Βοήθεια για στήσιμο htpc

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

egw4321

New member
15 February 2015
25
Καλησπέρα θα ήθελα να στήσω ένα htpc για σαλόνι με προϋπόθεση να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβο. Συστημα windows και kodi. Απλά να υποστηρίζει και h265.
 

egw4321

New member
15 February 2015
25
Καλησπέρα θα ήθελα να στήσω ένα htpc για σαλόνι με προϋπόθεση να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβο. Συστημα windows και kodi. Απλά να υποστηρίζει και h265.το ποσο που διαθετω ειναι μεχρι 500 ευρω αλλα επςιδη ειμαι ασχετος με τις συνθεσεις θα ηθελα καποιες προτασεις απο εσας τους ειδικους. ευχαριστω.
 

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Πρόκειται για htpc που θα παίζει 1080p ή μιλάμε για 4k; Το h265 με προϊδεάζει για 4K.
Για 1080 μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακόμα και επεξεργαστή δεκαετίας (core2 duo) και μια κάρτα γραφικών με hdmi. Θα μπορούσες αν σου έχει απομείνει κάποιο motherboard να το στήσεις με πολύ χαμηλό κόστος.
Στα 4Κ πιστεύω ότι δεν θα είναι αρκετά τα 500 ευρώ, αν συνυπολογίσεις κουτί, τροφοδοτικό και αυξημένες απαιτήσεις σε επεξεργαστική ισχύ και κάρτα γραφικών που να υποστηρίζει 4k.
Μιας και ανέφερα το κουτί, συνήθως τα προοριζόμενα για htpc είναι ακριβούτσικα, έως πολύ ακριβά. Μια έρευνα στο google θα βοηθούσε πολύ.
 

egw4321

New member
15 February 2015
25
οχι αναγκαια 4κ 60fps αλλα να μπορει να παιζει h265 γιατι ενα nuc που εχω καρφωνει την cpu οταν βρισκει τετοιο αρχειο.
 

egw4321

New member
15 February 2015
25
ευχαριστω leo06 θα το κοιταξω και το nuc αλλα επειδη στον χωρο που εχω το pc θα χρειαστει ελεγα μηπως φτιαξω κατι για σαλονι που να μπορω να το βαλω.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
http://www.skroutz.gr/s/10977591/Intel-NUC-Kit-NUC7i3BNK.html m2 ssd θα χρειαστείς δίσκο και μνήμη
http://www.skroutz.gr/s/10977575/Intel-NUC-Kit-NUC7i3BNH.html sata ssd επίσης θα χρειαστείς δίσκο και μνήμη
Αυτά παίζουν 4κ 60; Φίλος πήρε την 6η γενιά ι3 που, εν γνώση του δεν έπαιζε τέτοια αρχεία. Ο ΟΡ ίσως να μην ενδιαφέρεται αλλά ρωτάω από περιέργεια
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Αυτά παίζουν 4κ 60; Φίλος πήρε την 6η γενιά ι3 που, εν γνώση του δεν έπαιζε τέτοια αρχεία. Ο ΟΡ ίσως να μην ενδιαφέρεται αλλά ρωτάω από περιέργεια

ναι, είναι 7η γενιά kaby lake, 4k@60, 10 bit hevc, hdmi 2.0
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
ευχαριστω leo06 θα το κοιταξω και το nuc αλλα επειδη στον χωρο που εχω το pc θα χρειαστει ελεγα μηπως φτιαξω κατι για σαλονι που να μπορω να το βαλω.

και το nuc γιατί δεν μπορείς να το βάλεις στο σαλόνι?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
ευχαριστω leo06 θα το κοιταξω και το nuc αλλα επειδη στον χωρο που εχω το pc θα χρειαστει ελεγα μηπως φτιαξω κατι για σαλονι που να μπορω να το βαλω.

δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ πιο διακριτικο για το σαλονι. Ο,τι αλλο και να βρεις θα ειναι μεγαλυτερο σε μεγεθος, θα ειναι συνολικα πιο ακριβο και θα εχεις και την ταλαιπωρια της συναρμολογησης. Το nuc ειναι λυση "παρτο-βαλτο" και εχει μεχρι και αισθητηρα υπερυθρων για τηλεκοντρολ. Μονο αρνητικο οτι δεν εχει χωρο για πολλαπλους σκληρους. Αν θελεις κατι που να ειναι και κατεβαστηρι, τοτε το nuc θα ειναι λιγο προβλημα, γιατι θα πρεπει να βασιστεις σε εξωτερικους σκληρους. Οχι οτι δεν γινεται, απλα ειναι λιγοτερο κομψη λυση. Ο φιλος μου που το εχει, ειχε απο πριν ενα hp n54 για htpc, το οποιο το γυρισε σε nas και αφησε το nuc να εκτελει χρεη media player / browser απο τον καναπε.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
απο οτι θυμαμαι, το nuc εχει μεχρι και vesa για να το κουμπωσεις πισω απο την τηλεοραση, ωστε να μην φαινεται καν :grinning-smiley-043
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
^^πολύ καλά θυμάσαι. Πολύεργαλείο και διακριτικότατο.
 

egw4321

New member
15 February 2015
25
απλα ελεγα να μην καταληξω σε nuc παλι να φτιαξω ενα htpc για windows και kodi αλλα χωρις καρτα γραφικων δεν ενδιαφερομαι για παιχνιδια. σε ενα μαζεμενο κουτι γιαα να το βαλω στο σαλονι.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
αν σε τρωει το χερι σου να φτιαξεις κατι... φτιαξε ενα nas :D Εχεις εκει επιλογες απειρες να σκεφτεις..κουτια.. λειτουργικα.. δισκους .. πολυ πραγμα.
Ετσι και αλλιως το πραγμα παει προς κουτακια τυπου nuc. Για το 90% των χρηστων δεν χρειαζεται κατι περιοσσοτερο. Για τη δουλεια μου, αν αγοραζα τωρα μηχανημα, nuc θα αγοραζα. Απο τη στιγμη μαλιστα που δεν ενδιαφερεσαι για gaming και αποφευγεις το θεμα των καρτων γραφικων, πραγματικα δεν βρισκω το λογο να πας προς αλλη κατευθυνση.

Μονη αλλη σκεψη ειναι media player + nas αν θα παιζεις υλικο αποθηκευμενο τοπικα.
 

egw4321

New member
15 February 2015
25
Είμαι χαλαρος χρηστης δεν χρειάζομαι πολλά απλα αν πάρω nuc δεν αναβαθμιζεται πρεπει να ξαναπαρω παλι κάτι απο την αρχή ενω ενα συστημα κάτι μπορείς να κανεις.έχω ηδη ενα nuc να πάρω και άλλο δεν το προτιμώ.έχω και δυο pi.
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
αν σε τρωει το χερι σου να φτιαξεις κατι... φτιαξε ενα nas :D Εχεις εκει επιλογες απειρες να σκεφτεις..κουτια.. λειτουργικα.. δισκους .. πολυ πραγμα.
Ετσι και αλλιως το πραγμα παει προς κουτακια τυπου nuc. Για το 90% των χρηστων δεν χρειαζεται κατι περιοσσοτερο. Για τη δουλεια μου, αν αγοραζα τωρα μηχανημα, nuc θα αγοραζα. Απο τη στιγμη μαλιστα που δεν ενδιαφερεσαι για gaming και αποφευγεις το θεμα των καρτων γραφικων, πραγματικα δεν βρισκω το λογο να πας προς αλλη κατευθυνση.

Μονη αλλη σκεψη ειναι media player + nas αν θα παιζεις υλικο αποθηκευμενο τοπικα.

Nuc ειναι πιο καλή λύση απο συνδυασμό nas + media player ?


Sent from my iPad using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ανάλογα τι θέλει ο καθείς. Ο φίλος μου πήρε nuc γιατί ήθελε να κάνει web browsing και να βλέπει ace streams στην TV του. Εμένα δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, αλλά ήθελα τις ευκολίες ενός Nas.