Samsung QLED QF

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Γιατι το εκανες το ποστ στην κατηγορια των oled? LED backlit ειναι οι συγκεκριμενες. Μαρκετινγκ τρικ ειναι η ονομασια αν δεν κανω λαθος
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
αληθεια....????
νομιζα οτι το ονομαζει qled για να μην εχει ιδια ονομασια με την lg.
σιγουρα ρε συ?
τοσο ακριβες και δεν ειναι oled..??
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Ναι. LED TVs με quantum dots. Καρά-μαρκετινίστικο είναι. Τα μοντέλα του 2015 και 2016 πάνω στα οποία πάτησε η Samsung για τις QLED ήταν τα SUHD.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
καλα ρε παιδια-δεν περιμενουμε Oled απο samsung,panasonic και sony?
τι "ημιμετρα" ειναι αυτα απο μια τοσο μεγαλη εταιρια?
και αντε οτι δεν θα βγαλει τελικα Oled.ειναι τιμες αυτες..?
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
sony και panasonic μονο. και νομιζω και 1 μοντελο philips εχει βγαλει ηδη?
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
sony και panasonic μονο. και νομιζω και 1 μοντελο philips?

μαλιστα-ετσι εξηγειται το Qled που παραπεμπει σε Oled...
δηλαδη ψιλομουφα και καμια σχεση με Oled ή ειναι παρομοια τεχνολογια?
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
μαλιστα-ετσι εξηγειται το Qled που παραπεμπει σε Oled...
δηλαδη ψιλομουφα και καμια σχεση με Oled ή ειναι παρομοια τεχνολογια?

Στα σημεια βελτιωμενη led ειναι απο οσο εχω καταλαβει.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Το νήμα μεταφέρθηκε εδώ μιας και η συζήτηση περιστρέφεται γύρω απο το τι εστί QLED.

Στο νήμα της Samsung υπάρχουν οι κλασικές πληροφορίες περι τιμών, reviews, κλπ.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Samsung QLED QF

πολυ ακριβες παντως.ρε μπας και ειναι στο επιπεδο των Oled και μας πεσουν τα σαγονια..?

Σε σχεση με τις απλες lcd, αυτες πλησιαζουν καπως τις oled σε γωνιες θεασης (χωρις να τις φτανουν) και τα πανε αρκετα καλα με τα χρωματα.
Αυτα με βαση το τι ειδα με τα ματια μου περσι στην εκθεση ( και με το οποιο τα διαφορα ρηβιους μαλλον συμφωνουν).
Οσο για μαυρο και αντιθεση δεν το συζηταμε καν. Ειναι τοσο πισω που δε βλεπουν τις oled ουτε με τηλεσκοπιο.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Re: Samsung QLED QF

Σε σχεση με τις απλες lcd, αυτες πλησιαζουν καπως τις oled σε γωνιες θεασης (χωρις να τις φτανουν) και τα πανε αρκετα καλα με τα χρωματα.

Αυτά τα είπε το τμήμα marketing της Samsung και τα παπαγαλάκια της στην CES τον Γενάρη... :p

Στα πρώτα review, η Q7, με εξαίρεση 1-2 ψιλοσημεία, φαίνεται να είναι συνολικά χειρότερη από την KS7000 που κοστίζει λιγότερο από τα μισά χρήματα... :flipout:
 
  • Like
Reactions: timaios

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Samsung QLED QF

Αυτά τα είπε το τμήμα marketing της Samsung και τα παπαγαλάκια της στην CES τον Γενάρη... :p

Στα πρώτα review, η Q7, με εξαίρεση 1-2 ψιλοσημεία, φαίνεται να είναι συνολικά χειρότερη από την KS7000 που κοστίζει λιγότερο από τα μισά χρήματα... :flipout:


Δεν ξερω αν η samsung καταφερε να βγαλει φετος μοντελα χειροτερα απο τα περσινα της, αλλα η αναφορα μου στις γωνιες θεασεις εχει να κανει, ξαναλεω, με το τι ειδα εγω στην τελευταια εκθεση. Εκεινο λοιπον το μοντελο (που δε θυμαμαι καν ποιο ηταν) ειχε πολυ καλυτερες γωνιες θεασης απο τις κλασσικες lcd. Κατα τα αλλα, τα ιδια $κ@τ@ βεβαια...
Τωρα που το λες ομως, μπορει να ειχε καει ο αμφιβληστροειδης μου απο τα αλλα μοντελα, εκεινα που ηταν εξω απο τα δωματια... Μηπως να επισκεφτω οφθαλμιατρο?;)
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Δεν καταλαβαίνω την λογική της Samsunq. Δεν θες να φτιάχνεις OLED? Μην φτιάχνεις αλλα να έχεις τουλάχιστον προσιτές τιμές..
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Δεν καταλαβαίνω την λογική της Samsunq. Δεν θες να φτιάχνεις OLED? Μην φτιάχνεις αλλα να έχεις τουλάχιστον προσιτές τιμές..

και παραπλανητικη ονομασια(QLED)οπου ο εγκεφαλος το αντιλαμβανεται ως OLED και πανακριβες...
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Από γνωστό κατάστημα μου ήρθε χθες email με τίτλο

"Samsung QLED TVs… απλά ασύγκριτες!"

Μας τρολάρουν :p
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Δεν ξερω αν η samsung καταφερε να βγαλει φετος μοντελα χειροτερα απο τα περσινα της, αλλα η αναφορα μου στις γωνιες θεασεις εχει να κανει, ξαναλεω, με το τι ειδα εγω στην τελευταια εκθεση. Εκεινο λοιπον το μοντελο (που δε θυμαμαι καν ποιο ηταν) ειχε πολυ καλυτερες γωνιες θεασης απο τις κλασσικες lcd. Κατα τα αλλα, τα ιδια $κ@τ@ βεβαια...
Τωρα που το λες ομως, μπορει να ειχε καει ο αμφιβληστροειδης μου απο τα αλλα μοντελα, εκεινα που ηταν εξω απο τα δωματια... Μηπως να επισκεφτω οφθαλμιατρο?;)

Στην έκθεση του Νοέμβρη, δεν είχε QLED. Όσο για τις γωνίες θέασης, μάλλον σε ξεγέλασε το πολύ φως... :p

Δεν καταλαβαίνω την λογική της Samsunq. Δεν θες να φτιάχνεις OLED? Μην φτιάχνεις αλλα να έχεις τουλάχιστον προσιτές τιμές..

και παραπλανητικη ονομασια(QLED)οπου ο εγκεφαλος το αντιλαμβανεται ως OLED και πανακριβες...

Υπάρχει μία φήμη ότι στην κατηγορία premium (>55" και >2000$) η LG ξεπέρασε σε πωλήσεις για πρώτη φορά τη Samsung το 2016 και πιθανώς να πρόκειται για κίνηση πανικού από το τμήμα marketing...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Υπάρχει μία φήμη ότι στην κατηγορία premium (>55" και >2000$) η LG ξεπέρασε σε πωλήσεις για πρώτη φορά τη Samsung το 2016 και πιθανώς να πρόκειται για κίνηση πανικού από το τμήμα marketing...

λογικο-η εικονα των oled δεν συγκρινεται με καμια αλλα τηλεοραση ανεξαιρετως κοστους και τεχνολογιας.
με τις Oled,ουσιαστικα εξαφανισε ολα τα κουσουρια των υπολοιπων υλοποιησεων.μηδενικη "αιμορραγια" φωτος,μαυρο που μετραει..κατι μηδενικα και αψογο hdr.τι αλλο να ζητησει κανεις...?
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Τους σκισανε οι γειτονες και πονεσε. Φαινεται απο τις κινησεις πανικου. Γενικα παει κατα διαολου η samsung που για μια περιοδο ηταν μονοκρατορια σε τηλεορασεις/κινητα...