Έλλειψη mid bass σε σύστημα 5.1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Μετά από επίσκεψη φίλων του home cinema στον χώρο μου, απεφάνθη οτι δεν εχω mid bass.

ο χώρος ειναι dedicate room ~15τμ (4,70m x 3m)

LEFT/RIGHT
KLIPSCH RP 160M

CENTER
KLIPSCH RP 450C

SURROUND
KLIPSCH RP 250S

SUBWOOFER
XTZ 3x12


AVR RECEIVER
ONKYO TX NR-5007
(με χαλασμένο το audyssey)


IMG_20170326_211736.jpg

IMG_20170326_211755.jpg

IMG_20170326_211827.jpg


οταν ειχαν έρθει οι φιλοι για ακρόαση, στον ενισχυτή τα crossover ήταν στα 80HZ (για center, main, surround) οπως και στο LPF or LFE .
Ενω τα THX Ultra2/Select2 Subwoofer καθώς και το Preserve THX Settings στο YES

προχθες δοκίμασα τις ρυθμίσεις στις φωτογραφίες παραπάνω (τα main τα πηγα στα 100ΗΖ ενω το LPF or LFE στα 120ΗΖ (που ειναι και το μέγιστο που δίνει ως επιλογή) και νομίζω οτι πλέον επανήλθε ενα μεγάλο μέρος των mid bass και γέμισε ο χώρος ήχο.

τι άλλες ρυθμίσεις να δοκιμάσω;

στο subwoofer XTZ έχω τις ρυθμίσεις που λέει στο manual για Receiver/pre-amp with internal crossover

  • The œVARIABLE LOW-PASS FILTER frequency control knob has no effect when above switch is set to BYPASS (OFF)
  • Set crossover bypass switch to œBYPASS (OFF)€ (indicated by grey dot)
  • Adjust the BASS LEVEL€ control knob to the œREF LEVEL€ (reference level) setting (indicated by grey dot)
  • Set the œVARIABLE PHASE control knob to œ0 (indicated by grey dot)


όλο το manual του XTZ 3x12

Screen_Shot_2017-03-27_at_16.49.28.png


παραπανω οι μετρήσεις του sub όπως έχουν μετρηθεί απο το DATA-BASS
 
Last edited:

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,012
Όταν λέμε mid bass εννοούμε 80-40hz? Αν ναι τότε πρέπει κάποιες άλλες συχνότητες να τις υποσκιάζουν πχ οι συχνότητες 160-80. Σε αυτή την περίπτωση αυτό που κοιτάζουμε είναι cross σε όλα στα ηχεία και την ένταση ηχείων. Και αφού δεν δουλεύει το audyssey θα χρειαστείς ντεσιμπελομετρο και ίσως κάποιο ειδικευμένο δίσκο καλιμπράρισματος.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Με την κτηναρα το σαμπ που εχει, αμφιβαλλω αν αναφερεται σε αυτες τις συχνοτητες. Μαλλον αυτες πρεπει να επισκιαζουν ολα τα αλλα.
Πιο πιθανο το κοβω για τις αμεσως παραπανω. Απο γυρω στα 80-100 μεχρι 150-200 μαλλον.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Αυτό που μου είπαν αλλά τελείως αυθαίρετα, είναι ότι από 20 εως 200 έχω το απόλυτο κενό. Βέβαια όλες αυτές οι απορίες, θα λυθούν, μόλις κάνω την πρώτη μέτρηση του χώρου με το REW και το umik usb που θα δανειστώ από ένα φίλο.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Όταν λέμε mid bass εννοούμε 80-40hz? Αν ναι τότε πρέπει κάποιες άλλες συχνότητες να τις υποσκιάζουν πχ οι συχνότητες 160-80. Σε αυτή την περίπτωση αυτό που κοιτάζουμε είναι cross σε όλα στα ηχεία και την ένταση ηχείων. Και αφού δεν δουλεύει το audyssey θα χρειαστείς ντεσιμπελομετρο και ίσως κάποιο ειδικευμένο δίσκο καλιμπράρισματος.
δίσκο καλιμπραρισματος εννοείται κάποιο εξειδικευμένο bluray που έχει test signals για home cinema ηχεία?

Υπάρχει κάποιο λινκ για να παραγγείλω ένα;
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,012
Τα μπάσα ξεκινούν περίπου από τα 160hz και κάτω. Όταν λέμε από τα 200 και κάτω είναι το απόλυτο κενό αυτό συμπεριλαμβάνει και τα ανώτερα μπάσα που βγαίνουν από τα ηχεία και τα συγκεκριμένα άνετα θα κατεβαίνουν μέχρι τα 80hz. Οπόταν εδω είναι το σημείο cross και όχι τα 100. To audyssey λες δεν δουλεύει, ένα reset του ενισχυτή του χρειάζεται και ένας έλεγχος στο καλώδιο του μικροφώνου αν είναι χαλασμένο. Αν δουλεύουν τα test tone πιθανό να μην χρειαστείς calibration disk. Κάποτε κυκλοφόρησε κάποιο dvd του hi tech αν βρεις κάποιο αντίγραφο μπορείς να το δοκιμάσεις.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Ποιοί αποτελούσαν την συγκεκριμένη ομάδα; :p Καταρχήν δανείσου ένα umik 1 και κάνε μετρήσεις με το rew. Μετά ίσως χρειαστείς και ένα mini dsp για equalizing
 
17 June 2006
3,031
Καλημέρα, από τα λίγα που καταλαβαίνω είναι ότι πολύ πιθανό να έχεις θέμα με τον χώρο σου και την τοποθέτηση των ηχείων σε αυτό (πιθανές ακυρώσεις) και ίσως με συνδυασμό με κακές ρυθμίσεις.
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Όταν μιλάμε για mid bass έχουμε δύο κατηγορίες, το Mid Bass από 81-160 Hz (Τρίτη οκτάβα ) και το Upper Bass από 161-320 Hz (Τέταρτη οκτάβα).
Εγώ στην θέση σας θα έβγαζα το ή τα sub εκτός από την αλυσίδα και θα άκουγα τις ίδιες σκηνές με τα ηχεία δηλωμένα σαν large αλλά σε χαμηλές στάθμες για ευνόητους λόγους. Μετά θα ενεργοποιούσα πάλι τα sub δηλώνοντας τα ηχεία σαν small και συχνότητα αποκοπής τα 80 Hz. και θα έκανα ακρόαση πάλι τα ίδια μουσικά κομμάτια ή σκηνές. Το αποτέλεσμα θα είχε ή όχι το ίδιο χαμηλό ή mid bass; Αν όχι τότε κοιτάξτε την θέση του ή των sub στον χώρο σας όπως επίσης και τις ρυθμίσεις πάνω σε αυτό.
Η επιλογή LPF to LFE πρέπει να είναι οπωσδήποτε στα 120Hz.
Επίσης πίσω από το sub μην ανεβάσετε την συχνότητα αποκοπής πάνω από τα 80Hz ή και λίγο παρακάτω.
Τι εννοείται από τα 20-200 έχετε το απόλυτο κενό; Είναι κάποιες συχνότητες οι οποίες είναι κοινές και τα sub αλλά και για τα κυρίως ηχεία. Εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο μου ενισχύει την άποψη κακού ματσαρίσματος.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
etJDIzj.gif


"απεφάνθη οτι δεν εχω mid bass". Ποιος το "απεφάνθη"; Με το αυτί βγάλατε αυτή την απόφαση; Πιστεύετε ότι στα τυφλά μπορείτε να ξεχωρίσετε ακριβώς τις συχνότητες των 40 έως 80hz? Για να το καταλάβεις αν δεν έχεις αυτές τις συχνότητες ή αν έχεις ακυρώσεις στη θέση ακρόασης σ αυτές τις συχνότητες χρειάζεσαι μία "σάρωση" απ τα 200hz και κάτω από αρχείο κι ένα ντεσιμπελόμετρο για να δεις τι πραγματικά συμβαίνει. Αν είσαι Αθήνα έχω το DVE HD basics που έχει τέτοιο αρχείο όπως κι άλλα κι έχω και ντεσιμπελόμετρο να στα δανείσω να το κάνεις, με κάθε επιφύλαξη για την παρέα σου ή και για σένα εγώ τουλάχιστον επακριβώς να αναγνωρίσω συχνότητα μου είναι αδύνατο, να καταλάβω ότι κάτω από 100 δεν έχω οκ μπορεί και πάλι στο περίπου όμως, να αποφασίσω ότι μου λείπουν ακριβώς τα 40 έως τα 80 το θεωρώ αδύνατο για οποιοδήποτε αυτί, προσωπική άποψη πάντα το τονίζω αυτό.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
σίγουρα κανενα αυτί, δεν έχει την ικανότητα να ξεχωρίσει με σιγουριά ποιες συχνότητες ήταν..
απο εκεί και πέρα, το θέμα ειναι οτι κάτι τους προβλημάτισε στον ήχο (έλλειψη όγκου;;).. και έτσι άρχισα και εγω να το ψάχνω.

τωρα αν ηταν mid bass, upper bass ή lower midrange, νομίζω δεν έχει και τοσο σημασία.
παντως και μόνο που έβαλα το LPF to LFE στα 120Hz, ο ήχος απέκτησε μεγαλύτερο όγκο και έγινε πιο εντυπωσιακός.

ενα απο τα παιδία που ήρθε (μάλιστα ειναι ο υπαίτιος για την "έλλειψη mid bass) προσφέρθηκε να μου δανέισει το Umik usb mic του και την επόμενη βδομάδα θα πάρω μια μέτρηση του χώρου μου (αν τα καταφέρω), με το REW, για να δούμε τελικά που ωφείλετε αυτη η αίσθηση και για να δούμε τί ακριβώς χρειάζεται για να βελτίωθει ο ήχος.

ευχαριστώ όλους για τα σχόλια/βοήθεια!
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Για να συνοψισουμε, ηρθαν κατι παιδια σπιτι σου και σε βρηκαν ελλειματικο χαμηλα.
Δεν μαθαμε τελικα ακριβως ποσο χαμηλα, παντως υποθετουμε βασιμα... απο τη μεση και κατω.
Απο βδομαδα θα μετρηθεις και μονος σου, να δουμε το μεγεθος του προβληματος...



Καλα ξεμπερδεματα!
Αλλο κακο να μη μας βρει, που λες κι εσυ...:rip:
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αναμαινουμε τις μετρήσεις και την εξέλιξη!
Λογικά με reset στον avr, παιχνιδι με το κροσαρισμα και αλλαγες στην τοποθετηση του woofer θα εχεις αποτέλεσμα.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Αναμαινουμε τις μετρήσεις και την εξέλιξη!
Λογικά με reset στον avr, παιχνιδι με το κροσαρισμα και αλλαγες στην τοποθετηση του woofer θα εχεις αποτέλεσμα.

reset στον avr γιατί να κάνω;
test tone με το audyssey δινει αλλα εμφανίζει λιγότερα ηχεία και στην 2η ρύθμιση κολλάει και πρεπει να τον βγάλεις απο το ρεύμα για να επανέλθει.