Wi-Fi σήμα

inoel

New member
10 June 2009
44
Γεια σας.
Ηθελα αν ρωτησω για ενα προβλημα που εχω.Η συνδεση μου ειναι της vodafone στα 24 mbps.Ειμαι σε ενα διωροφο σπιτι 120 τ.μ.Στον κατω ορορφο οπου εινια το ρουτερ,το σημα ειναι ικανοποιητικο.Ομως σε ενα δωματιακι μικρο δεν πιανει αρκετα το wifi.
Το προβλημα ειναι στον πανω οροφο,οπου υπαρχουν 3 δωματια και το σημα ειναι πολυ ασθενες.Αν θελω να δω youtube για παραδειγμα,κολλαει συνεχως...
Πηρα την τεχνικη υποστηριξη και μου ειπαν να αλλαξω καναλι στο ρουτερ.Το εκανα στην τυχη(γιατιτο app wifi analyzer που μου προτειναν να κατεβασω και να βρω ελευθερο καναλι δεν με βοηθησε)αλλα το προβλημα παραμενει.
Μπορει καποιος να μου προτεινει απο προσωπικη εμπειρια του κατι,αναμεσα σε:
καινουργιο after market router,wifi extender ή repeater(ποια ειναι η διαφορα δεν ξερω)?Το ρουτερ της εταιριας ειναι technicolor.
Ευχαριστω.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: wifi σήμα

ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα. Οι λυσεις σου ειναι οι εξης:

- αν το υπαρχον ρουτερ εχει αποσπωμενες κεραιες, τις αλλαζεις με μεγαλυτερες (προσωπικα δεν με βοηθησε ιδιαιτερα)
- αγορα καινουριου μοντεμ/ρουτερ. Προσωπικα αγορασα το asus n17u, αλλα οχι μονο για μεγαλυτερη εμβελεια. Εχω ακουσει οτι το n52 προσφερει μεγαλυτερη εμβελεια.
- αγορασα το asus rp n14 (οπως βλεπεις εχω ενα κολλημα με τα δικτυακα της asus :D ) με σκοπο να το χρησιμοποιησω ως repeater (λαμβανει το ασυρματο σημα και το αναπαραγει), αλλα δεν εμεινα πολυ ευχαριστημενος (γενικα με τα προϊοντα repeater δεν εχω καλη εμπειρια). Τελικα το χρησιμοποιησα ως access point (ειχε θυρα ethernet και υπηρχε αυτη η δυνατοτητα), βαζοντας το στο δικτυο μεσω ενος powerline που ηδη ειχα.

Λενε οτι τα access point της ubiquiti ειναι καταπληκτικα εργαλεια και προσφερουν πολυ δυνατο σημα. Δεν εχω δοκιμασει και δεν εχω προσωπικη αποψη ομως.

Για αρχη θα σου προτεινα (αν υπαρχει η δυνατοτητα) να μεταφερεις το ρουτερ σε αλλο δωματιο να δεις μπας και βελτιωθει το σημα εκει που ειναι τωρα ασθενες.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,319
Αθήνα...
Re: wifi σήμα

Το Wireless είναι πονεμένη ιστορία εάν θέλεις να κάνεις σωστή υλοποίηση. Ανάλογα με το budget υπάρχουν αρκετές επιλογές.
  • Το πιο απλό πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις δύο Powerlines στο δίκτυο που το δεύτερο είναι wifi access point. (Δεν λειτουργεί εάν και οι 2 πρίζες δεν πέφτουν στην ίδια φάση ρεύματος).
  • Αγορά κάποιου άλλου modem router ή wifi router (θα σου πρότεινα το δεύτερο μιας και ως επί το πλείστον οι vendors που επιλέγονται από τους ISP χρησιμοποιούν compartible hardware με το DSLAM τους ώστε να έχουν καλύτερους συγχρονισμούς οι πελάτες) μπορείς να δεις λύσεις των cisco, linksys, netgear, asus κλπ.
Ιδανικά εάν αγοράσεις router θέλεις να είναι 802.11ac με 2 κεραίες ώστε να έχεις ταυτόχρονα κάλυψη στα 2,4 & 5 Ghz. Εάν αρκεστείς στις εσωτερικές κεραίες, αυτές να είναι omnidirectional με gain τουλάχιστον 3 db για τα 2,4 και 5 db για τα 5Ghz. Οτιδήποτε λιγότερο δεν θα σε καλύψει.

Η λύση των access point είναι η καλύτερη δυνατή αλλά απαιτεί ethernet στο σπίτι. Τα repeaters δεν θα τα πρότεινα όπως δεν τα προτείνουν και οι μεγάλοι vendors παρά μόνο σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει άλλος τρόπος υλοποίησης. Για κάθε repeater το throughput μειώνεται κατά 50%.

Θα σου πρότεινα να μην επιλέξεις εξοπλισμό 802.11n αφενός γιατί είναι outdated (τελείως) αφετέρου με πολύ χαμηλότερο σήμα σε 802.11ac θα πάρεις πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες συνεπώς δεν θα έχεις προβλήματα με τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς.
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,069
Mitilini
Re: wifi σήμα

Το Wireless είναι πονεμένη ιστορία εάν θέλεις να κάνεις σωστή υλοποίηση. Ανάλογα με το budget υπάρχουν αρκετές επιλογές.
  • Το πιο απλό πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις δύο Powerlines στο δίκτυο που το δεύτερο είναι wifi access point. (Δεν λειτουργεί εάν και οι 2 πρίζες δεν πέφτουν στην ίδια φάση ρεύματος).
  • Αγορά κάποιου άλλου modem router ή wifi router (θα σου πρότεινα το δεύτερο μιας και ως επί το πλείστον οι vendors που επιλέγονται από τους ISP χρησιμοποιούν compartible hardware με το DSLAM τους ώστε να έχουν καλύτερους συγχρονισμούς οι πελάτες) μπορείς να δεις λύσεις των cisco, linksys, netgear, asus κλπ.
Ιδανικά εάν αγοράσεις router θέλεις να είναι 802.11ac με 2 κεραίες ώστε να έχεις ταυτόχρονα κάλυψη στα 2,4 & 5 Ghz. Εάν αρκεστείς στις εσωτερικές κεραίες, αυτές να είναι omnidirectional με gain τουλάχιστον 3 db για τα 2,4 και 5 db για τα 5Ghz. Οτιδήποτε λιγότερο δεν θα σε καλύψει.

Η λύση των access point είναι η καλύτερη δυνατή αλλά απαιτεί ethernet στο σπίτι. Τα repeaters δεν θα τα πρότεινα όπως δεν τα προτείνουν και οι μεγάλοι vendors παρά μόνο σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει άλλος τρόπος υλοποίησης. Για κάθε repeater το throughput μειώνεται κατά 50%.

Θα σου πρότεινα να μην επιλέξεις εξοπλισμό 802.11n αφενός γιατί είναι outdated (τελείως) αφετέρου με πολύ χαμηλότερο σήμα σε 802.11ac θα πάρεις πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες συνεπώς δεν θα έχεις προβλήματα με τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς.
Αν θέλεις να βλέπεις ας πούμε Plex τι λύσει wifi χρειάζεται;

Sent from my nexus 5 using Tapatalk
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,319
Αθήνα...
Re: wifi σήμα

Δεν έχει να κάνει με την εφαρμογή όσο με το τι bitrate θα έχει πχ το υλικό στο plex. Εάν έχεις απαιτητικές εφαρμογές σε high density περιβάλλον (πολλά access points/modem routers με wifi κλπ) τότε για να έχεις καλό performance στην 2,4 (>50Mbps) χρειάζεσαι αρκετά ακριβό εξοπλισμό, για παραπάνω δε, χρειάζεται να πατήσεις σε enterprise μονοπάτια.

Αλλά θα έχεις μόνο plex στο wireless? Έστω ότι έχεις μια VDSL50 και θέλεις να κάνεις stream στην tv περιεχόμενο 20Mbps. Για να σου πάρεις συνολικό throughput 70Mbps στα 2,4 χρειάζεται HT40 σε 802.11ac. Σε 802.11n μόνο με πολύ καθαρό φάσμα θα περάσεις πάνω από 50Mbps στην 2,4. Στα 5Ghz είναι καλύτερη η κατάσταση.

Για να καταλάβεις, ανάλογα τις περιπτώσεις μπορεί να κάνεις τη δουλειά σου με ένα tplink των 60 ευρώ, μπορεί να χρειαστεί ένα linksys των 200 ή σε περιπτώσεις με μεγαλύτερες απαιτήσεις cisco/ruckus/meraki/aruba κλπ.
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,069
Mitilini
Re: wifi σήμα

Δεν έχει να κάνει με την εφαρμογή όσο με το τι bitrate θα έχει πχ το υλικό στο plex. Εάν έχεις απαιτητικές εφαρμογές σε high density περιβάλλον (πολλά access points/modem routers με wifi κλπ) τότε για να έχεις καλό performance στην 2,4 (>50Mbps) χρειάζεσαι αρκετά ακριβό εξοπλισμό, για παραπάνω δε, χρειάζεται να πατήσεις σε enterprise μονοπάτια.

Αλλά θα έχεις μόνο plex στο wireless? Έστω ότι έχεις μια VDSL50 και θέλεις να κάνεις stream στην tv περιεχόμενο 20Mbps. Για να σου πάρεις συνολικό throughput 70Mbps στα 2,4 χρειάζεται HT40 σε 802.11ac. Σε 802.11n μόνο με πολύ καθαρό φάσμα θα περάσεις πάνω από 50Mbps στην 2,4. Στα 5Ghz είναι καλύτερη η κατάσταση.

Για να καταλάβεις, ανάλογα τις περιπτώσεις μπορεί να κάνεις τη δουλειά σου με ένα tplink των 60 ευρώ, μπορεί να χρειαστεί ένα linksys των 200 ή σε περιπτώσεις με μεγαλύτερες απαιτήσεις cisco/ruckus/meraki/aruba κλπ.
Κατάλαβα ευχαριστώ

Sent from my nexus 5 using Tapatalk
 

inoel

New member
10 June 2009
44
Re: wifi σήμα

Θελω να εχει και υποδοχη για καλωδιο τηλεφωνου,αρα modem router?
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: wifi σήμα

και οι 3 λυσεις που ανεφερες εχουν 100αρες θυρες ethernet. Δεν ξερω αν ειναι ενα σημειο που σε ενδιαφερει εσενα, αλλα εγω με τιποτα δεν θα αγοραζα modem/router με 100αρες. Προσωπικα, δυστυχως στα χρηματα αυτα δεν εχω να σου προτεινω κατι.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: wifi σήμα

δεν υπαρχει πρεπει, απλα θα εγω προτιμω να ειναι gigabit (1000) δηλαδη.
 

NovaLacertae

Senior Member
18 July 2011
581
Re: wifi σήμα

Από προσωπική εμπειρία θα αναφέρω ότι, αν οι χώροι παίρνουν ρεύμα από τον ίδιο πίνακα, τα WIFI POWERLINE EXTENDER είναι πάρα πολύ καλή λύση. Τα χρησιμοποιούμε, εγώ, οι αδελφές μου και φίλοι μου (8 σετ - οι 2 έχουν DEVOLO και οι 6 TP LINK) τα TP LINK είναι πιο φτυνά αλλά πρακτικά το ίδιο αποτελεσματικά με τα DEVOLO.

Αυτά είναι:
TP-LINK TL-WPA4226KIT ~ 60 http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wpa...i-powerline-extender-starter-kit-p-PER.612575 (Μάλιστα εγώ έχω πάνω από τρία χρόνια το προηγούμενο μοντέλο της το TP-LINK TL-WPA2220KIT με χαμηλότερα τεχνικά χαρακτιριστικά)

DEVOLO DLAN 500 WIFI από ~ 69 https://www.skroutz.gr/s/3765376/Devolo-dLAN-500-Wi-Fi-Kit.html και http://www.e-shop.gr/devolo-dlan-500-wifi-starter-kit-p-PER.612629

Αυτή την εβδομάδα έχει το e-shop σε προσφορά Crazy Sundays το αντίστοιχο της D-LINK στα 52.90 (δεν γνωρίζω κάποιον που να το έχει αλλά υποθέτω θα έχει ίδια απόδοση) http://www.e-shop.gr/d-link-dhp-w311av-powerline-av-500-wireless-n-mini-starter-kit-p-PER.614654

Στα ~ 60 υπάρχει και το μοντέλο: TP-LINK TL-WPA4226KIT AV500 με την ενσωματωμένη πρίζα
σε Public http://www.public.gr/product/perife...l-wpa4226kit-wifi-extender-kit/prod6570204pp/
Mediamarkt http://www.mediamarkt.gr/el/product/_tp-link-tl-wpa4226kit-1138575.html και
Kotsovolos http://www.kotsovolos.gr/site/compu...2-tp-link-powerline-tl-wpa4226-av500-kit-wifi.
 
Last edited:

klio_k

New member
23 February 2017
11
Re: wifi σήμα

καλησπέρα σας.Συγνωμη αν τοποθετούμε σε λάθος post.Ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αλλάξω τον κωδικό στο router cyta.δοκιμάζω να μπω στο 192.168.10.254 αλλά δεν μου ανοίγει
Ευχαριστώ πολύ
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Re: wifi σήμα

καλησπέρα σας.Συγνωμη αν τοποθετούμε σε λάθος post.Ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αλλάξω τον κωδικό στο router cyta.δοκιμάζω να μπω στο 192.168.10.254 αλλά δεν μου ανοίγει
Ευχαριστώ πολύ

192.168.1.254 ή 192.168.1.1
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: wifi σήμα

απαραιτητο εργαλειο για τετοιες περιπτωσεις ειναι το fring για κινητα android. Σαρωνει ολο το δικτυο και δειχνει ολες τις συσκευες και τις IP τους
 

inoel

New member
10 June 2009
44
Re: wifi σήμα

Καποια ρουτερ που νομιζετε οτι θα λυσουν το προβλημα μου?
Καποιες προτασεις?

Συγνωμη για το ποστ,δεν ειχα δει οτι μου προτεινατε καποια.
Ευχαριστω.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: wifi σήμα

Θα σου πρότεινα να μην επιλέξεις εξοπλισμό 802.11n αφενός γιατί είναι outdated (τελείως) αφετέρου με πολύ χαμηλότερο σήμα σε 802.11ac θα πάρεις πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες συνεπώς δεν θα έχεις προβλήματα με τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς.

Σκεφτομουν αυτο που γραφεις εδω. Ειναι δηλαδη καλυτερο να εχουμε "1 μπαρα wifi" απο καποιο ac δικτυο και με αυτη την μια μπαρα να εχουμε ταχυτητα π.χ. 72mbs, αντι να εχουμε "δυο-τρεις μπαρες" απο ενα n δικτυο (εστω οτι δινει την ιδια ταχυτητα, 72); Εκτος απο ταχυτητα μεταφορας δεδομενων, το ping θα εχει διαφορα στις δυο περιπτωσεις (το ping δεν το ρωταω για gaming, απλα για browsing, videos κτλπ).