Yaris 2000 τι πηγη και τι ηχεια;

Barricade

New member
27 March 2017
7
Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα βοηθεια σχετικα με επιλογη πηγξς και ηχειων σε yaris 2000 το οποιο εχει, ναι, κασσετα :)
Σκοπευω να βαλω μονο μπροστα ηχεια οποτε ειμαι αναγκασμενος να παω σε 10αρακια(αντε να ειναι με twetter) ,ειμαι προς focal μερια και ας ξεφευγω λιγο οικονομικα απο οτι θα ηθελα...
Τωρα οσον αφορα την πηγη, δεν εχω ιδεα, γινεται πανικος, θα ηθελα οτι μπασο θα μπορουσα να παρω αν και ξερω οτι θα με περιορισουν τα μικρα ηχεια. Δεν με ενδιαφερει να εχει cd, μου αρκει το usb... Και θα μου αρεσε να εχει blutooth...
Τελος θα μπορεσω να το τοποθετησω μονος η καλυτερα να το παω σε μαγαζι;
Βοηθατε παιδια οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες, ευχαριστω
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Καλώς ήρθες στην παρέα μας !!!

To ταμπλό δλδ του αμαξιού σου είναι αυτό ;

akGkk_2000-toyota-yaris-verso.jpg


Θα πρότεινα να μην δοκιμάσεις να το αλλάξεις μόνος πάντως. Σίγουρα θα αλλαχθεί το πάνω μέρος με την μικρή οθόνη, πάνω από τα ρυθμιστικά του κλιματιστικού, και θα χρειαστείς και πλαίσιο κάλυψης της τρύπας για το αμάξι σου.
Πηγή μπορείς να βάλεις όποια θες, είναι κυρίως θέμα κόστους. Στα ηχεία αυτά που είναι μικρά σε διάμετρο δεν μπορείς να έχεις μεγάλες απαιτήσεις. Οπότε ότι μπορείς να πληρώσεις τότε να επιλέξεις. Για focal έχω πολύ καλή άποψη και είναι πολύ καλές επιλογές.
 

Barricade

New member
27 March 2017
7
Ευχαριστω φιλε μου, ναι το ταμπλω αυτο ειναι αλλα μου ειπαν οτι θα μπει στη θηκη κατω απο τα κουμπια του κασσετοφωνου και η οθονη θα μεινει εκει. Το ταμπλω ξερω να το ανοιξω απλα δεν ξερω αν θα χρειαστω ανταπτορακι για τα καλωδια γιατι ισως λογω κασσετας ειναι διαφορετικα.
Η απορια μου οσον αφορα τις πηγες ειναι να παρω οσο γινεται καλυτερα μπασα, δεν με νοθαζει η ενταση αλλα η ποιοτητα, εχω ακουσει οτι η pioneer δινει εμφαση εκει αλλα δεν ξερω αν ισχυει.
Τα ηχεια το μονο που ανησυχω ειναι να χωρανε και στο υψος
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Το θεμα δεν ειναι μονο η ισχυς καθε πηγης (που ουτως ή αλλως ειναι λιγη) αλλα και το οτι δεν μπορεις να επιλεξεις μεγαλους οδηγους ηχειων. (Και το μπασο χρειαζεται και απο τα δυο)

Μηπως η λυση σου θα ηταν να στραφεις σε καποιο slim subwoofer απο αυτα που μπαινουν κατω απο το καθισμα οδηγου. ?

π.χ.

http://www.skroutz.gr/c/317/hxeia-autokinhtou.html?keyphrase=slim+subwoofer
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Yaris 2000 τι πηγη και τι ηχεια;

Καλώς ήρθες στην παρέα μας !!!

To ταμπλό δλδ του αμαξιού σου είναι αυτό ;

akGkk_2000-toyota-yaris-verso.jpg


Θα πρότεινα να μην δοκιμάσεις να το αλλάξεις μόνος πάντως. Σίγουρα θα αλλαχθεί το πάνω μέρος με την μικρή οθόνη, πάνω από τα ρυθμιστικά του κλιματιστικού, και θα χρειαστείς και πλαίσιο κάλυψης της τρύπας για το αμάξι σου.
Πηγή μπορείς να βάλεις όποια θες, είναι κυρίως θέμα κόστους. Στα ηχεία αυτά που είναι μικρά σε διάμετρο δεν μπορείς να έχεις μεγάλες απαιτήσεις. Οπότε ότι μπορείς να πληρώσεις τότε να επιλέξεις. Για focal έχω πολύ καλή άποψη και είναι πολύ καλές επιλογές.

Αυτό είναι το εσωτερικό του Yaris Verso, το απλό ήταν έτσι:

TOYOTAYaris-3doors--2150_1.jpg


Για να έχεις πρόσβαση στο κάτω μέρος, πρέπει πρώτα να αφαιρεθεί η "φάτσα" με τα χειριστήρια εξαερισμού. Απ' όσο γνωρίζω, οι σχάρες στήριξης κάτω από το κασσετόφωνο, δέχονται πηγή 1DIN, αλλά θα πρέπει να φας την πλαστική "φάτσα" για να μπορέσει να ξανακουμπώσει (το άνοιγμα είναι επίτηδες πιο στενό).

Από ηχεία που μπορείς να τοποθετήσεις στο ταμπλό, μην περιμένεις να πάρεις περισσότερο μπάσο από τα μαμά.

Καλύτερα να εξετάσεις τη λύση να βάλεις στις πόρτες ή την εταζέρα...
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Η παραπάνω εικόνα έχει cd, ενώ του φίλου μας έχει κασέτα.

Όπως κ να έχει, πηγή ότι κ να βάλεις καλή είναι. Ηχεία κανονικά θα πρέπει να βάλεις μεγαλύτερα, με κάποια πατέντα ίσως. Και η προσθήκη μικρού υπογούφερ κάτω από το κάθισμα ή κάπου κρυμμένο, είναι καλή ιδέα.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Yaris 2000 τι πηγη και τι ηχεια;

Η παραπάνω εικόνα έχει cd, ενώ του φίλου μας έχει κασέτα.

Όπως κ να έχει, πηγή ότι κ να βάλεις καλή είναι. Ηχεία κανονικά θα πρέπει να βάλεις μεγαλύτερα, με κάποια πατέντα ίσως. Και η προσθήκη μικρού υπογούφερ κάτω από το κάθισμα ή κάπου κρυμμένο, είναι καλή ιδέα.

Ορίστε και με κασέτα: :p

maxresdefault.jpg


Εργοστασιακά, στην Ελλάδα, προ του facelift, δεν ήρθε κανένα με CD, αλλά υπήρχε το option στο εξωτερικό. Όπως και να έχει, η εργοστασιακή θέση του drive κασέτας ή CD, είναι αυτή που απεικονίζεται στις φωτό.

Ακριβώς από κάτω, υπήρχε ένα ραφάκι για μικροπράγματα, όπου μπορούσε να αφαιρεθεί και να τοποθετηθεί δεύτερο drive, εργοστασιακό, με κασέτα, CD ή 6πλό CD-changer. Αυτά ήταν τύπου 1DIN, αλλά με πιο στενή πρόσοψη για να κουμπώνουν με την πλαστική φάτσα του ταμπλώ. Οι συνδέσεις ηχείων και μονάδων μεταξύ τους, αν θυμάμαι καλά ήταν με πολυφις.

Εδώ το μονόδισκο έξτρα εργοστασιακο CD:
full.jpg


Κι εδώ το 6πλό CD-changer:
$_86.JPG


Όσοι τοποθετούσαν after-market ηχοσύστημα, συνήθως το έβαζαν σε αυτή την έξτρα θέση, ως αυτόνομη μονάδα, καταργώντας τελείως το μαμά.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Εντάξει, οι διαφορές πολύ μικρές !! :a0210:
Αλλά αφού επιμένεις, ναι είναι άλλο το ταμπλό. :music-smiley-005:

Προφανώς θα υπάρχει τρόπος να απενεργοποιούν την μαμά πηγή και να παίζει η νέα.
 

Barricade

New member
27 March 2017
7
Αν εξαιρεσεις τους αεραγωγους το υπολοιπο κομματι ειναι ολοιδιο...
Με ποιο τροπο μπορω να βαλω μεγαλυτερα ηχεια; πρεπει να κοπει κομματι απο το ταμπλο και να βρεθει και καπακι για τα καινουργια ηχεια...
Τα 6" δηλαδη μπορουν να βγαλουν μπασο που να αξιζει τον κοπο μιας τετοιας διαδικασιας;
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,752
Καλησπέρα. Παρόμοια περίπτωση με το αγαπημένο και αξιόπιστο YARIS 1.3 του 2001. Την πρώτη αλλαγή την έκανα το 2005 αν θυμάμαι καλά σε ένα μαγαζί car audio. Μάλιστα πήρε και ρεύμα από τη μίζα και έδωσε παροχή στο πορτμπαγκάζ, όπου συνέδεσα ένα woofer 6" νομίζω. Του έβαλα και δύο ηχεία στην εταζέρα και είχε αξιοπρεπέστατο ήχο. Το 2010 - 11 δεν θυμάμαι καλά, αφού είχα παρατηρήσει τον μάστορα πώς το τοποθέτησε, πήρα ένα νέο το οποίο είχε τα πάντα στην κυριολεξία, Hundai η μάρκα του, κινεζιά του κερατά, αλλά έκανε τη δουλειά του όπως το υποσχόταν. Ο ήχος του βέβαια δεν ήταν σαν το pioneer που είχα πριν, αλλά όλες οι εταιρίες της προκοπής έκαναν διπλάσια χρήματα και έτσι συμβιβάστηκα. Εξ άλλου, τότε το πάρκαρα στο δρόμο. Πού να ' ξερα ότι μετά από κάποια χρόνια θα είχα δικό μου πάρκινγκ. Το ξέρω ότι την κατάσταση από θέμα ήχου, τη σώζουν τα ηχεία. Λοιπόν, την αλλαγή την έκανα πανεύκολα. Τα βύσματα ταιριάζουν όλα και δεν χρειάστηκε καμία πατέντα. Μόνο το πλαίσιο του radio cd αφαίρεσα (που ούτως ή άλλως το είχε αφαιρέσει ο τεχνίτης και στο προηγούμενο) αφού θηλυκώνει μέσα στο πλαίσιο που υπάρχει από το εργοστάσιο. Υπ' όψιν θα αφαιρεθεί τελείως το πλαστικό που αυτή τη στιγμή υποθέτω ότι κάνει χρέη μίνι θήκης.
Τώρα που θέλω να πάω σε κάτι καλύτερο, απλά δεν γίνεται.
Φόροι, ΕΝΦΙΑ και..................... :furious3: ας μη πω τίποτε άλλα

Υ.Γ. 249.000 χλμ και κάτι ψιλά. :grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043