gaming HTPC

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

afex

New member
31 May 2008
60
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα νέο gaming htpc για το σαλόνι μου. πως βλέπετε αυτή τη σύνθεση? ευχαριστώ
0aaab43e6fd07e0ef71cb09993024cf3.jpg



Sent from my iPad using Tapatalk
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Ασχετο οι καρτες δεν εχουν auto frame rate? Γιατι ειχα συνδεσει τον υπολογιστη μου με την τηλεοραση να δω το Arrival και σαν να εχανε καρε.

Ο υπολογιστης λογικα σηκωνει bluray i7-4790k 4.6 OC εχω με 16GB στα 2400 και την Asus 1070 strix oc
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Ασχετο οι καρτες δεν εχουν auto frame rate? Γιατι ειχα συνδεσει τον υπολογιστη μου με την τηλεοραση να δω το Arrival και σαν να εχανε καρε.

Ο υπολογιστης λογικα σηκωνει bluray i7-4790k 4.6 OC εχω με 16GB στα 2400 και την Asus 1070 strix oc

Φυσικά υποστηρίζουν. Μάλλον κάποια λάθος ρύθμιση θα είχες στο software/driver.
 

afex

New member
31 May 2008
60
ποιον ι3 λετε? Μια κριτική σοτ skroutz λεει:" Τον έχω 1 χρόνο πολύ κάλος άλλα μην το πάρετε !!!
Αγοράστε τον i3-7100 ίδια λεφτά, πιο καινούργιος και λίγο καλύτερος από αυτόν
ή
Αγοράστε τον Pentium G4560, 50 ευρώ φτηνότερος, πιο καινούργιος, ελάχιστα κατώτερος από τον i3-6100"
ευχαριστω
 

afex

New member
31 May 2008
60
ευχαριστώ για την βοήθεια. ετοιμάζομαι για παραγγελία.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Μονο εγώ βρε παλικάρια σκέφτομαι πως η συγκεκριμένη σύνθεση ΔΕΝ θα μπορέσει να παίξει καινούργιους τίτλους παιχνιδιών;´Εχετε δει τι απαιτήσεις έχουν ή εχετε παίξει κάποια απο τα πρόσφατα παιχνίδια;
8 κατοστάρικα και να μην μπορεί να ευχαριστηθεί ο άνθρωπος τα καινούργια παιχνίδια σε υψηλή ανάλυση και με "φορτωμένες" ρυθμίσεις στα γραφικά;Για κανα RPG μια χαρά είναι αλλά για όλα τα άλλα;

Πέντιουμ ή i3 για gaming?
Και καλά να δεχτώ ότι η 1060 θα καταφέρνει να σηκώσει αρκετά games σε medium προς high settings (για παραπάνω ούτε λόγος)σε HD ανάλυση αλλά ακόμα και με i3 μου φαίνεται σαν ανέκδοτο.
Γνώμη μου αν θες να ευχαριστηθείς gaming και δεν μπορείς να ανέβεις οικονομικά καλυτερα να κινηθείς προς κονσόλα μεριά και με τα ρέστα να παρεις όσους τιτλους παιχνιδιών τράβαει η όρεξή σου.
H άλλη λύση ειναι να πας σε πιο παλια μητρική/επεξεργαστή αλλά κατηγορίας i5/i7 Παράδειγμα μια(μεταχειρισμένα έστω) π.χ.1150 μητρική με έναν καλό i5/i7 4ης γενιάς και την υπόλοιπη σύνθεση όπως την έχεις. Σου εγγυώμαι 100% ότι οι επιδόσεις θα είναι πολλαπλάσιες σε σχέση με τους επεξεργαστές που προτείνονται (πεντιουμ/i3).
Ετσι και αλλιώς οι επεξεργαστές δεν χαλάνε σχεδόν ποτέ, και οι μητρικές βγάζουν μια δεκαετία άνετα (όσες χαλάνε στην πλειοψηφία τους είναι από κακά ρεύματα) οπότε να μην αποκλείσεις την αγορά μεταχειρισμένου.

Συγνώμη αν φαίνεται κάπως απότομο το ποστ μου αλλά το κάνω με καλή καρδιά και να σε προφυλάξω απο πιθανές απογοητεύσεις. Μνήμες, κάρτες γραφικών, και σκληροί αναβαθμίζονται, αλλά μια λάθος επιλογή σε μητρική/επεξεργαστή δεν σου δίνει πολλά περιθώρια αναβάθμισης. Επίσης μην ξεχνάς πως τα σύγχρονα παιχνίδια εκμεταλλεύονται πλήρως το multitasking (hyperthreting) των επεξεργαστών.
Θεωρώ πως οι pentium και i3 είναι για τυπική χρήση γραφείου, σερφάρισμα και καμιά ταινία. Οι i5 για απλό gaming, φωτοσοπιές και τα σχετικά και οι i7 για extreme gaming και πιο βαριά rendering (με τις αντίστοιχες κάρτες γραφικών βεβαίως).
 

afex

New member
31 May 2008
60
Μονο εγώ βρε παλικάρια σκέφτομαι πως η συγκεκριμένη σύνθεση ΔΕΝ θα μπορέσει να παίξει καινούργιους τίτλους παιχνιδιών;´Εχετε δει τι απαιτήσεις έχουν ή εχετε παίξει κάποια απο τα πρόσφατα παιχνίδια;
8 κατοστάρικα και να μην μπορεί να ευχαριστηθεί ο άνθρωπος τα καινούργια παιχνίδια σε υψηλή ανάλυση και με "φορτωμένες" ρυθμίσεις στα γραφικά;Για κανα RPG μια χαρά είναι αλλά για όλα τα άλλα;

Πέντιουμ ή i3 για gaming?
Και καλά να δεχτώ ότι η 1060 θα καταφέρνει να σηκώσει αρκετά games σε medium προς high settings (για παραπάνω ούτε λόγος)σε HD ανάλυση αλλά ακόμα και με i3 μου φαίνεται σαν ανέκδοτο.
Γνώμη μου αν θες να ευχαριστηθείς gaming και δεν μπορείς να ανέβεις οικονομικά καλυτερα να κινηθείς προς κονσόλα μεριά και με τα ρέστα να παρεις όσους τιτλους παιχνιδιών τράβαει η όρεξή σου.
H άλλη λύση ειναι να πας σε πιο παλια μητρική/επεξεργαστή αλλά κατηγορίας i5/i7 Παράδειγμα μια(μεταχειρισμένα έστω) π.χ.1150 μητρική με έναν καλό i5/i7 4ης γενιάς και την υπόλοιπη σύνθεση όπως την έχεις. Σου εγγυώμαι 100% ότι οι επιδόσεις θα είναι πολλαπλάσιες σε σχέση με τους επεξεργαστές που προτείνονται (πεντιουμ/i3).
Ετσι και αλλιώς οι επεξεργαστές δεν χαλάνε σχεδόν ποτέ, και οι μητρικές βγάζουν μια δεκαετία άνετα (όσες χαλάνε στην πλειοψηφία τους είναι από κακά ρεύματα) οπότε να μην αποκλείσεις την αγορά μεταχειρισμένου.

Συγνώμη αν φαίνεται κάπως απότομο το ποστ μου αλλά το κάνω με καλή καρδιά και να σε προφυλάξω απο πιθανές απογοητεύσεις. Μνήμες, κάρτες γραφικών, και σκληροί αναβαθμίζονται, αλλά μια λάθος επιλογή σε μητρική/επεξεργαστή δεν σου δίνει πολλά περιθώρια αναβάθμισης. Επίσης μην ξεχνάς πως τα σύγχρονα παιχνίδια εκμεταλλεύονται πλήρως το multitasking (hyperthreting) των επεξεργαστών.
Θεωρώ πως οι pentium και i3 είναι για τυπική χρήση γραφείου, σερφάρισμα και καμιά ταινία. Οι i5 για απλό gaming, φωτοσοπιές και τα σχετικά και οι i7 για extreme gaming και πιο βαριά rendering (με τις αντίστοιχες κάρτες γραφικών βεβαίως).
Δικιο έχεις, καλά κάνεις. Τωρα εχω ενα συστημα με g3258 και μια αρχαια καρτα 5850 1gb και ημουν οκ. Παιζω κυρίως αθλητικά παιχνιδια και racing και οχι fps αν λλει κάτι αυτό. Στα 800 ευρω είμαι με υπερβαση, αρχικα έλεγα να βάλω την 1050. Εχεις κάποια πρόταση απο vision studio με αυτο το κουτι? ευχαριστω.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Βασικά εξαιρετικά θα αποδώσει όλα τα σύγχρονα παιχνίδια σε 1080p.
Η σύγκριση με κονσόλες σε επίπεδο γραφικών είναι άσκοπη.
Σαφώς καλύτερο αποτέλεσμα με το rig που προτείνει ο φίλος μας εδώ.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ο 4560 είναι λίγος για την 1060
Με την 1050 μπορεί να μην ήταν λίγος
Αλλά αφού πας για 1060 πήγαινε και για ι3-7100 τουλάχιστον

Γενικότερα πάλι καλά πηγαίνεις σε 2C/4Τ και όχι 2C/2T , σύντομα πάντως 4C θα απαιτούν πολλά νέα παίγνια
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μια σκέψη μου, μήπως να βάλω συνδυασμό i5 7500 με φθηνότερη κάρτα γραφικών πχ 1050 στα ίδια λεφτά περίπου, αντί g4560 και gtx 1060 6gb? τι λέτε?

πχ http://www.visionstu...d&sort=3&step=3
και http://www.visionstu...&step=undefined


Sent from my iPad using Tapatalk

Ο ι5 7500 θα είναι πολύς, και η 1050 θα είναι που θα σε καθυστερεί.

Αν είναι για 1050 τότε πήγαινε στον g4560.

Γενικά είναι θέμα ισορροπίας - μη βάλεις πολύ μεγάλη GPU σε μικρό CPU και τουμπαλιν.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μια σκέψη μου, μήπως να βάλω συνδυασμό i5 7500 με φθηνότερη κάρτα γραφικών πχ 1050 στα ίδια λεφτά περίπου, αντί g4560 και gtx 1060 6gb? τι λέτε?

πχ http://www.visionstu...d&sort=3&step=3
και http://www.visionstu...&step=undefined


Sent from my iPad using Tapatalk

Όχι!
Αν δεν μπορείς να προσθέσεις τον i3 ,τουλάχιστον μείνε με την αρχική σύνθεση που προτείνεις
 

afex

New member
31 May 2008
60
OK παιδιά προχωράω με την αρχική σύνθεση. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια


Sent from my iPad using Tapatalk
 

afex

New member
31 May 2008
60
μια άλλη πρόταση. έκοψα από κουτί και κάρτα γραφικών και έβαλα σε επεξεργαστή. πως σας φαίνεται σε σχέση με την αρχική σύνθεση?Screenshot.png
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
PSU Σιγουρα αδελφe!!Σκεψου η GPU θελει λεει στα 400...οπωτε..!!
650W θα εβαζα για να ειμαι σιγουρος.
Δες το και πιο μελλοντικα .......
 
Last edited: