεί να γεμίσει χώρο μέχρι 30τμ μιας και τώρα είναι στημένο σε νοικιασμένο σπίτι

H ενσωμάτωση του dac στον ενισχυτή (2καναλο ή A/V) το θεωρούσα πλεονέκτημα και δεν κατάλαβα γιατί να μην είναι futureproof.

Για την ακρόαση cd θα χρειαστώ μόνο blue-ray player (που εξυπηρετεί και την αναπαραγωγή ταινιών), ή και εδώ ισχύει η αναλογία 2καναλου-Α/V όπου η αγορά ξεχωριστής dedicated πηγής αναπαραγωγής cd υπερισχύει ;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Κι εγώ είμαι της άποψης να φτιάξεις ένα καλύτερο πολυκάναλο. Αυτό με τα δύο συστήματα είναι παράλογο και τελικά σπατάλη χρημάτων και χώρου.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Η αγορά τελικού σε υποχρεώνει σε αγορά μεγαλύτερου μοντέλου A/V για να βρεις τις απαραίτητες εξόδους προενίσχυσης, εκεί το πλεονέκτημα είναι ότι με δικάναλο τελικό θα έχεις ελαφρώς καλύτερο ηχητικά μουσικό αποτέλεσμα και φυσικά πολύ καλύτερη οδήγηση, αλλά το μπάτζετ σου θα εκτοξευθεί, θα πρέπει να ψαχτείς σε μεταχειρισμένα. Η προσθήκη dac φυσικά και μπορεί να σου βελτιώσει ακόμα περισσότερο τη μουσικότητα αλλά θέλει δοκιμές και πειραματισμό. Για την αναπαραγωγή cd ισχύει ό,τι σου είπα και για τη διαφορά δικάναλου - πεντακάναλου, τα λάστιχα για χιόνι θα αποδώσουν καλύτερα το χειμώνα παρά το καλοκαίρι, ελπίζω μ αυτό το παράδειγμα να γίνομαι αντιληπτός, πάλι όμως θα προσθέσω η διαφορά αυτή για να την εισπράξεις να πρέπει να έχεις και την ανάλογη ποιοτικά αλυσίδα, ήτοι τελικό ενισχυτή, προενισχυτή δικάναλο ή ολοκληρωμένο, καλώδια και ηχεία για να εισπράξεις το αποτέλεσμα του καλύτερου cd player, ειδάλλως κινδυνεύεις να μην καταλάβεις και τίποτα αν μάλιστα και τα αυτιά σου δεν έχουν την ανάλογη εμπειρία ακουσμάτων. Προσωπικά για το μπάτζετ που θα κινηθείς και για τα 30 τ.μ. δε νομίζω ότι έχει νόημα η αγορά δικάναλου ξεχωριστού συστήματος, ένας a/v με εξόδους προενίσχυσης, ένας δικάναλος τελικός και το μεγαλύτερο μοντέλο των ΜΑ για μπροστά ώστε να πάνε πίσω αυτά που έχεις τώρα ως περιφερειακά θα καλύψουν και τις ανάγκες σου και το χώρο σου αξιοπρεπέστατα. Κακά τα ψέμματα, αν θέλουμε να πούμε ότι πάμε σε σοβαρή δικάναλη ακρόαση, θα πρέπει να κοιτάξουμε στην high end κατηγορία, στην πολυκάναλη απλά συμβιβαζόμαστε.
 

koumis

Established Member
30 July 2010
103
Η απόσταση μεταξύ των ηχείων είναι 1,5 μετρο με δυνατότητα να ανοίξει μέχρι 2 μέτρα για τις ακροάσεις. Απόσταση από τον πίσω τοίχο 30-40εκ.
Αλλά για να μιλάμε και με παραδείγματα τι γνώμη έχετε για τους παρακάτω a/v:
1- Cambridge cxr120
2- Marantz SR 6011/7011
3- Denon 3100/3300/4100/4200/4300
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Ενω ο cambridge audio φαίνεται πολύ ενδιαφέρων, προβληματιζομαι απο το γεγονός οτι δε βγάζει preouts.
Κατα τα αλλα προσωπικά μου αρέσουν οι marantz-denon.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Μεταξύ 4200 και 4300 πάντως, οι διαφορές οι κύριες εκτός από τα 7 σε 9 κανάλια, είναι ότι έχει διαφορετικό μπλοκ τελικού και πλήρη επεξεργασία από τις pre-out.

d015.jpg


d016.jpg


d017.jpg


AVR-X4300H
Max Number of Processing (Preamp) Channels
11.2

AVR-X4200W
Max Number of Processing (Preamp) Channels
9.2

Ενώ ο 4300 ανοίγει και την πόρτα στο HEOS της Denon.

Δεν θα κοιτούσα καθόλου τον 4200 προσωπικά :slapface: