IP Τηλεφωνία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Μαστορια,εχω μια ερωτηση.. δεν γνωριζω αν γινεται αυτο που θελω, αλλα πραγματικα θα μου ειναι πολυ χρησιμο... Εχω μαγαζι, και σκεφτομαι να εβαζα ενα νουμερακι ip.. τι σκεφτομαι..... να μπορουν να με βρισκουν οπου και να ειμαι , διχως να χρειαζομαι να κουβαλαω 2 τηλεφωνα..αν γινεται δηαλδη να μπορω να λαμβανω τις κλησεις ip Μεσω του κινητου μου.. εχω ενα iphone 5s και σκεφτομαι οτι δεν προκειται η apple να βγαλει dual sim.. οποτε ψαχνω λυση...

Γινεται αυτο η λεω χαζομαρες? και εαν ναι, ποια ειναι μια καλη οικονομικη λυση?
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Re: IP Τηλεφωνια

Μαστορια,εχω μια ερωτηση.. δεν γνωριζω αν γινεται αυτο που θελω, αλλα πραγματικα θα μου ειναι πολυ χρησιμο... Εχω μαγαζι, και σκεφτομαι να εβαζα ενα νουμερακι ip.. τι σκεφτομαι..... να μπορουν να με βρισκουν οπου και να ειμαι , διχως να χρειαζομαι να κουβαλαω 2 τηλεφωνα..αν γινεται δηαλδη να μπορω να λαμβανω τις κλησεις ip Μεσω του κινητου μου.. εχω ενα iphone 5s και σκεφτομαι οτι δεν προκειται η apple να βγαλει dual sim.. οποτε ψαχνω λυση...

Γινεται αυτο η λεω χαζομαρες? και εαν ναι, ποια ειναι μια καλη οικονομικη λυση?

Εάν έχεις Cyta σταθερό, τότε με ένα μικρό κόστος μπορεις να έχεις το πρόγραμμα Cyta4U που στην ουσία ειναι ενα app για το κινητο σου και εχεις το σταθερό νουμερο σου (το ίδιο ή και διαφορετικό) να χτυπαει στο κινητό σου. Προυποθεση το κινητο να έχει internet access. Επίσης μπορείς να κάνεις κλήσεις από το Cyta4U σαν να εισαι στο σταθερό. Αυτό σημαίνει ότι όπου και αν εισαί (εσωτερικό/εξωτερικο...) αρκεί να έχεις internet κάνεις κλήσεις όπως και απο το σταθερό. Φυσικά η χρέωση ειναι βάση του προγράμματος που έχεις διαλέξει για το σταθερό.

Το έχω δοκιμάσει και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

grpol

Established Member
1 March 2016
184
Αγία Παρασκευή
Απάντηση: IP Τηλεφωνια

Τα android εχουν λειτουργιες τηλεφωνου ιντερνετ, λογικα και τα apple μπορουν. Επισης μπορεις με ενα hi end modem router και δικτυο vpn να παιρνεις τα ip τηλεφωνα αλλα και τα αναλογικα (τα avm fritz το υποστηριζουν) στο κινητο σου
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: IP Τηλεφωνια

Εάν έχεις Cyta σταθερό, τότε με ένα μικρό κόστος μπορεις να έχεις το πρόγραμμα Cyta4U που στην ουσία ειναι ενα app για το κινητο σου και εχεις το σταθερό νουμερο σου (το ίδιο ή και διαφορετικό) να χτυπαει στο κινητό σου. Προυποθεση το κινητο να έχει internet access. Επίσης μπορείς να κάνεις κλήσεις από το Cyta4U σαν να εισαι στο σταθερό. Αυτό σημαίνει ότι όπου και αν εισαί (εσωτερικό/εξωτερικο...) αρκεί να έχεις internet κάνεις κλήσεις όπως και απο το σταθερό. Φυσικά η χρέωση ειναι βάση του προγράμματος που έχεις διαλέξει για το σταθερό.

Το έχω δοκιμάσει και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

εχω Vodafone (hol) στο μαγαζι και NOVA(Forthnet) στο σπιτι... θα παω να ρωτησω εαν εχουν κατι παρεμφερες..
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Re: IP Τηλεφωνια

εχω Vodafone (hol) στο μαγαζι και NOVA(Forthnet) στο σπιτι... θα παω να ρωτησω εαν εχουν κατι παρεμφερες..

Δεν νομίζω να έχουν, η Cyta παρέχει αυτή την δυνατότητα αρκετά χρόνια τώρα! Πήγαινε σε κάποιο κατάστήμα τους μπορεί να έχουνε Demo να το δεις πως δουλεύει.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: IP Τηλεφωνια

Φιλε δεν εχουμε CYTA στην Σαμο... πηρα πρεφα τωρα τι παιζει, θα το ψαξω λιγακι και επανερχομαι,, ευχαριστω πολυ!
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Re: IP Τηλεφωνια

Φιλε δεν εχουμε CYTA στην Σαμο... πηρα πρεφα τωρα τι παιζει, θα το ψαξω λιγακι και επανερχομαι,, ευχαριστω πολυ!

Εάν έχεις κανα γνωστό που έχει Cyta μπορείς να του πεις να το ενεργοποιήσει και να σου το δώσει με δίκο σου νέο νουμερο! Το πως θα χειριστείς τους λογαριασμούς είναι άλλο θέμα...

Σορρυ δεν ειδα από που είσαι!
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: IP Τηλεφωνια

εχω Vodafone (hol) στο μαγαζι

αν μιλάς για μαγαζί/εταιρία και σοβαρή χρήση (με πολλα έξτρα αλλά φυσικά εξαρτάται από σένα τελικά τι χρειάζεσαι από αυτά και πόσα είσαι διατεθειμένος να πληρώνεις), ρώτα και για VF ONEnet... δεν είναι απλά ΙΡ τηλεφωνία, αλλά ενοποίηση κινητού / σταθερού, virtual PBX, και με τα νούμερα σου να χτυπάνε όπου και όπως θες, και να εμφανίζουν επίσης ότι θες στην εξερχόμενη...
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: IP Τηλεφωνια

Ενα μικρομαγαζο εχω φιλε.. ξεκινησα πλεον να εργαζομαι και σαν κλειδαρας, και απλα εχω βαρεθει να κουβαλαω 2 τηλεφωνα μαζι μου τοσα χρονια... εν τω μεταξυ ειμαι iphon-ακιας, δεν μπορω με τιποτα να εχω κυρια συσκευη android (που εχει ενα σωρο δικαρτα) και δυστηχως dual sim iphone δεν υπαρχει... οποτε σκεφτομαι την Ip λυση..
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: IP Τηλεφωνια

Ενα μικρομαγαζο εχω φιλε.. ξεκινησα πλεον να εργαζομαι και σαν κλειδαρας, και απλα εχω βαρεθει να κουβαλαω 2 τηλεφωνα μαζι μου τοσα χρονια... εν τω μεταξυ ειμαι iphon-ακιας, δεν μπορω με τιποτα να εχω κυρια συσκευη android (που εχει ενα σωρο δικαρτα) και δυστηχως dual sim iphone δεν υπαρχει... οποτε σκεφτομαι την Ip λυση..

Νομίζω πάντως ότι έχει κάποια πολύ βολικά για σένα... π.χ. εσύ (θεωρώντας ότι είσαι αρκετές ώρες εκτός) θα μπορούσες να δίνεις ΜΟΝΟ το σταθερό σου, το οποίο όταν εσύ θες (από app στο iphone) θα χτυπάει (και) στο κινητό σου... και πάλι με δική σου επιλογή, θα μπορείς να καλείς πίσω από το κινητό σου, και να εμφανίζει το σταθερό σου...

(ανάθεμα και αν κατάλαβε κανείς από αυτούς που με πήραν στο σταθερό της δουλειάς, ή τους πήρα εγώ με εμφάνιση σταθερού της δουλειάς, ότι σήμερα δούλεψα απομακρυσμένα από τον καναπέ του σπιτιού μου και μιλούσα από το κινητό...)