Room preparation

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Γειά χαρά

Λοιπόν μάλλον προετοιμάζομαι για προβολέα καθώς η 47-άρα lg640s δεν με φτάνει πια... :p Θεού θέλοντος θα δω από βδομάδα live έναν w2000 στον Θοδωρή (teddy) και έναν epson 9300 σε κάποιον άλλον φίλο. Έχω ένα δωμάτιο που μπορώ να κάνω ότι θέλω σ' αυτό (και επίσης δεν ανέχομαι παντόφλες κ.λ.π. :p). Οι διαστάσεις του είναι 3,65χ3,65χ2,8. Ξέρω είναι δύσκολη φάση ο τετράγωνος χώρος αλλά έχω σχεδιάσει και υλοποιήσει 12 πάνελ-μπασοπαγίδες με πετροβάμβακα. Εάν κάτσει o dlp (δηλαδή δεν έχω θέμα με rainbow effect κ.λ.π.) σκέφτομαι τον μπροστινό τοίχο να τον προσαρμόσω σαν οθόνη με τρίψιμο-στοκάρισμα-βάψιμο (κάποιο γρι χρώμα). Η απόσταση θέασης είναι μεταξύ 2,5-2,8m και σκέφτομαι κάτι μεταξύ 92 και 98 προβολή με τον w2000 στον πίσω τοίχο (βάση τοίχου)
Κάπως έτσι είναι η τωρινή φάση του δωματίου

Eυχαριστώ όποιον θελήσει να συνεισφέρει
H Tηλεόραση αν κάτσει η φάση θα μπει δεξιά στον τοίχο με βάση οπότε δεν θα αποτελεί πρόβλημα
 

Attachments

  • 124212_f4157b5fbbd2c064f5b0b7a5317a7a90.jpg
    124212_f4157b5fbbd2c064f5b0b7a5317a7a90.jpg
    79.8 KB · Views: 194
Last edited:

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Ξέχασα να αναφέρω τα περιφερειακά. Θα αγοραστεί ένας sr7011. H όλη φάση θα είναι 5.1,2 αρχικά με τα μπροστινά chario delphinus + crown xls 2002, κεντρικό αρχικά dali zensor vokal (αν κάτσει με το odyssey) πίσω dali zansor 3 και πάνω dali zensor 1. To sub ένα diy 18-άρι με το dayton audio um 18-22 και τον crown xls 1500 να το κουμαντάρει. Έχω δει το θέμα με κάποιον φίλο (από νησί μάλλον) και σκέφτομαι να βάψω όλο το δωμάτιο με γκρί χρώμα. Μήπως οι περιφερειακοί τοίχοι θα ήταν καλύτερο να βαφτούν με κάποιο πιο σκούρο χρώμα από αυτό της οθόνης προβολής;
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Aυτό που ελπίζω είναι να μην με ξενερώσει :p ο epson σε σχέση με τον benq καθώς το feedback είναι καταιγιστικό και δεν με παίρνει για πολλά έξοδα.....
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Aυτό που ελπίζω είναι να μην με ξενερώσει :p ο epson σε σχέση με τον benq καθώς το feedback είναι καταιγιστικό και δεν με παίρνει για πολλά έξοδα.....

Αν δεν βλέπεις rainbow τότε να προτιμήσεις τον benq μόνο και μόνο για την σαφώς ανώτερη αξιοπιστία του σε σχέση με τον epson.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Αν δεν βλέπεις rainbow τότε να προτιμήσεις τον benq μόνο και μόνο για την σαφώς ανώτερη αξιοπιστία του σε σχέση με τον epson.

Nαι ελπίζω. Όμως το "μαύρο" του epson 'ντάξει δεν πλησιάζεται μάλλον απ' όσο έχω δει σε reviews και videos. "Δυστυχώς" στην όλη φάση (εικόνα - video) δεν είμαι "πρωτάρης" και αυτό δεν είναι καλό..... :p
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Re: Απάντηση: Room preparation

αααα τι ωραίος κύβος δωμάτιοοοοοοο!

Ηχητικά δε το πολυβλέπω καλά το έργο, ειδικά αν το ύψος υπερβαίνει τα 3 μέτρα...

2.8 Στέργιο μην μασάς. Πριν λίγο άκουγα σε πάρα πολλά db "pure fuckin metal" και δεν έχει θέμα ο 1500 :p Άλλωστε εγώ τον πήρα πρώτος χαχαχ :afro:
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Room preparation

2.8 Στέργιο μην μασάς. Πριν λίγο άκουγα σε πάρα πολλά db "pure fuckin metal" και δεν έχει θέμα ο 1500 :p Άλλωστε εγώ τον πήρα πρώτος χαχαχ :afro:

ε αμα το έχεις τεστάρει πάω πάσο!

το θέμα είναι να μη βουϊζει ο τόπος!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Nαι ελπίζω. Όμως το "μαύρο" του epson 'ντάξει δεν πλησιάζεται μάλλον απ' όσο έχω δει σε reviews και videos. "Δυστυχώς" στην όλη φάση (εικόνα - video) δεν είμαι "πρωτάρης" και αυτό δεν είναι καλό..... :p

Τεράστιο μειονέκτημα αν δεν είσαι "πρωτάρης".. :flipout:

(ναι η διαφορά στις σκοτεινές σκηνές είναι μεγάλη, δυστυχώς..)